Jump to content

Εξέλιξη ΣΤΡ(ΥΓ) σε έφεδρο ανθυπολοχαγό (ΥΙ) μετά την απόλυση


Dr.Tomy

Recommended Posts

παιδες ισχυει..με προεδρικο διαταγμα προσφατα απο στρ εγινα ανθυπιατρος..τρελο γελιο για εναν που υπηρετησε σε ενα ταγμα ζορικο της ελδυκ οπου ολοι τον ελεγαν αστρατικοποιητο.Ωστοσο και αστερι εβαλα και φωτογραφιες εβγαλα και πολυ θα θελα να καμπανιασω καποιους απο τοτε..καλο το τζερτζελο λοιπον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άρθρο 8 του Αναγκαστικού Νόμου 833/1937

έχει βγει πρόσφατη απόφαση που διάφοροι προήχθησαν σε ανθυπολοχαγό (π.χ. ο 310 γιατρός της μονάδας μου έγινε)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδες ισχυει..με προεδρικο διαταγμα προσφατα απο στρ εγινα ανθυπιατρος..τρελο γελιο για εναν που υπηρετησε σε ενα ταγμα ζορικο της ελδυκ οπου ολοι τον ελεγαν αστρατικοποιητο.Ωστοσο και αστερι εβαλα και φωτογραφιες εβγαλα και πολυ θα θελα να καμπανιασω καποιους απο τοτε..καλο το τζερτζελο λοιπον

στις 26 τρέχοντος θα πάω να πάρω κι εγώ τα αστέρια μου emrockon

gt1986 σε ποιά μονάδα πήγες και πότε? εγώ σειρά 311 (2010 Γ) πήγα 35 Μοίρα Καταδρομών στο Σταυροβούνι emshowoff

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΓΩ 291 ΣΕΙΡΑ ΤΟ 2005 ΠΗΓΑ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΑ ΤΗΛ? EΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΟ ΜΑΘΑΤΕ? ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΗΛ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑΣ ΑΘΗΝΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια ο νομος ειναι οντως αυτος που αναφερεται...ελαχιστοι γινομαστε ανθυπολοχαγοι......εγω ημουν ο νεωτερος..ειδα ατομα με ασμ που ελεγε σε 91.angelo υπηρετησα στο 2 ταγμα.οσον αφορα αν θελει καποιος μπορει να απευθυνθει στη διευθυνση επιστρατευσης του γεσ εδρευει στο γουδι..τελος γραφτηκα μετα στο συνδεσμο εφεδρων αξιωματικων που δινει σχετικη ταυτοτητα και εχω φαει και στη λεσχη ..αυτα παιδες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άντε και ταγματάρχης. Αν τσακωθείς ποτέ με μπάτσο δείχτου την ταυτότητα και πες του ότι θα προτείνεις στο διοικητή του 3ήμερη φυλάκιση. Μπήκα να γράψω τη δική μου εμπειρία και βλέπω ότι συμπτωματικά ανακινήθηκε το θέμα μετά από χρόνια. Με πήραν τηλέφωνο προ ημερών να τους στείλω στη ΜΕ που με παρακολουθεί (εκεί που λέει το ΦΠ μου) τον τίτλο ειδικότητας για να με κάνουν ανθυπίατρο. Μόνο με τον τίτλο μου είπαν ότι γίνεται. 295 λελε. Αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δηλαδή αν πάρεις τη διεύθυνση επιστρατέυσεως, τι μπορούν να σου πουν;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν η χώρα βρεθεί σε εμπόλεμη κατάσταση παίρνουμε και το "βαρβάτο" μισθό του Ανθυπολοχαγού, αν και νομίζω πως κάπου προβλέπεται πως παίρνουμε και βαθμό σε καιρό πολέμου, μεγάλη καριέρα ανοίγεται μπροστά μας συνάδελφοι.... :)

2002 Γ' ΕΣΣΟ (278 νομίζω), 6η ΕΜ Αρμάτων- Δράμα, 516o Μηχανοκίνητο Τάγμα Πεζικού-Λαγός Έβρου, 3ο ΤΥΠ- Καβύλη Έβρου, που είστε βρε σειρούλες μου??? :) :) :)

