Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Γαστρεντερολογία


Recommended Posts

Αν μπορεί κανείς και κυρίως με βάση την προσωπική του εμπειρία θα ήθελα γνώμες για νοσοκομεία Αθηνών, αλλά και επαρχίας που δίνουν την ειδικότητα της Γαστρεντερολογίας.Ενδιαφέρομαι να τη δηλώσω και θα το εκτιμούσα αν κάποιοι έχουν χρήσιμες πληροφορίες (καλά νοσοκομεία, σωστή εκπαίδευση κλπ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα νοσοκομεία της Αθήνας διαθέτουν κατά τη γνώμη μου καλύτερο τεχνολογικό εξοπλισμό(ενδοσκόπια.κάψουλα κλπ.) απ'οτι της επαρχίας και τον ανανεώνουν συχνότερα πράγμα πολύ σημαντικό στην συγκεκριμένη ειδικότητα(Το Νίμιτς και το Μεταξά π.χ. είναι τα πρώτα που έφεραν την κάψουλα στην Ελλάδα).Έχουν επίσης περισσότερα περιστατικά.Τα νοσοκομεία της Θεσ/νίκης βρίσκονται επίσης σε καλό επίπεδο(οι αναμονές όμως εκεί είναι απλησίαστες).Για τα Γιάννενα έχω ακούσει ότι διαθέτουν ακόμα εξοπλισμό παλαιότερης τεχνολογίας και δεν χορηγούν μέθη στις ενδοσκοπήσεις,χωρίς όμως αυτό να σημαίνει οτι εκεί δε θα εκπαιδευτείς καλά...Κάτι άλλο πολύ σημαντικό που πρέπει να λάβεις υπόψη σου είναι οτι οι διευθυντές και οι επιμελητές στα νοσοκομεία φεύγουν&έρχονται διαρκώς πράγμα που σημαίνει οτι εκεί που σκέφτεσαι να δηλώσεις τα πράγματα μπορεί να είναι πολύ διαφορετικά μέχρι να μπείς(σκέψου οτι αυτή τη στιγμή η αναμονή είναι τουλάχιστον 5χρ από τη στιγμή που μπεις παθολογια ή πάρεις άγονο αγροτικό).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βιντεοκάψουλα. Χορηγείται από το στόμα και καταγράφει εικόνες από όλο το μήκος του πεπτικού. It's the latest thing.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα.παιδια μηπως υπαρχει καποιος ειδικευομενος γαστρεντερολογιας να μας πει δυο πραγματα για την ειδικοτητα?απο την εμπειρια του αξιζει να την δηλωσει κανεις?εχει αντικειμενο,εξελιξη κτλ?ακουω οτι σαν εξωτερικοι γιατροι δεν εχουν πολλη δουλεια γιατι οι ασθενεις επιλεγουν τους παθολογους.ισχυει κατι τετοιο?

οποιος γνωριζει ας μου απαντησει.ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γαστρεντερολόγοι δεν έχουν δουλειά; :s Νο way! Καταρχήν κανείς άλλος δεν διεκδικεί ότι κάνουν αυτοί (ενδοσκοπήσεις, κολονοσκοπήσεις κλπ). Εξωτερικοί ιατροί τί έννοείς; Να έρθει ο άλλος για ΓΟΠ, Crohn's, EK; Μα και στον παθολόγο να πάει, ο παθολόγος στον γαστρεντερολόγο θα τον στείλει. Ειδικά σε μικρές πόλεις ξεσκίζονται στην δουλειά. Σίγουρα έχει εξέλιξη, μέλλον και πολλά λεφτά. Μια απλή σιγμοειδοσκόπηση κάνει 100-160 έουρος, μια γαστροσκόπηση 150, μια κολονοσκόπηση 200-300, η κάψουλα 1.100! Αν το αντικείμενο είναι Ok για τα γούστα σου, έχει άπειρη δουλειά.

