Jump to content

Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα

Σας γράφω από Λάρισα και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει κάνει Erasmus στον 6ο χρόνο και σε ποιες χώρες...Σίγουρα καποιες κλινικές εκεί θα είναι πιο βατά από Λάρισα (βλ. Παιδιατρικη, Παθολογια σε μας!!)

Επίσης πόσο αυστηρά είναι τα πράγματα με τη γλώσσα.

Τέλος και πιο σημαντικό το κατά πόσο υπάρχει αναγνώριση κλινικής ή/και βαθμού πτυχιακών.

Thanx in advance. Δεκτα και PM (Private Messages)!! ;)

ΥΓ: Σκεφτόμουν για Γερμανία και ξέρω οτι η Θεσσαλονίκη έχει συνεργασίες (85 άτομα στο Θεσσ/νικη forum το έχουν διαβάσει--> μηδέν απαντήσεις)

Β icon_splats.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εχω παει η ιδια οποτε οι πληροφοριες που εχω ειναι μαλλον συγκεχυμενες και ασαφεις.

Γενικά απ'οσο ξερω το erasmus δεν ειναι κ πολύ ευκολο να γινει στην ιατρική Αθηνων.

Αυτό που γινεται συχνα ειναι να πας με την ανταλλαγη φοιτητων της Helmsic να παρακολουθησεις κλινική τους καλοκαιρινους μηνες (δεν ξερω αν γινεται και μεσα στο ετος) καλο ειναι να επικοινωνησεις με καποιον απο τη Helmsic να σου δωσει πληροφοριες, διοργανωνει εξετασεις αγγλικων και αυτοι που τα πηγαινουν καλυτερα εχουν κ δικαιωμα συμμετοχης στις ανταλλαγες,

Για erasmus κανονικο εξαμηνο ολοκληρο οπως κανουν στις αλλες σχολες δεν εχω ακουσει ποτε και μου ακουγεται και αρκετα δυσκολο. Ειναι πιο ευκολο ισως σε σχολες οπως της Κρητης που (διορθωστε με αν κανω λαθος) εχουν περασει τη θεωρια απο πριν στα κλινικα μαθηματα οποτε στο 5ο - 6ο χρωστανε μονο την παρακολουθηση των κλινικων και μπορουν με συννενοηση να την κανουν κ αλλου, ξερω παιδια που ηρθαν πχ Αθηνα και αλλους που πηγαν εξωτερικο για μια η δυο κλινικες. Γενικα αν σε ενδιαφερει σοβαρα ειναι στο χερι σου να το κηνυγησεις και απο Λαρισα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Καλησπέρα.

Το τόπικ αυτό νομίζω πως είναι το πιο πρόσφατο σχετικά με το θέμα μας "Το πρόγραμμα Έρασμος του ΕΚΠΑ" in general.

Από τον χειμώνα που έψαχνα, έμαθα ότι τις αιτήσεις συμμετοχής τις παίρνουμε από το κεντρικά (στην Πανεπιστημίου) και μετά απευθυνόμαστε στον καθηγητή που θέλουμε να συνεργαστούμε. Επίσης, γνωρίζω οτι μπορούμε να δηλώσουμε σε διαφορετικούς καθηγητές ταυτόχρονα και όποιος σε πάρει.

Παρακάτω παραθέτω το λινκ για τα περσινά προγράμματα ( http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/list%202009-2010.pdf'>http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/list%202009-2010.pdf ) ή μπορείτε να ψάξετε γενικότερα στο http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/ .

Η διαδικασία επιλογής γίνεται μία φορά το χρόνο και φέτος (έτος 09) ήταν απο μέσα Φλεβάρη μέχρι μέσα Μάρτη ( ή κατι τέτοιο) . Η επιλογή αφορά το χειμερινό εξάμηνο (απο Σεπτέμβρη του 09) και το εαρινό του 2010.

Δεν έκανα τα χαρτιά μου και τα παραπάνω τα έμαθα ρωτώντας την γραμματεία. ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχει κόσμος μεσα στο γμ που επιλέχτηκε ( ή του έκατσε :) ) να πάει του χρόνου και επειδή μιλάμε για διάφορα εδω μέσα, ας προχωρήσει το θέμα και με το erasmus. (Η γραμματεία στο Γουδί δεν έχει καμία σχε΄ση με το πρόγραμμα)

Οπότε , παρακαλείτε όποιος έχει γνώση και θέληση να μας πεί (δικές μου απορίες):

-Ποια είναι τα additional critiria που ζητάνε οι καθηγητές για το ερασμους στην Ιατρική Αθηνών ανα χώρα? Εσάς δλδ γιατί σας επέλεξαν.

-Τι διαδικασία ακολουθείται μετά?

Σίγουρα όποιος απαντήσει θα είναι ακόμα φοιτητής και ο χρόνος του περιορισμένος οπότε σας ευχαριστούμε. Αλλά καλοκαίρι είναι.. Μέχρι τον Φλεβάρη να έχουμε "κάνει καμία προκοπή" :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα.

Το τόπικ αυτό νομίζω πως είναι το πιο πρόσφατο σχετικά με το θέμα μας "Το πρόγραμμα Έρασμος του ΕΚΠΑ" in general.