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα παρετε στην διευθυνση επιστρτευσης του γες θα επικοινωνησετε με την Ανθυπολοχαγο που υπαρχει εκει και θα τις πειτε οτι θελετε να παρετε βαθμο...δεν χρειαζεται να εχετε τελειωσει ειδικοτητα..σιγουρα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Καλησπερα παιδια! Μου ηρθε και εμενα αυτο το χαρτι για να γινω ΑνθΛγος (ΥΙ) και μαλιστα σε λιγοτερο απο χρονο απο την ολοκληρωση της θητειας μου! πρακτικα ξερει κανεις ποια τα πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα, ποιες οι υποχρεωσεις και γενικα τι παιζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...
  • 3 years later...

Παίδες καλησπέρα! 2023 και είναι καιρός νομίζω να επικαιροποιηθεί αυτό το thread! Έχει κανένας πρόσφατη εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα? Μετά την απόλυση σου πρέπει εσύ ο ίδιος να κινήσεις διαδικασίες στη Διεύθυνση Επιστρατεύσεως ή σε ειδοποιούν εκείνοι από μόνοι τους? Επίσης, μετά από πόσο καιρό από την απόλυση σου συμβαίνουν τα παραπάνω? Ισχύει ότι για την εξέλιξη σου απο ΣΤΡ (ΥΓ) σε Ανθλγός (ΥΙ) πρέπει να κατέχεις τίτλο ειδικότητας? 

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει και να μας διαφωτίσει! 😇

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή η διαδικασία που λες περιγραφεται σε εναν αρχαιο νομο του 1937 νομίζω.. δεν έχει κάποια προϋπόθεση απο πλευράς ειδικότητας.. απλά το ΓΕΣ κατά καιρούς κοιτάει τα κιτάπια του και ονομάζει Ανθλγους κάποιους οπλίτες αποφοίτους ιατρικής.. πας φοράς μια στολη με αστέρι και ορκιζεσαι.. δεν έχει κάποια πρακτική επίπτωση στη ζωή σου μετά (εκτος απ το ενδεχόμενο που θα γίνει πολεμος). Επισης σαν Αξκος μένεις στην εφεδρεία μεχρι τα 60-65 (αντι για 40 που ειναι στους οπλιτες νομιζω). Α και μπορείς να γραφτεις στο σύλλογο εφεδρων αξιωματικών της πολης σου απ οπου παιρνεις μια ταυτότητα με την οποία μπαινεις στα πρατήρια του στρατού και μπορεί να γευματιζεις σε λεσχες αξιωματικων.. αμα σ ενδιαφέρει τόσο ρωτα τη διεύθυνση επιστράτευσης όντως (συνηθως ούτε καν τους βρισκεις στα τηλέφωνα σε κατι τέτοιες περιπτώσεις 😁)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 ώρες πριν, Anakinra said:

Παίδες καλησπέρα! 2023 και είναι καιρός νομίζω να επικαιροποιηθεί αυτό το thread! Έχει κανένας πρόσφατη εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα?

Πρόσφατη όχι. Ωστόσο, μετά χαράς να μεταφέρω την, όχι και τόσο πρόσφατη, προσωπική μου εμπειρία.

4 ώρες πριν, Anakinra said:

Μετά την απόλυση σου πρέπει εσύ ο ίδιος να κινήσεις διαδικασίες στη Διεύθυνση Επιστρατεύσεως ή σε ειδοποιούν εκείνοι από μόνοι τους?

Τελείωσα την υποχρεωτική στρατιωτική μου θητεία το 2012, ως Οπλίτης Ιατρός (άνευ ιατρικής ειδικότητας).

4 ώρες πριν, Anakinra said:

Επίσης, μετά από πόσο καιρό από την απόλυση σου συμβαίνουν τα παραπάνω?

Περίπου 5 (πέντε) έτη μετά, μεταξύ 2017 – 2018, και όντας ακόμα ειδικευόμενος ιατρός, μου ήρθε γράμμα από τη Στρατολογική Υπηρεσία στην οποία υπάγομαι με το ερώτημα εάν ενδιαφέρομαι να προβώ σε βαθμολογική εξέλιξη από έφεδρος ΣΤΡ (ΥΓ) σε έφεδρος ΑΝΘΛΓΟΣ (ΥΙ). Δήλωσα ότι ενδιαφέρομαι και κατέθεσα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη Στρατολογική μου Υπηρεσία.

