Jump to content

Ασφαλιστική κάλυψη & Νοσηλεία για φοιτητές Ιατρικής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα βοήθεια όποιος ξέρει αν μπορώ να βγάλω βιβλιάριο ασθενείας από τη σχολή, σαν φοιτήτρια. Τι δικαιολογητικά απαιτούνται και ποια είναι η διαδικασία ? Ξέρει κανείς ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα βοήθεια όποιος ξέρει αν μπορώ να βγάλω βιβλιάριο ασθενείας από τη σχολή, σαν φοιτήτρια. Τι δικαιολογητικά απαιτούνται και ποια είναι η διαδικασία ? Ξέρει κανείς ?

πας στη σχολη περνεις μια φωτογραφια και συμπληρωνειςκατι αιτησεις που σου δινουν εκει στη γραμματεια της σχολης!το βιβλιαριο σου το δινουν εκεινη την στιγμη και το συμπληρωνεις και καθε χρονο που θεωρεις την ταυτοτητα σου θεωρεις και το βιβλιαριο! ειναι καλη η ασφαλιση να την κανεις εγω την ειχα το τελευταιο ενα χρονο και ημουν ευχαριστημενη για οποιαδηποτε πληροφορια για γιατρους λεσχης στειλε μου πμ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Γειά σας.Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1.Ο φοιτητής Ιατρικής δε δικαιούται σύμφωνα με το νόμο να εξεταστεί δωρεάν σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο;Πρέπει να έχει το βιβλιάριο υγείας του(είτε το φοιτητικό ή κάποιου άλλου ταμείου)διαφορετικά πληρώνει κανονικά την επίσκεψη;!Εννοείται ότι δε συζητάω για τις περιπτώσεις που κάνεις κάπου μία κλινική,σε γνωρίζουν άρα μπορείς να ζητήσεις ό,τι θες,μιλάω για τις περιπτώσεις που δεν τους ξέρεις...Yπάρχει νόμος που σε καλύπτει ή όχι;

2.ΌΛες οι παροχές για τους πτυχιακούς φοιτητές είναι +2 σύμφωνα με τη γραμματεία...Όμως...Το φοιτητικό βιβλιάριο υγείας όπως και ο οδηγός σπουδών λέει για +3 για την περίθαλψη υγείας(για τα υπόλοιπα λέει όντως +2).Tι ισχύει,τελικά;

3.Eίχα διαβάσει εδώ μέσα ότι υπάρχει νόμος που λέει ότι ένας γιατρός δεν πληρώνει επίσκεψη όταν εξετάζεται από συνάδελφο σε ιδιωτικό ιατρείο.Ισχύει αυτό;Aν υπάρχει πραγματικά νόμος,ρωτάω,το τι συμβαίνει στην καθημερινότητα το βλέπουμε...Πληρώνουμε κανονικά,το πολύ-πολύ να σου κάνουνε καμία έκπτωση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3.Eίχα διαβάσει εδώ μέσα ότι υπάρχει νόμος που λέει ότι ένας γιατρός δεν πληρώνει επίσκεψη όταν εξετάζεται από συνάδελφο σε ιδιωτικό ιατρείο.Ισχύει αυτό;Aν υπάρχει πραγματικά νόμος,ρωτάω,το τι συμβαίνει στην καθημερινότητα το βλέπουμε...Πληρώνουμε κανονικά,το πολύ-πολύ να σου κάνουνε καμία έκπτωση.

Κώδικας Ιατρικής Δεοντολογίας

Άρθρο 37. O γιατρός δεν επιτρέπεται να λαμβάνει αμοιβή από συνάδερφο ή συγγενείς του προς τους οποίους αυτός έχει νόμιμη υποχρέωση , καθώς επίσης και από φοιτητές της ιατρικής. Aυτό ισχύει και για εργαστηριακές εξετάσεις ή θεραπείες, καθώς και για χειρουργικές επεμβάσεις ή και νοσηλεία σε ιδιωτικές κλινικές ή θεραπευτήρια, στα οποία οι θεραπευόμενοι ή νοσηλευόμενοι γιατροί υποχρεώνονται να καταβάλουν μόνο τις πραγματικές δαπάνες και απαλλάσσονται από την υποχρέωση να πληρώσουν την αξία της ιατρικής εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eυχαριστώ πολύ!

