Jump to content

Κλινικές 5ου έτους


Foreas

Recommended Posts

ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ (Καθ. Κουτσανδρέα)

Κλινικές και αμφιθέατρα:

Αμφιθέατρο 8.30 με 9.30 και 9.30 με 10.30 και θάλαμος 10.30 με 12.00 (συνήθως). Μάθημα κάθε Τρίτη-Πέμπτη και ανά δεύτερη Τετάρτη. Τα αμφιθέατρα (από τα λίγα που παρακολούθησα βασικά) ήταν από αρκετά έως πολύ βαρετά, αλλά είχαν το καλό ότι ήταν προαιρετικά ( emypoklinomai όοοοοοολε) και έτσι μπορούσες να κάνεις ένα καλό διάλειμμα από τα καθημερινά ξυπνήματα που απαιτεί το πέμπτο έτος, αν δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα το αντικείμενο. Τις δύο Τετάρτες έχει τις 10.30 νομίζω παρακολούθηση σε βίντεο επεμβάσεων και είναι ακόμη μία καλή ευκαιρία για ύπνο.

Οι θάλαμοι είναι συνήθως εξωτερικά ιατρεία (αμφιβληστροειδής, στραβισμός, γλαύκωμα ίσως και άλλα, των οποίων το ενδιαφέρον εξαρτάται καθαρά από την όρεξη που έχει ο εκάστοτε καθηγητής. Μερικά μαθήματα είναι αρκετά καλά και εκπαιδευτικά, σε βάζουν να δεις κάνα μάτι στη λυχνία και σου παίρνεις μια ιδέα για την καθημερινότητα του εξωτερικού ιατρείου, ενώ κάποια είναι σαν να μην υπάρχεις (πραγματικά αόρατος) και απλά περιμένεις μέχρι να φιλοτιμηθεί ο εκάστοτε καθηγητής να σου βάλει μια υπογραφή. Δύο νομίζω μέρες έχει χειρουργείο, όπου μάλλον θα δειτε 5-6 επεμβάσεις καταρράκτη κάθε φορά και αν είστε τυχεροί και κάποια άλλη επέμβαση, όπου σου περιγράφουν το χειρουργείο στην οθόνη.

Τέλος, άλλη μια μέρα αντί για θάλαμο κάνει μάθημα στο αμφιθέατρο ο Δαμανάκης για τον στραβισμό, το οποίο είναι τοπ.

Απουσίες:

Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τι παίζει. Το σίγουρο είναι ότι παίρνουν παρουσίες μόνο στους 8 θαλάμους (10.30-12) σε χαρτί που το πας εμτά στη γραμματεία. Το πόσες απουσίες δικαιούται ο καθένας είναι άλλη ιστορία, μιας και άλλοι δεν είχαν θέμα με 3-4 απουσίες, ενώ άλλους με 2 τους ζήτησαν να κάνουν αναπλήρωση αρκετό καιρό μετά την κλινική. Καλό είναι να προσπαθήσετε να είστε εντάξει.

Εξετάσεις:

Βγάζει προαιρετικές σε κάποιες ομάδες και γενικά είναι συζητήσιμοι ως προς αυτό. Τα θέματα είναι 5 ανάπτυξης με πολλά να είναι προηγούμενων ετών, α και γενικά μπορεί να ρωτήσει το ο,τιδήποτε. Οι βαθμοί είναι γενικά ανάλογοι του πώς θα γράψει κανείς, αν και πολλοί είχαν παράπονα σε αυτό.

Γενικά:

Δεν είναι και η καλύτερη κλινική, μιας και γίνονται λίγα μαθήματα και από αυτά κάποια είναι ακόμη και χάλια, αλλά δεν είναι και η χειρότερη, όπως περιγράφεται από πολλούς προηγούμενους (σύμφωνα πάντα με την δική μου εμπειρία και άποψη). Μαθαίνεις κάποια βασικά πράγματα και αν δείξεις ενδιαφέρον υπάρχουν καθηγητές που θα σου μάθουν ακόμη περισσότερα.

Τέλος, είναι ένα ευχάριστο διάλειμμα, μιας και είναι ίσως η μοναδική κλινική του πέμπτου που μπορείς να πηγαίνεις στο νοσοκομείο στις 10.30.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΩΡΛ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ (Καθ. Αρ. Σισμάνης)

Κλινικές και αμφιθέατρα:

Μάθημα κάθε πρωί στο μικρό αμφιθέατρο μεταξύ 2ου και 3ου ορόφου αν θυμάμαι καλά. Είναι 8.30-10 και τα περισσότερα είναι αρκετά καλά για ενδιαφέροντα και αρκετά συχνά ιατρικά θέματα (ωτίτιδα, ίλιγγος, παθήσεις μύτης κ.α.) Μετά από ένα καλό διάλειμμα έχει θάλαμο μέχρι τις 12-1 (εξαρτάται από το πού έχεις κάθε φορά). Από τα 10 μαθήματα, κάποια είναι στο ιπποκράτειο (τα περισσότερα) είτε σε θαλάμους, είτε σε εξωτερικά ιατρεία (φωνής, ακοόγραμμα κ.α.), 2 μαθήματα στο Παίδων, ένα στο Ελπίς, ένα στο Γεννηματάς και μία μέρα χειρουργεία.

Χωρίζεστε σε ομάδες των 2 ή 3 ατόμων κατά την κλινική άσκηση.

Γενικά, είναι πολύ καλή και οι περισσότεροι όταν τελειώνει η κλινική έχουν μια ιδέα για το πώς γίνεται η ωτοσκόπηση, πώς είναι φυσιολογικά το τύμπανο, πώς ελέγχουμε στόμα, μύτη και το πώς μοιάζουν οι συχνότερες παθήσεις (αμυγδαλίτιδες, ωτίτιδες, ρινίτιδες). Ακόμη, βλέπεις πώς γίνεται το ακοόγραμμα, μαθαίνεις να το διαβάζεις και βλέπεις λαρυγγοσκοπήσεις στο ιατρείο φωνής.

Οι διδάσκοντες (οι περισσότεροι) έχουν όρεξη να δείξουν ενδιαφέρονται για τους φοιτητές.

Στα περιξ νοσοκομεία εξαρτάται πού θα τύχεις την κάθε μέρα, αν και συνήθως θα δεις κάποια πράγματα ή θα κάνουν μια καλή επανάληψη από αυτά που έχεις δει.

Στο χειρουργείο εξαρτάται πάλι από το τι θα τύχει να χειρουργούν εκείνη την μέρα και τον χειρουργό.

Απουσίες:

Είναι υπερβολικά αυστηροί με τις παρουσίες. Παίρνουν και στο αμφιθέατρο και στις κλινικές και απαιτούν να έχεις κάνει 9 παρουσίες για να μπορείς να δώσεις. Σε πολλούς ακύρωσαν τον βαθμό όταν είδαν ότι δεν είχαν τις απαιτούμενες παρουσίες και τους ανάγκασαν να ξαναδιαβάσουν και να ξαναδώσουν το μάθημα. Νομίζω μπορείς να αναπληρώσεις μέχρι μία δύο παρουσίες, μόνο με άλλο μάθημα με την επόμενη ομάδα που ασκείται και όχι με εφημερίες.

Εξετάσεις:

Ύλη από το μικρό βιβλίο του Dhillon και εξέταση με 40 πολλαπλής, από τα οποία σχεδόν όλα (όταν λέμε όλα εννοούμε όοοοολα) από παλιά θέματα που υπάρχουν στα αντίστοιχα ποστ του φόρουμ. Οι βαθμοί είναι για όλους σχεδόν 9 και 10.

Γενικά:

Πολύ καλή κλινική, από τις καλύτερες θα έλεγα. Τόσο τα μαθήματα όσο και η κλινική άσκηση είναι πάρα πολύ καλά. Οι καθηγητές έχουν μεταδοτικότητα και ενδιαφέρον για να δείξουν πράγματα.

Μόνο αρνητικό η εμμονή με τις παρουσίες, αν και μάλλον αφού είναι σωστοί απέναντι στους φοιτητές κάνοντας μάθημα και δείχνοντας ενδιαφέρον, απαιτούν το ίδιο και από εμάς.

Σίγουρα, πάντως φεύγεις με τις μέγιστες δυνατές γνώσεις πάνω σε καθημερινά ωρλ περιστατικά για το μικρό διάστημα των 10 ημερών που διαρκεί η κλινική.