Από τον χειμώνα που έψαχνα, έμαθα ότι τις αιτήσεις συμμετοχής τις παίρνουμε από το κεντρικά (στην Πανεπιστημίου) και μετά απευθυνόμαστε στον καθηγητή που θέλουμε να συνεργαστούμε. Επίσης, γνωρίζω οτι μπορούμε να δηλώσουμε σε διαφορετικούς καθηγητές ταυτόχρονα και όποιος σε πάρει.

Παρακάτω παραθέτω το λινκ για τα περσινά προγράμματα ( http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/list%202009-2010.pdf'>http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/list%202009-2010.pdf ) ή μπορείτε να ψάξετε γενικότερα στο http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/ .

Η διαδικασία επιλογής γίνεται μία φορά το χρόνο και φέτος (έτος 09) ήταν απο μέσα Φλεβάρη μέχρι μέσα Μάρτη ( ή κατι τέτοιο) . Η επιλογή αφορά το χειμερινό εξάμηνο (απο Σεπτέμβρη του 09) και το εαρινό του 2010.

Δεν έκανα τα χαρτιά μου και τα παραπάνω τα έμαθα ρωτώντας την γραμματεία. ΣΙΓΟΥΡΑ υπάρχει κόσμος μεσα στο γμ που επιλέχτηκε ( ή του έκατσε :) ) να πάει του χρόνου και επειδή μιλάμε για διάφορα εδω μέσα, ας προχωρήσει το θέμα και με το erasmus. (Η γραμματεία στο Γουδί δεν έχει καμία σχε΄ση με το πρόγραμμα)

Οπότε , παρακαλείτε όποιος έχει γνώση και θέληση να μας πεί (δικές μου απορίες):

-Ποια είναι τα additional critiria που ζητάνε οι καθηγητές για το ερασμους στην Ιατρική Αθηνών ανα χώρα? Εσάς δλδ γιατί σας επέλεξαν.

-Τι διαδικασία ακολουθείται μετά?

Σίγουρα όποιος απαντήσει θα είναι ακόμα φοιτητής και ο χρόνος του περιορισμένος οπότε σας ευχαριστούμε. Αλλά καλοκαίρι είναι.. Μέχρι τον Φλεβάρη να έχουμε "κάνει καμία προκοπή" :D

Καταρχάς να πω ότι έχω πάει εράσμους από Αθήνα οπότε ό,τι πω είναι με βάση την εμπειρία μου για την διαδικασία για την ιατρική Αθηνών.

Πάνω κάτω όπως τα λες είναι. Μέσα Φλεβάρη με μέσα Μάρτη ανακοινώνονται στις ιστοσελίδες που αναφέρεις τα πανεπιστήμια που είναι διαθέσιμα για την επόμενη χρονιά και αποφασίζεις πού θες να πας. Στη συνέχεια βρίσκεις τους υπεύθυνους καθηγητές για την κάθε πόλη που θες, ρωτάς τι χαρτιά θέλουν να τους φέρεις και αφήνεις τα στοιχεία σου. Μπορείς να δηλώσεις σε διαφορετικούς καθηγητές κι όποιος σε διαλέξει.

Η διαδικασία επιλογής γίνεται μια φορά το χρόνο αλλά το πότε ακριβώς εξαρτάται από τον υπεύθυνο καθηγητή. Μπορεί κάποιος να επιλέξει αμέσως αφού ανακοινωθούν τα πανεπιστήμια, αλλά μπορεί και να το τραβήξει μέχρι Απρίλη ή Μάιο οπότε θέλει να επικοινωνείς συχνά μαζί του και γενικά να κρατάς επαφή για να μάθεις εγκαίρως το ποιους διέλεξε.

Να προσθέσω τώρα ότι το βασικό κριτήριο για τους περισσότερους καθηγητές είναι η γλώσσα. Όλοι θα ζητήσουν να τους πας κάποιο δίπλωμα ότι ξέρεις (έστω λιγάκι) την γλώσσα στην οποία γίνονται τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο που θα πας. Όσο πιο καλά ξέρεις την γλώσσα τόσο καλύτερες πιθανότητες έχεις να επιλεγείς. Από εκεί και πέρα ο κάθε καθηγητής μπορεί να θέσει ό,τι δευτερεύοντα κριτήρια θέλει για κάποιους με το ίδιο δίπλωμα γλώσσας. Από τρέχουσες βαθμολογίες μέχρι έτος σπουδών, χρώμα ματιών κλπ. :)

Αφότου επιλεγείς πρέπει να πάρεις τα απαιτούμενα χαρτιά, τα οποία κανονικά στα δίνει ο υπεύθυνος καθηγητής που του τα στέλνουν από τα κεντρικά αλλά επειδή συνήθως υπάρχει ασυνεννοησία είναι προτιμότερο να πας ο ίδιος να τα πάρεις από τα κεντρικά για να μην χάνεις χρόνο. Τα χαρτιά είναι: Ένα ενημερωτικό φυλλάδιο που είναι πολύ κατατοπιστικό σχετικά με την διαδικασία, μια αίτηση συμμετοχής, η σύμβαση για το πρόγραμμα και το learning agreement που είναι και το σημαντικότερο. Στο τελευταίο γράφεις τα μαθήματα που θα παρακολουθήσεις εκεί και πρέπει να έχουν κάποια αντιστοιχία με αυτά που θα έκανες κανονικά εδώ. Οπότε ψάχνεις αντίστοιχα μαθήματα στην ιστοσελίδα του πανεπιστημίου που θα πας και μετά συμπληρώνεις το χαρτί κατόπιν συνεννοήσεως με τον καθηγητή. Στη συνέχεια ακολουθεί μια μάλλον χρονοβόρα γραφειοκρατική διαδικασία όπου μαζεύεις υπογραφές και σφραγίδες για τα χαρτιά σου και τα καταθέτεις στα κεντρικά. Και αυτό ήταν πάνω κάτω! Μπορείς μετά να αρχίσεις να ψάχνεις για σπίτι εκεί που θα πας!

