Jump to content

[παράταση] Παράταση ειδικότητας


Recommended Posts

Ναι δυστυχως συναδελφε..τελικα υπαρχει νομος του 2018 οπου τα 4 εξαμηνα ισχυουν για ολους.

 

 

Τροποποιήθηκε από bird
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον έχουν λάβει τίτλο ειδικότητας λέει. Όντως, και στη δίκη μου παράταση, αμέσως μετά τη λήψη τίτλου (2-3 μηνες μετά την πρώτη παράταση), μου κάνανε νέο συμβόλαιο για να ξεκινήσουν να μετράνε τα τέσσερα εξάμηνα. Αντιθέτως, συνάδελφος που δεν έχει δώσει ακόμη εξετάσεις, παραμένει σε παράταση πάνω από 3 χρόνια τώρα 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Παρακαλώ την βοήθεια σας.  Αναφέρεται παρακαλω καποιο νοσοκομειο που εχει δωσει πανω απο 4 παρατασεις σε ειδικευομενο χωρις τίτλο. Θελει να διευκρινησει κατι το γραφείο προσωπικού για να μπορουν να μου δωσουν την παράταση. Ευχαριστω εκ των προτέρων. (Η αν θέλετε γραψτε μου σε προσωπικό μήνυμα.) 

Τροποποιήθηκε από Olivia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα το γραφείο προσωπικού μου λεει, πως δεν μπορουν να μου δωσουν 5 παραταση (περημενω ειδικότητα που αργεί πολυ😢) βαση του νομου αυτου που ολοι εδω μεσα ξέρουμε. Ειμαι σε ενα περιφερειακό νοσοκομείο, σε μια κλινική, που εχει να δει ειδικευομενο απο 5ετια. Και μου λενε τωρα,.... Βοήθησε μας με έγγραφα που να λενε πως μπορούμε να σε κρατήσουμε. Εχουμε πάρει και σε Υπ. Υγείας και πάλι δεν μπορουν να βγαλουν ακρη. Σηκώνω τα χέρια μου.  Όποιος μπορει να βοηθήσει... Μη διστάσει 😁Καλο απόγευμα σε όλους. 

 

Τροποποιήθηκε από Olivia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θριάσιο... υπάρχουν ειδικευόμενοι στο 6ο-7ο-8ο εξάμηνο παράτασης

 

Η 2ετια (4 εξάμηνα παράταση) ισχύει μόνο για ειδικευόμενους με τίτλο ειδικότητας

Τροποποιήθηκε από gpp
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

7 hours ago, Olivia said:

Εμενα το γραφείο προσωπικού μου λεει, πως δεν μπορουν να μου δωσουν 5 παραταση (περημενω ειδικότητα που αργεί πολυ😢) βαση του νομου αυτου που ολοι εδω μεσα ξέρουμε. Ειμαι σε ενα περιφερειακό νοσοκομείο, σε μια κλινική, που εχει να δει ειδικευομενο απο 5ετια. Και μου λενε τωρα,.... Βοήθησε μας με έγγραφα που να λενε πως μπορούμε να σε κρατήσουμε. Εχουμε πάρει και σε Υπ. Υγείας και πάλι δεν μπορουν να βγαλουν ακρη. Σηκώνω τα χέρια μου.  Όποιος μπορει να βοηθήσει... Μη διστάσει 😁Καλο απόγευμα σε όλους. 

 

Γεννηματάς Αθήνα.

Όπως σου τα λέει ο από κάτω συνάδελφος, ο νόμος για τα 4 εξάμηνα αφορά ειδικεύομενους με τίτλο ειδικότητας ή ειδικεύομενους σε άλλο νοσοκομείο της ίδιας ΔΥΠΕ.

