Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Γαστρεντερολογία


Recommended Posts

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Εχει γίνει αρκετές φορές απόπειρα να πάρουμε πληροφορίες για την εν λόγω ειδικότητα στην Αθήνα αλλά άκρη δεν έχει βγει.

Προσωπικά θα σου πώ ότι έχω ακούσει/μάθει τα εξής (απο προσωπικό ψάξιμο και ερωτήσεις οπότε δεν μπορώ να εγγυηθώ για την εγκυρότητα τους μιας και σπούδασα εκτός Αθηνών οπότε δεν είχα την ευκαιρία να περάσω απο κάποιο νοσοκομείο ως φοιτητής να δώ πως λειτουργούν): 

-Λαικό πολύ καλό ειδικά για ήπαρ.

-Ευαγγελισμός παραδοσιακά καλό νοσοκομείο που θα αλλάξει διευθυντή (δε ξέρω αν ειναι θετικό η αρνητικό).

- Γεννηματάς επίσης θεωρείται καλή επιλογή και οτι θα δεις πολλά

- Ερυθρός σταυρός και Αγιος σάββας θεωρούνται καλα ενδοσκοπικά αλλά νομίζω υστερούν σε άλλα τμήματα (ηπαρ, νοσηλεία περιστατικών κτλ).

- Επίσης καλό θεωρείται το Μεταξά και το Γ.Κ.Νικαιας αν κατοικείς νότια.

-Σωτηρία καλό για ΙΦΝΕ αλλά δεν έχει τον όγκο και την ποικιλία περιστατικών που μπορεί να έχουν μεγαλύτερα.

 

Δυστυχώς καλούμαστε να να αποφασίσουμε βάζοντας πάντα στην εξίσωση τον παράγοντα αναμονή που παραμένει 4+ χρόνια στα περισσότερα.

Δε ξέρω αν βοήθησα ή αν χειροτέρεψα το δίλημμα σου. Βρίσκομαι και εγώ σε φάση αναζήτησης οπότε αν έχεις κάτι να μοιραστείς με χαρά να το ακούσω.

Καλο απόγευμα.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να δηλώσω γαστρεντερολογία Αθηνα, έχετε καμια ιδέα που ειναι καλύτερα να κανω παθολογια πρώτα ως το γενικό μερος της ειδικότητας; 
καποιοι μου λένε ειναι καλα να την κανω σε μεγάλο νοσοκομείο γιατι θα δω πολλα αλλα άλλοι προτείνουν πιο μικρά νοσοκομεία (ίσως και επαρχία) γιατι στα μεγαλα θα κανω τη λατζα αφου θα μείνω μονο για 2 χρονια παθολογίας. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

Σκέφτομαι να δηλώσω γαστρεντερολογία Αθηνα, έχετε καμια ιδέα που ειναι καλύτερα να κανω παθολογια πρώτα ως το γενικό μερος της ειδικότητας; 
καποιοι μου λένε ειναι καλα να την κανω σε μεγάλο νοσοκομείο γιατι θα δω πολλα αλλα άλλοι προτείνουν πιο μικρά νοσοκομεία (ίσως και επαρχία) γιατι στα μεγαλα θα κανω τη λατζα αφου θα μείνω μονο για 2 χρονια παθολογίας. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Και εγώ θέλω να ακολούθησω την Γαστρεντερολογία και είμαι στη φάση επιλογής νοσοκομείου για το ειδικό μέρος, την παθολογία. 

Γνωρίζετε αν είναι καλά να την κάνω σε κάποιο επαρχιακό νοσοκομείο (χωρίς αναμονές και τέτοια)  και μετά δηλώσω για το ειδικό κομμάτι κάποιο μεγάλο νοσοκομείο πχ Ευαγγελισμό ?

Ισχύει ότι στην Γαστρεντερολογία δεν είναι και τόσο σημαντική η Παθολογία? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γειά σας! 

Με ενδιαφέρει η ειδικότητα της γαστρεντερολογίας! Υπάρχει κάποιος που να θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του; Ξέρετε ποια νοσοκομεία είναι καλύτερα σε Αθήνα η Θεσσαλονίκη;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γειά σας και πάλι!