Το άρθρο αυτό δε διευκρινίζει,ιατρική εργασία στο δημόσιο ή στον ιδιωτικό τομέα,οπότε θεωρούμε ότι καλύπτει και τις 2 περιπτώσεις;Και τώρα η πραγματικότητα...Eσείς δεν πληρώνετε;Πληρώνετε,έτσι δεν είναι;

Εν προκειμένω για τους φοιτητές...Κάποιος που δεν έχει αποφοιτήσει ακόμη και έχει λήξει το φοιτητικό του βιβλιάριο,μπορεί να δείχνει την φοιτητική του ταυτότητα και να μην πληρώνει;Eμένα γιατί ακόμη και στα πανεπιστημιακά μου ζητάνε να πληρώσω επίσκεψη;!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα στο θέσω λίγο διαφορετικά....

Προσωπικά δεν είχα πληρώσει ποτέ...αν και ελάχιστες φορές επισκέφτηκα ως φοιτητής εξωτερικού ιδιώτη ιατρό στην Ελλάδα.

Ως ιατρός οι μόνες μου επισκέψεις ήταν σε νοσοκομεία για τις γνωματεύσεις που χρειαζόμαστε για τον διορισμό μας σε ειδικότητα και αγροτικό.

Στο Λαϊκό Νοσοκομείο μου ζήτησαν να πληρώσω, αλλά τους έδωσα τις ευχές μου. Στο Μαμάτσειο Κοζάνης δεν ζήτησαν να πληρώσω.

Όσο αφορά την αμοιβή συναδέλφου που θα τον επισκεφτεί συνάδελφος, αυτό πράγματι είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα.

Ως ελεγκτής ιατρός των ταμείων συν του ΤΣΑΥ ποτέ δεν θεώρησα επίσκεψη σε βιβλιάριο συναδέλφου γιατί απλά το θεωρώ αντιδεοντολογικό.....η αλήθεια είναι πως το χαρακτηρίζω "ξεφτίλα".

Αλλά δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως εμείς επιθυμούμε. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο θέμα...

Λοιπόν, εγώ πάω σε φίλους και γνωστούς γιατρούς για να εξεταστώ.

(μετά από τόσα χρόνια στον κλάδο ασφαλώς ξέρω μπόλικους, τώρα πια

έχουν και δικά τους ιατρεία οι περισσότεροι).

Κανείς δεν έχει πάρει λεφτά

από μένα, μερικοί όμως γράφουν 2-3 επισκέψεις στο βιβλιάριο του ΤΣΑΥ και τι να πω;

(και βέβαια, επειδή είναι φίλοι και γνωστοί, όλο και κάποιο δώρο τους κάνω για τα παιδιά τους

συνήθως).

Αυτοί που με εκνευρίζουν είναι οι οδοντίατροι. Εχω αλλάξει 7 οδοντιάτρους (είμαι λίγο

βιτριολική λέμε) και οι 4 μου πήραν επίσκεψη, οι 3 όχι...Βγάλτε συμπεράσματα...

ΥΓ: Οταν ήμουν φοιτήτρια δεν είχε τύχει να πάω σε κανέναν πέραν των κλινικών που κάναμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν έχει πάρει λεφτά από μένα, μερικοί όμως γράφουν 2-3 επισκέψεις στο βιβλιάριο του ΤΣΑΥ και τι να πω;

Είναι το ίδιο αντιδεοντολογικό το ότι θα εισπράξουν για ιατρική πράξη σε συνάδελφο από το ταμείο.

Δηλαδή η απευθείας πληρωμή είναι αντιδεοντολογική ενώ η πληρωμή μέσω ταμείου είναι δείγμα δεοντολογίας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα γι' αυτό το τόνισα, Τάσο!

