Jump to content

Αγαπημενοι πινακες............


LILLIAN

Recommended Posts

Άλλος πολύ αγαπημένος πίνακας...

Velasquez - Las Meninas

(ΥΓ: Προσέξτε τη λεπτομέρεια: Ο ζωγράφος φαίνεται αριστερά στον πίνακα... Και το τι ζωγραφίζει -που δεν είναι τα παιδιά του βασιλικού ζεύγους, όπως υποννοεί η ονομασία του πίνακα - μπορεί κανείς να το διακρίνει, αν κοιτάξει στο βάθος του πίνακα.. στην πραγματικότητα ζωγραφίζει το ΙΔΙΟ το βασιλικό ζεύγος!)

Las%20Meninas.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Last Reply

Ένας ακόμα και σταματαω πριν φαω ξύλο.... :)

Jan van Eyk - Οι αρραβώνες του Αρνολφίνο

(σημείωση: δε φαίνεται σ αυτό το μέγεθος, αλλά είναι ο πρώτος, αν δεν απατώμαι, πίνακας στην ιστορία της ζωγραφικής που ο ζωγράφος τοποθετει τον εαυτό του μέσα στο έργο του... στον καθρέφτη πίσω από το ζεύγος φαίνεται κι εκείνος! -ναι, έχω μανια μ αυτές τις λεπτομέρειες :huh: , μην ακούσω σχόλιο! B) )

arnolfini.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλε γιατι να φας ξυλο;Ειναι ωραιο να μαθαινουμε πραγματα για αγαπημενα θεματα μεσα απο το φορουμ :wub::wub::wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Samwise ειναι απο τους πιο ωραιους πινακες του Klimt....ειχα δει πριν χρονια μια εκθεση....κανουν καλες εκθεσεις που κ που Μιλανο

Danae

klimt.danae.jpg

Mother and child αν και δε ειναι πολυ καλη εικονα emconfused

Klimt_3ages.jpg

Εμενα παλι μου αρεσε το φιλι :rolleyes: Kiss

kiss.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού δεν σας σπάω τα νεύρα... ένας ακόμα!

Ραφαήλ - Η Σχολή των Αθηνών

(από τα τελειότερα δείγματα ζωγραφικής όσον αφορά χρώματα, λεπτομέρειες και προοπτική.. Το δε σημείο φυγής -της προοπτικής- τοποθετείται ακριβώς στο κέντρο, ανάμεσα στον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη, να είναι τυχαίο? :) Α, επίσης, τη φυσική μορφή ορισμένων φιλοσόφων έχουν αντικαταστήσει στον πίνακα τα πρόσωπα διάσημων ζωγράφων -αλλά δεν θυμάμαι ποιος είναι ποιος emconfused , εκτός από το ότι ο Πλάτων έχει "δανειστεί" τη μορφή του da Vinci... )

athens.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα πασίγνωστο έργο.Και τί δεν έχει λεχθεί για το συγκεκριμένο!Οι πινελιές είναι τόσο καλές,οι αναλογίες κλπ που οι επιστήμονες δεν μπορούν να το αναλύσουν.Η ματιά της εικονιζομένης έχει απασχολήσει πολύ τους επιστήμονες επίσης.Κι αυτό το αινιγματικό χαμόγελο...Έχουν υποστηρίξει ότι η Μόνα Λίζα ήταν έγγυος,ότι ήταν άντρας ακόμα κι ότι ο Νταβίντσι έπασχε από κάποια αρρώστεια των ματιών γι'αυτό και το έχει φτιάξει έτσι!Το πορτραίτο το διεκδικούσαν με βάση την καταγωγή αρκετοί κι επιπλέον αρκετοί έχουν προσπαθήσει να το κλέψουν! :D (ελπίζω να τα θυμάμαι καλά και να μη λέω άλλα αντ' άλλων!)

people-mona.jpg

Κι ένα λινκ για περισσότερες πληροφορίες!