Ακόμη, θετικό οι εύκολες εξετάσεις!! Συνιστάται ανεπιφύλακτα ως κλινική!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

^ από όσα έχω ακούσει απο συμφοιτητές (2012-13) ίσως η καλύτερη κλινική από άποψη εκπαίδευσης/κλίματος (+καλή εξέταση). Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ (Καθ. Χ. Στεφανάδης)

Κλινικές και αμφιθέατρα:

Το μάθημα ξεκινάει στις 8μιση με μάθημα στο θάλαμο για δύο ώρες. Στη συνέχεια έχει διάλειμμα και 11 με 1 δύο μαθήματα στο αμφιθέατρο. Στο θάλαμο περνάς από ΜΕΘ, υπερηχοκαρδιογράφημα, τεστ κόπωσης, stress echo, εργαστήριο ηλεκτροφυσιολογίας κ.α. που δεν θυμάμαι.

Όλα αυτά βέβαια κινούνται σε θεωρητικό επίπεδο γιατι πρακτικά δεν βρίσκεις κανέναν στο θάλαμο να σε αναλάβει, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων (στο στρεσ εκο και στη ΜΕΘ ασχολήθηκαν κάποιες φορές). Γενικά, τελειώνεις και δεν σου έχει εξηγήσει κανένας πώς να ακούς την καρδιά, δεν μαθαίνεις πρώτες βοήθειες σε επείγοντα καρδιολογικά περιστατικά, ενώ το πολύ πολύ να αξιωθεί κανένας να σου εξηγήσει δέκα βασικά θεωρητικά πράγματα. Εμείς ήμασταν τυχεροί και πετύχαμε πολλές φορές σε υπέρηχο κι έτσι μάθαμε λίγο να ξεχωρίζουμε την κάθε κοιλότητα κλπ.

Σε ό,τι αφορά τα αμφιθέατρα είναι απλά για γέλια. Δεν κάναμε μάθημα για αθηροσκλήρωση-ισχαιμικά-αρρυθμίες-μυοκαρδιοπάθειες κ.α., ενώ κάναμε για τις σύγχρονες εξελίξεις στα stents, τα επείγοντα καρδιολογικά σε ογκολογικούς ασθενείς και μόλις την τελευταία μέρα της κλινικής ΗΚΓ!!

Απουσίες:

Σου βάζουν το πρωί υπογραφή και το μεσημέρι δίνεις την κάρτα σε αυτόν που κάνει το αμφιθέατρο. Γενικά νομίζω δεν τους πολυνοιάζει.

Εξετάσεις:

Όλοι διαβάζουν από Κρεμαστινό, αν και θεωρητικά ζητάνε Στεφανάδη (διπλάσια ύλη). Είναι δέκα θέματα ανάπτυξης από τα οποία δύο είναι ΗΚΓ. ΗΚΓ διαβάζουμε από Dhillon. Δεν είναι δύσκολα αν και εξαρτάται από την ομάδα που θα τύχεις. Μετά έχει και προφορικά τα οποία μάλλον είναι πιο εύκολα αν και εδώ εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις.

Γενικά:

Μάλλον η χειρότερη καρδιολογική κλινική του έτους. Ελάχιστοι ασχολούνται και πρέπει να σαι πιεστικός και τυχερός για να δεις τα βασικά της καρδιολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Οι εμπειρίες μου από τις κλινικές του εξαμήνου που πέρασε επιγραμματικά (Περισσότερα δεν αναφέρω καθώς τα κάλυψε πολύ ωραία ο mad cow παραπάνω.) :

-Ουρολογία Σισμανόγλειο: Ωραία κλινική, ίσως η καλύτερη για εμένα ως τώρα αν και αρχικά το αντικείμενο δε μου γέμιζε το μάτι. Στις εφημερίες κάνεις πράματα και αξίζει να ασχοληθείς μια δυο φορές στη ζωή σου να μάθεις να βάζεις καθετήρες και να αντιμετωπίζεις τα επείγοντα. Οι βαθμοί καλοί, αρκεί να διαβάσεις όσα αναφέρουν ως sos τα παιδιά στο αντίστοιχο topic για ένα εύκολο 10. Πολύ μεγάλο μείον η απόσταση και η αυστηρότητα στις παρουσίες. Και κάτι είχαν πει ότι μπορεί να φύγει ο κύριος Αδάμης. Αν υπάρχει η δυνατότητα για Λαϊκό, αλλαξέ το! Αν πάλι όχι, θα περάσει και με καλή διάθεση πιθανώς ευχάριστα.

-Ορθοπεδική ΚΑΤ: Χάλια... Το μόνο παρήγορο είναι ότι και οι άλλες δύο κλινικές έχουν την ίδια φήμη οπότε δε χάνεις κάτι. Οι μέρες περνούν κουραστικά. Το πρωί περιμένεις τους καθηγητές μέχρι να εμφανιστούν και μετά περνά κάμποσες ώρες να κοιτάς ακτινογραφίες ως επί το πλείστον. Αν ενδιαφέρεστε σοβαρά για την ορθοπεδική και για δική σας ενημέρωση διαβάστε λίγο ακτινολογία τα κατάγματα (δυστυχώς πέρσι δεν ήταν σοσ). Ευχάριστο διάλειμμα είναι ο καθηγητής Ιωαννίδης (θυμίζει κάτι από Βαϊόπουλο), μαθαίνεις πράγματα και κυρίως περνάς ευχάριστα (όποιος πάει και τον προλάβει θα δει). Α! όσοι μπορείτε δώστε το στην προαιρετική!

-Νευρολογία Αιγινήτειο: Καλή κλινική, όχι όμως τόσο ωραία όσο περιγράφουν. Φέτος έκαναν κάποιες δοκιμές με το πρόγραμμα οι οποίες μπορεί να προκάλεσαν αυτή τη μειωμένη ανταπόκριση στις προσδοκίες μας. Περνάς από όλα τα τμήματα. Τα αμφιθέατρα είναι καλά και ενδιαφέροντα. Οι εξετάσεις αποτελούνται από τρία τμήματα. Για προφορικά και γραπτά καλύπτουν τα sos στο greekmeds. Για τα ιστορικά (40% του βαθμού) δεν μπορώ να συμβουλεύσω καθώς δεν κατάλαβα πώς ακριβώς τα κρίνουν. Οι εφημερίες μπορεί να είναι από τέλειες ως καταστροφικές ανάλογα με την κίνηση (εμείς είδαμε 3-4 περιστατικά).

-Θεραπευτική: Βαρετά. Τα αμφιθέατρα δεν αξίζουν, εκτός κι αν διαβάζεις κάτι άλλο αντί να παρακολουθείς. Για τις εξετάσεις διαβάστε μόνο τα SOS, γύρω από αυτά κυμαίνονται όλες οι ερωτήσεις. Στα θετικά: για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει η δυνατότητα κάθε πρωί 8-9 να κάνουν οι φοιτητές τις αιμοληψίες (δυστυχώς δεν πάνε παρά ελάχιστοι). Το μάθημα στην πραγματικότητα είναι πολύ χρήσιμο γιατί σε συνδυασμό με την παθολογία του 4ου σε προετοιμάζει για τις επόμενες κλινικές του 5ου και του 6ου. Κρίμα που γίνεται με τέτοιο τρόπο. Τέλος, δεν νομίζω ότι δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στις απουσίες.

-Δερματολογία Συγγρός: Ένα ευχάριστο διάλειμμα. Ωραία κλινική με ποικιλία περιστατικών για όποιον δε αγανακτά με τα δερματολογικά προβλήματα (η αλήθεια είναι ότι δύο στους τρεις θα έχουν ακμή, κάποιο σπίλο ή έστω έκζεμα). Τα αμφιθέατρα ως επί το πλείστον καλά οργανωμένα. Σαν μάθημα είναι εύκολο. Όλοι διαβάζουν το παλιό βιβλίο (που στο παρελθόν άλλοι τόσοι το έχουν βρίσει), γιατί το καινούριο είναι χίλιες τόσες σελίδες και μοιάζει με εγκυκλοπαίδεια. Μη ξεχάσετε να πάτε στο τελευταίο μάθημα του κύριου Στρατηγού, καθώς είναι μια ωραία σύνοψη και οι φωτογραφίες που πέφτουν στις εξετάσεις είναι από αυτό το ppt.