Κι εγώ αντιδεοντολογικό το θεωρώ. Και με τους οδοντιάτρους επίσης. Για τους οδοντιάτρους ξέρει κανείς σίγουρα τι ισχύει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ρίξω κάτι προβοκατόρικο στο τραπέζι γιατι είναι εδώ και η φίλη μου η invitro.

Γιατί ειναι αντιδεοντολογικό να σας παίρνουν χρήματα γιατροι και δεν είναι αντιδεοντολιγικό να γίνονται διακρίσεις μιας συγκεκριμένης τάξης ανθρώπων, των συναδέλφων, τόσο ώστε να παρακάμπτουν γεροντάκια με λίστες αναμονής κτλ.

Κάποιος να με πείσει με ένα ωραίο επιχείρημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να το παμε ενα βημα παραπερα?

δοκιμαστε σαν ενα μικρο πειραμα αν θελετε,την επομενη φορα που θα επισκεφθειτε γιατρο ιδιωτη να μην πειτε την ιδιοτητα σας η ακομα και να χρησιμοποιησετε μιαν αλλη(βλεπε αποθηκαριος.επειδη το εχω κανει ουκ ολιγες φορες,θα διαπιστωσετε,τουλαχιστον τις περισσοτερες φορες μια διαφορετικη αντιμετωπιση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τελευταιο διαστημα εχω επισκεφτει αρκετους ιδιωτες ιατρους.Κανεις δεν μου πηρε χρηματα. Μαλιστα υποβληθηκα και σε χειρουργικη επεμβαση σε ιδιωτικη κλινικη και ο χειρουργος αρνηθηκε την αμοιβη του.Και το ιδιο εγινε και σε 2 ακομα περιπτωσεις με διαφορετικους ιατρους,με τους οποιους εκανα μια απλη θεραπεια παλι σε ιδιωτικη κλινικη.

Θεωρω δλδ οτι οι περισσοτεροι ιατροι δεν θα δεχτουν να παρουν αμοιβη απο συναδελφο.Αυτη ειναι εμενα η αισθηση μου. Απο την αλλη δεν νιωθω οτι μπρορω να απαιτησω απο εναν ιδιωτη ιατρο να μην πληρωθει,ειναι, αν δεν κανω λαθος, κανονες ηθικης δεοντολογιας του επαγγελματος μας και οχι νομος του κρατους.Το θεωρω ξεφτιλα βεβαια,ειδικα μετα την αριστη αντιμετωπιση που εχω ζησει απο τους ιατρους που επισκεφτηκα,αλλα ο καθενας πραττει οπως νομιζει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ σε ιδιώτες ιατρούς έχω διάφορες εμπειρίες:

-2 μεγάλοι σε ηλικία, ένας οφθαλμίατρος, και ένας οδοντίατρος, θέλαν τα γκαφρά κανονικά, παρά το ότι ήμουν φοιτητής.

-2 νέοι σε ηλικία, μία οφθαλμίατρος, και μία οδοντίατρος, δεν μου πήραν αμοιβή.

τώρα που τελείωσα τη σχολή, ο μεγάλος οφθαλμίατρος δεν ήθελε αμοιβή. Πιάσ' τ' αυγό και κούρευτο!

Γενικά νομίζω ότι οι νέοι ιατροί είναι καλύτεροι στο θέμα αυτό.

Επίσης τεράστια σημασία έχει αν έχεις γονείς γιατρούς (σε μένα δεν ισχύει αυτό) ...

Σε δημόσιο νοσοκομείο, κάτι εξετάσεις που έκανα, μέσω ταμείου τις έκανα (αν και μπορούσα όταν ήμουν σε τρίμηνο να τις κάνω ως "προσωπικό", δεν ήθελα - και όχι για να μην δουν ότι πάσχω από σύφιλη, AIDS, ηπατίτιδες, κτλ! :Ρ ).

