Jump to content

[παράταση] Παράταση ειδικότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς αν η διαδικασία για παράταση ειδικότητας σε άλλο νοσοκομείο της ίδιας υπε επηρεάζεται από τις εκλογές; Γιατί είναι πιθανό να μπω στη διαδικασία αυτη μέσα στην προεκλογική περιοδο

Είδα ότι υπογράφεται από τον διοικητή της υπε και δεν πάει υπουργείο αλλά σε ερώτηση μου στο υπουργείο δεν είχαν ιδέα 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Άρθρο 110

Ιατροί, που αποκτούν τίτλο ειδικότητας κατά τη διάρκεια της παράτασης της σύμβασής τους, σύμφωνα με την περ. α, δύνανται να παραμένουν, με τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις και με τις ίδιες αποδοχές, στην οργανική θέση που κατείχαν ως ειδικευόμενοι μέχρι την κάλυψη αυτής από τον επόμενο ειδικευόμενο ιατρό. Η παραμονή του ιατρού στη θέση αυτή δεν μπορεί να υπερβεί τα τέσσερα (4) συνεχή εξάμηνα από τη λήψη του τίτλου της ειδικότητας. Ιατροί που ολοκληρώνουν τον συνολικό χρόνο άσκησης στην ειδικότητα, χωρίς να αποκτούν τίτλο ειδικότητας, δύνανται να παραμένουν με τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις και τις ίδιες αποδοχές στην οργανική θέση που κατείχαν ως ειδικευόμενοι μέχρι την κάλυψη αυτής από τον επόμενο ειδικευόμενο ιατρό και πάντως για χρονικό διάστημα που δεν υπερβαίνει τα τέσσερα (4) συνεχή εξάμηνα από την ολοκλήρωση του χρόνου άσκησης στην ειδικότητα.».

 

2.Οι ιατροί που έχουν ολοκληρώσει τον συνολικό χρόνο άσκησης στην ειδικότητα, χωρίς να έχουν αποκτήσει τον τίτλο ειδικότητας, και των οποίων η σύμβαση κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος έχει παραταθεί κατ' εφαρμογή της περ. α) της παρ. 1 του άρθρου 10 του ν. 1609/1986 για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των τεσσάρων (4) συνεχών εξαμήνων, παραμένουν στη θέση που υπηρετούν έως την ολοκλήρωση της τρέχουσας σύμβασης παράτασης της παραμονής τους.

 

 

Εν κατακλείδι με τον νέο νόμο η παράταση που μπορούν να πάρουν οι ειδικευόμενοι είναι τέσσερα εξάμηνα το μέγιστο ανεξάρτητα αν έχουν ή όχι ειδικότητα

 

 

Τροποποιήθηκε από karampa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΟΕΝΓΕ ΓΙΑ ΑΡΘΡΟ 110

 

Αθήνα 22 Μαρτίου 2023

 

Α.Π:12864

 
 
 

Βάσει του άρθρου 110 του Ν. 5034/2023, ΦΕΚ 69/Α’/18-3-23 (για το οποίο ήδη έχει γίνει παρέμβαση της ΟΕΝΓΕ και με έγγραφό της προς την πολιτική ηγεσία του Υπουργείου Υγείας αλλά και τηλεφωνικά στην Αναπληρώτρια Υπουργό Υγείας, η οποία δεσμεύτηκε ότι δεν θα τεθεί σε εφαρμογή μέχρι 1/1/2024 και ότι θα επανεξετάσει το ζήτημα) ανακαλούνται οι αποφάσεις παράτασης συμβάσεων ειδικευομένων πέραν των 24 μηνών οι οποίες είχαν ληφθεί σύμφωνα με την ισχύουσα, πριν την ψήφιση του άρθρου 110, νομοθεσία.

 
 
 

Ήδη η Ομοσπονδία κατακλύζεται από μηνύματα συναδέλφων (νοσοκομεία Θεσσαλονίκης, Βενιζέλειο νοσοκομείο Κρήτης) ότι τμήματα οδηγούνται σε ξαφνικό θάνατο.