Ελπίζω να βοήθησα λίγο σχετικά με την διαδικασία και τα πρώτα βήματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω πάει και εγώ Έρασμους από Αθήνα! Βασική συμβουλή: ΥΠΟΜΟΝΗ με τη γραφειοκρατία, είναι ατέλειωτη! Επίσης, η γραμματεία της σχολής δεν ειναι πολύ εξυπηρετική - του Πανεπιστημίου είναι κάπως καλύτερη. Αρχίζεις να ασχολείσαι το Μάρτη του προηγούμενου ακαδημαϊκού έτους και η διαδικασία ολοκληρώνεται το Μαη.

Εγώ πήγα Γερμανία! Για το Mainz είναι υπεύθυνος ο κ. Πίτσιος της Φυσικής Ανθρωπολογίας και δεν χρειάζεται να πληρείς κάποιο ιδιαίτερο κριτήριο. Θεωρεί δεδομένο ότι ξέρεις τα βασικά γερμανικά! Συνήθως πάνε όσοι ζητήσουν (παρ'ότι η θέση είναι μια) και μοιράζονται στο χειμερινό και το εαρινό εξάμηνο..βέβαια αν οι αιτήσεις είναι πολλές π.χ >5 δεν ξέρω τι γίνεται. Για την Κολωνία είναι υπεύθυνη η κ. Νικολοπούλου νομίζω, της ΠαΘ.αν - εκείνη ορίζει ενα ραντεβού οπου μαζεύονται όσοι ενδιαφέρονται και τους μοιράζει ανάλογα με το έτος και το εξάμηνο..αν είναι αρκετοί διαλέγει! Αν χάσεις το ραντεβού..έχασες!! Για τις άλλες χώρες είναι υπεύθυνος ο κ. Ρόζενμπεργκ και από όσο ξέρω προτιμάει 5ετείς και κάτω, θέλει οι 6ετεις να κάνουν τρίμηνα στην Ελλάδα! Εκείνος βάζει και κριτήρια..

Αφού σε διαλέξουν αρχίζει το τρέξιμο! Παίρνεις αιτήσεις από τα κεντρικά του Πανεπιστημίου Αθηνών και κατεβάζεις από το internet τα ενημερωτικά του Πανεπιστημίου υποδοχης. Προσέχεις πολύ την αντιστοιχία των μαθημάτων!!! Για τις εστίες και τα μαθήματα γλώσσας σε κατευθύνει το Πανεπιστήμιο υποδοχής - οι προθεσμίες αν θυμάμαι καλά είναι μέχρι Ίούνιο - Ιούλιο. Ένα μεγάλο θετικό, των Γερμανών τουλάχιστον, είναι ότι διαβάζουν τα mail τους και απαντάνε γρήγορα σε ότι τους ρωτήσεις! Για την υποτροφία..μπλέκεσαι με το Πανεπιστήμιο Αθηνών!!

Αν έχεις άλλες ερωτήσεις..πολύ ευχαρίστως! Επίσης στα κεντρικά υπάρχουν τα τηλέφωνα όλων των παιδιών που έχουν πάει εράσμους για πιο πλήρη ενημέρωση!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Για Ιατρική Αθήνας.Βγήκαν οι χώρες και οι πόλεις για την καινούρια χρονιά.

Μπορείτε να τα δείτε εδώ: http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/proc_el.html

Επαναλαμβάνω ότι το πρώτο βήμα είναι να αποφασίσετε πού θέλετε να πάτε και μετά να πάτε να βρείτε τον υπεύθυνο καθηγητή για την πόλη που θέλετε και να ρωτήσετε πώς θα γίνει η επιλογή και τι πρέπει να του φέρετε (συνήθως δίπλωμα γλώσσας αλλά και άλλα...).Καλή τύχη και υπομονή με την γραφειοκρατία!

Τροποποιήθηκε από PVC
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γειά σας,

