Jump to content

Αγαπημενοι πινακες............


LILLIAN

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Last Reply

βασικα ψαχνοντας στο google και τα 2 μου τα εβγαζε The night cafe.....το πρωτο το γνωριζα κι εγω ετσι....το δευτερο δε το ειχα ξαναδει :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έναστρη Νύχτα του Vincent Van Gogh....

Ό,τι θα μπορούσε να κρύβει μέσα της η ψυχή ενός ανθρώπου, μέσα από μια μεγαλειώδη αναπαράσταση ενός φυσικού τοπίου...

Ας κάνει κάποιος κάτι και με αυτό το attachment, please.... emplease

Edit: Your wish is my command :)

post-614-1116220384.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο αγαπημένος μου ζωγράφος είναι ο Henri de Toulouse Lautrec..Με συγκινεί η ματιά του πάνω στα πράγματα και η εξαιρετική ικανότητά του να μεταβάλλει θέματα ευτελή-σύμφωνα με τα ήθη της εποχής του- σε τέχνη γεμάτη ευαισθησία.Επίσης με συγκλονίζει το γεγονός ότι ουσιαστικά διέρρηξε τους δεσμούς του με το κατεστημένο, υπερπήδησε την αριστοκρατική καταγωγή του,αγνόησε τα προβλήματα υγείας που αντιμετώπιζε και αφιερώθηκε πυρετικά σε αυτό που τον έκανε να νιώθει ζωντανός.

Ένας από τους πιο αγαπημένους μου πίνακές του είναι η πιο κάτω αυτοπροσωπογραφία του, ζωγραφισμένη μέσα από καθρέφτη.post-1079-1116202202.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Ο αγαπημένος μου πίνακας αυτή τη στιγμή είναι αυτός του ΕL Greco

"Η Πεντηκοστή".

Τον έχω δεί από κοντά και έχει απίστευτα χρώματα και φώς. Είναι σαν να ακτινοβολεί ο συγκεκριμένος πίνακας. Και επειδή και σημειολογικά μου λέει πολλά σας τον παραθέτω

post-883-1118751894.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά δεν θα μπορούσα να μην αναφέρω και τον πιό διάσημο πίνακα του Edward Munch 1863 - 1944, την "Κραυγή".

Στα 14 μου ήταν ο αγαπημένος μου πίνακας και μάλιστα τον έχω αντιγράψει πάρα πολυ καλά η ίδια.

post-883-1118752104.jpg

Στη Γλασκώβη πέρισυ τον Σεπτέμβριο, μερικές μέρες μετά την κλοπή του, βρήκα μία γραβάτα με αυτόν το πίνακα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Girl in Bed, 1952, a portrait of Caroline Blackwood

freud3.jpg

Girl with a Fig Leaf, 1947

freu_0055gm.jpg

Lucian Freud

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις προχτές κρέμασα στον τοίχοτου γραφείου μου δυο αφίσες με έργα του Klimt.

Το ένα είναι το Φιλί, νόμίζω το είχε αναφέρει κι η Σάντυ κάπου. Το δεύτερο λέγεται Fulfillment και νομίζω ότι ο συδυασμός των δύο δείχνει τι είναι για μένα το πιο γλυκό πράγμα στον κόσμο...

emagkalia δεν έχει ρε μάστορα...

post-183-1118903388.jpg

post-183-1118903678.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

http://shc.stanford.edu/shc/2000-2001/char...jpg...Rembrandt

http://www.uncwil.edu/mals/images/kandinsk....jpg...Kadinsky

http://www.mystudios.com/masters/greco-toledo-1595.jpg...El Greco

http://www.wt-group.com/stpics/Paris/VanGo...jpg...υπεροχο...

http://www.parisdigest.com/photos/Van-Gogh...Auvers.jpg..την εκκλησια αυτη την ειδα κ απο κοντα...ειναι απο το μερος που περασε τους τελευταιους μηνες της ζωης του...τετοια οργιωδης παραγωγη για να ακολουθησει ο θανατος...ΚΡΙΜΑ...