Καλά κάνεις, κάτσε παρατασιακή μέχρι να ανοίξει η θέση σου.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Γνωρίζει καποιος, αν υπάρχει διαφορά στην μισθοδοσία του ειδικευομενου και του παρατασιακου ειδικευομενου? Βασικα με ενδιαφέρει να μαθω απο που πληρωνεται ο παρατασιακος. Επιβαρύνεται το νοσοκομείο? οπως με τους επικουρικους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Οχι, απ' το Υπουργείο όπως οι κανονικοί, η νομοθεσία περί παράτασης γράφει σαφώς ότι οι παρατασιακοί έχουν τα ίδια δικαίωματα και υποχρεώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους σας, προσπαθώ να καταλάβω την νομοθεσία σχετικά με την παράταση των συμβάσεων ειδικευόμενων ιατρών και θέλω να είμαι σίγουρος καθώς τα τηλέφωνα επικοινωνίας με το υπουργείο υγείας δεν απαντούν... Ερώτηση : Μπορεί ένας ένας ειδικευόμενος που κάνει τμηματικά εσωτερική παθολογία σε νησιά της περιφέρειας νοτίου Αιγίου ( Κώ & Ροδο) με σκοπό να καλύψει τα απαιτούμενα 2 χρόνια της ενδοκρινολογίας να ζητήσει παράταση μετά το πέρας της εσωτερικής παθολογίας στο νοσοκομείο άλλης περιφέρειας και συγκεκριμένα της Αττικής όπου θα κάνει την κυρίως ειδικότητα της ενδοκρινολογίας. Γνωστό ότι υπάρχει μεγάλη αναμονή εκεί και η παράταση μετά τα 2 πρώτα χρόνια θα μικράνει το διάστημα της αναμονής ( 5-6 χρόνια ). Πρέπει να είναι μόνο στήν ίδια διεύθυνση Υγείας  ?(Ρόδο ,Κώ κλπ). Προβλέπεται  διάστημα 4 μόνο εξαμήνων ή και περισσότερο ? Δεν είμαι σίγουρος. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα. μπορεις να παρεις παραταση στην ίδια ΥΠΕ.Αν δεν εχει κενές θεσεις στο νοσοκομειο που κάνεις κομμάτι της παθολογίας.διαφορετικα ,μπορεις να παραιτηθεις τους τελευταίους 1-2μηνες και να δηλωσεις παθολογία στο νοσοκομείο που θελεις να παραμείνεις για παράταση. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν δεν εχεις παρει τίτλο ειδικότητας και στο νοσοκομειο που κανεις παραταση εχει κενες θέσεις στον πθ τομέα, τότε μπορεις να παρεις οσες παρατάσεις θέλεις 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 λεπτά πριν, Olivia said:

καλησπέρα. μπορεις να παρεις παραταση στην ίδια ΥΠΕ.Αν δεν εχει κενές θεσεις στο νοσοκομειο που κάνεις κομμάτι της παθολογίας.διαφορετικα ,μπορεις να παραιτηθεις τους τελευταίους 1-2μηνες και να δηλωσεις παθολογία στο νοσοκομείο που θελεις να παραμείνεις για παράταση. 

Ευχαριστώ OLIVIA , αυτό σημαίνει ότι δηλώνοντας τους 2 τελευταίους μήνες σε νοσοκομείο πχ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ σε ΠΘ θα πρέπει να περιμένω 1-2 χρόνια γιατί η αναμονές σήμερα εκεί στην εσ. παθολογία είναι απίστευτες. Διόρθωσε με σε παρακαλώ  στο παράδειγμα : 18 μήνες Ρόδο Εσ.Παθ+ 2 μήνες ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ  Εσ.Παθ + παράταση όσο γίνεται να μικράνω τον χρόνο έναρξης της κύριας ειδικότητας μου (Ενδοκρινολογίας) μετά από 5-6 χρόνια :( 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις τώρα, ΝΕΟΣ said:

Ευχαριστώ OLIVIA , αυτό σημαίνει ότι δηλώνοντας τους 2 τελευταίους μήνες σε νοσοκομείο πχ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ σε ΠΘ θα πρέπει να περιμένω 1-2 χρόνια γιατί η αναμονές σήμερα εκεί στην εσ. παθολογία είναι απίστευτες. Διόρθωσε με σε παρακαλώ  στο παράδειγμα : 18 μήνες Ρόδο Εσ.Παθ+ 2 μήνες ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ  Εσ.Παθ + παράταση όσο γίνεται να μικράνω τον χρόνο έναρξης της κύριας ειδικότητας μου (Ενδοκρινολογίας) μετά από 5-6 χρόνια :( 

22 μήνες Ρόδο + 2 Αθήνα + παράταση ....για έναρξη ενδο ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 λεπτά πριν, Olivia said:

Αν ειναι αλλη ΥΠΕ ναι. 