Είμαι φοιτήτρια στο 4ο έτος της ιατρικής της Αθήνας και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω erasmus του χρόνου. Τόσον καιρό ψάχνω πληροφορίες όμως δυστυχώς μάλλον ελάχιστοι απο τους συμφοιτητές μου έχουν παρακολουθήσει το πρόγραμμα και δεν κατάφερα να μάθω σχεδόν τίποτα. Γι'αυτό θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει erasmus με την ιατρική Αθήνας και μπορούν να βρούν λίγο χρόνο να μου απαντήσουν, τι ακριβώς γίνεται με τις κλινικές; Ξέρω οτι στο 5ο έτος έχεις κάθε μήνα και διαφορετική κλινική. Αυτές τις κλινικές τις χάνεις και αναγκάζεσαι να τις αναπληρώσεις μετά το 6ο έτος ή υπάρχει αντιστοιχία οπότε τις παρακολουθείς κανονικά στο εξωτερικό; Και μπορείς να το κάνεις με όλες τις κλινικές ή με πεπερασμένο αριθμό οπότε χρωστάς κάποιες; Και τι γίνεται αν πχ παρακολουθήσεις μια κλινική στη χώρα που σε φιλοξενεί αλλά δεν καταφέρεις να περάσεις το μάθημα; Χρωστάς απλά την εξέταση ή χρειάζεται να την επαναλάβεις; Επίσης θα ήθελα να ξέρω εαν τα μαθήματα και οι κλινικές γίνονται στη γλώσσα της κάθε χώρας γιατί πχ για το 2011-12 το πανεπιστήμιο συνεργάζεται με Αυστρία-Γερμανία-Ιταλία-Ουγγαρία-Πολωνία-Σλοβακία (http://studclub.di.uoa.gr/files/Pinakas_dimerwn_symfwniwn_ERASMUS_2011-2012.pdf) και εγώ δεν ξέρω καμία απο αυτές τις γλώσσες. Αν πχ ξεκινήσω τώρα Γερμανικά ή και μια απ'τις άλλες γλώσσες για το εαρινό εξάμηνο του χρόνου θα γίνω δεκτή; Σας φλόμωσα στις ερωτήσεις το ξέρω αλλά είμαι πολύ μπερδεμένη γιατί όλοι οι συμφοιτητές μου με αποθαρρύνουν ενώ οι φίλοι μου απο άλλες σχολές με ξορκίζουν να μην χάσω με τίποτα αυτή την ευκαιρία. Μήπως τελικά το erasmus δεν είναι για την ιατρική;

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Γεια σου!

Καταρχάς, να μη χάσεις την ευκαιρία να πας Εράσμους, να το κάνεις, είναι μια εμπειρία που δε θα την ξεχάσεις ποτέ, από όλους τους τομείς! Εγώ πήγα το χειμερινό εξάμηνο 2009-2010 Γαλλία (Βρέστη), που βέβαια νομίζω ότι πλέον δεν υπάρχει σαν επιλογή, και δεν το μετάνιωσα ούτε μία στιγμή!

Λοιπόν, η πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις ποιες θέσεις υπάρχουν για την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά, που με ένα γρήγορο ψάξιμο είδα ότι είναι αυτές http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/pinakas_ERASMUS_2011_2012-3.pdf

Μετά βλέπεις σε ποιες θέσεις ενδιαφέρεσαι να πας και βρίσκεις τον ακαδημαϊκό υπεύθυνο ο οποίος ίσως σου δώσει κάποιες πληροφορίες (οι περισσότεροι είναι παντελώς άσχετοι) αλλά θα σου πει τουλάχιστον την αίτηση που πρέπει να κάνεις για να δηλώσεις συμμετοχή για τις θέσεις που θέλεις και μετά θα κάνει την επιλογή των φοιτητών που θα στείλει. Συνήθως βασίζεται στο έτος σπουδών που θα είσαι όταν πας και στο κατά πόσο γνωρίζεις τη γλώσσα της χώρας. Από τις χώρες που βλέπω, στη Γερμανία και την Αυστρία ζητούν γερμανικά, Γαλλία θέλουν γαλλικά, Ιταλία ιταλικά, αλλά Ουγγαρία, Πολωνία και Σλοβακία σου ζητούν αγγλικά και όχι τη γλώσσα της κάθε χώρας γιατί έχουν αγγλόφωνα τμήματα. Ααααα, μπορείς να πας να κάνεις αίτηση σε περισσότερους από έναν καθηγητές. Πάντως συγκεκριμένα για τον κο Ρόζενμπεργκ την αίτηση και πολλές αρχικές πληροφορίες μας είχε δώσει η Γραμματεία του προέδρου που βρίσκεται πάνω από τη γραμματεία της σχολής.

Όσον αφορά την αναγνώριση κλινικών και μαθημάτων, δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα σε κανένα από τα άτομα που πήγαμε Εράσμους, και γνωρίζω αρκετά. Απλά, όταν θα κάνεις την αρχική αίτηση στον υπεύθυνο θα πρέπει να ξέρεις πάνω κάτω το Πρόγραμμα σπουδών του Πανεπιστημίου υποδοχής για να επιλέξεις ποιες κλινικές θα κάνεις έξω και ποιες στην Ελλάδα. Πληροφορίες για τα Πανεπιστήμια θα βρεις είτε στο ίντερνετ είτε στο Γραφείο Εράσμους του ΕΚΠΑ που βρίσκεται στα Κεντρικά του πανεπιστημίου στην Πανεπιστημίου.

Α, και πρέπει να κοιτάξεις να μη χάσεις την ημερομηνία υποβολής των αιτήσεων, θυμάμαι ότι πάνω κάτω κάπου τέτοια εποχή την κάναμε! Οπότε πήγαινε να ρωτήσεις για να μάθεις!

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως, τουλάχιστον για την αρχή! Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θέλεις πες μου!