Στα δημόσια νοσοκομεία το να ακολουθησουμε πότε πότε την τυπική οδό, το θεωρώ καλή ευκαιρία για να δούμε τι βάσανα τραβάει ο κόσμος σε ουρές, σφραγίδες, γραφειοκρατεία, μέχρι να μπει στο ιατρείο, να μας δείξει τις εξετάσεις του, ακόμα και μια απλή ακτινογραφία!

(Υ.Γ. δεν το κάνω πάντα αυτό βέβαια- το ραντεβού για ψυχίατρο για τη μαλακία του Πιστοποιητικού υγείας ήταν σε 2 μήνες για 2 λεπτά υπόθεση... οπότε πήγα κατευθείαν στα εξωτερικά ιατρεία του Αιγινητείου)

Εν κατακλείδι, είναι θέμα χαρακτήρα του εκάστοτε ιατρού, και αν σε ξέρει επίσης.

Σίγουρα μου έχουν κάνει άσχημη εντύπωση όσοι παίρνουν γκαφρά από φοιτητές και συναδέλφους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ νομίζω ότι οι νέοι γιατροί είναι χειρότεροι, γιατί πεινάνε. Οι παλιοί ήτανε πιο χορτασμένοι και

πίστευαν περισσότερο στους κώδικες ηθικής. Εξάλλου παλιά οι γιατροί ήτανε λίγοι και λίγο πολύ

όλοι γνωρίζονταν μεταξύ τους. Τώρα, άστα να πάνε, στην Αθήνα ειδικά.

Πάω σε φίλους και γνωστούς γιατί έχω την αίσθηση ότι αν πάω σε άγνωστο και δηλώσω συνάδερφος

θα ενοχληθεί επειδή ξέρει πως θα "χάσει το χρόνο του" άνευ αμοιβής μαζί μου (δεν ξέρω, αυτή

την αίσθηση έχω). Παρόλο που, ασφαλώς, θα κερδίσει τα χρήματά του από άλλους γνωστούς που

θα του στείλω αν μείνω ευχαριστημένη.

Τώρα για το ερώτημα του φίλου Sov, ασφαλώς και δεν είναι δεοντολογικό να προηγηθεί ο συνάδερφος

από τους παππούδες και τις γιαγιάδες, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι όντως προηγείται

σε περίπτωση χειρουργικών επεμβάσεων (που δεν πέφτει χρήμα). Εκτός βέβαια αν είναι φίλος - γνωστός

της χειρουργικής ομάδας, αλλά το ίδιο προηγείται και η κουμπάρα και η ξαδέρφη και οι άλλοι γνωστοί

του κάθε διευθυντή, δηλαδή προηγείται πια σε ανθρώπινο επίπεδο και όχι τόσο λόγω ιδιότητας.

Τώρα, να συζητάμε για το ότι μπαίνουμε στα εξωτερικά ιατρεία παρακάμπτοντας την ουρά,

δεν έχει και πολύ νόημα, πιστεύω.

Μήπως οι εφοριακοί κάθονται στην ουρά της εφορίας για να καταθέσουν τη φορολογική δήλωση;

Οι τραπεζικοί κάθονται στην ουρά του διπλανού ταμείου;

Φορέα, το έχω ακούσει και από άλλους ότι δεν θέλουν να δηλώνουν γιατροί, αλλά το βρίσκω

άσκοπο. Δηλαδή τι, να πάω πχ στο δερματολόγο και να διαγνώσει σμηγματορροϊκή δερματίτιδα

και να μου λέει, έχεις μια κοκκινίλα, βάλε μια κρεμούλα και τέτοια, σαν να είμαι γιαγιά στο χωριό;

Πως θα συνεννοηθούμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γκαφρα δεν ξερω αν παιρνουν,μα φραγκα ορισμενοι(ευτυχως λιγοι βεβαια) παιρνουν.ασε που ο κωδικας αναφερεται και σε συγγενεις(ας πουμε πρωτου βαθμου) ιατρων οπου και εκει παιρνουν κανονικα.φυσικα υπαρχουν εξαιρεσεις,αυτο το βεβαιωνω προσωπικα και μπραβο τους