 
 
 

Ζητάμε άμεσα την παρέμβαση της Αναπληρώτριας Υπουργού Υγείας για να αποτραπεί αυτή η εξέλιξη.

 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης δεν διευκρινίζει το εξής....   Κάποιος αποκτά τίτλο ειδικότητας μέσα στο 4ο (ας πούμε ) εξάμηνο παράτασης... 

"Κερδίζει" άλλα 4 εξάμηνα ως ειδικευμένος πλέον παρατασιακός?? ή τα 2 χρόνια παράταση θα είναι το max?

Τροποποιήθηκε από gpp
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, gpp said:

Επίσης δεν διευκρινίζει το εξής....   Κάποιος αποκτά τίτλο ειδικότητας μέσα στο 4ο (ας πούμε ) εξάμηνο παράτασης... 

"Κερδίζει" άλλα 4 εξάμηνα ως ειδικευμένος πλέον παρατασιακός?? ή τα 2 χρόνια παράταση θα είναι το max?

Απο το νομο φαινεται να μπορει 2+2 χρονια. Εχει μια λογικη παντως, δεν μπορει καποιος να μεινει εσαει ειδικευομενος ουτε εσαει ειδικος που να αμοιβεται και εργαζεται ως ειδκευομενος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 hours ago, kerbit_88 said:

Απο το νομο φαινεται να μπορει 2+2 χρονια. Εχει μια λογικη παντως, δεν μπορει καποιος να μεινει εσαει ειδικευομενος ουτε εσαει ειδικος που να αμοιβεται και εργαζεται ως ειδκευομενος

 

Ναι και εγω αυτο καταλαβαινω, 2+2 max. Ουσιαστικα τους πιεζει να παρουν τιτλο ειδικοτητας, ωστε να κερδισουν την επιπλεον παραταση.

Βεβαια απο νεοτερο ρεπορταζ ισως εχουν δευτερες σκεψεις στο Υπουργειο.

https://ygeianet.gr/grapse-svise-se-diataxi- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --to- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι καταλάβατε ότι ισχύει για ειδικευόμενους που κάνουν το γενικο  κομμάτι ειδικότητας τους; Μπορούν να κάνουν παράταση στο γενικό μέχρι να ανοίξει η θέση τους στο ειδικό; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

12 hours ago, and923 said:

Τι καταλάβατε ότι ισχύει για ειδικευόμενους που κάνουν το γενικο  κομμάτι ειδικότητας τους; Μπορούν να κάνουν παράταση στο γενικό μέχρι να ανοίξει η θέση τους στο ειδικό; 

Καταρχας η Γκαγκα εστειλε εγγραφο στα νοσοκομεια με το οποίο τα καλεί να μη διακόψουν τις συμβάσεις, διότι «προωθείται διάταξη περί μετάθεσης της εφαρμαγής» της επίμαχης διάταξης.

Στο εγγραφο επισημαινεται οτι παραμενει απεριοριστη χρονικα η παραταση στο γενικο μερος ειδικοτητας καθως και στο μερικο ειδικο.

https://ygeianet.gr/anadiplosi-gkagka- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --toys-paratasiakoys- ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -keyomenoys-me-epeigon-eggrafo-kalei-ta-nosokomeia- ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --mi-diakopsoyn-tis-symvaseis/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ψηφιστηκε η αλλαγη που ειχε προαναγγειλει η Γκαγκα

https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/12271691.pdf

Άρθρο 85

Παράταση παραµονής των ιατρών που έχουν ολοκληρώσει τον χρόνο άσκησης στην ειδικότητα - Προσθήκη παρ. 2Α στο άρθρο 134 του ν. 5034/2023 και αντικατάσταση παρ. 2 άρθρου 110 ν. 5034/2023

1. Στο άρθρο 134 του ν. 5034/2023 (Α΄ 69), περί της έναρξης ισχύος συγκεκριµένων άρθρων του νόµου αυτού, προστίθεται παρ. 2Α ως εξής:

«2A. Η ισχύς της παρ. 1 του άρθρου 110 άρχεται από την 1η.1.2024

2. Η παρ. 2 του άρθρου 110 του ν. 5034/2023, περί του χρονικού ορίου παράτασης παραµονής των ιατρών που έχουν ολοκληρώσει τον χρόνο άσκησης στην ειδικότητα στη θέση που κατείχαν ως ειδικευόµενοι, αντικαθίσταται ως εξής: «2. Από την έναρξη ισχύος της παρ. 1, παύει αυτοδικαίως η παράταση παραµονής των ιατρών, που έχουν ολοκληρώσει τον συνολικό χρόνο άσκησης στην ειδικότητα χωρίς να έχουν αποκτήσει τον τίτλο ειδικότητας, ανεξάρτητα από την ολοκλήρωση της διάρκειας ισχύος της τρέχουσας σύµβασης παράτασης της παραµονής τους, εφόσον η παράταση παραµονής υπερβαίνει τα τέσσερα (4) συνεχή εξάµηνα.»

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εγώ έχω την εξής απορία στο νοσοκομείο που αναμένω βλέπω στις λίστες ότι είναι άτομα που έχουν κατά πολύ υπερβεί τον χρόνο της πλήρους ειδικότητας όποτε υποθέτω ότι είναι σε παράταση. Αν είναι σε παράταση πως μπορώ εγώ να υπολογίσω ποτέ θα ανοίξει η θέση μου;δλδ πως ξέρω ποσό θα κρατήσει η παράταση τους και πόσες ανανεώσεις θα κάνουν;Αυτό που καταλαβαίνω και θα ήθελα να μου το επιβεβαίωσετε ή μη οι παρατασιακοι αυξάνουν την αναμονή μου ή ειναι σαν «υπεράριθμοι» και δεν καθυστερούν το διορισμό μου;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 minutes ago, PanagiotaA said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Εγώ έχω την εξής απορία στο νοσοκομείο που αναμένω βλέπω στις λίστες ότι είναι άτομα που έχουν κατά πολύ υπερβεί τον χρόνο της πλήρους ειδικότητας όποτε υποθέτω ότι είναι σε παράταση. Αν είναι σε παράταση πως μπορώ εγώ να υπολογίσω ποτέ θα ανοίξει η θέση μου;δλδ πως ξέρω ποσό θα κρατήσει η παράταση τους και πόσες ανανεώσεις θα κάνουν;Αυτό που καταλαβαίνω και θα ήθελα να μου το επιβεβαίωσετε ή μη οι παρατασιακοι αυξάνουν την αναμονή μου ή ειναι σαν «υπεράριθμοι» και δεν καθυστερούν το διορισμό μου;

 

Οι παρατασιακοί λογιζονται ως υπεράριθμοι και δεν επηρεάζουν το χρόνο αναμονής του επόμενου στη λίστα. Ο λόγος που φαίνονται ακόμα ως διορισμένοι στη λίστα είναι είτε ότι απλώς δεν έχουν ανανεωθεί ηλεκτρονικά οι λίστες είτε ότι για κάποιο λόγο (πχ αναρρωτική άδεια, άδεια ανατροφης τέκνου) έχουν υπόλοιπο ειδικότητας που πρέπει να υπηρετήσουν. Ακόμη, μπορεί το πρωτόκολλο διορισμου τους, βάσει του οποίου υπολογίζεις ποτέ τελειώνουν, να λέει μια ημερομηνία, ωστόσο μπορεί να ανέλαβαν υπηρεσία (να παρουσιάστηκαν στο νοσοκομείο δλδ) έως κ δύο μήνες αργότερα, οποτε αναλόγως πάει κ πιο μετά η υπολογιζόμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης της ειδικότητας. 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου ποτέ είναι η υπολογιζόμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης της σύμβασής τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι! Μήπως υπάρχει κάποιο νεότερο σχετικά με τη λήξη συμβάσεων των παρατασιακων ειδικευόμενων στις 31/12/23? Έχουμε στην κλινική μας δύο κ η αλήθεια είναι ότι θα δυσκολευτουμε πολύ!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.