Όπως και να έχει κυνήγησέ το και δε θα το μετανιώσεις! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πχ ξεκινήσω τώρα Γερμανικά ή και μια απ'τις άλλες γλώσσες για το εαρινό εξάμηνο του χρόνου θα γίνω δεκτή;

Πριν από χρόνια πήγα στο Μάιντς στη Γερμανία (υπεύθυνος ήταν ο Πίτσιος) το χειμερινό εξάμηνο. Αν θυμάμαι καλά μια κοπέλα είχε αρχίσει γερμανικά μόλις το προηγούμενο καλοκαίρι και τα κατάφερε αρκετά καλά. Βέβαια προφανώς χρειάζεται σοβαρό διάβασμα.. Και σίγουρα αξίζει να πας εράσμους. Εκτός από το χαβαλέ και τη γνωριμία με παιδιά από διαφορετικές χώρες, γνωρίζεις και ένα διαφορετικό σύστημα υγείας και μια εντελώς διαφορετική (στη περίπτωσή μου τουλάχιστον) νοοτροπία στην εκπαίδευση. Αν πας στη Γερμανία θα σε βοηθήσει και επαγγελματικά πχ να κάνεις ειδικότητα εκεί αργότερα. Για τα μαθήματα, τουλάχιστον εκεί που ήμουν εγώ, δεν υπήρχε περίπτωση να μην περάσεις στις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες παιδιά!!!!!!!!!!!!

Συμφέρει να πάει κάποιος Erasmus στο 5ο ή στο 6ο έτος;

Πότε είναι καλύτερα βάσει της εμπειρίας σας;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τροποποιήθηκε από din@
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες παιδιά!!!!!!!!!!!!

Συμφέρει να πάει κάποιος Erasmus στο 5ο ή στο 6ο έτος;

Πότε είναι καλύτερα βάσει της εμπειρίας σας;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μπορώ να πω μόνο για το Μάιντς αλλά φαντάζομαι έτσι περίπου είναι και αλλού : Στο έκτο έτος που πήγα εγώ οι φοιτητές δεν κάνουν πλέον μαθήματα αλλά πρακτική εξάσκηση σε νοσοκομείο. Αυτό είχε το αρνητικό οτι συχνά πηγαίναμε στο νοσοκομείο απο τις 7 το πρωί και φεύγαμε μετά τις 5, όταν και καλά δε μας χρειαζόταν άλλο. Το καλό ήταν οτι στις εξετάσεις που έκαναν ειδικά για μας (για τους κανονικούς φοιτητές δε γίνονται εξετάσεις στο έκτο έτος) ήταν αρκετά ελαστικοί και μας ρώτησαν πάνω σε περιστατικά που είχαμε δει στο νοσοκομείο. Το πέμπτο έτος ήταν νομίζω πιο χαλαρό και είχες την ευκαιρία να γνωρίσεις και τους συμφοιτητές σου και όχι μόνο γιατρούς και νοσηλευτές.

Πρακτικά καλύτερα να το προσπαθήσεις από πέμπτο έτος κι αν δεν τα καταφέρεις προσπαθείς και του χρόνου. Επίσης θα κερδίσεις την πτυχιακή του δικού μας έκτου έτους (αν σε ενδιαφέρει αυτό...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ θα προτιμούσα να πάω του χρόνου (δηλαδή στο 5ο έτος).....

Εσύ ποια κλινική (ή ποιες) είχες παρακολουθήσει στο 6ο έτος;

Αλλά το "πρόβλημά" που έχω είναι η γλώσσα.......Γιατί φέτος ξεκίνησα γερμανικά και απ΄ότι είδα ζητάνε ως προαπαιτούμενο να έχεις το Β2.....Κι εγώ, πρώτα ο Θεός, θα έχω το Β1 του χρόνου τέτοια εποχή...........

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τροποποιήθηκε από din@
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά να'στε καλά! Ευχαριστούμε πολύ!

Ντίνα, εγώ θέλω να πάω Mainz και δεν ξέρω καθόλου Γερμανικά οπότε μην απογοητεύεσαι, τουλάχιστον εμένα με περνάς. Αν και απ'ότι μου είπε ο κ. Πίτσιος, τον οποίο βρήκα πριν 1 ώρα, έχουν ενδιαφερθεί μέχρι στιγμής 3 άτομα μαζί με εμένα (δηλαδή πολύ λίγα) οπότε δεν μου το απέκλεισε να γίνω δεκτή κι ας μην ξέρω τη γλώσσα. Μου έδωσε και έβγαλα φωτοτυπία κάτι χαρτιά τα οποία όμως δεν λένε τίποτα μόνο κάτι γενικότητες. Προκήρυξη δεν έχει βγάλει ακόμη κανένας καθηγητής απ'οτι κατάλαβα όταν ρώτησα στη γραμματεία, αλλά δεν είδα και κανέναν ιδιαίτερα ενημερωμένο ούτε ιδιαίτερα εξυπηρετικό. Θα πάω και την επόμενη βδομάδα να ξαναρωτήσω. Οπότε ετοιμάσου για πολύ τρέξιμο και σκούντηγμα!!!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα καθόλου. Αν έχεις κι εσύ καμια νέα πληροφορία ενημέρωσέ με και γενικώς τα σχόλια ευπρόσδεκτα απο όλους.

Υ.Γ. Α και καλό τριήμερο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα πάει παθολογία και χειρουργική. Η χειρουργική ειδικά άξιζε τον κόπο γιατί συμμετείχαμε σε πολλές εγχειρήσεις

Ο Πίτσιος δε μου είχε ζητήσει πτυχία στα γερμανικά τότε, είπα μόνο αόριστα οτι ξέρω γερμανικά. Πάντως επειδή είναι κάπως ιδιέταιρη γλώσσα τα γερμανικά και πολλοί ενώ έχουν πτυχία δε μπορούν να την μιλήσουν ούτε να καταλάβουν (η προφορική γλώσσα είναι διαφορετική αλλά ευτυχώς πιο εύκολη απ'τη γλώσσα των βιβλίων) θα έλεγα να δώσετε βαση στα προφορικά.