Τροποποιήθηκε από suave
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακουω οτι σαν εξωτερικοι γιατροι δεν εχουν πολλη δουλεια γιατι οι ασθενεις επιλεγουν τους παθολογους.ισχυει κατι τετοιο?
απλά δεν ισχύει. Ο παθολόγος παραπέμπει τα περιστατικά στον γαστρεντερολόγο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ακουω οτι σαν εξωτερικοι γιατροι δεν εχουν πολλη δουλεια γιατι οι ασθενεις επιλεγουν τους παθολογους.ισχυει κατι τετοιο?
απλά δεν ισχύει. Ο παθολόγος παραπέμπει τα περιστατικά στον γαστρεντερολόγο.

ακομα και για δοκιμασια ουρεασης για ελικοβακτηριδιο!το ξερω απο προσωπικη εμπειρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια φορα ειδα φωτογραφια σε ψηφιακο βιβλιο γαστρ/γιας οπου απο σφαλμα ειχε τρυπήσει το εντερο σε κολονοσκοπηση και ηταν γεματο αιματα!ανατριχιασα!

και ηταν να παει ο πατηρ για ολικη κολονοσκοπηση...εννοειται οτι δεν ειπα τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτη την αποψη δεν την έχω ξανακούσει, το αντίθετο μάλιστα, σχεδον όλοι οι γαστρεντερολόγοι που εχουν εξωτερικά ιατρεία κάνουν ενδοσκοπήσεις, αυτό είναι που κάνει και την ειδικότητα δημοφιλή, τα παραπάνω λεφτά που βγάζεις απο τις επεμβατικές διαγνωστικές μεθόδους σε αντιθεση με τον παθολογο πχ που δεν εχει παρα το στηθοσκόπιο του. Επίσης να συμπληρωσω οτι οι γαστρεντερολόγοι έχουν επίσης και πολλούς ασθενης με παθησεις του τύπου, ευερεθιστο εντερο, μη ελκωτική δυσπεψια κτλ, κουβεντούλα δηλαδή και χρονιο χρημα.. γι αυτο και η τεραστια αναμονή!!

Πέρα απο την πλάκα προσωπικά πιστεύω οτι ειναι πολύ ενδιαφερουσα ειδικότητα και αναπτύσσεται συνεχώς, έχει πολύ ευρύ πεδιο γνώσεων και αρκετες εναλλακτικές οσον αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση (δεν ειμαι ομως γαστρεντερολόγος οποτε ας μας πει και καποιος πιο σχετικός τη γνώμη του)!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαφώς και γίνεται όπως το λές αλλά δεν σημαίνει οτι είναι η σωστή πρακτική. Δεν είναι δεοντολογικό και έχω την αίσθηση οτι αναφέρεται στην νομοθεσία οτι απαγορεύονται επεμβατικές πράξεις τέτοιας φύσεως σε ακατάλληλους χώρους όπως π.χ το διαμέρισμα μίας πολυκατοικίας. Δεν υπάρχει δυνατότητα κάμιας υποστήριξης των ζωτικών λειτουργιών σε περίπτωση επιπλοκής. π.χ διάτρηση εντέρου κατα την κολονοσκόπιση, αναγωγή κατα την γαστροσκόπιση, ρήξη κιρσών οισοφάγου (Θρίλερ )

Άμα ήταν έτσι ας κάνουμε και τις βουβωνοκήλες στα ιατρεία μας με μια ραχιαία....εάν όλα πάνε καλά δεν "ανοίγει μύτη"ούτε σταγόνα αίμα δεν πέφτει στο πάτωμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

σε λιγο καιρο ανοιγει η θεση μου για το γενικο κομματι Παθολογιας και θα μπορω να δηλωσω το ειδικο κομματι της ειδικοτητας!