Καλή επιτυχία στους επόμενους! Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

ΜΕΘ Ευγενίδειο

Είναι 2 εβδομάδες, χωρίζεστε σε 2 ομάδες, οι περισσότεροι μένουν στο Ευγενίδειο και 2-3 άτομα πάνε στο Σωτηρία. Εγώ ήμουν στο Σωτηρία. Κάθε Δευτέρα γίνονται τα θεωρητικά μαθήματα στις 8 - 13 στο Ευγενίδειο, μερικά πολύ καλά μερικά καθόλου, στο τέλος έχεις κεφάλι καζάνι. Τις υπόλοιπες ημέρες στο Σωτηρία το ωράριο είναι 8:30(9:00)-14:00(15:00). Στις 9 γίνεται η ενημέρωση από τους εφημερεύοντες, συζητούν όλα τα περιστατικά και την πορεία με λεπτομέρεια και τις θεραπευτικές επιλογές. Την πρώτη ημέρα σου αναθέτουν ένα περιστατικό το οποίο την 2η εβδομάδα θα παρουσιάσεις στην επίσκεψη ενώ το ίδιο θα παρουσιάσεις και στην εξέταση. Μετά, λοιπον, βλέπεις τον ασθενή σου,το φάκελο του κλπ. Μαζί με τον υπεύθυνο σου μαθαίνεις να εξετάζεις τον ασθενή στη ΜΕΘ και σου εξηγεί και όλα τα μηχανήματα και πως να παίρνεις αέρια κλπ. Μέσα στη μέρα κάνετε και ένα θεωρητικό μάθημα για 1 ώρα, συνήθως στις 11-12, το οποίο συνήθως είναι καλό. Στη 1, αρχίζει η επίσκεψη και όταν τελειώσει, μπορείς να φύγεις.

Απουσίες: Υπογράφεις στη γραμματεία κάθε μέρα υποτίθεται αλλά πρακτικά είστε 2-3 άτομα, αν έχεις πάει το θυμούνται. Εμείς υπογράφαμε στο τέλος κάθε εβδομάδας. Δεν ξέρω πόσες επιτρέππονται, νομίζω 1 δικαιολογείται.

Εφημερίες: 4 4ωρες. Είναι λίγο σκότωμα, γιατί δεν είσαι στα επείγοντα. Είσαι απλά άλλες 4 ώρες στη ΜΕΘ. Εκεί μπορείς να φτιάξεις το ιστορικό σου πρακτικά. Ενδιαφέρον έχει κυρίως αν έρθουν νέα περιστατικά αλλά γενικά είναι ήρεμα. Μπορείς να φύγεις και πριν το 4ωρο, αλλά όχι και στο μισάωρο.

Εξετάσεις: Βγάζει προαιρετική μετά απο 2-3 ομάδες και θέλει πολλή πίεση και συζήτηση στον καθηγητή του Ευγενιδείου για να τα καταφέρεις. Είναι προφορικά, παρουσιάζεις το ιστορικό σου και σε ρωτάνει και 2-3 θεωρητικά πράγματα. Καλό κλίμα συζήτησης γενικα.

Γενικά: Απο τις υπόλοιπες ΜΕΘ νομίζω η καλύτερη επιλογή μαζί με του Ευαγγελισμού απ'όσο έχω ακούσει. Πολύυ καλό κλίμα, γενικά όλοι είναι πολύ βοηθητικοί και θέλουν να σου μαθαίνουν πράγματα και να τους λες αν δεν σου αρέσει κάτι, πολυ οργανωμένη κλινική, δεν το περίμενα καθόλου ότι θα μου αρέσει η ΜΕΘ αλλά μαθαίνεις πολλά και σε πρακτικό επίπεδο.

Στο Ευγενίδειο, αν και δεν ήμουν, ξέρω ότι είναι πολύ χαλαρή κλινική. Εφημερίες έχει 4 4ωρες υποτίθεται αλλά σου υπογράφουν στο 5λεπτο και φεύγεις. Ο καθηγητής μία πατάει μία δεν πατάει. Γενικά, τα παιδιά λέγανε ότι δεν έμαθαν κάτι, βαρετά και λίγο χάσιμο χρόνου. Στις τελευταίες ομάδες, κάνουν και μέσα στη μέρα κάτι θεωρητικά μαθήματα, αρά μπορεί και να βελτιώνεται η κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καρδιολογία Ιπποκράτειο

Τα μαθήματα γίνονται για έναν μήνα χωρίς άλλο μάθημα παράλληλα, αλλά πρακτικά γίνονται για 10 ημέρες, 2 ή 3 φορές την εβδομάδα. Πας 7:30 το πρωί για κλινική άσκηση, ουσιαστικά παίρνεις ΗΚΓ, αίματα κλπ, δεν κάνεις κάτι άλλο, και δεν έχει και σημασία άν έρθεις στις 9 αντί για τις 7:30, αλλά καλό είναι να έρθεις κάποιες φορες για να μάθεις λίγο ΗΚΓ και να παίρνεις αίμα. Μέτα, από τις 9 μέχρι τις 11 είναι το μάθημα στους θαλάμους. Σε κάθε ομάδα υπεύθυνοι είναι 2 καθηγητές, τη μία ώρα έχεις με τον ένα, την άλλη με τον άλλο. Ανάλογα πού θα πέσεις, ή θα μάθεις πολλά ή θα τον ψάχνεις από όροφο σε όροφο για καμιά ώρα. Μετά από 1-2 μέρες θα σταματήσεις να ψάχνεις και θα πας σε μία άλλη πολύ καλυτερη ομάδα και όλα καλά. 11-13 είναι τα μαθήματα στο αμφιθέατρο τα οποία γενικά είναι πολύ καλά, αν και πάντα σου αφήνει την αίσθηση ότι προσπαθούν να χωρέσουν όσα γίνεται σε ένα μάθημα. Κάθε Τρίτη έχει μετεκπαιδευτικά μαθήματα στο αμφιθέατρο του 1ου ορόφου, 7-9 νομίζω, δεν παίρνω και όρκο, τα οποία είναι υποχρεωτικά δυστυχώς. Δε μαθαίνεις κατι ιδιαίτερο γιατί είναι κυρίως νέες έρευνες και τέτοια.

Εφημερίες: Δεν έχει.

Απουσίες: Επιτρέπεται 1 νομίζω, αν κάνεις περισσότερες μπορείς να κάνεις εφημερία για να αναπληρώσεις.

Εξέταση: ΙΕΡΑ. Δίνεις γραπτά, 10 ανάπτυξης τα οποία γενικά επαναλαμβάνονται και υπάρχουν σε ένα φυλλάδιο κάπου στα SOS. Μετά από 2-3 μέρες δίνεις προφορικά αρχικά με 2 καθηγητες( Τούτουζας, Τσιάμης και Βασιλόπουλος με κάποιον άλλο). Αφού περάσεις από εκεί, δίνεις στον καθηγητή, ο οποίος σου κάνει 1 η 2 ερωτήσεις και ουσιαστικά καθορίζει αν θα σε κόψει και τί βαθμο θα πάρεις αν περάσεις. Δηλαδή μπορείς να έχεις γράψει πολύ καλά και να κοπείς στον καθηγητή. Το βιβλίο Στεφανάδη αχανές, σου βγάζει τη ζωή από μέσα σου, πολλοί διαβάζουν Κρεμαστινό.