δεν εννοουσα in vitro σε τετοιο επιπεδο οπου πια τιθεται θεμα συνενοησης.εχω ξαναγραψει ομως την περιπτωση οπου επρεπε να πεισω παθολογο μιας καποιας ηλικιας οτι γινεται προσδιορισμος ινσουλινης και να μου λεει "η ινσουλινη ειναι το φαρμακο που δινουμε για τον διαβητη δεν ειναι εξεταση..." μεχρι που ειπα οτι ειμαι γιατρος και παλι δεν ειχε πεισθει ακομα...τελοσπαντων,δεν κολλαω απαραιτητα σε αυτο το παραδειγμα,απλα τονιζω οτι εχει διαφορα να εξεταζει μη-γιατρο απο συναδελφο γιατρο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φορέα, το έχω ακούσει και από άλλους ότι δεν θέλουν να δηλώνουν γιατροί, αλλά τα βρίσκω

άσκοπο. Δηλαδή τι, να πάω πχ στο δερματολόγο και να διαγνώσει σμηγματορροϊκή δερματίτιδα

και να μου λέει, έχεις μια κοκκινίλα, βάλε μια κρεμούλα και τέτοια, σαν να είμαι γιαγιά στο χωριό;

Πως θα συνεννοηθούμε;

Ο Ξένος το πρότεινε αυτό, not me!

Σε αυτό και γω πιστεύω ότι εννοείται ότι θα το πούμε ότι είμαστε συνάδελφοι - ακριβώς για να επικοινωνήσουμε σε βάθος.

(πλάκα είχε τις προάλλες που ήμουν σε ένα δημόσιο νοσοκομείο για έναν συγγενή μου, και ρωτάω τον επιμελητή τί μπορεί να έχει, μου λέει ότι μπορεί αυτό, του λέω, ναι, αλλά έχει CRP τόσο, χωρίς αυξημένο BNP, και τα λευκά του είναι τόσα. Μετά μου απαντάει σε αυτό το επίπεδο, και μετά από 5 λεπτά τρώει μια φλασιά ως προς το τι λεμε, και ρωτάει: μήπως είστε συνάδελφος? )

Κατά τ'άλλα, όντως, και γω ψιλοντρέπομαι να πάω σε έναν άγνωστο γιατρό ... Για αυτό σε τέτοια περίπτωση, πάντα θα ρωτήσω στο τέλος "τί χρωστάω"?. Αν απαντήσει "τόσα", θα του τα δώσω και θα φάει "Χ" μέσα μου. Ελπίζω να μην συναντήσω τέτοιον, έστω τώρα που πτυχιώθηκα.

Εγώ πάντως και τους οδοντιάτρους συναδέλφους τους θεωρώ, και αν μου έρθει κάποιος στο ιατρείο μου (σε 200 χρόνια), δεν θα του πάρω γκαφρά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά μου απαντάει σε αυτό το επίπεδο, και μετά από 5 λεπτά τρώει μια φλασιά ως προς το τι λεμε, και ρωτάει: μήπως είστε συνάδελφος? )

Κατά τ'άλλα, όντως, και γω ψιλοντρέπομαι να πάω σε έναν άγνωστο γιατρό ... Για αυτό σε τέτοια περίπτωση, πάντα θα ρωτήσω στο τέλος "τί χρωστάω"?. Αν απαντήσει "τόσα", θα του τα δώσω και θα φάει "Χ" μέσα μου. Ελπίζω να μην συναντήσω τέτοιον, έστω τώρα που πτυχιώθηκα.

Εγώ πάντως και τους οδοντιάτρους συναδέλφους τους θεωρώ, και αν μου έρθει κάποιος στο ιατρείο μου (σε 200 χρόνια), δεν θα του πάρω γκαφρά...

Φοβερή σκηνή, σαν ταινία του Αλδόμοβαρ!

