Jump to content

Επαγγελματική ικανοποίηση των νέων ιατρών στην Έλλάδα


nelparm

Recommended Posts

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός», διεξάγουμε έρευνα με θέμα: «Επαγγελματική ικανοποίηση των νέων ιατρών και συναφείς παράγοντες».

Σκοπός είναι να διερευνηθεί κατά πόσο είναι ικανοποιημένοι οι νέοι γιατροί (γιατροί κάτω των 40 ετών) στην Ελλάδα από το επάγγελμα που ασκούν, υπό αντίξοες σε πολλές περιπτώσεις συνθήκες, και να προσδιορισθούν οι παράγοντες που συμβάλουν στην ύπαρξη ή μη της επαγγελματικής ικανοποίησης. Τέλος, επιμέρους σκοπός της έρευνας είναι να εξεταστεί και να βαθμονομηθεί, αν υπάρχει, η επαγγελματική εξουθένωση μεταξύ των συμμετεχόντων στην έρευνα.Το ερωτηματολόγιο που ακολουθεί απευθύνεται σε νέους ιατρούς που υπηρετούν σε δημόσια νοσοκομεία. Αποτελείται από 68 ερωτήσεις και ο απαιτούμενος χρόνος για τη συμπλήρωσή του είναι λιγότερος από δέκα λεπτά.

Η έρευνα είναι ανώνυμη και οι απαντήσεις σας θα αντιμετωπιστούν ως αυστηρά εμπιστευτικές.

Παρακαλώ αποντήστε στο online ερωτηματολόγιο http://app.formassembly.com/forms/view/38875

Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή,

Δέσποινα Σιδηροπούλου-Δημακάκου,

Αναπληρώτρια καθηγήτρια Ψυχολογίας, Φιλοσοφική Σχολή, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Διεθύντρια του Π.Μ.Σ. «Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός»

Παρμάκη Κανέλλα, Φιλόλογος

Μεταπτυχιακή Φοιτήτρια Τμήματος Φ.Π.Ψ. Πανεπιστημίου Αθηνών

Π.Μ.Σ. «Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός»

e-mail: nelparm@gmail.com

Τηλ επικοινωνίας: 211 5705166 και 6945434534

Ευχαριστούμε πολύ το forum του greekmeds για την φιλοξενία. Θα θέλαμε να παρακαλέσουμε τους διαχειριστές της σελίδας να τοποθετήσουν, αν είναι δυνατον, το παραπάνω topic σαν είδηση στη αρχική σελίδα του site.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκοπός είναι να διερευνηθεί κατά πόσο είναι ικανοποιημένοι οι νέοι γιατροί (γιατροί κάτω των 40 ετών) στην Ελλάδα από το επάγγελμα που ασκούν, υπό αντίξοες σε πολλές περιπτώσεις συνθήκες, και να προσδιορισθούν οι παράγοντες που συμβάλουν στην ύπαρξη ή μη της επαγγελματικής ικανοποίησης. Τέλος, επιμέρους σκοπός της έρευνας είναι να εξεταστεί και να βαθμονομηθεί, αν υπάρχει, η επαγγελματική εξουθένωση μεταξύ των συμμετεχόντων στην έρευνα.Το ερωτηματολόγιο που ακολουθεί απευθύνεται σε νέους ιατρούς που υπηρετούν σε δημόσια νοσοκομεία. Αποτελείται από 68 ερωτήσεις και ο απαιτούμενος χρόνος για τη συμπλήρωσή του είναι λιγότερος από δέκα λεπτά.

πολυ ωραια ιδεα, ελπιζω τα αποτελεσματα της να χρησιμοποιηθουν καταλληλως...

κριμα που δεν αφορα και οσους ειναι στην αναμονη, για να απαντησω κι εγω στο ερωτηματολογιο

μονο που με προβληματισε το γιατροι κατω των 40 και δημοσιων νοσοκομειων... αφου η αναμονη εχει φτασει τα 4-5 χρονια... emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε πολύ για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή.

Το ερωτηματολόγιο καταγράφει επαγγελματική ικανοποίηση και επαγγελματική εξουθένωση για αυτό και προυπόθεση για τους συμμετέχοντες είναι κάποια, έστω και μικρή, επαγγελματική εμπειρία. Με δεδομένο τους μεγάλους χρόνους αναμονής αλλά και ειδίκευσης θεωρήσαμε νέους γιατρούς εκείνους κάτω των 40 ετών. Τα ερωτηματολόγια απευθύνονται σε γιατρούς που εργάζονται ή εργάστηκαν σε δημόσια νοσοκομεία ως αγροτικοί ιατροί, ειδικευόμενοι ή ειδικευμένοι. Παράλληλα καταγράφεται η εργασιακή εμπειρία σε άλλους χώρους (οπώς ο ιδιωτικός τομέας).

Θα θέλαμε για μια ακόμα φορά να ζητήσουμε από τους διαχειριστές την ανάρτηση του topic σαν είδηση στη αρχική σελίδα του site ώστε να γίνει δυνατή η συμμετοχή περισσοτέρων ιατρών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα θέλαμε για μια ακόμα φορά να ζητήσουμε από τους διαχειριστές την ανάρτηση του topic σαν είδηση στη αρχική σελίδα του site ώστε να γίνει δυνατή η συμμετοχή περισσοτέρων ιατρών.
στείλε π.μ. σε κάποιον από τους super moderator, το link του topic.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Λυπαμαι που παρεμβαινω σχολιαζοντας αρνητικα μια τετοια προσπαθεια, αλλα θωρω οτι καποιος πρεπει να υπενθυμίσει καποια πραγματα στους απαντώντες αλλα κυριως στους ερωτώντες:

Όσον αφορα τους απαντώντες στο εν λόγω ερωτηματολογιο, δεν θα πρεπει να μας διαφευγει οτι προκειται απλα για μια διπλωματικη εργασια μιας φοιτητριας και τιποτα αλλο. Δεν ενδιαφέρθηκε ξαφνικα καποιος για την ποιοτητα ζωης μας, ουτε απο την ιστορια αυτη θα εξαχθουν συμπερασματα που θα οδηγησουν στην αλλαγη της καταστασης στην Ελλαδα. Απλα μπηκε ενας ακομα στη σειρα αυτων που προσπαθει να εκμεταλλευτει εμεσως τα χαλια στα οποια εχουμε περιελθει.