Γενικά: Καλή κλινικη. Εγώ την ευχαριστήθηκα και έμαθα και πολλά. Ειδικά μερικοί καθηγητές πολύ καλοί. Και ο κος Λάτσιος, αν και δεν είναι καθηγητής ασχολήθηκε περισσότερο από πολλούς καθηγητές, σου μαθαίνει πολλά που σου μένουν και είναι πολύ ευχάριστος άνθρωπος να σου κάνει μάθημα. Γενικά, νομίζω Καρδιολογία όπου και να πέσεις είναι καλά, άρα δεν ξέρω πόσο αξίζει να την αλλάξεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νευρολογία Αιγηνήτειο

Το μάθημα αρχίζει στις 8:15-8:30 στο αμφιθέατρο. Τα περισσότερα είναι πολύ καλά με λίγες εξαιρέσεις, τα οποία ήταν πολύ κακά. Μετά, κάνεις ένα διάλειμμα το οποίο κάποιες μέρες παρατείνεται αρκετά και πηγαίνεις στα τμήματα μέχρι τη 1(εκτος από Πέμπτη-Παρασκευή που 12-13 έχει σεμινάριο). Σε εμάς, που ήμαστε η πρώτη ομάδα, ήσουν ανά 3 ημέρες σε διαφορετικό τμήμα.(ΑΕΕ, Πάρκινσον-Άνοιες, Νευροπάθειες- Μυοπάθειες κλπ, Σκλήρυνση κατά πλάκας, και τα εξωτερικά ιατρεία). Η κατάσταση γενικά ποικιλλε ανάλογα με το τμήμα, αλλά γενικά ήταν πολύ ενδιαφέρουσα κλινική. Εμένα ήταν από τις αγαπημένες μου και δεν το περίμενα. Απ' ότι κατάλαβα, άλλαξαν το σύστημα χωρίς να καταλαβαίνω γιατί, γιατί γενικά είχε καλή φήμη, και σε πολλούς που έχω ακούσει δεν τους άρεσε άρα του χρόνου δεν ξέρω πως θα είναι.

Απουσίες: Μεγάλο κολλημα. Παίρνουν παρουσίες 3 φορές την ημέρα. Μία στο αμφιθέατρο, μία στο τμήμα και μία στο σεμινάριο. Επιτρέπεται νομίζω να λείπεις 2 ημέρες(4 απουσίες?) και μετά πρέπει να κάνεις εφημερία. Ωστόσο, νομίζω αν λείψεις κανένα πρωί και έρθεις μετά δεν εγινε και τίποτα.

Εφημερίες: 1 3ωρη, η οποία μπορεί να ναι καλή ή βαρετή γιατί γενικά δεν είναι και εδικότητα με πολλή ζήτηση. Σίγουρα θα δεις ψυχιατρικά περιστατικά.

Εξέταση: 3πλή. Δίνεις γραπτά, πολλαπλής και μετά προφορικά την ίδια ημέρα. Στο βαθμό συνυπολογίζεται ο βαθμός από τα τμήματα, ο οποίος κανένας νομίζω δεν εχει καταλάβει πως βγαίνει. Γενικά καλοί βαθμοί, πολύ σπάνια να κοπεί κάποιος. Μεγαλύτερη βαρύτητα έχουν τα προφορικά πάντως.

Γενικά: Πολύ καλή κλινική. Τώρα με τις αλλαγές δεν ξέρω πως είναι. Πάντως τουλάχιστον από εξέταση και θεωρητικά μαθήματα πολύ καλα.

Απ'όσο έχω ακούσει και η νευρολογια στο Αττικό είναι πολύ καλή. Επομένως, όπου και να πέσεις είναι καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καρδιολογια Ιπποκράτειο: Οπως τα ειπε ο birmin. Και εγω εμεινα πολυ ευχαριστημένη.

Πνευμονολογια Σωτηρία:

Ειναι 2 εβδομαδες συνεχομενα. Την πρώτη μερα αναθετουν σε καθε φοιτητη εναν ασθενη που πρεπει να παρακολουθει καθε μερα. Πηγαινουμε γυρω στις 8.30 για να εξετασουμε τον ασθενη (αναλογα με τον ειδικευομενο που εχει τον ασθενη μπορει να κανουμε και καμια αιμοληψια κλπ). Στις 9-10 παρακολουθουμε την ενημερωση της κλινικης και 10-12 εχει θαλαμο. Αναλογα με τον υπευθυνο, μπορει να γινεται πολυ καλο μαθημα, μπορει να μη γινεται και τιποτα οποτε απλα πηγαινεις σε αλλη ομαδα. Εκεινη την ωρα γινεται και μια φορα την εβδομαδα συνηθως η επισκεψη με τον καθηγητη, ο οποιος ρωταει αρκετα και τους φοιτητες για τους ασθενεις τους. Επισης, σε εκεινο το διωρο πρεπει να κανουμε 4 παρουσιες σε 4 επι μερους τμηματα (βρογχοσκοπησεις, σπιρομετρηση, μοναδα φυματιωσης και εργαστηριο υπνου). 12-1 εχει αμφιθεατρο, τα περισσοτερα ειναι πολυ καλα.

Απουσιες: μέχρι μια

Εφημεριες: δυο διωρες υποχρεωτικες, μια στα ΤΕΠ και μια στον οροφο

Εξεταση: τη Δευτερα μετα το τελος του διβδομαδου βγαινει προαιρετικη προφορικα. 3 εξεταστες (Κουλουρης συν 2 αλλοι). Η υλη ειναι η υλη των αμφιθεατρων οποτε χρειαζεται καθημερινο διαβασμα, συνηθως ρωτανε πραγματα που εχουν ειπωθει στην κλινικη η στα αμφιθεατρα. Η κανονικη ειναι με πολλαπλης και καποια απο αυτα επαναλαμβανονται (οχι ολα).

Γενικα: πολυ καλη κλινικη και πολυ καλο μαθημα.

* Ημασταν απο τις πρωτες ομαδες που ασκηθηκαν φετος, απο επομενες ομαδες εστελναν 3-4 ατομα στην Πνευμονολογικη του Ευαγγελισμου. Δεν ημουν εκει αλλα ακουστικαν πολυ καλα σχολια.

* Και αυτοι που ασκηθηκαν στο Αττικο ηταν παρα πολυ ευχαριστημενοι

ΜΕΘ Αττικο:

Και εδω την πρωτη μερα μας αναθετουν εναν ασθενη να παρακολουθουμε (υποτιθεται). Ξεκιναμε στις 9 με ενημερωση. 10-11 αμφιθεατρο- καποια καλα, κάποια μέτρια, κάποια κάτω του μετριου. 11-1 κλινικη/παρακολουθηση του ασθενη κλπ.

Απουσιες: Μέχρι 1. Υπογραφουμε μια φορα στις 9 και μια φορα στη 1 σε ενα βιβλιο στη γραμματεια.

Εφημεριες: 2 υποχρεωτικες τετραωρες (οι περισσοτεροι υπογραφουν στο μισαωρο)

Εξετασεις: Βγαινει προαιρετικη στο τελος καθε σειρας. Πολλαπλης απο τις διαφανειες των μαθηματων και στην κανονικη και στην προαιρετικη. Βαθμοι 6-8.

Γενικα: Χαλια, χαλια, χαλια. Κλινικη που περασε και δεν αγγιξε. Ειδικά στο 11-1 δεν κανουμε τιποτα, απλα περιμενουμε να περασει η ωρα να υπογραψουμε και να φυγουμε. Δεν ασχολουνται πολλοι με τους φοιτητες, εκτος απο 1-2 και αυτοι οχι καθε μερα. Αν μπορειτε να το αλλαξετε, αλλαξτε το, οπουδηποτε καλυτερα θα ειναι :P

ΩΡΛ Ιπποκρατειο:

Η μερα ξεκιναει με αμφιθεατρο στις 8.30 (ειναι πολυ αυστηροι στο θεμα της προσελευσης εγκαιρως) μέχρι τις 9.30 περιπου. Τα αμφιθεατρα τα περισσοτερα, αν οχι ολα ειναι πολυ καλα. Στο 9.30-1 η καθε ομαδα περναει απο επιμερους τμηματα (εξωτερικα, ακοολογικο), 2 μερες θαλαμο, απο τα ΩΡΛ τμηματα αλλων 4 νοσοκομειων (Γεννηματα, Ελπις και τα 2 παιδων), απο χειρουργεια και μια μερα θεωρητικο μαθημα.

Απουσιες: Μεχρι 1. Για περισσοτερες απο 1 θελει αναπληρωση στην κενη εβδομαδα στο τελος του εξαμηνου, και εξετασεις μονο στην κανονικη-οχι στην προαιρετικη. Παιρνουν απουσιες δυο φορες τη μερα, το πρωι στο αμφιθεατρο (δεν ξερω αν τις κοιτανε στο τελος βεβαια) και στο θαλαμο.

Εφημεριες: Δεν εχει

Εξετασεις: Βγαινει προαιρετικη στο τελος καθε σειρας, εκτος απο την τελευταια σειρα του καθε εξαμηνου που δινει στην κανονικη. 40 πολλαπλης. Αρκετα ειναι απο παλιοτερα θεματα.

