Jump to content

[παράταση] Παράταση ειδικότητας


Recommended Posts

Νόμος Υπ΄αριθμ. 3580, ΦΕΚ 134/τ. Α' 2007

Άρθρο 21

4. Η διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 10 του ν.1609/1986 (ΦΕΚ 86 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 6 του άρθρου 28 του ν. 2646/1998 (ΦΕΚ 236 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Ιατροί που ειδικεύονται στα νοσοκομεία της χώρας μπορούν κατόπιν σχετικής αίτησής τους, που εγκρίνεται από τον Διοικητή ή Πρόεδρο του οικείου νοσοκομείου, να παραμένουν σε αυτό και μετά τη λήξη της σύμβασής τους με το νοσοκομείο με τις ίδιες αποδοχές μέχρι την υπογραφή της σύμβασης από τον επόμενο ιατρό που θα καλύψει την οργανική θέση του ειδικευόμενου. Η παράταση εγκρίνεται για χρονικό διάστημα μέχρι έξι (6) μηνών με δυνατότητα ανανέωσης για μία φορά και λήγει αυτοδικαίως με την υπογραφή της σύμβασης και την ανάληψη καθηκόντων από τον επόμενο ειδικευόμενο ιατρό, σύμφωνα με τη σειρά προτεραιότητας. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζεται κάθε περαιτέρω αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης της παρούσας παραγράφου. Με τη δημοσίευση του παρόντος καταργείται η περίπτωση γ΄ της παραγράφου 5Α του άρθρου 2 του ν. 2889/2001 (ΦΕΚ 37 Α΄).»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Σε αρκετά νοσοκομεία, συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας, υπάρχουν παρατασιακοί εδώ και 3-4 μήνες χωρίς να διορίζεται ο επόμενος, είτε γιατι η διεύθυνση προσωπικού δε στέλνει τα χαρτιά είτε γιατί η νομαρχία δεν ανοίγει τη θέση. Το αποτέλεσμα? Η αναμονή να μεγαλώνει χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, το κονδύλιο έτσι και αλλιώς να υπάρχει αφού και ο παρατασιακούς πληρώνεται, εμείς να κάνουμε παραπάνω εφημερίες αφού συνήθως αυτοί βγαίνουν έξω και απο το προγραμμα των εφημεριών με το σκεπτικό ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να απολυθούν. Στη λίστα δε της νομαρχίας τα άτομα αυτά εμφανίζονται σα να έχουν φύγει. ελλαδιστάν σε όλο το μεγαλείο σου!

Τροποποιήθηκε από Dr.Fuck
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε αρκετά νοσοκομεία, συμπεριλαμβανομένου και του δικού μας, υπάρχουν παρατασιακοί εδώ και 3-4 μήνες χωρίς να διορίζεται ο επόμενος, είτε γιατι η διεύθυνση προσωπικού δε στέλνει τα χαρτιά είτε γιατί η νομαρχία δεν ανοίγει τη θέση. Το αποτέλεσμα? Η αναμονή να μεγαλώνει χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, το κονδύλιο έτσι και αλλιώς να υπάρχει αφού και ο παρατασιακούς πληρώνεται, εμείς να κάνουμε παραπάνω εφημερίες αφού συνήθως αυτοί βγαίνουν έξω και απο το προγραμμα των εφημεριών με το σκεπτικό ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να απολυθούν. Στη λίστα δε της νομαρχίας τα άτομα αυτά εμφανίζονται σα να έχουν φύγει. ελλαδιστάν σε όλο το μεγαλείο σου!
Η νομαρχία πως να ανοίξει τη θέση αν δεν έστειλε αίτημα το νοσοκομείο ή το υπουργείο δεν δημοσίευσε την υπουργική απόφαση τοποθέτησης;

Προτείνω όλα τα αντίστοιχα να τα κάνετε γραπτώς σε Υπουργείο και ΚΕΣΥ.
Βάζεις τον κόσμο σε μπελάδες......και θα μειωθούν τα post στο forum.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο αρχείο πάντως του site του ευαγγελισμόυ,

θέσεις

δεν ισχύει...είναι αρκετά παλιό και δεν έχει καν του φρεσκοδιορισμένους του μαρτίου!Σου έδειξαν το ίδιο με αυτό που έχει το site του ευαγγελισμού?

Aπό αυτά που γνωρίζω εγώ,κάποιοι δεν παρουσιαστηκαν,κάποιοι ανακάλεσαν,κάποιοι διαγράφηκαν και έχει γίνει ένας ψιλοαχταρμάς!