4 ώρες πριν, Anakinra said:

Ισχύει ότι για την εξέλιξη σου απο ΣΤΡ (ΥΓ) σε Ανθλγός (ΥΙ) πρέπει να κατέχεις τίτλο ειδικότητας?

Περίπου 1 (ένα) έτος μετά, μεταξύ 2018 – 2019, λίγο πριν από τις εκλογές, και όντας ακόμα εν αναμονή ειδικευόμενος ιατρός, επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη Στρατολογική μου Υπηρεσία και ρώτησα τι ακριβώς γίνεται με το ζήτημα. Η απάντησή τους ήτανε ότι έχουνε λάβει τα χαρτιά μου και ότι έχει κινηθεί η σχετική διαδικασία.

4 ώρες πριν, Anakinra said:

Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει και να μας διαφωτίσει! 😇

Σήμερα, περίπου 4 (τέσσερα) έτη μετά, ήτοι 2023, και όντας πλέον ειδικευμένος ιατρός, ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΖΗΤΗΜΑ !! Και φυσικά, δεδομένου ότι πλέον έχει περάσει πάνω από μία δεκαετία μετά από την απόλυσή μου χωρίς να έχει γίνει κάτι, δεν σκοπεύω να ξανασχοληθώ με το θέμα … Ήμουν νιος και γέρασα ...

54 λεπτά πριν, johnkal said:

Αυτή η διαδικασία που λες περιγραφεται σε εναν αρχαιο νομο του 1937 νομίζω.. δεν έχει κάποια προϋπόθεση απο πλευράς ειδικότητας.. απλά το ΓΕΣ κατά καιρούς κοιτάει τα κιτάπια του και ονομάζει Ανθλγους κάποιους οπλίτες αποφοίτους ιατρικής.. πας φοράς μια στολη με αστέρι και ορκιζεσαι.. δεν έχει κάποια πρακτική επίπτωση στη ζωή σου μετά (εκτος απ το ενδεχόμενο που θα γίνει πολεμος). Επισης σαν Αξκος μένεις στην εφεδρεία μεχρι τα 60-65 (αντι για 40 που ειναι στους οπλιτες νομιζω). Α και μπορείς να γραφτεις στο σύλλογο εφεδρων αξιωματικών της πολης σου απ οπου παιρνεις μια ταυτότητα με την οποία μπαινεις στα πρατήρια του στρατού και μπορεί να γευματιζεις σε λεσχες αξιωματικων.. αμα σ ενδιαφέρει τόσο ρωτα τη διεύθυνση επιστράτευσης όντως (συνηθως ούτε καν τους βρισκεις στα τηλέφωνα σε κατι τέτοιες περιπτώσεις 😁)

+++

Ισχύουν όλα. Πλην του γεγονότος ότι και εγώ δεν είμαι σίγουρος σχετικά με το ποιο ακριβώς είναι το ηλικιακό όριο μέχρι το οποίο παραμένεις στην Εφεδρεία, ως απλός Οπλίτης Ιατρός (πάντως, είχα την αίσθηση ότι ΟΛΟΙ οι άρρενες παραμένουμε στην Εφεδρεία μέχρι τα 60 έτη, ασχέτως στρατιωτικής βαθμίδας ... ) .

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

3 ώρες πριν, mihiatrik said:

Ισχύουν όλα. Πλην του γεγονότος ότι και εγώ δεν είμαι σίγουρος σχετικά με το ποιο ακριβώς είναι το ηλικιακό όριο μέχρι το οποίο παραμένεις στην Εφεδρεία, ως απλός Οπλίτης Ιατρός (πάντως, είχα την αίσθηση ότι ΟΛΟΙ οι άρρενες παραμένουμε στην Εφεδρεία μέχρι τα 60 έτη, ασχέτως στρατιωτικής βαθμίδας ... ) .

N. 5018/2023

Άρθρο 60.