Οσο για το "τι χρωστάω" και "ένα μεγάλο Χ" τα έχω βάλει κι εγώ μέσα μου, κυρίως στους οδοντιάτρους. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την οδοντίατρο στην οποία πήγαιναν οι γονείς μου, και πρωτοπήγα κι εγώ ως φοιτήτρια, και μου έλεγε: "εσύ τι σπουδάζεις, μου είπε η μαμά σου...νοσηλεύτρια έτσι;" "όχι, γιατρός"....ααα...(παίρνει τα λεφτά κανονικά).

Τον επόμενο χρόνο: "τι κάνεις εσύ, την τέλειωσες τη νοσηλευτική;" (ε, τότε αντελήφθην ότι το έκανε επίτηδες και τράβηξα το πρώτο χι...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλά,που ζω εγώ;Σε άλλο πλανήτη;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:huh: Έχω σοκαριστεί με αυτά που ακούω.

Υπάρχει οδοντίατρος που δε θα πληρωθεί επειδή τυχαίνει να είμαι γιατρός ή έστω φοιτητής Ιατρικής?Από την ημέρα που μπήκα στη σχολή,ΟΥΔΕΠΟΤΕ οδοντίατρος κοστολόγησε διαφορετικά την παραμικρή εργασία,μια μάλιστα-θου κύριε τω στοματι μου-οδοντιατρος δίπλα στη σχολή που την τιμούσα με καθαρισμό μπορεί και 4 φορές το χρόνο...απο 50 ευρώ,μου το πήγε 55 μια ωραια πρωια κι επειδή έμενα απο πάνω και δεν είχα παρει πορτοφολι εκεινη την ημερα,παρα ενα πενηνταρικο,της δινω τα 50 και της λεω θα περασω καποια αλλη στιγμη,περιμένοντας να καταλαβει το λαθος που έκανε και να πει άφησέ το.Οχι απλως δεν το ειπε,αλλα οταν μετα απο καμία εβδομάδα πέρασα επιτηδες να το αφήσω για να δω πόσο γύφτισσα μπορεί να είναι,το πήρε με όλη τη φυσικότητα του κόσμου.

Παιδιά,εμένα μου έχει λήξει το βιβλιάριο υγείας μου και προχθές που πήγα επίσκεψη σε ιατρείο του πανεπιστημιου,πλήρωσα επίσκεψη 25 ευρώ επειδή δεν είχα βιβλιάριο.Για το λόγο αυτό άνοιξα και το θέμα και ρώτησα για το +3(διαβάστε το πρώτο μου μήνυμα).

Σε οτι αφορά τους ιδιώτες γιατρούς,εκτός από μία φορά (ενας ενδοκρινολογος που απλως είδε κάτι εξετάσεις που είχα κάνει και σχολίασε 2 λεπτάκια επι αυτών,δε μου πήρε λεφτά) ΠΑΝΤΑ πληρωνω κανονικά.Από καθηγητές που έχει τύχει να επισκεφτώ,ο Φερεκύδης μας έκοψε κάτι λίγα στο ιδιωτικό του ιατρείο λόγω της ιδιότητάς μου,ο Κατσάμπας δε φτάνει που μας ξεπετούσε κάθε φορά λες και τον κυνηγάγανε,ακατέβατα 180 κάθε φορά έπαιρνε.

Τι να πω...Τόσο κότσος πιάνομαι...; :(

Απόδειξη,εννοείται ότι δε δίνουν ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιβεβαιώνω αυτά που γράφετε για τους οδοντιάτρους.

Ένας ηλικιωμένος δεν μου έπαιρνε μία, ενώ ένας νέος (προς έκληξίν μου) μου παίρνει κανονικά όσα παίρνει απ' τους άλλους.

Όπου πετύχετε οδοντίατρους "γδύστε" τους... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωσαικοι νομοι δεοντομαλακιας φεουδαρχικων κατεστημενων σε μια κοινωνια που βασιζεται στην μιζα, την πουστια, τα πισωπλατα συνδελφικα μαχαιρωματα και στην ρεμουλα.