Κανονικά βέβαια ο πίνακας θέλει όπως είπε και κάποιος ολόκληρο τόπικ από μόνος του.Μόνο να γράψει ο καθένας τί έχει διαβάσει έχουν φύγει τρεις σελίδες σίγουρα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Egon Schiele (1890-1918)

Αυστριακος εξπρεσιονισμος.Επηρεαστηκε απο το Klimt και το Van Gogh.Πολλες φορες χρησιμοποιει ως μοντελα του παιδια,ενας απο τους λογους που κατηγορηθηκε για παιδικη πορνογραφεια αφου οι πινακες του ηταν και οι αποδειξεις.

Seated Woman with Bent Knee (1917)

schiele.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
emarup δε ξερω γιατι αλλα μου θυμιζει λιγο Magritte

Τώρα έθιξες πολύ μεγάλη αγάπη!!!!!

Από τους πιο αγαπημένους μου πινακές του....

Portrait of Edward James (1937)

RM128.JPG

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από Botticellι -προσωπογραφία νεαρής Φλωρεντινής

δεν είναι από τα πιο γνωστα εργα του ζωγράφου αλλά νομίζω είναι από τα πιο όμορφα

η απεικόνιση της ομορφιάς τότε ( αν κατά τη γνώμη μου πρόκειται για κλασική -διαχρονική ομορφια )

και μια ήρεμη μελαγχολία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Μνμ από sushicat:

Επειδή δεν μπορεί να ανεβάσει attachments αναλαμβάνω εγώ :)

Δύο από τους αγαπημένους της πίνακες είναι οι παρακάτω.

Ο πρώτος πίνακας (The lovers- by Leonora Carrington) αφιερώνεται στην ίδια και σε μένα και ο 2ος της Dorothea Tanning πάει στη ΝΙΚΙΤΑ :)

emthanx:wub:emrockon

post-614-1115894163.jpg

post-614-1115894201.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να προσ8εσω πως ο πινακας της Dorothea Tanning ονομαζεται Birthday :wub:

Οταν διαβασα μερικα ποστς της ΝΙΚΙΤΑ το μυαλο μου πηγε αμεσως στο Birthday..

Οταν δε διαβασα πως της αρεσει ο σουρεαλισμος ειπα "αυτο ειναι..Birthday!"

Οταν δε βλεπω τον πινακα της Carrington....... :D

Οχι, την παιρνω πισω την αφιερωση....Δεν τον αφιερωνω σε μενα και στη τζουλιετα, τον αφιερωνω στο φορουμ! Δεν ταιριαζει περισσοτερο? :P

Υ.Γ. Τζουλιετ σου χρωσταω πινακα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οταν διαβασα μερικα ποστς της ΝΙΚΙΤΑ το μυαλο μου πηγε αμεσως στο Birthday..

Οταν δε διαβασα πως της αρεσει ο σουρεαλισμος ειπα "αυτο ειναι..Birthday!"

Απίστευτο! Μου αφιέρωσες έναν πίνακα στον οποίο δεν είχα μείνει ασυγκίνητη παλιότερα όταν παρακολουθούσα κάποια μαθήματα ζωγραφικής. Μα δεν είναι υπέροχος;

Δεν είναι αυτό που λένε ανορθολογική πραγματικότητα, με μη φανταστικό ανορθολογισμό, αλλά ανορθολογισμό που απαιτεί φαντασία; Μεταφυσικά απόμακρος, αινιγματικός, η ποιητική απαίτηση!

Πρώτη φορά μου αφιερώνουν πίνακα, αντί να απαιτούν να τους διακοσμώ εγώ το σπίτι με αηδίες, η μη παραδοσιακή λογική μου είναι κατασυγκινημένη…

sushicat τα θερμά μου συγχαρητήρια για τις ψυχολογικές σου ικανότητες και πολλά πολλά ευχαριστώ. emthanxemrockonemstaremroseemroseemrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.