Εγγραφή στις μηχανογραφικές εφαρμογές εφεδρείας-Αντικατάσταση παρ. 6 και 7 άρθρου 49 ν. 3421/2005

Οι παρ. 6 και 7 του άρθρου 49 του ν. 3421/2005 (Α’ 302) αντικαθίστανται και το άρθρο 49 διαμορφώνεται ως εξής:
«Άρθρο 49
Στρατιωτικές υποχρεώσεις εφέδρων
1. Στην εφεδρεία των Ενόπλων Δυνάμεων εγγράφονται, εφόσον δεν έχουν υπερβεί το τεσσαρακοστό πέμπτο (45ο) έτος της ηλικίας τους, οι οπλίτες και οι έφεδροι οπλίτες που απολύονται από τις Ένοπλες Δυνάμεις, καθώς και οι αστυφύλακες και αρχιφύλακες της Ελληνικής Αστυνομίας και αντίστοιχα των υπολοίπων Σωμάτων, που έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις, σύμφωνα με τις ειδικές για αυτούς διατάξεις και δεν έχουν εγγραφεί στην εφεδρεία Σώματος.

Και το original άρθρο 49 το ίδιο όριο είχε.

Για εφέδρους αξκους προφανώς δεν ισχύει αυτό το οριο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Σε μένα έγινε ως εξής.

Απολύθηκα το 2002, ιατρός άνευ ειδικότητας. Λίγο μετά έφυγα εξωτερικό και σιγά σιγά τακτοποιήθηκα με ειδικότητα και μόνιμη δουλειά. Γύρω στο 2016-2017 ενημέρωσα την εφορία στην Ελλάδα ότι θα γίνω μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και μου ζήτησαν να καταθέσω κάποια χαρτούρα κλπ. Κάπου εκεί (δεν θυμάμαι αν ήμουν υποχρεωμένος ή όχι) πάντως κάποιος μου είπε να ενημερώσω τη στρατολογία στο παλιό 424 για τη νέα μόνιμη διεύθυνσή μου στο εξωτερικό.

Σε εκείνη τη φάση μου είπαν στη στρατολογία στο 424 για τον τίτλο ειδικότητας και για το βαθμό του ανθυπολοχαγού. Ο τίτλος ήταν υποχρεωτικός για τη διαδικασία. Το επόμενο καλοκαίρι το 17 νομίζω που κατέβηκα Ελλάδα, μετέφρασα τον τίτλο και τον κατέθεσα στην στρατολογία. Εκείνη την περίοδο έψαξα στο google για το θέμα και βρήκα διαφορετικές απόψεις σχετικά με τον τίτλο ειδικότητας και το συζήτησα με την στρατολόγο. Μου είπε ότι 100% θέλει τον τίτλο για το βαθμό και αν κάπου διάβασα ότι άλλος πήρε το βαθμό χωρίς τίτλο έγινε σίγουρα λάθος.

Μετά πέρασε καιρός, το ξέχασα το θέμα. Κάπου το 19, νομίζω άνοιξη ήταν, με πήρε τηλ η μάνα μου και λέει σε ψάχνει η στρατολογία, να τους τηλ, ορίστε το νούμερο. Τηλεφώνησα και μου είπαν ότι τα χαρτιά ήταν έτοιμα για το βαθμό αλλά καθότι πλέον κάτοικος εξωτερικού δεν έχει νόημα. Ο βαθμός έχει νόημα να είσαι Ελλάδα (προφανώς να είσαι διαθέσιμος εάν κληθείς). Λέω οκ, ευχαριστώ για την ενημέρωση. Μου είπε τότε ο στρατολόγος ότι όταν / αν επιστρέψω κάτω μόνιμα να τους ενημερώσω για να ξαναβάλουν μπρος τη διαδικασία. Αυτό δηλ πριν 4-5 χρόνια. Είμαι στα 49 πλέον.

Αυτά από μένα.

