Jump to content

Άμισθος ειδικευόμενος


rad

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος νόμος με τον οποίο θα μπορείς να κάνεις ειδικότητα σε ένα νοσοκομείο χωρίς μισθό;

Δε μιλάω για την περίπτωση 2ης ειδικότητας αλλά κάτι ανάλογο για την 1η

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή να μπεις πριν ανοίξει η θέση σου, αλλά άμισθος????? :blink:

Η να περιμένεις να ανοίξει η θέση σου και να τους πεις εμένα παιδιά μην με πληρώνετε , δεν θέλω, μα μην επιμένετε δεν είναι ανάγκη .... :P

Στην δέυτερη περίπτωση....τι να σου πω ...αν δεν θες....δεν πειράζει.....δωσ τα σε μενα!!! emiloveyou

Στην πρώτη περίπτωση: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ μόλις έδωσες άλλη μια ιδέα στο κράτος για να μας π@δ@ξει!!! προκειμένου να μπουν πιο γρήγορα θα μπαίνουν όλοι άμισθοι!!! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει η δυνατότητα να μπεις σαν άμισθος βάση το σύνταγμα (υπεράριθμος ουσιαστικά), εφόσον συμφωνήσει ο διευθυντής της κλινικής. Ξέρω όμως ότι γενικώς δεν το κάνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή να μπεις πριν ανοίξει η θέση σου, αλλά άμισθος????? :blink:

Η να περιμένεις να ανοίξει η θέση σου και να τους πεις εμένα παιδιά μην με πληρώνετε , δεν θέλω, μα μην επιμένετε δεν είναι ανάγκη .... :P

Στην δέυτερη περίπτωση....τι να σου πω ...αν δεν θες....δεν πειράζει.....δωσ τα σε μενα!!! emiloveyou

Στην πρώτη περίπτωση: ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ μόλις έδωσες άλλη μια ιδέα στο κράτος για να μας π@δ@ξει!!! προκειμένου να μπουν πιο γρήγορα θα μπαίνουν όλοι άμισθοι!!! emgoal

Αυτές τις μέρες ανακάλυψα ότι για 2η φορά παρατείνετε η αναμονή μου κατά 1,5 χρόνια ένω είμαι πρώτη στην αναμονή. Δεν έχω σκοπό να πάρω ειδίκότητα στα 40 μου. Αν υπάρχει νόμος να πάω για ειδικότητα έστω και άμισθη θα πάω!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, οκ κάνω λίγη πλάκα....συγγνώμη, δεν ήθελα να παίξω με τον πόνο σου....

Ως υπεράριθμος δεν νομίζω ότι πάει όποιος θέλει..... υπάρχουν κατηγορίες....κάνω λάθος? :unsure: και όπως λες χλωμό το κόβω....οι κλινικές δεν το κάνουν αυτό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, οκ κάνω λίγη πλάκα....συγγνώμη, δεν ήθελα να παίξω με τον πόνο σου....

Ως υπεράριθμος δεν νομίζω ότι πάει όποιος θέλει..... υπάρχουν κατηγορίες....κάνω λάθος? :unsure: και όπως λες χλωμό το κόβω....οι κλινικές δεν το κάνουν αυτό....

Δεν υπάρχει θέμα οk. Αλλά ειμαι σε φάση που θα έκανα οτιδήποτε για να αρχίσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει η δυνατότητα να μπεις σαν άμισθος βάση το σύνταγμα (υπεράριθμος ουσιαστικά), εφόσον συμφωνήσει ο διευθυντής της κλινικής. Ξέρω όμως ότι γενικώς δεν το κάνουν.

Λέγοντας υπεράριθμος μιλάμε για κάποιες συγκεκριμένες κατηγορίες στις οποίες αν ανήκεις έχεις και μισθό. Εγω ενδιαφέρομαι για την περίπτωση εκείνη στην οποία είσαι υπεράριθμοε αλλά δεν πληρώνεσαι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σου πω....δεν παίζει αυτό....σκέψου μια κλινική που θα μαζεύονταν καμιά 35αριά άτομα που είναι στην λίστα να κάνουν ειδικότητα άμισθοι για να μην περιμένουν...παρεμποδίζεται έτσι το εκπαιδευτικό έργο της κλινικής (λέμε τώρα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα δε γινεται....προυποθεση για να αναγνωριστει κομματι ειδικοτητας ειναι

1)να κανεις εφημεριες

2)να πληρωνεσαι

Αυτοί που πάνε για 2η ειδικότητα δεν πληρώνονται. Πληρώνονται μόνο τις εφημερίες τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα προσπάθησε να ηρεμήσεις και σκέψου το....δεν είναι λογικό....αποκλείεται να εφαρμόζεται τέτοιος νόμος....αλλά δεν είναι δύσκολο....πάρε το γραφείο προσωπικού στο νοσοκομείο σου ή την νομαρχία και μάθε αν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο (αποκλείεται αλλά οκ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ' όσο γνωρίζω οι τοποθετήσεις για ειδίκευση στα νοσηλευτικά ιδρύματα γίνονται βάσει το Φ.Ε.Κ. 51/τεύχος Α'/10-1-1977) στο οποίο δεν αναφέρει καμία τέτοια περίπτωση.