Όσον αφορα τους ερωτώντες δεν ξερω δυστυχως απο που να αρχισω!

α) Το ερωτηματολογιο ειναι μακροσκελες και σε πολλα σημεια αστοχο.

β)Η διατυπωση των ερωτηματων ειναι ασαφης ενω σε πολλα σημεια υπαρχει απολυτη αναντιστοιχία ερωτηματων-απαντησεων.

Π.χ. Ερώτηση: Πόσο ικανοποιημένος/η νιώθω από τα παρακάτω χαρακτηριστικά της εργασίας μου:

Απαντησεις:

τη δυνατότητα να μην μένω άνεργος/η. (μηπως στα ελληνικα αυτο λεγεται εργασιακη σταθερότητα;)

τη δυνατότητα να είμαι ανεξάρτητος/η. (απο τι; απο ποιον;)

την ευκαιρία να έχω ποικιλία δραστηριοτήτων. (εργασιακων; εξωεργασιακων;)

την ευκαιρία να είμαι «κάποιος» στο χώρο μου. (αργκό σε ερωτηματολόγιο που απευθυνεται σε αποφοιτους πανεπιστημιου;)

την ευκαιρία να κάνω πράγματα για άλλους ανθρώπους (οπως για παραδειγμα κουλουρακια;)

την ευκαιρία να εφαρμόζω τις δικές μου μεθόδους/ ιδέες (για την ερωτηση και μονο παρεμβαινει εισαγγελέας, ποσο μαλλον αν το κανεις κιόλας!)

Ερωτηση:

Πόσο συχνά συμβαίνουν τα παρακάτω στην εργασία σας;

Μπορώ εύκολα να καταλάβω πώς νιώθουν οι ασθενείς μου για όσα τους συμβαίνουν.

Ποτέ δε μου συμβαίνει

Λίγες φορές το χρόνο

Μια φορά το μήνα ή λιγότερο

Δυο-τρεις φορές το μήνα

Μία φορά την εβδομάδα

Αρκετές φορές την εβδομάδα

Κάθε μέρα μου συμβαίνει

Αν καποιος απαντησει κατι διαφορετικο απο την πρωτη η την τελευταια απαντηση, τοτε χρειαζεται αμεση ψυχιατρικη φροντιδα και λιγο λιθιο για τη στεθεροποιηση της ψυχικης του καταστασης!

Έχω γίνει πιο σκληρός/ή απέναντι στους ανθρώπους από τη στιγμή που μπήκα σε αυτή τη δουλειά.

Ποτέ δε μου συμβαίνει

Λίγες φορές το χρόνο

Μια φορά το μήνα ή λιγότερο

Δυο-τρεις φορές το μήνα

Μία φορά την εβδομάδα

Αρκετές φορές την εβδομάδα

Κάθε μέρα μου συμβαίνει

Μα τι απαντηση περιμενεις απο μια τετοια ερωτηση; Η απαντηση ειναι ναι ή οχι!!! Ή εγινα ή δεν εγινα!!! Μπορει να εξακολουθω να γίνομαι σκληρότερος, αλλα αποφασισε τι θες να ρωτησεις!!!

Θα μπορουσα να συνεχισω για πολυ αλλα εχω και δουλεια αυριο!!!

Συνοψιζοντας λοιπον τη θεση μου απεναντι στη εν λόγω προσπαθεια, θα πω τα εξης:

Έυχομαι στη φοιτητρια που διενεργει την ερευνα καλη επιτυχια.

Υπενθυμιζω στον καθηγητη/καθηγητρια που επιβλεπει την εργασια οτι ειναι φιλολογος και θα επρεπε να γνωριζει την ελληνικη γλωσσα, να τη χρησιμοποιει σωστα και κυριως να ΑΚΡΙΒΟΛΟΓΕΙ. Υπενθυμιζω οτι το internet δεν ειναι η σωστη μεθοδος συλλογης οποιουδηποτε δειγματος, ποσο μαλλον ενος αντιπροσωπευτικου.

Υπενθυμιζω οτι μια πτυχιακη εργασια, κι οποιαδηποτε επιστημονικη εργασια, θα πρεπει να ειναι επιστημονικη!!!

Με αλλα λόγια, αν προκειται να κανεις κατι, ΚΑΝ'ΤΟ ΣΩΣΤΑ Ή ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ! ! !

Φιλικα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον και τη συμμετοχή.

Θα θέλαμε να αναφέρουμε ότι τα ερωτηματολόγια που παρέχονται στην έρευνα είναι εξειδικευμένα ψυχομετρικά εργαλεία, δοκιμασμένα και σταθμισμένα για την αξιολόγηση της επαγγελματικής ικανοποίησης και εξουθένωσης σε επαγγελματίες της υγείας.

Συγκεκριμένα χρησιμοποιήθηκαν τα εξής

MBI-Human Services Survey (MBI-HSS). Αξιολογεί την επαγγελματική εξουθένωση σε ιατρούς και άλλους επαγγελματίες της υγείας.

και

Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ). Αξιολογεί την επαγγελματική ικανοποίηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.