 

Τροποποιήθηκε από William
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστούμε πολύ συνάδελφε για τη συνεισφορά στο topic! Θα ήταν πολύ βοηθητικό αν έχει κανείς άλλος προσωπική εμπειρία και θέλει να την καταθέσει. Οι προσωπικές εμπειρίες διίστανται για το ένα κάνεις οφείλει να κατέχει τίτλο ειδικότητας για την εξέλιξη σε Έφεδρο Ανθλγό. Εγώ προσωπικά μίλησα με στρατολόγο ο οποίος μου είπε ότι η εξέλιξη γίνεται αυτεπαγγέλτως μετά το πέρας περίπου μιας 5ετίας από την απόλυση μας. Διαβάζω, όμως, εδώ ότι υπάρχουν συνάδελφοι που τους ειδοποίησαν πάνω στον χρόνο από την απόλυση τους. Δεν αναφέρουν βέβαια εάν υπηρέτησαν ως ειδικοί ιατροί ή ως ιατροί άνευ ειδικότητας. Αναμένουμε κι άλλες εμπειρίες για μεγαλύτερη διαφώτιση! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 hours ago, Anakinra said:

μου είπε ότι η εξέλιξη γίνεται αυτεπαγγέλτως μετά το πέρας 

έλεος!!!!!

 

https://el.wiktionary.org/wiki/αυτεπάγγελτα

 

αυτεπάγγελτος -η -ο [aftepángeltos] Ε5 : (νομ.) για ενέργεια δικαστικής αρχής που γίνεται χωρίς να το ζητήσει ένα άλλο ενδιαφερόμενο πρόσωπο: Aυτεπάγγελτη επέμβαση του εισαγγελέα, που γίνεται χωρίς να προηγηθεί μήνυση ή αίτηση από πολίτη. || (ως ουσ.) το αυτεπάγγελτο, χαρακτηρισμός του τρόπου διεξαγωγής μιας δίκης που γίνεται αυτεπάγγελτα. || (στρατ.) αυτεπάγγελτη αποστρατεία, που γίνεται αναγκαστικά και χωρίς να απαιτείται καμιά ιδιαίτερη διαδικασία (αίτηση, απόφαση συμβουλίου κτλ.). αυτεπάγγελτα & (λόγ.) αυτεπαγγέλτως ΕΠIΡΡ με τρόπο αυτεπάγγελτο: Οι δικαστικές αρχές μπορούν να απαγορεύσουν ~ την προβολή άσεμνης ταινίας. 

[λόγ. < αρχ. αὐτεπάγγελτος `με τη θέλησή του΄· λόγ. < ελνστ. αὐτεπαγγέλτως]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

55 minutes ago, John62 said:

έλεος!!!!!

 

https://el.wiktionary.org/wiki/αυτεπάγγελτα

 

αυτεπάγγελτος -η -ο [aftepángeltos] Ε5 : (νομ.) για ενέργεια δικαστικής αρχής που γίνεται χωρίς να το ζητήσει ένα άλλο ενδιαφερόμενο πρόσωπο: Aυτεπάγγελτη επέμβαση του εισαγγελέα, που γίνεται χωρίς να προηγηθεί μήνυση ή αίτηση από πολίτη. || (ως ουσ.) το αυτεπάγγελτο, χαρακτηρισμός του τρόπου διεξαγωγής μιας δίκης που γίνεται αυτεπάγγελτα. || (στρατ.) αυτεπάγγελτη αποστρατεία, που γίνεται αναγκαστικά και χωρίς να απαιτείται καμιά ιδιαίτερη διαδικασία (αίτηση, απόφαση συμβουλίου κτλ.). αυτεπάγγελτα & (λόγ.) αυτεπαγγέλτως ΕΠIΡΡ με τρόπο αυτεπάγγελτο: Οι δικαστικές αρχές μπορούν να απαγορεύσουν ~ την προβολή άσεμνης ταινίας. 

[λόγ. < αρχ. αὐτεπάγγελτος `με τη θέλησή του΄· λόγ. < ελνστ. αὐτεπαγγέλτως]