Γενικα: Παρα πολυ καλη κλινικη, οργανωμενη και εστιαζουν στα βασικα και οχι σε αχρηστες λεπτομερειες.

Τροποποιήθηκε από Dice
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ουρολογια Λαικο:

Ξεκιναμε στις 8.00 (8.30) μεχρι τις 10.00 με θαλαμο, που κανουμε πρακτικα πραγματα, αλλαγες, καθετηρες κλπ με τον υπευθυνο ειδικευομενο. Μια μερα κατεβαινουμε στα ΤΕΠ. 10-11 ενημερωση και 11-12.30 αμφιθεατρο, τα περισσοτερα ειναι πολυ καλα.

Απουσιες: Μεχρι 2 αλλα ειναι αρκετα χαλαροι στο θεμα των απουσιων.

Εφημεριες: Δεν εχει

Εξετασεις: Βγαινει προαιρετικη για καθε σειρα την τελευταια μερα των μαθηματων. Αν μπορειτε να δωσετε στην προαιρετικη, δωστε το. Τα περισσοτερα θεματα ειναι πραγματα που εχουν τονιστει πολλες φορες. 5-6 ερωτησεις αναπτυξης.

Γενικα: Καλη κλινικη, με πολυ καλο κλιμα, καλους καθηγητες, καλους ειδικευομενους. Απο τις καλυτερες μεχρι τωρα!

Ορθοπεδικη ΚΑΤ:

Καθε μερα 9-11 θαλαμο με εναν υπευθυνο. Το τι γινεται σε αυτο το διωρο ποικιλλει, 4 ομαδες ειναι συνολικα, αλλες κατεβαινουν στα ΤΕΠ, μαθαινουν πιο πρακτικα (γυψους κλπ), αλλες κανουν κυριως θεωρητικα μαθηματα, αλλες κατι αναμεσα.11-1 αμφιθεατρο, τα περισσοτερα μετρια.

Εξετασεις: Βγαινει προαιρετικη στο τελος καθε ομαδας, και αυτο να το δωσετε οπωσδηποτε! 40 πολλαπλης

Απουσιες: Μεχρι 2 αλλα και εδω ειναι πολυ χαλαροι με αυτο το θεμα

Εφημεριες: Δεν εχει

Γενικα: Εμεινα πολυ ευχαριστημενη! Για την ομαδα μου μπορω να μιλησω μονο, που ειχαμε εναν νεο, καποιον Παπαδελη, ειδικα στο 9-11 (που ηταν και αυτο που αξιζε κυριως) μαθαμε παρα πολλα.

* Σε σχεση με Αττικο και Αγ. Ολγα νομιζω ειναι αρκετα καλυτερα

Τροποποιήθηκε από Dice
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δερματολογία Αττικό

Γίνεται εναλλάξ με τη Θεραπευτική για ένα μήνα. Το πρωί πατε στις 8:30, αλλά πρακτικά στις 9. Χωρίζεστε σε ομάδες και ανάλογα με το πρόγραμμα,το πρωί πάτε στα εξωτερικά ή στην κλινική, η στην αλλεργιολογική (οι περισσότεροι περνούν απ'όλα) μέχρι τις 10:30. Στις 11 μέχρι τις 12:30 είναι τα θεωρητικά μαθήματα, μερικά από τα οποία είναι καλά, άλλα όχι τόσο. Στα εξωτερικά βλέπεις πολλά πράγματα και γενικά ασχολούνται πολύ με το να δεις όσα περισσότερα γίνεται και σου εξηγούν κιόλας. Στην κλινική δεν έχει γενικά ασθενείς πολλούς άρα απλά περνάς με έναν ειδικευόμενο και σου περιγράφει λίγο τον κάθε ασθενή. Η αλλεργιολογική πολύ καλή, δε βλέπεις ασθενείς γενικά αλλά σου εξηγούν τα πάντα και σου κάνουν και δερματικά τεστ αν ζητήσεις.

Εφημερίες: Δεν έχει

Απουσίες: Επιτρεπεται 1. Στη δεύτερη πρέπει να αναπληρώσεις το εργαστήριο που έχασες. Στην τρίτη λένε ότι πρέπει να αναπληρώσεις όλο το 10ήμερο αλλά δεν ξέρω αν ισχύει. Γενικά απουσίες παίρνουν το πρωί, συνήθως στο τελος του εργαστηρίου. Μετά στο μάθημα συνήθως δεν παίρνουν.

Εξέταση: 4 ανάπτυξης, μερικά επαναλαμβάνονται. Βγάζουν προαιρετικές γενικά. Το βιβλίο ειναι 1000 σελίδες, όλοι διαβάζουν από το παλιό που βέβαια δεν έχει εικόνες. Βαθμοί μέτριοι.

Γενικά; Καλή κλινική, για μένα ήταν αδιάφορη η δερματολογία άρα δεν τρελάθηκα, αλλά βλέπεις πράγματα και ασχολούνται γενικά μαζί σου. Νομίζω στα ίδια σε σχέση με το Συγγρό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γράφω για νευρολογία αττικό μιας και δεν έχει γράψει κάποιος κάτι, αν και ασκήθηκα πέρσι και ίσως να έχουν γίνει αλλαγές (?? δεν το γνωρίζω...)

Για μένα ήταν μαζί με την πνευμονολογία του Αττικού η καλύτερη κλινική του πέμπτου.

Κλινικές και αμφιθέατρα:

Ξεκινάει το πρωί με ενημέρωση μία ώρα (νομίζω 8.30-9.30), μετά αμφιθέατρο περίπου μιάμιση ώρα και μετά άσκηση στο θάλαμο μέχρι τη μία.

Τα αμφιθέατρα ήταν σχεδόν όλα πολύ ενδιαφέροντα και to the point. Οργανωμένο πρόγραμμα και όλοι οι καθηγητές είναι όλοι πολύ μεταδοτικοί και έχουν όρεξη.

Στη συνέχεια στο θάλαμο υπάρχει πάντα κάποιος να αναλάβει τους φοιτητές (πού φτάσαμε, να μην θεωρείται αυτό δεδομένο ε ;) και εστιάζουν κατά κύριο λόγο στο να σε μάθουν να εξετάζεις νευρολογικά (μέχρι το τέλος της άσκησης αμφιβάλλω αν υπάρχει φοιτητής που να μην το έχει μάθει) και να οργανώσεις σωστά τη διαφοροδιαγνωστική σου σκέψη. Είναι από τους λίγους θαλάμους του πέμπτου που πραγματικά έχουν νόημα. Αγαπημένος καθηγητής ο Βουμβουράκης!

Απουσίες:

Πέρσι ήταν αρκετά αυστηροί αν θυμάμαι καλά, αλλά όχι και σε τραγικό σημείο. Νομίζω είχε μία εφημερία υποχρεωτική.

Εξετάσεις:

Προφορικά μετά το τέλος της άσκησης σε συνεννόηση μαζί σας για την ημερομηνία. Στις εξετάσεις ρωτάνε γενικά από όλα τα σημαντικά κεφάλαια της ύλης και είναι πολύ αντικειμενικοί (ίσως εκτός από τον Τσιβγούλη). Σίγουρα απαιτούν διάβασμα.

Γενικά:

Έίχαμε μείνει όλη η ομάδα πολύ ευχαριστημένοι και με τις απαραίτητες γνώσεις που χρειάζεται κάποιος για τη νευρολογία, ανεξάρτητα αν την ακολουθήσει ή όχι.

Νομίζω αν σου τύχει αξίζει να την κρατήσεις, από την άλλη και για αιγινήτειο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια!!

Τροποποιήθηκε από mlg22
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

-Καρδιολογία (Ιπποκράτειο): Η καρδιολογία ήταν υπέροχη! Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο επιστημονικό της ενδιαφέρον μόνο αλλά σίγουρα βοήθησε και αυτή η κλινική. Το πρόγραμμα είναι κάπως πιεστικό δεδομένου ότι η ημέρα ξεκινά από τις 7:30 αλλά η σχετικά μεγάλη αυτονομία που έχεις μες στην κλινική για να πάρεις αίματα, αέρια, να εξετάσεις κλπ εμένα τουλάχιστον δε με κούρασε καθόλου. Τα μαθήματα γίνονται Τρ-Πε, Τρ-Τε-Πε, Τρ-Πε, Τρ-Τε-Πε και κάθε τρίτη στις 8 έχει ένα μετεκπαιδευτικό με υποχρεωτική παρακολούθηση. Τα αμφιθέατρα δεν ήταν καλά οργανωμένα ως προς την ύλη. Να επιμείνεται να σας κάνουν κάποιο μάθημα σχετικά με ΗΚΓ (πολύ βοηθά και το σχετικό επιλεγόμενο αν το έχει παρακολουθήσει κάποιος ως 4ο, ως 5ο ίσως να μη το συνιστούσα). Ως προς τις εξετάσεις έχει γραπτές, προφορικές από 2 εξεταστές και στο τέλος προφορική εξέταση από τον καθηγητή. Οι εξετάσεις είναι κάπως δύσκολες αλλά σε σχέση με το επίπεδο της κλινικής αξίζει κάποιος να τις υποστεί. Συμβουλή: διαβάστε παλιά θέματα από το greekmeds.