Δυστυχώς δε θυμάμαι πια τη διαδικασία, αλλά οτι είχε πάρα πολλή γραφειοκρατία, δεν είχα κανέναν να μου λύσει τις απορίες, και ο Κρεατσάς (που ήταν πρόεδρος της σχολής νομίζω) με ταλαιπώρησε πολύ. Ο Πίτσιος όποτε του λεγα οτι δεν καταλαβαίνω κάτι με κοίταζε σα να ήμουν καθυστερημένο και μου λεγε να κοιτάξω τις φωτοτυπίες. Τέλος πάντων, καλά να ναι ο άνθρωπος γιατί μας έστειλε όλους τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Danaita, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!!!!

Από βδομάδα σκέφτομαι να πάω στον κ.Πίτσιο.......Θα έχεις ενημέρωση για ό,τι μου πει......

Σου είπε για πόσο διάστημα θα πάει ο κάθε φοιτητής;

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για τις ελπίδες που μου έδωσες!!!!!!!! Καλό τριήμερο!!!!!

Zubrowka, για ακόμα μια φορά σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά να'στε καλά! Ευχαριστούμε πολύ!

Ντίνα, εγώ θέλω να πάω Mainz και δεν ξέρω καθόλου Γερμανικά οπότε μην απογοητεύεσαι, τουλάχιστον εμένα με περνάς. Αν και απ'ότι μου είπε ο κ. Πίτσιος, τον οποίο βρήκα πριν 1 ώρα, έχουν ενδιαφερθεί μέχρι στιγμής 3 άτομα μαζί με εμένα (δηλαδή πολύ λίγα) οπότε δεν μου το απέκλεισε να γίνω δεκτή κι ας μην ξέρω τη γλώσσα. Μου έδωσε και έβγαλα φωτοτυπία κάτι χαρτιά τα οποία όμως δεν λένε τίποτα μόνο κάτι γενικότητες. Προκήρυξη δεν έχει βγάλει ακόμη κανένας καθηγητής απ'οτι κατάλαβα όταν ρώτησα στη γραμματεία, αλλά δεν είδα και κανέναν ιδιαίτερα ενημερωμένο ούτε ιδιαίτερα εξυπηρετικό. Θα πάω και την επόμενη βδομάδα να ξαναρωτήσω. Οπότε ετοιμάσου για πολύ τρέξιμο και σκούντηγμα!!!!!

Ελπίζω να σε βοήθησα καθόλου. Αν έχεις κι εσύ καμια νέα πληροφορία ενημέρωσέ με και γενικώς τα σχόλια ευπρόσδεκτα απο όλους.

Υ.Γ. Α και καλό τριήμερο!!!

παιδιά μόλις είδα κι εγώ τις ερωτήσεις σας! Μαιντς είχα πάει κι εγώ στο 6ο! Παθολογία και Χειρουργική.. οι Έλληνες δεν ακολουθήσαμε το πρόγραμμα των Γερμανών, αλλά το δικό μας (ακριβώς τις βδομάδες που θα κάναμε και στην Ελλάδα). Στη Χειρουργική κάναμε συμμετείχαμε στην πρωινή επίσκεψη, μετά κάναμε τις αλλαγές και αν μας καλούσαν κατεβαίναμε χειρουργείο, όπου συμμετείχαμε σαν β ή και α βοηθοί. Στην παθολογία συμμετείχαμε στην επίσκεψη στην κλινική, κάναμε τις αιμοληψίες, τις εισαγωγές αλλά γράφαμε και γράμματα - εξιτήρια (ανάλογα με τις ανάγκες της κλινικής). Εκείνη τη χρονιά είμαστε μόνο δύο άτομα οπότε χεορουργική περάσαμε με εργασία, χωρίς άλλες εξετάσεις και παθολογία δώσαμε προφορικά αλλά μόνο στις ειδικότητες των κλινικών που είχαμε ασκηθεί π.χ γαστρεντερολογία, πνεύμονολογία και καρδιολογία! Το ωράριο ήταν περιοριστικό σε σχέση με τους υπόλοιπους ερασμίτες.. άλλα όχι απαγορευτικό για παρτυ και εξόδους! Ειδικά αν υπολογίσεις ότι κάθε βδομάδα είχαμε δικαίωμα μια μέρα να μην πάμε καθόλου! Οι πεμπτοετείς από όσο ξέρω ήταν σαφώς πιο χαλαρά! Τα γερμανικά είναι ένα μικρό θέμα, ο κ. Πίτσιος δεν πολυασχολείται αλλά για σας καλό είναι να ξέρετε τα βασικά για να επικοινωνείτε με τους ασθενείς και τους γιατρούς.. όμως θα συνηθίσετε!! Προσπαθήστε να μιλάτε στα γερμανικά με όσο κόσμο γνωρίσετε για να εξασκείστε! Χρόνος για εκδρομές και βόλτες πάντα υπάρχει! Μη χάσετε με τίποτα το καρναβάλι, όλη η πόλη είναι ένα υπαίθριο πάρτυ! Αλλά και οι Χρισουγεννιάτικες αγορές ειναι φανταστικές! Να περάσετε τέλεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι τελειώς διαδικαστικό (το έχω απορία):

