Jump to content

Διακοπή αναβολής!


arhiatros

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την αναβολή του στρατού. Μόλις πέρασα και το τελευταίο μάθημα στη σχολή και θέλω να κάνω διακοπή της αναβολής. Το θέμα είναι ότι αρχές Αυγούστου είναι η ορκομωσία και εγώ πρέπει να διακόψω την αναβολή μέχρι τις 31/7 για να προλάβω να μπω Νοέμβριο στρατό, έτσι δε θα έχω το πτυχίο για να το καταθέσω στο στρατολογικό γραφείο Ξέρει κανείς αν θα υπάρξει πρόβλημα αν προσκομίσω αργότερα το πτυχίο? Γενικά τι με συμβουλεύετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πτυχίο σου το καταθέτεις την ημέρα που παρουσιάζεσαι στην Άρτα, εφόσον παρουσιαστείς εκεί.

Στο στρατολογικό γραφείο γνωρίζουν πως σπουδάζεις ιατρική βάσει της βεβαίωσης σπουδών που κατέθεσες για να πάρεις την αναβολή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ εγώ ίδια περίπτωση είμαι. Αυριο δίνω το τελευταίο μάθημα και αν όλα πάνε καλά θα ορκιστώ στις 5 αυγούστου και στις 11 πάω Άρτα. Στο λέω μήπως έκοβες τώρα την αναβολή για να μην περιμένεις μέχρι το Νοέμβριο. Εκτός κ αν θέλεις να ξεκουραστείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κόψω τώρα (μέχρι 31/7) την αναβολή θα μπω Νοέμβριο, απλά επειδή θα έχω το πτυχίο μετά τις 5 Αυγούστου φοβήθηκα μήπως δε με βάλουν με ειδικότητα ιατρού στο στρατό, αλλά εφόσον το καταθέτεις με το που παρουσιάζεσαι όπως είπε ο tasos δε πιστεύω ότι θα έχω πρόβλημα, άρα δηλωνω στα χαρτιά ότι είμαι γιατρός πτυχιούχος έτσι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λες θέλω να διακόψω την αναβολή μου και αυτοί σου στέλνουν ένα μήνα νωρίτερα το χαρτί να παρουσιαστείς,

Αν καταλάθος γράφει αντί για ΚΕ.ΥΓ. Άρτας να παρουσιαστείς σε άλλο κέντρο, πας στο στρατολογικό σου γραφείο και το αλλάζεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έτσι που τα λέει ο τάσος είναι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

έτσι που τα λέει ο τάσος είναι

βρε άσε τα πως τα λέει ο τάσος και δες ΕΔΩ πως τα λέει η μικρή, όταν λείπεις :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Για να την κόψεις έτσι και αλλιώς θα πας στο στρατολογικό σου γραφείο, οπότε ρώτα δεν δαγκώνουν...ακόμη!

Σε όποιο κέντρο να σου έρθει να παρουσιαστείς δεν έχει σημασία, εκεί θα κάνεις την βασική εκπαίδευση, εκεί θα καταθέσεις δικαιολογητικά, πάρε δηλαδή αντίγραφο πτυχίου και άδειας ασκήσεως αν έχεις βγάλει μέχρι τότε. Απ'τη στιγμή που είσαι πτυχιούχος ιατρικής είναι υποχρεωμένοι δια νόμου να σου δώσουν την ειδικότητα ΙΑΕ (Ιατρός Άνευ Ειδικότητας) και θα την πάρεις σε όποιο κέντρο και να πας. Ίσα ίσα που αν μπεις Νοέμβριο εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις το ΚΕΥΓ καθώς μόλις άλλαξε ο διοικητής και τα πράγματα ακούγονται πιο μαύρα από παλιά. ΚΑι στην δικιά μου σειρά όσοι γιατροί παρουσιάστηκαν στο κέντρο πεζικού στην Κόρινθο, επειδή δεν είχαν γιατρούς εκεί, χωθήκαν στα ιατρεία και περάσανε ζάχαρη, ενώ στην Άρτα την ίδια περίοδο τα αρχιβύσματα μόνο χώθηκαν στο ιατρείο. Φαντάσου τώρα ανάμεσα σε 700 γιατρούς/νοσηλευτές νεοσύλλεκτους να βάζεις βύσμα για να γλυτώσεις τις ένοπλες υπηρεσίες της βασικής ( που είναι και οι μόνες που θα κάνει το 90% των γιατρών για όλη την θητεία ). Καλή τύχη ψαρούλη και ότι θες εδώ είμαστε, σήμερα απολύθηκα οπότε τα έχω ακόμα φρέσκα :antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να την κόψεις έτσι και αλλιώς θα πας στο στρατολογικό σου γραφείο, οπότε ρώτα δεν δαγκώνουν...ακόμη!

Σε όποιο κέντρο να σου έρθει να παρουσιαστείς δεν έχει σημασία, εκεί θα κάνεις την βασική εκπαίδευση, εκεί θα καταθέσεις δικαιολογητικά, πάρε δηλαδή αντίγραφο πτυχίου και άδειας ασκήσεως αν έχεις βγάλει μέχρι τότε. Απ'τη στιγμή που είσαι πτυχιούχος ιατρικής είναι υποχρεωμένοι δια νόμου να σου δώσουν την ειδικότητα ΙΑΕ (Ιατρός Άνευ Ειδικότητας) και θα την πάρεις σε όποιο κέντρο και να πας. Ίσα ίσα που αν μπεις Νοέμβριο εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις το ΚΕΥΓ καθώς μόλις άλλαξε ο διοικητής και τα πράγματα ακούγονται πιο μαύρα από παλιά. ΚΑι στην δικιά μου σειρά όσοι γιατροί παρουσιάστηκαν στο κέντρο πεζικού στην Κόρινθο, επειδή δεν είχαν γιατρούς εκεί, χωθήκαν στα ιατρεία και περάσανε ζάχαρη, ενώ στην Άρτα την ίδια περίοδο τα αρχιβύσματα μόνο χώθηκαν στο ιατρείο. Φαντάσου τώρα ανάμεσα σε 700 γιατρούς/νοσηλευτές νεοσύλλεκτους να βάζεις βύσμα για να γλυτώσεις τις ένοπλες υπηρεσίες της βασικής ( που είναι και οι μόνες που θα κάνει το 90% των γιατρών για όλη την θητεία ). Καλή τύχη ψαρούλη και ότι θες εδώ είμαστε, σήμερα απολύθηκα οπότε τα έχω ακόμα φρέσκα :antegeia:

Σωστός ο παλιός!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

το καλυτερο θα ητανε να παρουσιαστεις στην Αρτα για να εχεις μια ηρεμη στρατιωτικη ζωη απο την αρχη...οταν παρουσιαστηκα εγω ηρθανε παιδια γιατροι που ειχανε παρουσιαστει Σπαρτη και δεν μπορω να περιγραψω οσα εξιστορουσανε !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.