Τροποποιήθηκε από troisier
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

γεια σας συναδελφοι

θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικο με αυτο το θεμα

σε περιπτωση που παρεις παραταση σαν ειδικευομενος,κατι που αλλωστε ειναι νομιμο, και παρεις αποσπαση σε αλλη ειδικοτητα αυτο ισχυει σαν χρονος ασκησης στην ειδικοτητα αυτη?

για να γινω πιο σαφης κανω παθολογια με σκοπο την καρδιολογια. τελειωνω τα 2 χρονια παθολογιας και το νοσοκομειο με κραταει σαν παρατασιακο για αλλους 6 μηνες μεχρι να ερθει ο επομενος . εγω αυτο το 6μηνο παρνω αποσπαση σην καρδιολογια. αυτο το 6μηνο αφαιρειται απο τα 4 χρονια καρδολογιας που απαιτουνται η οχι?

αν καποιος γνωριζει ας απαντησει

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο χρόνος παράτασης δεν αναγνωρίζεται ως ειδίκευση

στη βεβαίωση ευδόκιμης άσκησης δε θα αναγράφεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Γεια σας, αυτή την στιγμή βρίσκομαι υπό παράταση στη θέση ειδικότητάς μου και σε λίγο καιρό θα έρθει να με αντικαταστήσει ο επόμενος συνάδελφος. Στην κλινική μας υπάρχει ήδη μια άλλη κενή θέση καθώς ο προηγούμενος δεν είχε ζητήσει παράταση και κανείς από την λίστα δεν είναι έτοιμος για να την πάρει. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν μπορώ να μεταφερθώ εγώ σε αυτήν την θέση μέχρι να γίνει κάποιος άλλος έτοιμος στην λίστα αναμονής, δηλαδλη με λίγα λόγια να παρατείνω την παράτασή μου. Από το γραφείο προσωπικού μου είπαν πως εξαρτάται από τον διοικητή και πως θέλουν έγγραφο από το υπουργείο που να διασαφηνίζει πως δεν είναι παράνομο. Ξέρετε αν έχει γίνει κάτι παρόμοιο και β'αση ποιου ΦΕΚ μπορώ να εωισχύσω το αίτημά μου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γινεται

Νομικα δεν ξερω πως μπορεις να το υποστηριξεις,στο νοσοκομειο μου γινοταν συνεχεια

σιγουρα εξαρταται και απ την καλη διαθεση του γραφειου προσωπικου και του διευθυντη σου αναλογα με τις αναγκες της κλινικής

παντως σιγουρα γινεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διευθυντής μου δεν έχει κανένα πρόβλημα, δυστυχώς το ζήτημα κολλάει στον διοικη΄τη ο οποίος φοβάται μην κάνει κάτι παράνομο και μου ζητάει χαρτί από υπουργείο που να λέει πως γίνεται. Πρόκειται ν στείλω μια αίτηση στο υπουργείο , αλλά φοβάμαι πως θα αργήσει πολύ η απάντηση. Π'αντως από καλή θέληση μηδέν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας, αυτή την στιγμή βρίσκομαι υπό παράταση στη θέση ειδικότητάς μου και σε λίγο καιρό θα έρθει να με αντικαταστήσει ο επόμενος συνάδελφος. Στην κλινική μας υπάρχει ήδη μια άλλη κενή θέση καθώς ο προηγούμενος δεν είχε ζητήσει παράταση και κανείς από την λίστα δεν είναι έτοιμος για να την πάρει. Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν μπορώ να μεταφερθώ εγώ σε αυτήν την θέση μέχρι να γίνει κάποιος άλλος έτοιμος στην λίστα αναμονής, δηλαδλη με λίγα λόγια να παρατείνω την παράτασή μου. Από το γραφείο προσωπικού μου είπαν πως εξαρτάται από τον διοικητή και πως θέλουν έγγραφο από το υπουργείο που να διασαφηνίζει πως δεν είναι παράνομο. Ξέρετε αν έχει γίνει κάτι παρόμοιο και β'αση ποιου ΦΕΚ μπορώ να εωισχύσω το αίτημά

Ο νεος διοριζεται στην κενη θεση και δεν διακοπτεται η παραταση σου εκτος αν ληξει το 6μηνο(οποτε κανεις 1 μηνα πριν δευτερη αιτηση)η εκτος αν εμφανιστει και αλλος νεος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φ.Ε.Κ. 134,τεύχος Α', 18/6/2007

Η διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 10 του ν.1609/1986 (ΦΕΚ 86 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 6 του άρθρου 28 του ν. 2646/1998 (ΦΕΚ 236