Τα μαθήματα που αναγνωρίζονται εδώ, αναγνωρίζονται χωρίς τους βαθμούς που θα πάρουμε εκεί, έτσι;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι τελειώς διαδικαστικό (το έχω απορία):

Τα μαθήματα που αναγνωρίζονται εδώ, αναγνωρίζονται χωρίς τους βαθμούς που θα πάρουμε εκεί, έτσι;

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Στο 6ο αναγνωρίστηκαν με βαθμούς: το 1 αντιστοιχει σε 9-10 δικό μας, το 2 σε 8 κτλ. Την αναγνώριση την κάνει ο κ. Πίτσιος - αυτό σημαίνει ότι η αντιστοιχία δεν είναι πάντα σαφής - εξαρτάται και από τη διάθεση του! Νομίζω κάτι αντίστοιχο ισχύει και για το 5ο.

Φιλική συμβουλή: η γραφειοκρατία είναι άπειρη.. στη Γερμανία θα σας βοηθήσουν πολύ περισσότερο.. Μην απογοητευτείτε, όλα θα τα προλάβετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη χρονιά μου τα 2 έγιναν 9 ;), αλλά συμφωνώ εξαρτάται από τη διάθεσή του Πίτσιου. Εγώ και στη Γερμανία συνάντησα γραφεοκρατεία πχ. έπρεπε να κάνουμε λογαριασμό σε τράπεζα για να εγγραφούμε στο πανεπιστήμιο, έπρεπε να δηλώσουμε τόπο κατοικίας στην αστυνομία, να πληρώσουμε το Semesterticket, φασαρίες με τις εστίες, κτλ. Και κάτι άλλο, στο νοσοκομείο του Μάιντς κλέβουν πάρα πολύ, μην αφήσετε ποτέ κινητά ή χρήματα ούτε στο γραφείο γιατρών ούτε στα αποδητήρια των χειρουργείων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Κάποιος που να έχει πάει εράσμους στη Μάλαγα; Έχω τρέλα με την Ισπανία αλλά πέρυσι δεν υπήρχε θέση. Τώρα είμαι 5ο έτος και σκέφτομαι αξίζει στο 6ο να πας εράσμους σε μια χώρα που αντικειμενικά δε θα σε βοηθήσει μετά τη σχολή για ειδικότητα κλπ; Μήπως είναι καλύτερα μια χώρα σαν τη Γερμανία ή ίσως καλύτερα placement που είναι πιο λίγος ο καιρός; Ξέρει κάποιος να μου πει πιο συγκεκριμένα ποιά είναι η διαφορά erasmus και erasmus placement και ποιά περίπου είναι η διαδικασία για να δηλώσεις συμμετοχή στο δεύτερο; Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 11 months later...

Πανεπιστήμιο Αθηνών

Ιατρική Σχολή

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ERASMUS

2012 -2013

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσει τις υποτροφίες κινητικότητας των φοιτητών στα πλαίσια του Προγράμματος Lifelong Learning Program ERASMUS για το Ακαδημαϊκό έτος 2012-2013 (χειμερινά και εαρινά εξάμηνα).

Τα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια για το Ακαδημαϊκό αυτό έτος είναι:

• Johannes-Gutenberg-Universitat Mainz (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ. Πίτσιος)

• Medical University of Warsaw (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Γ. Χρούσος)

• Universitat Duisburg- Essen (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Σωτηρόπουλος)

• Medical University Innsbruck (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Medizinische Universitat Wien (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Universite De Bretagne Occidentale-UBO (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Ruhr-Universitat Bochum (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ )

• Johann Wolfgang Goethe Universitat Frankfurt am Main (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Ludwig-Maximilians-Universitat Munchen (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Universidad de Malaga (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Universita degli studi di Roma "La Sapienza (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Istanbul Universitesi (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Comenius University in Bratislava (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

• Semmelweis Egyetem Testnevelesi es Sporttudomanyi (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ)

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (αίτηση, σύντομο βιογραφικό, αναλυτική βαθμολογία, πιστοποιητικά γνώσης ξένων γλωσσών) μέχρι την 30η Μαρτίου 2012 το αργότερο.

(Η κατάθεση των δικαιολογητικών για τον καθηγητή κ Χρούσο λήγει στις 10 Μαρτίου 2012)

Η επιλογή θα ανακοινωθεί από κάθε Ακαδημαϊκό υπεύθυνο χωριστά.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ / ΑΙΤΗΣΕΙΣ:

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΕΘΝΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΩΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Στο Ισόγειο της Βιβλιοθήκης Επιστημών Υγείας (Δήλου 1 και Μικράς Ασίας), Κυρία Δώρα Χαντζή, τηλ. 210 7461455, Ε-Mail: t_chantzi@hotmail.com στο http://school.med.uoa.gr

και στο http://www.grammateia.med.uoa.gr

Πληροφορίες επίσης και στους παρακάτω συνδέσμους:

http://www.interel.uoa.gr/erasmus/sp

http://www.interel.uoa.gr/fileadmin/interel.uoa.gr/uploads/list_2012-2013.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ERASMUS 2013 -2014

Η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών προκηρύσσει τις υποτροφίες κινητικότητας των φοιτητών στα πλαίσια του Προγράμματος Lifelong Learning Program ERASMUS για το Ακαδημαϊκό έτος 2013-2014 (χειμερινά και εαρινά εξάμηνα).

