Jump to content

Προεγγραφή στο ΤΣΑΥ


katechatz

Recommended Posts

Θέλω να παραλάβω την άδεια ασκήσεως από το σύλλογο αλλά προηγουμένως μου είπαν να πάω να καταβάλω 60 λεπτά στο ΤΣΑΥ και να πάρω μία απόδειξη. Τί άλλα χαρτιά θα χρειαστούν για το ΤΣΑΥ που θα πάω;;;

Αυτή η προεγγραφή θα γίνει ανεξάρτητα αν δουλέξω ή όχι μέχρι να ανοίξει η ειδικότητα και τί νόημα έχει;;;;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόνο ο μπουρδελοΙΣΑ το ζητάει αυτό.

Το παράβολο του ΤΣΑΥ, ουσιαστικά γίνεται προκειμένου να γραφτείτε στα μητρώα του ΤΣΑΥ (συμπληρώνετε κάτι αιτήσεις και στο τέλος σας δίνουν αριθμό μητρώου και το παράβολο), κι όταν ξεκινήσετε να εργάζεστε ως γιατρός στην Ελλάδα θα πρέπει να πάτε να ενημερώσετε το ΤΣΑΥ για να ξεκινήσει η ασφάλιση!

Δες ΕΔΩ συζήτηση για το Τ.Σ.Α.Υ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΣΑΥ – ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΙΑΤΡΩΝ

1. Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο Ιατρικό Σύλλογο (ειδική βεβαίωση για εγγραφή στο ΤΣΑΥ) (πρωτότυπη)

2. Βεβαίωση Υπηρεσίας Υπαίθρου ή Νοσοκομείου με την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας και την υπουργική απόφαση διορισμού για ειδίκευση ή αγροτικό. (επικυρωμένο αντίγραφο)

ή Βεβαίωση αρμόδιας Δ.Ο.Υ. για έναρξη άσκησης ελευθέρου επαγγέλματος. (επικυρωμένο αντίγραφο)

3. Φωτοαντίγραφο και των 2 όψεων της Αστυνομικής Ταυτότητας ή της άδειας παραμονής για τους αλλοδαπούς. (επικυρωμένο αντίγραφο)

4. Πτυχίο (επικυρωμένο αντίγραφο) Για πτυχία που αποκτήθηκαν σε χώρες του εξωτερικού:

Α. Για χώρες εντός Ε.Ε.:

Επίσημη μετάφραση πτυχίου (πρωτότυπη) & πτυχίο ξενόγλωσσο (επικυρωμένο αντίγραφο)

Β. Για χώρες εκτός Ε.Ε.

Επίσημη μετάφραση πτυχίου (πρωτότυπη) & Πτυχίο ξενόγλωσσο (επικυρωμένο αντίγραφο) &

Αναγνώριση ΔΙΚΑΤΣΑ ή ΔΟΑΤΑΠ (επικυρωμένο αντίγραφο)

5. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από τη Νομαρχία (επικυρωμένο αντίγραφο) ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ & 2 ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Theodoridis, boy, εισαι θεός!

Μία διευκρίνιση!

Αυτά που λες τα θέλει στην προεγγραφή ή αργότερα κατά την έναρξη της δουλειάς/ασφάλισης;;;

Για το "1. Βεβαίωση εγγραφής στον οικείο Ιατρικό Σύλλογο (ειδική βεβαίωση για εγγραφή στο ΤΣΑΥ) (πρωτότυπη)

" πως θα το πάρουμε αφού ο ΙΣΑ θέλει πρώτα να γραφούμε στο ΤΣΑΥ; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΣΑΥ – ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΙΑΤΡΩΝ

γράφω για εγγραφή και όχι πρόεγγραφη

οπότε για προεγγραφή δεν θέλει

εγώ πάντως είχα γραφτεί στον ιατρικό σύλλογο μόλις παρέλαβα την άδεια που τους αποστάλει από τη διεύθυνση υγείας της νομαρχίας και δεν είχα γραφτεί ούτε πρόεγγραφτεί στο ΤΣΑΥ

Με την έναρξη της ειδικότητας μεταφέρθηκε ο φάκελός μου στον Ι.Σ.Α. και έκανα την εγγραφή χωρίς και πάλι να έχω κάνει προεγγραφή στο ΤΣΑΥ.

Μόλις διορίστηκα με την βεβαίωση από το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου έκανα εγγραφή στο ΤΣΑΥ πληρώνοντας 0,59€ και καταθέτοντας τα παραπάνω δικαιολογητικά παρέλαβα τον Αριθμό Μητρώου (Α.Μ.) και το Ασφαλιστικό Βιβλιάριο (σύνταξης-πρόνοιας), το Βιβλιάριο Ασφαλείας και το Συνταγολόγιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ουτε εγω ειχα προεγγραφει για να βγαλω αδεια ασκησεως επαγγελματος και τωρα ειμαι σε ασχετη πολη εν τελει,μπορω να προεγγραφω σε οποιοδηποτε ΤΣΑΥ η πρεπει στην πολη που ανηκει ο ιατρικος συλλογος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τώρα φαντάζομαι θέλεις να κάνεις εγγραφή λόγω του ότι θα εργαστείς.

Στο κατάστημα του ΤΣΑΥ του νομού που θα εργαστείς κάνεις κανονικά εγγραφή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 years later...

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/32962

 

Από 1/1/2017 καταργείται η προβλεπόμενη από το άρθρο 6 παρ. 1 του Ν.Δ. 3348/1955 εισφορά υπέρ ΤΣΑΥ (δικαίωμα εγγραφής).

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.