-Πνευμονολογία (Σωτηρία): Ευχάριστη κλινική καλά οργανωμένη! Άφησε στους περισσότερους θετικές εντυπώσεις. Κι εδώ υπάρχει σχετική αυτονομία ως προς την συμμετοχή σου στην κλινική. Είναι 2 εβδομάδες και για να δώσεις στην προαιρετική δεν πρέπει να έχεις κάνει καμία απουσία. Τα αμφιθέατρα είναι ενδιαφέροντα. Πραγματικά είναι πολύ καλύτερα να δώσετε στην προαιρετική καθώς η ύλη είναι αρκετά περιορισμένη. Ως προς τις εξετάσεις αυτές είναι προφορικά από τον Καθηγητή και άλλα δύο μέλη ΔΕΠ. Κάνουν μερικές ερωτήσεις ο καθένας. Ο καθηγητής ρωτάει μερικά περίεργα του στυλ ποια είναι η διάμετρος της σύριγγας που κάνουμε Mantoux μια στο τόσο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα λαμβάνει υπόψιν του και επίσης αν κοιτάξετε τα παλιά θέματα στο greekmeds (ναι! και πάλι αυτή είναι η απάντηση) θα είσαστε καλυμμένοι. Στην κανονική είναι πολλαπλής από όλη την ύλη. Είναι ευκαιρία να μάθετε να παίρνετε αέρια και να κάνετε Mantoux.

-ΜΕΘ (Σωτηρία): Μια ευχάριστη έκπληξη! Μετά από τον τόσο αρνητισμό που κυκλοφορούσε σχετικά με τη ΜΕΘ πραγματικά εντυπωσιάστηκα. Τα μέλη ΔΕΠ στο Σωτηρία είναι πολύ βοηθητικά και κάνουν έξτρα μαθήματα από αυτά των 2 Δευτέρων που κάνουμε μαζί με το Ευγενίδειο. Το μόνο αρνητικό είναι ότι εκτός των 2 εβδομάδων μαθημάτων πρέπει να κάνετε 4 εφημερίες οι οποίες εδώ είναι αληθινά 4ωρες. Δείτε το ως ευκαιρία να κάνετε την εργασία σας ή να διαβάσετε κάτι και προτιμήστε να πάτε με παρέα. Ως προς τις εξετάσεις θα έλεγα ότι είναι παρεξηγημένοι. Διαβάζοντας διαφάνειες και ότι είναι σχετικό με τον ασθενή σας είσαστε πλήρως καλυμμένοι. Το λένε κι οι ίδιοι ότι δε θέλουν να κόψουν αλλά μη περιμένετε και βαθμό (10 φέτος παίζει να μη πήρε κανένας ή τουλάχιστον έτσι ακούγεται).

-ΩΡΛ (Ιπποκράτειο): Ίσως οι προσδοκίες να ήταν υψηλές αλλά δεν τη θεωρώ τόσο φοβερή κλινική. Είδαμε μερικά αυτιά, μάθαμε μερικά πράγματα κλπ. Τα χειρουργεία ήταν πολύ ωραία! Επίσης από τις επισκέψεις σε άλλες κλινικές (έχουν ένα σύστημα rotation) κρατώ το Παίδων και το Ελπίς. Πραγματικά ενδιαφέρον παρουσιάζει το επιλεγόμενο της έδρας σχετικά με τη μουσική! Είναι κάτι εκτός των συνηθισμένων με καλεσμένους μουσικούς, DJ, τενόρους, μηχανικούς και άλλους επαγγελματίες προσφέροντας μια ματιά στα πράγματα εκτός ιατρικής. Οι εξετάσεις είναι εύκολες με πολλαπλής που επαναλαμβάνονται.

-Οφθαλμολογία (Γεννηματά): Καλή κλινική.Τα χειρουργεία και οι επισκέψεις στα επιμέρους τμήματα είναι φοβερά! Βέβαια και πάλι δε μάθαμε να κάνουμε βυθοσκόπηση και μόνο που το ζητούσες σε κοιτούσαν περίεργα... Οι εξετάσεις επίσης ζόρικες με θέματα που καλύπτουν όλη την ύλη και κύριο στόχο έχουν να μην επαναλαμβάνονται.

*Στο Σωτηρία αν δεν πηγαίνετε με αμάξι και δεν φοβάστε τις περιπέτειες αντί να πάτε από την κίτρινη γραμμή δοκιμάστε να κόψετε δρόμο (δείτε το χάρτη στο site του Σωτηρία και ελπίζω να καταλάβετε).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Γράφω και εγώ εντυπώσεις απο τις κλινικές του 9ου εξαμήνου για να υπάρχει πρόσφατο δείγμα:

 

Πνευμονολογία Σωτηρία : Ωραία κλινική , πρόγραμμα 9-1 και αν θες πας πιο νωρίς για αίματα.Οι διάφοροι καθηγητές ασχολούνται με τον φοιτητή αν ο ίδιος θέλει . Αν από την άλλη θες απλά να κάθεσαι στο γραφείο γιατρών με καφέ/τσιγαράκι/κουβεντούλα πάλι κανείς δεν θα ασχοληθεί μαζί σου , εκτός αν εχεις καναν αυστηρό υπεύθυνο .Τα αμφιθεάτρα καλά εκτος απο της TB που ειναι χείριστο. Μαθαίνεις 5-6 πράγματα και επίσης μπορείς να αδιαφορείς για το θάλαμο και να γίνεις ειδικός στην βρογχοσκόπηση με τον Στρατάκο , ο οποίος ενδιαφέρεται να έχει φοιτητές μαζι του στο endoscopy room  και χαίρεται να διδάσκει. Εγώ έδωσα στην κανονική μονο με το chapter για τους πνευμονες από το Step Up και πέρασα ανετα. Εφημερίες 1 στο ΤΕΠ , και 1 στην κλινική απο 2 ωρες η καθεμία. Απουσία 1.

Oφθαλμολογία Γεννηματά : Εδω υπάρχει προαιρετικό αμφιθέατρο(8.30 - 9.30,10.00 ??) όποτε το πρόγραμμα για οποιον θέλει ειναι 10.30 - 12.30 εως 1.30 ανάλογα την μέρα . Για αμφιθέατρο δεν ξέρω δεν πήγα ποτέ .Πέρνας απο τα διαφορα τμήματα ( εξ.ιατρεια , OCT/US , Γλαύκωμα , Laser , Xειρουργεία ) Ανάλογα τον υπευθυνο που ειναι εκείνη την στιγμή εκεί μπορεί να είσαι απο παιδί φάντασμα εως ενεργό μέλος . Highlight τις κλινικής το Laser που σε αφήνει να παίξεις πυροβολώντας τον τοιχο , το χερι σου κλπ . Στα χειρουργεία κόβεις φλέβα μετά απο τον 10ο καταράκτη , αλλα αν εισαι τυχερός μπορεί να δεις και κατι διαφορετικό (π.χ αφαιρεση ξενου σωματος) . 2 μέρες εχει video απο χειρουργεία με σχολιασμό απο εναν καθηγητή. Ενώ πιστευα οτι θα ειναι τέρμα βαρετό αλλά είχε χαβαλέ οπότε αξίζει. Διαβασα το opthobook απο ιντερνετ και περασα. Εφημερίες οχι. Απουσία καμία , πρεπει να αναπληρώσεις άλλη μέρα.