Α΄), αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Ιατροί που ειδικεύονται στα νοσοκομεία της χώρας μπορούν κατόπιν σχετικής αίτησής τους, που εγκρίνεται από τον Διοικητή ή Πρόεδρο του οικείου νοσοκομείου, να παραμένουν σε αυτό και μετά τη λήξη της σύμβασής τους με το νοσοκομείο με τις ίδιες αποδοχές μέχρι την υπογραφή της σύμβασης από τον επόμενο ιατρό που θα καλύψει την οργανική θέση του ειδικευόμενου. Η παράταση εγκρίνεται για χρονικό διάστημα μέχρι έξι (6) μηνών με δυνατότητα ανανέωσης για μία φορά και λήγει αυτοδικαίως με την υπογραφή της σύμβασης και την ανάληψη καθηκόντων από τον επόμενο ειδικευόμενο ιατρό, σύμφωνα με τη σειρά προτεραιότητας. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζεται κάθε περαιτέρω αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης της παρούσας παραγράφου.

Με τη δημοσίευση του παρόντος καταργείται η περίπτωση γ΄ της παραγράφου 5Α του άρθρου 2 του ν. 2889/2001 (ΦΕΚ 37 Α΄).»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Χτες μπηκα σε παραταση κ η απορια μου ειναι αν η αντικατασταση μου ειναι ονομαστικη.Το ρωταω αυτο γιατι στη λιστα αναμονης υπαρχουν τρια ατομα εκ των οποιων ο πρωτος εχει ζητησει ανακληση ως το Σεπτ του 2009 (δεν ξερω ειλικρινα τι γινεται μια που ειναι 2010) και ο τριτος πριν λιγες μερες ξεκινησε αγονο. Οσο για το δευτερο στη λιστα ειναι αυτος που θα παρει τη θεση...τη δικια μου ή του συναδελφου μου που ειναι σε παραταση εδω και 25 μερες???Μπηκα σε παραταση και εγώ (απο χτες) αλλα και ο συναδελφος μου εδω και 25 μερες...ειμαστε δυο για αντικατασταση...αν ο πρωτος που θα ερθει στο νοσοκομειο αντικαθισταει το συναδελφο μου ειναι ολα καλα οσο αφορα την παραταση μου...αν ομως ειναι ονομαστικη η αντικασταση τοτε ευννοειται ο συναδελφος, αφου ο πρωτος ειναι με ανακληση (και ο τριτος με αγονο) και ο δευτερος θα ερθει κανονικα...μου ειπανε στο νοσοκομειο πως ο πρωτος που θα ερθει θα αντικαταστησει το συναδελφο μου αφου ειναι ο πρωτος σε παραταση και ο αμεσας επομενος θα αντικαταστησει εμενα...τι ισχυει τελικα????

Τροποποιήθηκε από depal
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποτε ο πρωτος που ερχεται αντικαθισταει το συναδελφο μου...υπαρχει καποιο σχετικο ΦΕΚ???Γιατι εδω στο νοσοκομειο ο συναδελφος μου ειναι βυσματαρα και μεσα απο το γραφειο προσωπικου μου ειπανε πως οταν ερθει ο επομενος γινονται ονομαστικες οι αντικαταστασεις...και αν τυχει η ανακληση στο συναδελδο μου θα αντικατασταθω εγω...Sorry που ανοιξα αλλο θεμα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φ.Ε.Κ. 134,τεύχος Α', 18/6/2007

Η διάταξη της παραγράφου 1 του άρθρου 10 του ν.1609/1986 (ΦΕΚ 86 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 6 του άρθρου 28 του ν. 2646/1998 (ΦΕΚ 236

Α΄), αντικαθίσταται ως εξής:

«1. Ιατροί που ειδικεύονται στα νοσοκομεία της χώρας μπορούν κατόπιν σχετικής αίτησής τους, που εγκρίνεται από τον Διοικητή ή Πρόεδρο του οικείου νοσοκομείου, να παραμένουν σε αυτό και μετά τη λήξη της σύμβασής τους με το νοσοκομείο με τις ίδιες αποδοχές μέχρι την υπογραφή της σύμβασης από τον επόμενο ιατρό που θα καλύψει την οργανική θέση του ειδικευόμενου. Η παράταση εγκρίνεται για χρονικό διάστημα μέχρι έξι (6) μηνών με δυνατότητα ανανέωσης για μία φορά και λήγει αυτοδικαίως με την υπογραφή της σύμβασης και την ανάληψη καθηκόντων από τον επόμενο ειδικευόμενο ιατρό, σύμφωνα με τη σειρά προτεραιότητας. Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζεται κάθε περαιτέρω αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της διάταξης της παρούσας παραγράφου.