Οι ηθικολογοι εκφραστες της σαθρης δεοντολογιας ηθικολογουν στου κασιδα το κεφαλι.Υποδεικνυουν ποια συμπεριφορα πρεπει να εχουν οι τπολοιποι Ειλωτες ενω αυτοι μηχανορραφουν και κονομανε.

Καιρος λοιπον για μαθηματα ηθικης δεοντολογιας και θεσμοθετησεων των ηθικων κανονων για την λειτουργια της φαρσοκωμωδιας προς γνωση και συμορφωση των κοροιδων.

Στο θεμα μας τωρα,ο φοιτητης πρεπει να απαιτει δωρεαν ιατρικη περιθαλψη και απαλλαγη απο αμοιβες,ειδαλλως θα πιαστει ο ιδος κοροιδο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα μέχρι τώρα, με την ιδιότητα του φοιτητή, δε μου έχουν ζητήσει ποτέ χρήματα ιδιώτες... Μια φορά θυμάμαι που είχα πάει στο Λαϊκο όμως, να βγάλω μια ακτινογραφία θώρακος, με βιβλιάριο παρακαλώ, μ' έβαλε η τύπισσα εκεί στις ακτινογραφίες να πληρώσω το 1 περίπου ευρώ, γιατί λέει δεν την ήθελα για λόγους υγείας αλλά για εργασία... (όλες τις άλλες φορές ήταν free)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εγώ από τη στιγμή που πέρασα στη σχολή σε ιδιώτη δεν έχω πληρώσει...

1) Ο Παθολόγος μας: Ήταν λίγο άρρωστος ο πατέρας μου και πήγα κι εγώ μαζί γιατί ένιωθα μια αδυναμία και θέλαμε να δούμε μήπως κόλλησα...Ε, του πατέρα μου του πήρε λεφτά, για μένα είπε ότι είμαι συνάδελφος (στο α' εξάμηνο ήμουν :Ρ)

2) Ο γυναικολόγος μου: Γυναικολόγος της μητέρας μου, με ξεγέννησε κλπ. Πήγα την πρώτη φορά μαζί με τη μητέρα μου για να τον γνωρίσω και να με εξετάσει. Τον ρωτάμε τι χρωστάμε και λέει στη μητέρα μου "εσύ θα πληρώνεις κανονικά, οι κόρες σου όχι". Όταν πήγε η αδερφή μου για τεστ ΠΑΠ πλήρωσε κανονικά (βέβαια πήγε στο νοσοκομείο και όχι στο ιατρείο του, ίσως για αυτό). Όταν πήγα εγώ, πήγα στο ιατρείο του, με εξέτασε και μου έκανε τεστ ΠΑΠ και μου είπε επειδή είναι το πρώτο μου μου το κάνει δώρο για να τον θυμάμαι. Σύντομα που θα ξαναπάω για το επόμενο, θα σας πω αν πλήρωσα :)

3) Τεστ πρόκλησης για άσθμα στο Σωτηρία σε γνωστή μας πνευμονολόγο: Έκανα τυπική εισαγωγή για να περαστεί στο βιβλιάριο με έγκριση κλπ ώστε να πάρει το νοσοκομείο τα λεφτά για το φάρμακο...

4) Η οδοντίατρός μας: Φίλη μας, τέλειωσε πρόσφατα κλπ, άνοιξε δικό της ιατρείο. Πήγαν τα αδέρφια μου και ο πατέρας μου και πλήρωσαν κανονικά. Όταν πήγα εγώ μου έκανε 2 σφραγίσματα και καθαρισμό και αρνήθηκε να μου πάρει έστω και ένα ευρώ. Επειδή είχαμε συζητήσει για λεύκανση, της είπα ότι αν κάνει έτσι θα πάω σε άλλον γιατί νιώθω άσχημα και μου είπε ότι στη λεύκανση θα της πληρώσω μόνο τα υλικά που είναι κάπως πιο ακριβά από ένα σφραγισματάκι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.