ΜΕΘ Σωτηρία / Ευγενίδειο : Στο δικό μας group πήγαμε όλοι Σωτηρία . Στην ομάδα είμασταν 4 άτομα και είχαμε 9-10 ενημέρωση , 10-11 βόλτα στην ΜΕΘ με τον υπεύθυνο εκπαίδευσης ( Βασιλειάδης , πολύ καλός δεν βαριέται καθόλου και ενδιαφέρεται να διδάξει ) 11-12 αμφιθέατρο , 12-2 ξύσιμο και μετά επίσκεψη στην οποία παρουσιάζεις τον ασθενή που σου έχει ανατεθεί οταν πας. Δυστυχώς έχει 2 Δευτέρες με εξάωρο μάθημα που το κεφάλι γίνεται καζάνι , αλλα τα αμφιθεάτρα αξίζουν γενικότερα. Είναι αυστηροί με τις παρουσίες . Γενικότερα η κλινική που μου άρεσε περισσότερο μέχρι τώρα . Εφημερίες εχει 4 4ωρες που μπορείς να κάτσεις να γράψεις το ιστορικό του ασθενή που χρειάζεται για τις εξετάσεις. Στην εφημερια αν πας νορμαλ ώρες θα σου δείξει ο εφημερευών 3-4 πραγματα αμα ρωτήσεις και απο το 2ωρο και μετά είσαι ελεύθερος να την κάνεις . Δεν το χω δωσει ακόμα οποτε δεν ξέρω για εξετάσεις. Απουσία νομίζω καμία

ΩΡΛ Αττικό : Τίποτα το ιδιαίτερο εκτος αν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο . Οι χειρουργοί εκεί ειναι σχεδόν όλοι troll και περισσότερο ενδιαφέρονται για χαβαλέ με τους φοιτητές παρά να διδάξουν , οπότε η ώρα περνάει ευχάριστα .Το πρόγραμμα ειναι 9-1 κανονικά , αλλα ουσιαστικά ειναι 9-10.30 που πας χειρουργείο (1 φορά) η εξ. ιατρεία η στο σχολείο κωφών στην Πεύκη ( 1 φορά ) . Μετα εχει ξεκούραση μεχρι τις 11 , 11.30 και προαιρετικό αμφιθέατρο που κρατάει απο μισή έως μια ώρα. Εγω απο την στιγμή που κατάλαβα οτι ειναι προαιρετικα δεν ξαναπήγα οποτε το πρόγραμμα μου ήταν 9-10.30 . Για εξέτασεις δινουν ενα βιβλιαράκι 150 σελίδες που καλύπτει. Εφημερία 1 2ωρη αν θυμαμαι καλά , εμενα με διώξανε στο 45λεπτο γιατί απλα κόβανε βόλτες στα διάφορα άλλα τμήματα. Απουσία 1 , αλλα αν κάνεις αλλη 1 καλύπτεις με εφημερία

 

Ουρολογία Λαικό / Ορθοπεδική Αγ.Ολγα : Σε αυτές πηγα απο 1 ημέρα και το κλίμα μου φάνηκε καλό αλλα δεν μπορω να πω κάτι παραπάνω γιατι της έκαψα για να διαβάσω για Step

 

 

Τροποποιήθηκε από tas15
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Για το ακαδημαικο ετος 2015-2016 και βασιζομενος στις εντυπωσεις και αλλων συμφοιτητων:

Νευρολογια Αιγινητειο: Εξαιρετικα αμφιθεατρα. Τεραστιες αντιθεσεις μεταξυ των διδασκοντων ως προς το εκπαιδευτικο εργο στο κλινικο κομματι. Λίγα μελη ΔΕΠ δειχνουν ολοκληρωμενη κλινικη εξεταση, δεν υπαρχει ουσιαστικο προγραμμα στο κλινικο μερος, δεν υπαρχει ενημερωση σε αντιθεση με το Αττικο που γινεται καθημερινως, τον καθηγητη δεν θα τον δειτε ποτε, σε γενικες γραμμες αν θελετε να μαθετε θα πρεπει να βασιστειτε σε καλους ειδικευομενους, να τους ακολουθειτε, να δειτε φακελους ασθενων κτλ..Τεραστια ποικιλια περιστατικων, σας περνανε σε 2 απο τα 4 τμηματα. Ρωτηστε, δειτε, τρεξτε με ειδικευομενους. Ενδεικτικα μελη ΔΕΠ που θα σας αφησουν ικανοποιημενους στο κλινικο μερος (αν ειστε τυχεροι και τους εχετε, διαφορετικα αναζητηστε τους σε εξωτερικα ιατρεια) - Σπεγγος, Αναγνωστου, Σκαρμεας, Παρασκευας. Συμπερασματικα, μετρια κλινικη, προτιμηστε σιγουρα την νευρολογικη του Αττικου.    6,5/10

Θεραπευτικη: αν υπηρχε καποιος πραγματικος στοχος σχετικα με αυτο το μαθημα, ολα θα ηταν καλυτερα, Πρακτικα, ειναι αλλη μια παθολογικη κλινικη σφηνωμενη στο 5ο ετος. Καλα αμφιθεατρα, και σχετικα καλος θαλαμος. Πηγαιντε νωρις και καντε αιμοληψιες και ληψεις αεριων στις παθολογικες-αιματολογικες κλινικες! Μελη ΔΕΠ που θα ξεχωριζα: Τερπος, Καστριτης (αιματολογοι, εξαιρετικοι), Ψυχογιου στην παθολογικη, και αλλη μια καρδιολογος που ειναι στη ΜΕΘ-δεν θυμαμαι ονομα. Προσωπικα πιστευω πως θα πρεπε να αντικατασταθει αυτο το μαθημα απο την Αιματολογια-Ογκολογια, καθως η αντιστοιχη κλινικη του νοσοκομειου ειναι top σε ευρωπαικο επιπεδο με εξαιρετικα μελη ΔΕΠ    7/10

Καρδιολογια Ιπποκρατειο: αρκετα καλα αμφιθεατρα, πηγαιντε νωρις και καντε ΗΚΓ,αιμοληψιες, αναζητηστε ειδικευομενους και δειτε ασθενεις καθως ειναι αλλη μια κλινικη που υστερει στο κλινικο κομματι αρκετα. Θα μπορεσετε να δειτε οσες στεφανιογραφιες θελετε, να παρετε μια ιδεα απο υπερηχο, τεστ κοπωσης αλλα απο κλινικη εξεταση μηδεν. 1-2 φορες την βδομαδα επισκεψη με τον καθηγητη, απο λιγο εως μετρια εκπαιδευτικη. Μελη ΔΕΠ που ξεχωριζουν: Λαζαρος, Αγγελη, Βαϊνά 6,5/10

Πνευμονολογια Σωτηρια: ικανοποιητικα αμφιθεατρα, μετριο κλινικο μερος. Τεραστια πραγματικα ποικιλια περιστατικων! Αναλογως τον ειδικευομενο, μπορειτε να κανετε πολλες αιμοληψιες, ληψεις αεριων, να βλεπετε ασθενεις, να τους εξεταζετε, να παρακολουθειτε την πορεια τους. Ευτυχως πετυχα τον καλυτερο και πιο προθυμο ειδικευομενο. Με εξαιρεση τους Βλαστο (εξαιρετικος), Μπακακο, Στρατακο, κανεις δεν προκειται να ασχοληθει μαζι σας, δυστυχως..1-2 φορες την βδομαδα επισκεψη με τον καθηγητη, ικανοποιητικη, παρουσιαζετε καποιον/καποιους ασθενεις. Περνατε απο το τμημα φυματιωσης, τμημα σπειρομετρησης, βρογχοσκοπικο(εξαιρετικα), τμημα μελετης υπνου, 2 υποχρ. εφημεριες..Υπαρχει γνωση αλλα μακαρι να υπηρχει διαθεση απο τα μελη ΔΕΠ.     7/10