τον αλλο πινακα με τη νεκροκεφαλη κ το τσιγαρο δεν τη βρισκω τωρα...van Gogh

http://www.yannisstavrou.gr/greek-painters-Lytras.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Image:BertheMorisot.jpg...Manet

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Παιδια σημερα ανακαλυψα τον Thomas Kinkade ο οποιος, δικαιολογημενα πιστευω, θεωρειται ο καλυτερος εν ζωη ζωγραφος στον κοσμο. Εμενα με εχουν κυριολεκτικα τρελλανει οι πινακες του!

Οριστε ενα δειγμα

post-1061-1140914423.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dama con l’ermellino (Cecilia Gallerani)

Archivio Giunti

Dama con l’ermellino

1490 circa

olio su tavola; 54,8 x 40,3

Cracovia, Czartoryski Muzeum

Il dipinto ritrae probabilmente Cecilia Gallerani, giovane e intelligente donna milanese, amata da Ludovico il Moro. Al suo cognome sembra infatti alludere il nome greco dell’ermellino, galè, che Cecilia tiene in braccio. L’ermellino fu anche l’emblema che il Moro adottò nel 1489, e può quindi simboleggiare lo stesso duca di Milano. Il dipinto è un tipico esempio della ritrattistica leonardesca di questo periodo, nella quale è evidente l’interesse per il dinamismo della figura, che si esemplifica nel cosiddetto “ritratto di spalla”: Cecilia, vestita e acconciata secondo la moda dell’epoca, è inquadrata di tre quarti, in posizione leggermente laterale rispetto all’asse del dipinto, e si volta a guardare verso destra, come se fosse improvvisamente chiamata da qualcuno fuori del dipinto. La luce la investe da destra e le illumina il volto indagandone la delicata bellezza ma anche la profonda interiorità.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι εύκολο να ξεχωρίσω 1 αγαπημένο πίνακα από τόσες διαφορετικές τεχνοτροπίες και στυλ. Αλλά τον παρακάτω τον θυμάμαι, γιατί όταν τον είδα πρώτη φορά στο Prado πριν 3 χρόνια έμεινα βουβός για αρκετή ώρα:

714goya.jpg

Goya, The Execution of the Rebels, 3rd of May, 1808. Museo del Prado, Madrid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

fils_g.jpg

Le fils de l'homme

ο αγαπημένος μου πινακας...απλά γιατί "φωτογραφίζει" την κοινωνία μας και κυρίως αυτούς που την αποτελούν!!! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο δικός μου αγαπημένος πίνακας-ένας από τους πολλούς :P -είναι ένας του RUBENS.

Η πτώση του Φαέθοντα...όταν τον είδα στην Εθνική Πινακοθήκη δε μπορούσα να ξεκολλήσω...είναι τεράστιος,επιβλητικός,με υπέροχα χρώματα και πολύ ένταση...

Peter Paul Rubens

Helios, the Greek god who drove the chariot of the sun across the sky by day, had a son, Phaeton, by a human mother. With the rashness of youth, Phaeton tricked his father into letting him drive the chariot. Ignoring Helios' stern warnings about his mortal frailty, Phaeton took the reins. The horses instantly bolted out of control, scorching everything in their path with the sun's heat.

The butterfly-winged female figures are personifications of time and the sun's cycles. These Seasons and Hours react in terror as the earth below bursts into flame. Even the great astrological bands that arch through the heavens at the upper left are disrupted by the chaos.

To save the universe from utter destruction, Zeus, the Greek king of the gods, threw a thunderbolt, represented here by a blinding shaft of light. As the chariot disintegrates and the steeds break free, Phaeton plunges to his death.

oil on canvas, 98.4 x 131.2 cm (38 3/4 x 51 5/8 in.)

Patrons' Permanent Fund

post-1295-1141576747.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ακολουθούν επίσης, άλλη μια Jeanne :P (ξέχασα να πω πως η εν λόγω κυρία ήταν η σύζυγος του Modigliani) και μια κυρία με μαύρη γραβάτα (όπως ονομάζεται ο πίνακας).

post-1310-1143546211.jpg

post-1310-1143546241.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καποτε ειχα βαλει τον Jeanne Hιbuterne con collana και τον Portreto di Madame Lunia

Ειχε γινει μια γαματη εκθεση ζωγραφικης πριν 2-3 χρονια στο Μιλανο......τη θυμαμαι αυτη τη μερα....... :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.