Με ενδιαφερει η γαστρεντερολογια και συγκεκριμενα σε καποιο νοσοκομειο (κατα προτιμηση πανεπιστημιακο) στην Αθηνα!

απλα επειδη εχω χασει επαφη (εδω και 2 χρονια μενω εξωτερικο) τι προτεινετε?

που ειναι καλυτερα οσον αφορα το κομματι της εκπαιδευσης...?

ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα,

βασικά πρέπει να γνωρίζεις τα εξής:

α) Η γαστρεντερολογία είναι ειδικότητα με μεγάλη αναμονή,δηλ είναι πιθανό μετά το τέλος της Παθολογίας σου να περιμένει 4-5 χρόνια για να ξεκινήσεις

β) Οι πανεπιστημιακές κλινικές δεν είναι απαραίτητα καλύτερες από αρκετές μεγάλες του ΕΣΥ

γ) Υπάρχουν κλινικές που είναι αμιγώς γαστρεντερολογικές και άλλες που είναι παθολογικές-γαστρεντερολογικές (πχ στο Σωτηρία θα κάνεις εφημερίες ως Παθολόγος και κατά το ειδικό μέρος{τουλάχιστον έτσι ήταν πριν λίγα χρόνια,δε ξέρω αν άλλαξε εκεί})

δ) Ανάλογα με την κλινική ειδικεύονται και σε διαφορετικά κομμάτια,πχ Ευαγγελισμό σε ΙΦΝΕ,Ιπποκράτειο σε Ήπαρ κλπ

ε) Καλό θα ήταν να αποφύγεις κάτι μικρά νοσοκομεία ή στρατιωτικά κλπ που δεν έχουν εφημερία ανοικτή και γενικά να προτιμήσεις μεγάλα που θα πάρεις και πολλές εμπειρίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι ισχύει στα άλλα νοσοκομεία της Αθήνας για τους ειδικευόμενους γαστρεντερολογίας(π.χ. εκπαίδευση, εφημερίες,ωράρια κλπ)?Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα,

βασικά πρέπει να γνωρίζεις τα εξής:

α) Η γαστρεντερολογία είναι ειδικότητα με μεγάλη αναμονή,δηλ είναι πιθανό μετά το τέλος της Παθολογίας σου να περιμένει 4-5 χρόνια για να ξεκινήσεις

β) Οι πανεπιστημιακές κλινικές δεν είναι απαραίτητα καλύτερες από αρκετές μεγάλες του ΕΣΥ

γ) Υπάρχουν κλινικές που είναι αμιγώς γαστρεντερολογικές και άλλες που είναι παθολογικές-γαστρεντερολογικές (πχ στο Σωτηρία θα κάνεις εφημερίες ως Παθολόγος και κατά το ειδικό μέρος{τουλάχιστον έτσι ήταν πριν λίγα χρόνια,δε ξέρω αν άλλαξε εκεί})

δ) Ανάλογα με την κλινική ειδικεύονται και σε διαφορετικά κομμάτια,πχ Ευαγγελισμό σε ΙΦΝΕ,Ιπποκράτειο σε Ήπαρ κλπ

ε) Καλό θα ήταν να αποφύγεις κάτι μικρά νοσοκομεία ή στρατιωτικά κλπ που δεν έχουν εφημερία ανοικτή και γενικά να προτιμήσεις μεγάλα που θα πάρεις και πολλές εμπειρίες.

κατάλαβα..!

γενικά όμως που θεωρείται καλύτερα? ή έστω πιο ολοκληρωμένα?

πχ, πολύ σημαντικό για μένα είναι το ενδοσκοπικό κομμάτι...δεν θέλω να είμαι σε κλινική, που τις περισσότερες φορές απλά θα παρακολουθώ...