Για το γενικό μέρος της ειδικότητας γνωρίζει καποιος αν υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς το νοσοκομείο ή μπορούμε να το κανουμε σε οποιοδήποτρε νοσοκομείο της επαρχίας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει καποιος που κανει γαστρεντερολογια ειδικοτητα ή εκανε και τελειωσε προσφατα στο νιμιτς?

Θα θελα να ρωτησω 2-3 πληροφοριες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γενικά οι περισσότεροι κάνουν "hit and run". Προσθέτουν μια ερώτηση να ψαρέψουν ίνφο και μετά ξεχνάνε ότι και οι ίδιοι ήταν στην ίδια φάση και δεν απαντάνε.

Προσωπική άποψη: Το κομμάτι της παθολογίας παραμένει σημαντικό. Το πόσο πρέπει/θα εμβαθύνει κανείς σχετίζεται με στόχους, χαρακτήρα και διάθεση πέρα από το τι θα προσφέρει το νοσοκομείο. Προσωπικά διάλεξα ένα μεγάλο νοσοκομείο του κέντρου της Αθήνας να κάνω παθολογία. Εφόσον στα περισσότερα οι αναμονές έχουν πέσει δεν χρειάζεται να περιμένει κανείς πάνω απο 6-7 μήνες για να αρχίσει (προσωπικά περίμενα 8 μήνες). Καλώς η κακώς σε μεγάλο νοσοκομείο θα δεις περισσότερα περιστατικά και θα πάρεις περισσότερα ερεθίσματα. Επίσης σε πολλά νοσοκομεία νοσηλεύονται αμιγώς γάστρεντερολογικά περιστατικά σε παθολογικές κλινικές οπότε έχεις τη δυνατότητα να δεις και πολλά περιστατικά της υποειδικότητας που θες.

Οσον αφορά το κομμάτι της γαστρεντερολογίας:

Στα περισσότερα μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας (επαρχία δεν ξέρω) οι διευθυντές συνταξιοδοτούνται εντός 2-3 ετών. ΠΡάγμα που δημιουργεί μια αβεβοιότητα για το τι θα επικρατεί μετά. Σίγουρα δεν θα αλλάξουν άρδην τα πράγματα αλλά διαφοροποιήσεις θα υπάρχουν. Παραδοσιακές δυνάμεις παραμένουν τα μεγάλα  αλλά με αναμονές που φτάνουν τα 6+. Γενικά θέλει "εσωτερική αναζήτηση" σχετικά με το τι θέλει ο καθένας. ΠΡοσωπικά δεν θα περίμενα για κανένα εν Ελλάδι νοσοκομείο 7-8 έτη για να κάνω ειδικότητα. Αλλά αυτό ειναι προσωπική γνώμη.

ΚΑλημέρα σε όλους!

Υγ. όσοι ξεκινήσουν ή αποφασίσουν ας απαντήσουν εδώ στο ποστ ώστε να βοηθήσουμε μελλοντικουύς συναδέλφους. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...
18 ώρες πριν, Πα.Κ said:

Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τις αναμονές για τη συγκεκριμένη ειδικότητα. Είναι πολύ μεγάλες; 

 

Και εγω ενδιαφερομαι !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους και πάλι. 

Δυστυχώς οι αναμονές είναι υψηλές στα περισσότερα νοσοκομεία. Νομίζω με ένα πρόχειρο υπολογισμό είναι 3-4+ στα περισσότερα νοσοκομεία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Για επαρχία έχω κοιτάξει Ηράκλειο Κρήτης (για προσωπικούς λόγους) και πάλι η αναμονή είναι μεγάλη. Γενικά αποτελεί ειδικότητα που έχει ζήτηση και οι λίστες γεμίζουν.

Σημασία έχει ότι αν κάποιος τη θέλει ως ειδικότητα είτε πάει έξω είτε μπαίνει στο "παιχνίδι" αναμονής. Στο παρελθόν είχα σκέψεις να διαλέξω άλλη ειδικότητα (μέσα στην απελπισία που με κατέλαβε όταν υπολόγιζα οτι θα περιμένω 4-5-6 χρόνια για να αρχίσω γαστρεντερολογία). Μετά σκέφτηκα ότι είτε κάνεις κάτι άλλο είτε περιμένεις, ο χρόνος θα περάσει έτσι και αλλιώς. Οπότε ας περάσει και να κάνω κάτι που να μου αρέσει (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται). Στη τελική ας μη ξεχνάμε το εξής: είναι απλά μια απόφαση όπως πολλές άλλες. 