Τα συνεργαζόμενα Πανεπιστήμια για το Ακαδημαϊκό αυτό έτος είναι:

UniversitätzuKöln (Υπεύθυνη Καθηγήτρια κα Π. Νικολοπούλου Σταμάτη-2 θέσεις)

Medical University of Warsaw (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Γ. Χρούσος-2 θέσεις)

UniversitätDuisburg- Essen (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Γ.Σωτηρόπουλος-4 θέσεις)

MedicalUniversityInnsbruck (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Medizinische Universität Wien (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Université De Bretagne Occidentale-UBO (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Ruhr-Universität Bochum (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Johann Wolfgang Goethe Universität Frankfurt am Main (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Ludwig-Maximilians-Universität München (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Universidad de Malaga (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-1 θέση)

La Sapienza Università di Roma (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

La Sapienza Università di Roma (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Γ. Χρούσος-1 θέση)

Università degli Studi di Bari Aldo Moro (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Γ. Χρούσος-2 θέσεις)

Istanbul Universitesi (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Fatih Universitesi (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Comenius University in Bratislava (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Semmelweis Egyetem Testnevelesi es Sporttudomanyi Kar (Υπεύθυνος Καθηγητής κ Θ.Ρόζενμπεργκ-2 θέσεις)

Οι ενδιαφερόμενοι φοιτητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση με όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά (αίτηση, σύντομο βιογραφικό, αναλυτική βαθμολογία, πιστοποιητικά γνώσης ξένων γλωσσών) μέχρι την 29η Μαρτίου 2013 το αργότερο.

Η επιλογή θα ανακοινωθεί από κάθε Ακαδημαϊκό υπεύθυνο χωριστά.

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ / ΑΙΤΗΣΕΙΣ:

ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΕΘΝΩΝ ΑΝΤΑΛΛΑΓΩΝ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Στο Ισόγειο της Βιβλιοθήκης Επιστημών Υγείας (Δήλου 1 και Μικράς Ασίας), κα Έλενα Θεμελή, τηλ. 210 7461451, Ε-Mail: elthe17@yahoo.fr στο http://school.med.uoa.gr

και στο http://www.grammateia.med.uoa.gr

Πληροφορίες επίσης και στους παρακάτω συνδέσμους:

http://www.interel.uoa.gr/erasmus/sp

http://www.interel.u...13-2014_pdf.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS 2013-2014 ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

http://www.grammateia.med.uoa.gr/download.php?id=4050

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Χαίρετε! Θέλω πάρα πολύ να κάνω erasmus στο 4ο έτος, καθώς φέτος δεν ειχα καμια ορεξη να ασχολουμαι με γραφειοκρατικα. Έχει πάει κανείς σε κλινικό έτος? Παρακολουθείς εκεί τις αντίστοιχες κλινικές? Θα ήταν καλύτερο να πάω χειμερινό ή εαρινό? Ευχαριστώ! emlookaround

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν έχω παει ERASMUS ξέρω αρκετά άτομα που έχουν πάει.

Έχει πάει κανείς σε κλινικό έτος?

Κυρίως σε κλινικά έτη πηγαίνουν. Νομίζω πως πέρυσι πρώτη φορά πήραν αρκετούς απο προκλινικά.

Παρακολουθείς εκεί τις αντίστοιχες κλινικές?

Αυτό εξαρτάται από το πανεπιστήμιο που θα πας αλλά συνηθως ναι.

Υπάρχουν κάποια μαθήματα πχ Θεραπευτικη του 5ου που δεν υπάρχει σχεδόν πουθενά στο εξωτερικό οπότε "αναγκαστικά" την κάνεις εδώ.

Πέρα από τις κλινικές που θα κάνεις κανόνικα αναλόγως πάλι με το πανεπιστήμιο που ειναι να πας υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να κάνεις και αλλες κλινικές.

Ενας γνωστός μου που πηγε στο 4ο πέρα απο την παθολογία/χειρουργική που ειχε κανονικά εδώ έκανε και 2-3 κλινικές του πέμπτου ετους (στο δικό μας πρόγραμμα σπουδών) οπότε ξεμπέρδεψε και με αυτα.

Θα ήταν καλύτερο να πάω χειμερινό ή εαρινό?

Προσωπική μου απόψη ειδικά για το 4ο ετος ειναι πως καλό θα ηταν να πας στο εαρινό για να εξοικιωθείς λίγο πρώτα εδώ με τις κλινικές στο χειμερινό. (+ θα έχει και καλύτερο καιρό την ανοιξη-καλοκαιρί οπότε περισσότερες ευκαιρίες για να ταξιδέψεις και στην χώρα που θα πας :D )

Τα αρνήτικα του να πας στο εαρινό ειναι οτι κάποιοι ξεκινάνε μέσα-τελη Φλεβάρη (που εμεις εδώ ακόμα θα έχουμε εξεταστική.../ λογικά στο 4ο στο χειμερινό θα έχετε τελείωσει ομως) και ειδικά για το 4ο στο χειμερινό που έχεις 2ή 3 μαθήματα μόνο προσφέρεται ίσως λίγο περισσότερο για να κάνεις και κλινικές άλλου έτους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.