Τροποποιήθηκε από goku_dbz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα,

βασικά πρέπει να γνωρίζεις τα εξής:

α) Η γαστρεντερολογία είναι ειδικότητα με μεγάλη αναμονή,δηλ είναι πιθανό μετά το τέλος της Παθολογίας σου να περιμένει 4-5 χρόνια για να ξεκινήσεις

β) Οι πανεπιστημιακές κλινικές δεν είναι απαραίτητα καλύτερες από αρκετές μεγάλες του ΕΣΥ

γ) Υπάρχουν κλινικές που είναι αμιγώς γαστρεντερολογικές και άλλες που είναι παθολογικές-γαστρεντερολογικές (πχ στο Σωτηρία θα κάνεις εφημερίες ως Παθολόγος και κατά το ειδικό μέρος{τουλάχιστον έτσι ήταν πριν λίγα χρόνια,δε ξέρω αν άλλαξε εκεί})

δ) Ανάλογα με την κλινική ειδικεύονται και σε διαφορετικά κομμάτια,πχ Ευαγγελισμό σε ΙΦΝΕ,Ιπποκράτειο σε Ήπαρ κλπ

ε) Καλό θα ήταν να αποφύγεις κάτι μικρά νοσοκομεία ή στρατιωτικά κλπ που δεν έχουν εφημερία ανοικτή και γενικά να προτιμήσεις μεγάλα που θα πάρεις και πολλές εμπειρίες.

κατάλαβα..!

γενικά όμως που θεωρείται καλύτερα? ή έστω πιο ολοκληρωμένα?

πχ, πολύ σημαντικό για μένα είναι το ενδοσκοπικό κομμάτι...δεν θέλω να είμαι σε κλινική, που τις περισσότερες φορές απλά θα παρακολουθώ...

Γενικά σε μεγάλα νοσοκομεία είναι καλά,ειδικά αν θες να είσαι μάχιμος!Αν πχ πας στο ΙΚΑ πόσα περιμένεις να μάθεις?Ενώ στο Γεννηματά ή στον Ευαγγελισμό...Βέβαια είναι και οι αναμονές στη μέση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 years later...

καλησπέρα παιδια.ελπίζω να είστε όλοι καλα!

μήπως γνωρίζει κάποιος κάποιο καλό νοσοκομείο για γαστρεντερολογία στην αθηνα?(ή και περιφέρεια??)

θα με ενδιέφερε να εχει όλα τα τμηματα μεσα αν γινεται (ηπατολογικό,ενδοσκοπήσεις,ΙΦΝΕ κτλ.)

εχεις κανεις καμια καλή ιδεα?

σας ευχαριστω πολυ!

Τροποποιήθηκε από featured
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά εγώ έχω ακούσει για το ιπποκρατειο Αθήνας.λένε ότι είναι καλός ο καθηγητής και γενικά το ιπποκρατειο είναι κέντρο ήπατος.αυτο όμως που με απασχολεί είναι αν θα εκπαιδευθώ και στα υπόλοιπα πράγματα πχ.ενδοσκοπήσεις ή θα μείνω σε ήπαρ. 

Γενικά ξέρουμε αν παρέχει καλή εκπαίδευση;

και επίσης γνωρίζει κανείς κάτι και για αγ.σάββα;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

επειδή με ενδιαφέρει και εμένα η εν λόγω ειδικότητα, μπορεί κάποιος να μας κατατοπίσει ποιά νοσοκομεία Αττικής έχουν καλές γ/ε κλινικές;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Καλημέρα! 

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να κάνει ειδικότητα  Γαστρεντερολογίας σε νοσοκομείο Αθήνας να μιλήσουμε για πληροφορίες;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΜΠ0465ΦΥΟ-ΚΙΨ

 

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΟΛΟΓΙΑΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Υπαρχει κανεις ειδ/νος γαστρο να μας δωσει μια ιδεα ή ειναι ολοι στο ενδοσκοπικο ;

Βρηκατε ακρη συναδελφοι απο πανω ; 

(Sorry για το resurrection του dead topic αλλα με επιασε ο πονος)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.