Τα παραπάνω τα λέω και συμβουλευτικά προς νεότερους συναδέλφους που βρίσκονται σε προβληματισμό. Ελπίζω να βοήθησα. Αν κάποιος έχει κάτι παραπάνω να μοιραστεί, πλιζ ντου.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Αντώνη! Ρίχνοντας μία ματιά στο Μεταξά, θεωρώ ότι υπάρχει ελπίδα. Με παράταση της παθολογίας νομίζω καλύπτεται κάπως ο χρόνος. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλησπέρα, προς όλους τους φίλους και συναδέλφους ειδικευόμενους γαστρεντερολογιας σε Ελλάδα ή εξωτερικό, θα μπορούσατε να μου προτείνετε με βάση τη δίκη σας εμπειρία κάποια βιβλία τα οποία είναι απαραίτητα κατα την ειδίκευση-εκπαιδευση ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω, στο κομμάτι της εκπαίδευσης και ιδιαίτερα ενδοσκοπήσεις κ.λπ., η κατάσταση είναι όπως στις χειρουργικές ειδικότητες; Φεύγεις και δεν μαθαίνεις σχεδόν τίποτα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 months later...
On 5/11/2022 at 9:40 ΠΜ, Πα.Κ said:

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Αντώνη! Ρίχνοντας μία ματιά στο Μεταξά, θεωρώ ότι υπάρχει ελπίδα. Με παράταση της παθολογίας νομίζω καλύπτεται κάπως ο χρόνος. 

Να είσαι καλά συνάδελφε. Άργησα (αρκετά) να απαντήσω, όχι εσκεμμένα. Όπως έχει η κατάσταση στο ΕΣΥ, πάντα θα υπάρχει χώρος για παράταση στην παράταση στην παράταση κτλ. Σημασία έχει αν το αντέχεις και αν οι συνθήκες είναι καλές. Προσωπικά 2 έτη παθολογία + κάτι περισσότερο απο ένα έτος παράταση ήταν αυτό που κατάφερα. Αν δεν είχα άλλες επιλογές (αγροτικό) προφανώς θα συνέχιζα μέχρι το διορισμό στην θέση. Εν τέλει έβγαλες άκρη για το πού θα δηλώσεις;

 

On 14/7/2023 at 2:59 ΜΜ, Dr.Panos said:

Θα ήθελα να ρωτήσω, στο κομμάτι της εκπαίδευσης και ιδιαίτερα ενδοσκοπήσεις κ.λπ., η κατάσταση είναι όπως στις χειρουργικές ειδικότητες; Φεύγεις και δεν μαθαίνεις σχεδόν τίποτα;

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο απόλυτο αλλά σίγουρα διαφορετικά νοσοκομεία δίνουν διαφορετικές ευκαιρίες και άλλοι ειδικοί είναι καλοί δάσκαλοι και άλλοι όχι τόσο . Απλά κάτι που ξεχνάμε συχνά είναι ότι και οι ειδικευόμενοι μεταξύ τους μπορεί να έχουν άλλη ικανότητα αφομοίωσης. Προφανώς είναι υποχρέωση του συστήματος να σε μάθει απλά στην Ελλάδα δεν ελέγχονται στη πράξη (υπάρχει log book αλλά αμφιβάλλω αν πουθενά τηρείται ως οφείλει και συμπληρώνεται αληθώς) οπότε θα παίξει ρόλο και πόσο αφομοιώνεις και πόσο "πιάνει το χερι σου". Εχω καταλάβει ότι στο εξωτερικό συνήθως τηρείται log book και μάλιστα ορθώς, οπότε μπαίνει μια καλύτερη ασφαλιστική δικλείδα στο τι θα πάρεις. 

Τροποποιήθηκε από AntonisPik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.