Με τη δημοσίευση του παρόντος καταργείται η περίπτωση γ΄ της παραγράφου 5Α του άρθρου 2 του ν. 2889/2001 (ΦΕΚ 37 Α΄).»

Δηλαδή δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις ένα μήνυμα παραπάνω;

Ευτυχώς ο διαχειριστής μετά από report συνένωσε τα ίδια topic ώστε να μπορείς να δεις τη συζήτηση αλλά και το ΦΕΚ που ζητάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβάζοντας το προηγούμενο post, αν καταλαβαίνω καλά η παράταση αφορά αποκλειστικά και μόνο οργανική θέση; Στο νοσοκομείο μου υπάρχει παρατασιακός υπεράριθμος. Μπορεί να δικαιολογηθεί κάτι τέτοιο ή είναι παράνομο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο υπεράριθμος και αυτός που έχει προσωποπαγή θέση δε λαμβάνει παράταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια επειγόντως! Είμαι σε παράταση κάνοντας παθολογία σε μικρό νοσοκομείο. Ήρθε ο αντικαταστάτης μου αλλά υπάρχει κενή θέση στο χειρουργικό. Από το γραφείο προσωπικού μου λένε πως πρέπει να φύγω. Δεν ισχύει το αντίθετο; Έχετε μήπως το φεκ γιατί δεν βρίσκω άκρη! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΦΕΚ που να σου επιτρέπει να κόβεις βόλτες μέσα σ' ένα νοσοκομείο έως ότου βαρεθείς και φύγεις έχω την εντύπωση πως δεν έχει εκδοθεί ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια επειγόντως! Είμαι σε παράταση κάνοντας παθολογία σε μικρό νοσοκομείο. Ήρθε ο αντικαταστάτης μου αλλά υπάρχει κενή θέση στο χειρουργικό. Από το γραφείο προσωπικού μου λένε πως πρέπει να φύγω. Δεν ισχύει το αντίθετο; Έχετε μήπως το φεκ γιατί δεν βρίσκω άκρη! Ευχαριστώ πολύ!

κανονικα μολις ερθει ο αντικαταστατης σου φευγεις.

η λυση που αναφερεις γινοταν-εται σε καποια μικρα νοσοκομεια αλλα με τη σιωπηλη (και παρανομη?) συγκαταθεση απο γραφειο προσωπικου και διοικητη. εφοσον το γραφειο προσωπικου σου λεει τελειωσες ετσι ειναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλημέρα σας,

Επαναφέρω αυτή την παλιά συζήτηση για να ρωτήσω κάτι που ίσως βοηθήσει και άλλους συναδέλφους:

Κάνω ειδικότητα σε νοσοκομείο που δίνει 2 χρόνια Χ ειδικότητας. Κατά τη διάρκεια των 2 αυτών ετών που είμαι ειδικευόμενος σε αυτό το νοσοκομείο, η κλινική αναγνωρίζεται ως κατάλληλη για να χορηγεί 3 χρόνια Χ ειδικότητας (παραπάνω χρόνο δηλαδή από αυτόν που ίσχυε όταν ανέλαβα καθήκοντα). Η σύμβαση που υπέγραψα είναι μόνο για 2 έτη (και δεν θέλω να την επεκτείνω στα 3 έτη). Φτάνει η στιγμή της λήξης των 2 ετών και ζητάω παράταση. Η παράταση αναγνωρίζεται ως ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ για εμένα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά! Τέλειο το site. emrespect

Κάνω edit γιατί βρήκα αυτό:

http://drtsili.blogs...og-post_07.html

Η αναγνώριση του χρόνου της παράτασης, ως χρόνου ειδίκευσης, δεν επιτρέπεται, εκτός των περιπτώσεων που α) κατά την διάρκεια της αυξηθεί ο χρόνος άσκησης που η μονάδα ήταν αναγνωρισμένη να χορηγεί και β) ο γιατρός που έχει τοποθετηθεί για μέρος της παρεχόμενης από το τμήμα άσκησης, μετά την αποχώρηση του, επιλέξει να συνεχίσει στην ίδια ειδικότητα.

Δυσκολεύομαι να αποκρυπτογραφήσω αυτό που λέει. To (α) λέει να αναγνωριστεί το νοσοκομείο να χορηγεί παραπάνω χρόνο ενόσω ο ειδικευόμενος θα είναι σε παράταση (όχι ενόσω κάνει τον κανονικό χρόνο πριν την παράταση). Παράλογο δεν είναι;; please help...!

Τροποποιήθηκε από dinaras
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.