Αν έχεις την καλοσύνη για διαφώτισε μας λίγο να μάθουμε κι εμείς, γιατί ομολογώ ότι δεν κατάλαβα το σχόλιο σου για την λανθασμένη χρήση αυτού του λόγιου επιρρήματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Διαβάζοντας τα παραπάνω ποστς θα ήθελα να κάνω μια διευκρίνηση. Τόσο ο mihiatrik όσο και ο johnkal έχουν από τη μεριά τους ένα δίκιο σε ότι αφορά την ιδιότητα της εφεδρείας. Όλοι οι άρρενες ικανοί να φέρουν όπλα θεωρούνται -εν δυνάμει- έφεδροι μέχρι τα 65, η τακτική όμως εφεδρεία είναι μέχρι τα 45 συνήθως έτη οπότε και οι περισσότεροι λαμβάνουν το 'λευκό' χαρτί -ειδικό φύλλο πορείας ορθότερα- του στρατού. Ανάλογα βέβαια με την ειδικότητα, τις σπουδές αλλά και τις ανάγκες του στρατού, το ΕΦΠ μπορεί να παραμείνει πράσινο και μετά τα 45, να γίνει λευκό πολύ νωρίτερα ή και να ξαναγίνει πράσινο από λευκό. Λευκό σημαίνει ότι σε περίπτωση επιστράτευσης δεν καλείσαι στην άμεση πρώτη φάση. Αν παραστεί ανάγκη όμως μπορεί να σε καλέσουν σε δεύτερη ή τρίτη φάση ή και καθόλου. Δεν σημαίνει όμως ότι μετά τα 45 ή με λευκό απολυτήριο τελείωσες με το στρατό και δεν θεωρείσαι πια έφεδρος. Γι αυτό και είναι ανάγκη ο καθένας από εμάς να επικαιροποιεί κατά καιρούς τα στοιχεία του όταν αλλάζει κάτι από διεύθυνση, σπουδές, σωματότυπο, στο: efedros.army.gr

Σε περίπτωση κλήσης από το στρατό για οποιοδήποτε τέτοιο θέμα (άσκησης ή επιστράτευσης), οι ιατροί αυτόματα ονομάζονται ανθυπίατροι έστω κι αν δεν τους έχει έρθει ποτέ επίσημη σχετική ειδοποίηση προηγούμενα.

 

 

Κάτι σχετικό με το παραπάνω αλλά και με όλο το νήμα είναι και ο θεσμός της εθνοφυλακής που αποτελεί ειδικό εθελοντικό τμήμα του στρατού, μονάδες της οποίας υπάρχουν σε όλες τις παραμεθόριες περιοχές και στελεχώνεται από εφέδρους οπλίτες -απλοί πολίτες- οι οποίοι έχουν λάβει λευκό ΕΦΠ και είναι συνήθως πάνω από 45 ετών.

Μετά τη νέα τροποποίηση του νόμου περί εθνοφυλακής το 2023, μπορούν πλέον να εντάσσονται σε αυτήν και έφεδροι αξιωματικοί σαν εθνοφύλακες αλλά και όσοι δεν έχουν περάσει στην εφεδρεία και έχουν ακόμα πράσινο εφπ, μετά από την έγκριση της επιστρατεύουσας μονάδας τους. Το όριο ηλικίας διευρύνεται πλέον έτσι στα 20-67 έτη.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι από πέρυσι και όλοι οι ιατροί που διαμένουν μόνιμα και εργάζονται σε παραμεθόριο περιοχή (αλλά και σε άλλη περιοχή που απέχει μέχρι 200 χλμ. από παραμεθόριο -πρακτικά όλη η Βόρεια Ελλάδα και τα νησιά του ανατολικού Αιγαίου), πλέον μπορούν να ενταχθούν εθελοντικά στην εθνοφυλακή λαμβάνοντας άμεσα το βαθμό του ανθυπίατρου. Σαν εθνοφύλακες, παραλαμβάνουν ιματισμό, εξοπλισμό και όπλο που διατηρούν στην οικία τους και έχουν δικαίωμα να συμμετέχουν αν το θέλουν εθελοντικά σε ασκήσεις, βολές και λοιπές δραστηριότητες που πραγματοποιούν τα τάγματα εθνοφυλακής καθώς και να εξελίσσονται βαθμολογικά. Σε περίπτωση επιστράτευσης παραμένουν αμετάθετοι καθώς στελεχώνουν το ιατρείο του τάγματος της περιοχής τους.

Αν και ο θεσμός της εθνοφυλακής είναι εθελοντικός, σε περίπτωση που οι εθελοντές δεν επαρκούν για να καλύψουν τις οργανικές ανάγκες του κάθε τάγματος, γίνεται υποχρεωτική κλήση για κατάταξη σε αυτήν. Κάποιοι συνάδελφοι ιατροί έχουν ήδη κληθεί και στελέχωσαν σαν ανθυπίατροι τις μονάδες της περιοχής τους.
 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.