Και πάλι ευχαριστώ απλά με τρομάζει η αναμονή στην Εσ.Παθ στήν Αττική όταν για 2 μήνες που πρέπει να συμπληρώσεις μετά την Ρόδο πρέπει να φας 2 χρόνια ??? !!!! Υπάρχει άλλος τρόπος μαγικός Ολίβια ?? Το Ελληνικό σύστημα σίγουρα θα έχει φροντίσει για αυτό . :) 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για να παρεις παραταση ειδικοτητας πρεπει να εχει κενες θεσεις το νοσοκομειο, με απλα λογια μηδεν αναμονες.Αυτο δεν συμβαινει σε νοσοκομεια οπως το αλεξανδρα στην παθολογια.πρεπει να τσεκαρεις αλλα νοσοκομεια οπως τζανειο, σισμανογλειο κ.α οπου δεν εχουν καθολου αναμονη δλδ μπαινεις κατευθειαν.Εκει ναι ειναι πολυ πιθανο να βρεις θεση ως παρατασιακος.Με απλα λογια δεν εχουν ολα τα αθηναικα νοσοκομεια 2 χρονια αναμονης στην εσ παθολογια.Αν ψαξεις καλα τις λιστες αναμονης θα βρεις αρκετα, με πολυ μικροτερη εως και καθολου αναμονη που στην περιπτωση σου λογω αναγκης για παραταση σε συμφερει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας , ήθελα να ρωτήσω παράταση μπορούμε να πάρουμε σε όλες τις ειδικότητες ανεξάρτητα; Έχω βρει ένα εξάμηνο Ρόδο νευρολογία κι αναρωτιομουν αν μπορώ να κάνω μετά παράταση (γιατί αργεί πολύ η πλήρης θέση μου) , για την ώρα η λίστα είναι κενή , αλλά αν δηλώσει κάποιος σημαίνει πως δεν μπορώ να πάρω καθόλου παράταση ούτε ένα 6μηνο; 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε όλες τις ειδικότητες μπορεί να πάρει κάποιος παράταση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...
On 17/3/2021 at 7:34 ΜΜ, ΝΕΟΣ said:

22 μήνες Ρόδο + 2 Αθήνα + παράταση ....για έναρξη ενδο ??

Σε αυτο το παραδειγμα θα ηθελα να ρωτησω εγω που θελω να κανω καρδιολογια. Εαν γινεται να κανω 10 μήνες Παθολογια στις Σερρες να παραιτηθω και μετα να δηλώσω για στρατό (την ακύρωση αναβολής μπορώ να την ξεκινήσω κανένα μήνα πριν την παραίτηση μου ή πρώτα παραιτούμαι και μετά κόβω την αναβολή) και στο ενδιάμεσο να κάνω καινούργια αίτηση για τους τελευταίους δύο μήνες σε νοσοκομείο της αθηνας? και μετα εννοειται να συνεχίσω εκει με παράταση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

Καλησπέρα! Κάνω τη μερική μου ειδικότητα σε νοσοκομείο της περιφέρειας αλλα επειδή η σύμβαση μου σε λίγες μέρες λήγει και η θέση μου για την πλήρη αργεί ακόμα ήθελα να πάρω παράταση! Είναι σίγουρο οτι χρειάζεται να υπάρχει κενή θέση γενικά ? Γιατί σε συνομιλία μου με το υπουργείο μου μίλησαν για κενή οργανική θέση στην ειδικότητά μου...ουσιαστικά δηλαδη μέχρι να υπογράψει ο επόμενος που θα καλύψει τη θέση μου εφόσον δεν υπάρχουν αλλες κενές θέσεις 

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.