ΜΕΘ Αττικο: μετρια αμφιθεατρα. Κακο κλινικο μερος, σχεδον κανενας δεν ασχολειται μαζι σας. Καθε πρωι για μια ωρα συζητειται η εξελιξη των ασθενων χωρις ομως να ''μπαινουν στο παιχνιδι'' οι φοιτητες. Υποτιθεται οτι αναλαμβανει ο καθενας απο εναν ασθενη και παρακολουθει την πορεια του. Αλλα κανεις ποτε δεν μας ρωτησε. Ευτυχως, ειχα το πιο hot περιστατικο και ολη η κλινικη ειχε πεσει πανω του οποτε τρεχωντας (για αλλη μια φορα :P ), εμαθα πραγματα. Υστερα, υποτιθεται γινονται καθε μερα επισκεψεις αλλα το εκπαιδευτικο τους επιπεδο ειναι κατω του μετριου. Οσες φορες (3-4) εγινε επισκεψη με τον υπευθυνο φοιτητων (Δημοπουλος), ηταν πολυ καλη. Θα οφειλε να κανει επισκεψεις καθε μερα εφοσον ολοι οι αλλοι δεν ασχολουνται και οπως ο ιδιος λεει, ενδιαφερεται να μαθουν οι φοιτητες. 2 υποχρεωτικες ''εφημεριες'' οπου δεν κανετε κυριολεκτικα τιποτα, να εχετε μαζι σας κανα βιβλιο. Ασκηστε μια πιεση μηπως και βελτιωθει το πραγμα.                        6/10 (επειδη μου ετυχε το συγκεκριμενο περιστατικο, διαφορετικα πιστευω οι περισσοτεροι θα βαζαν 5/10)

ΩΡΛ Ιπποκρατειο: Επιτελους, μια πολυ οργανωμενη κλινικη με επιστημονικο επιπεδο και προθυμο προσωπικο. Αρκετα καλα αμφιθεατρα, περνατε απο εξωτερικα ιατρεια, κανετε 2 επισκεψεις σε θαλαμους πολυ εκπαιδευτικες, περνατε απο πολλα τμηματα και στο Ιπποκρατειο και σε κλινικες που συνεργαζετε (Ελπις, Γεννηματας, Παιδων Αγλαια και Αγια Σοφια), μπαινετε χειρουργεια (συνηθως σας δειχνουν πραγματα), κατα τη γνωμη μου 1-2 υποχρ. εφημεριες θα την ανεβαζαν ακομα περισσοτερο.       8/10

Οφθαλμολογια Αττικο: πιθανον η χειροτερη κλινικη της Ιατρικης σχολης Αθηνων, κανενα ενδιαφερον για τους φοιτητες ουτε στο ''κλινικο'' μερος αλλα ουτε καν στα αμφιθεατρα. Παιρναμε τηλεφωνο για να τους ζητησουμε να ρθουν να μας κανουν μαθημα υστερα απο 1 και 1 μιση ωρα αναμονης...ξεφτιλα, δεν υπαρχουν λογια, δεν βαζω καν βαθμολογια

Ουρολογια Λαικο: πολυ καλη κλινικη, οργανωμενη αλλα πιθανον λογω κουρασης μελων ΔΕΠ και ειδικευομενων (ηταν η τελευταια μου κλινικη, Μαϊο δηλαδη), δεν ηταν αυτο το απιστευτο που μας περιεγραφαν οι προηγουμενες ομαδες. Εξαιρετικα αμφιθεατρα, εξαιρετικη ενημερωση απο τον κ. Μητροπουλο καθημερινα με φοιτητες και ειδικευομενους, ολοι κατεχουν σημαντικες γνωσεις, πολυ καλο κλιμα αλλα και αυστηροτητα (οση πρεπει), μπαινετε χειρουργεια (κυριως robotic με τον κ. Στραβοδημο). Οι περισσοτεροι ειδικευομενοι πολυ προθυμοι και καταρτισμενοι, μας εδειχναν πραγματα αλλα χρειαζοταν παραπανω συμβολη απ'τα μελη ΔΕΠ στο κλινικο μερος.              8/10

Ορθοπαιδικη ΚΑΤ: καλουτσικα αμφιθεατρα (αν και συχνα υπηρχαν καθυστερησεις), σχετικα αξιοπρεπης θαλαμος. Σας παιρνει καποιο μελος ΔΕΠ και συνηθως θα πατε σε θαλαμο, θα δειτε καποιον ασθενη κλινικα, τις Α/α του, ή στα επειγοντα οπου παντα θα υπαρχει κατι ενδιαφερον. Πιο νωρις ακολουθηστε καποιον προθυμο ειδικευομενο για αιμοληψιες, αερια αιματος, αλλαγες τραυματων κτλ. Οι εφημεριες του ΚΑΤ (δεν ειναι υποχρεωτικες) ειναι πραγματικα ανεκτιμητες, πηγαιντε μια hardcore ωρα π.χ. 11μμ - 4πμ ,θα με θυμηθειτε!       6,5/10

Οπως καταλαβαινετε απο τα παραπανω, το βασικο προβλημα ειναι η κλινικη πραξη, μην διστασετε να ρωτατε, να γινεστε πιεστικοι, να παρετε απο πισω οποιον ειδικευομενο φανει προθυμος και καταρτισμενος, θα χαρουν να βοηθησουν πραγματικα, μετα απο λιγο αν καταφερετε και κερδισετε την εμπιστοσυνη τους,θα σας δινουν μερος της δουλειας τους! μην πτοειστε γενικα, αισιοδοξια και θα βρεθουν γιατροι να σας μαθουν πραγματα!

Οι, κατα κοινη ομολογια, καλυτερες κλινικες του ετους για το 2015-2016: Πνευμονολογια Αττικο (πιθανον η καλυτερη κλινικη της Ιατρικης σχολης Αθηνων), Νευρολογια Αττικο, ΩΡΛ Ιπποκρατειο, Ουρολογια Λαικο

Τροποποιήθηκε από Agelos93
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...

ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΑΤΤΙΚΟ ΠΟΙΟ ΕΊΝΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Για το έτος 2017-2018 κάποιες γνώμες...Θα προσπαθήσω να γράψω και μια γενική άποψη με βάση ότι λεγόταν κι από άλλα άτομα,φίλους και γνωστούς.

Δερματολογία Αττικό: Ξεκινήσαμε μ'αυτή την κλινική,γενικά πιο πάνω γράφονται αναλυτικά το πρόγραμμα και το τι παίζει. Χαλαρό ωράριο, περνάς από εξωτερικά ιατρεία-αλλεργιολογικό-κλινική. Ασχολούνται γενικά και εξηγούν. Είδαμε αρκετά περιστατικά,καθόλου ΣΜΝ όμως(ούτε στο Συγγρός βέβαια απ''όσο ξέρουμε). Δεν έχει εφημερίες,το πρωί παίρνουν απουσίες αλλά ποτέ στο αμφιθέατρο(επόμενες ομάδες ξέρω ότι έφευγαν αρκετοί μετά τα ιατρεία,δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι με τις παρουσίες). Εξέταση 4 ανάπτυξης ,θα βρείτε παλιά αλλά μη χαρείτε ακριβώς γιατί στην ουσία είναι όλο το βιβλίο. Εγώ έδωσα στην κανονική κι έπεσαν πιο απλά θέματα από κάποιες προαιρετικές χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει και το αντίθετο.

Γενικά: Κι από επόμενες ομάδες γενικά η ίδια γνώμη. Στο Συγγρό περίπου ίδια απ'ότι κατάλαβα,ορισμένοι που μίλησα ήταν οριακά και πιο δυσαρεστημένοι από μας. Τώρα η Δερματολογία εμένα μου φάνηκε πραγματικά πολύ βαρετή αλλά αυτά είναι γούστα.Εξαιρετικός ο κ.Κατούλης επίσης.

Θεραπευτική:Δεν ήταν όσο χάλια όσο περίμενα,οι θάλαμοι τουλάχιστον ήταν σαν παθολογία και αυτοί στους οποίους έτυχα ασχολούνταν. Αν πάτε λίγο πιο νωρίς το πρωί μπορείτε να πάρετε και κανένα αίμα(αν το ζητήσετε). Τα αμφιθέατρα ήταν όντως μια κακή εμπειρία,πολλά δεν ασχολούνται καν με θεραπεία. Αν έχει καλό καιρό,την ώρα των αμφιθεάτρων θα πρότεινα απέναντι το πάρκο Ελευθερίας για να αράξετε,την ανάγνωση κάποιου ενδιαφέροντος λογοτεχνικού βιβλίου ή την ονειροπόληση για το νόημα της ζωής.

Γενικά: Μπορεί να πετύχετε αξιοπρεπή θάλαμο,μπορεί και όχι. Ο κ. Κωστής που κάνει ένα φροντιστηριακό για τη μηνιγγίτιδα είναι μια cult όαση στη μούντα του Αλεξάνδρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.