Ούτε στην τροποποίση αυτού (Φ.Ε.Κ. 1232/τεύχος Β'/1998) αναφέρεται τέτοια περίπτωση.

Κάνε όμως μία ερώτηση στην κα Αρβανίτου στο 2105236798 υπεύθυνη για τους ειδικευόμενους στο υπουργείο υγείας ή στο 2105231910 & 2105235500 στα τμήματα Αττικής και επαρχίας αντίστοιχα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρεμποδίζεται έτσι το εκπαιδευτικό έργο της κλινικής (λέμε τώρα).

Μου άρεσε αυτό ...το εκπαιδευτικό έργο της κλινικής.... το άλλο με τον

Τοτό το ξέρεις?

Αλλά όπως προσθέτεις και εσύ στην παρένθεση είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρεμποδίζεται έτσι το εκπαιδευτικό έργο της κλινικής (λέμε τώρα).

Μου άρεσε αυτό ...το εκπαιδευτικό έργο της κλινικής.... το άλλο με τον

Τοτό το ξέρεις?

Αλλά όπως προσθέτεις και εσύ στην παρένθεση είμαστε στο ίδιο μήκος κύματος....

:lol::P;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως φοιτητρια ειχα πετυχει κατα καιρους σε κλινικες διαφορους ειδικευόμενους που ήταν αμισθοι και μας έλεγαν οτι παρακολουθούσαν 1-1,5 χρονο μεχρι να ερθει η σειρά τους και ήταν κανονικά στο δυναμικό της κλινικής, τώρα αν αναγνωριζόταν ή το έκαναν απλά για να περνάει η ωρα και να μαθαίνουν και κάτι δεν ξέρω, τα ΦΕΚ που παρατειθενται δειχνουν πως όχι, τωρα αν βρεις κανενα παραθυράκι - κολπο, δεν ξέρω πάντως ειδικά στις πανεπιστημιακες κλινικές υπάρχουν διάφοροι αμισθοι που κυκλοφορούν, δεν μπορεί, καποιο όφελος θα έχουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ναι να ξεστραβωθούν να μάθουν....σίγουρα όχι να αναγνωρίσουν χρόνο ειδκότητας πάντως ;)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να αναγνωριστεί χρόνος ειδικότητας θα πρέπει η θέση που κατέχεις να είναι έμμισθη. Γι αυτό και πολλές φορές δεν αναγνωρίζεται χρόνος ειδικότητας από το εξωτερικό.

Το ότι κάποιοι συνάδελφοι είναι στο δυναμικό και μάλιστα κάνουν και εφημερίες σε κάποια νοσοκομεία. στα οποία κατά πλειοψηφία θα κάνουν και ειδικότητα δεν σημαίνει πως "γράφουν" ειδικότητα. Αν ήταν έτσι όλοι θα δήλωναν ειδικότητα και στο χρόνο αναμονής θα πήγαιναν στο κοντινότερο νοσοκομείο και θα "έγραφαν ειδικότητα" χωρίς να είναι ειδικευόμενοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να αναγνωριστεί χρόνος ειδικότητας θα πρέπει η θέση που κατέχεις να είναι έμμισθη. Γι αυτό και πολλές φορές δεν αναγνωρίζεται χρόνος ειδικότητας από το εξωτερικό.

Το ότι κάποιοι συνάδελφοι είναι στο δυναμικό και μάλιστα κάνουν και εφημερίες σε κάποια νοσοκομεία. στα οποία κατά πλειοψηφία θα κάνουν και ειδικότητα δεν σημαίνει πως "γράφουν" ειδικότητα. Αν ήταν έτσι όλοι θα δήλωναν ειδικότητα και στο χρόνο αναμονής θα πήγαιναν στο κοντινότερο νοσοκομείο και θα "έγραφαν ειδικότητα" χωρίς να είναι ειδικευόμενοι.

Αν ήταν προυπόθεση η έμμισθη θέση τότε πως αναγνωρίζεται ο χρόνος για την 2η ειδικότητα;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να αναγνωριστεί χρόνος ειδικότητας θα πρέπει η θέση που κατέχεις να είναι έμμισθη. Γι αυτό και πολλές φορές δεν αναγνωρίζεται χρόνος ειδικότητας από το εξωτερικό.

Το ότι κάποιοι συνάδελφοι είναι στο δυναμικό και μάλιστα κάνουν και εφημερίες σε κάποια νοσοκομεία. στα οποία κατά πλειοψηφία θα κάνουν και ειδικότητα δεν σημαίνει πως "γράφουν" ειδικότητα. Αν ήταν έτσι όλοι θα δήλωναν ειδικότητα και στο χρόνο αναμονής θα πήγαιναν στο κοντινότερο νοσοκομείο και θα "έγραφαν ειδικότητα" χωρίς να είναι ειδικευόμενοι.

Αν ήταν προυπόθεση η έμμισθη θέση τότε πως αναγνωρίζεται ο χρόνος για την 2η ειδικότητα;;

Η δεύτερη ειδικότητα είναι επιπλέον ειδικότητα και δεν αμοίβεται.

Δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, σου έδωσα κάποια τηλέφωνα αρμοδίων στα οποία θα πάρεις την ίδια απάντηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.