Jump to content

Σφραγίδα ιατρού - συνταγογράφηση


anasMZ

Recommended Posts

Ποιο είναι το πεδίο ΑΜΚΑ ιατρού στα συνταγολόγια του ΟΓΑ?

σε οσα συνταγολογια εχω δει δεν υπαρχει ειδικος χωρος για το ΑΜΚΑ του ιατρου, οποτε το γραφεις σε οποιο κενο χωρο βρεις (προσωπικα πανω απο τον Α.Μ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κενο πεδιο σου κανει?

απο τον ΟΠΑΔ παντως εχει ερθει εγγραφο που αναφερει οτι δεδομενου οτι στα συνταγολογια του ΟΠΑΔ, δεν υπαρχει πεδιο για την αναγραφη του ΑΜΚΑ του ιατρου, πρεπει η αναγραφη να γινεται χειρογραφα σε κενο σημειο της εντολης....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απλό κενό πεδίο δεν μου κάνει αν δε μου προσδιορίσει ο ΟΠΑΔ ποια εννοεί κενά πεδία σε μια συνταγή. Κενό πεδίο είναι και το εναπομείναν πεδίο αν συνταγογραηθούν 2 αντί τρεία φάρμακα.Το πεδίο που απομένει είναι κενό πεδίο. Εκεί γράφεις εσύ τον ΑΜΚΑ σου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η υπουργική απόφαση είναι σαφέστατη. Όποιος ιατρός δε συμπληρώνει στις συνταγές τον ΑΜΚΑ του παύει η σύμβασή του με το ασφαλιστικό ταμείο.

Από εκεί και πέρα η συμπλήρωση του ΑΜΚΑ γίνεται, όπως λέει και η εγκύκλιος για να νέου τύπου κοινά συνταγολόγια, στο πεδίο ΑΜΚΑ.

Στα παλαιά τύπου συμπληρώνεται σε κάποιο κενό χώρο της συνταγής, τώρα πλέον οι αγροτικοί τον έχουν στην σφραγίδα τους.

Ερώτηση προς ΑΤΙ: Σε ποιο σημείο γράφεις το ονοματεπώνυμο κτλ του συναδέλφου ειδικού που γνωματεύει τη φαρμακευτική αγωγή όταν είναι χρόνιο περιστατικό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΓΑ

Γενική Διεύθυνση Ασφάλισης

Κλάδος Φαρμακευτικής Περίθαλψης

Αρ. Πρωτ.: 39155/ 24 Ιουνίου 2010

"Επισημαίνεται ότι επειδή δεν έχουν εκτυπωθεί τα νέου τύπου συνταγολόγια στα οποία υπάρχει ειδικό πεδίο για τον ΑΜΚΑ του ιατρού, στο υφιστάμενο πεδίο Αριθμός ΤΣΑΥ θα συμπληρώνεται ο ΑΜΚΑ του ιατρού αντί του Αριθμού Μητρώου ΤΣΑΥ."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΓΑ

Γενική Διεύθυνση Ασφάλισης

Κλάδος Φαρμακευτικής Περίθαλψης

Αρ. Πρωτ.: 39155/ 24 Ιουνίου 2010

"Επισημαίνεται ότι επειδή δεν έχουν εκτυπωθεί τα νέου τύπου συνταγολόγια στα οποία υπάρχει ειδικό πεδίο για τον ΑΜΚΑ του ιατρού, στο υφιστάμενο πεδίο Αριθμός ΤΣΑΥ θα συμπληρώνεται ο ΑΜΚΑ του ιατρού αντί του Αριθμού Μητρώου ΤΣΑΥ."

Αποτελεί εγκύκλιο και άρα κατώτερης ισχύος από προεδρικό διάταγμα.Π.Δ 88/16-4-1998(ΦΕΚ 82Α), άρθρο 2 παρ.2 Α ζ ΄΄Κωδικός ιατρού που εκδίδει τη συνταγή, ο οποίος είναι ο αριθμός μητρώου του στο φορέα που υπηρετεί ή εφόσον δεν υπάρχει, ο αριθμός μητρώου του στο ΤΣΑΥ.΄΄

Κατά το διορισμό μου ορκίστηκα πίστη και υπακοή στο σύνταγμα και τους νόμους του κράτους και όχι στις εγκυκλίους των ασφαλιστικών ταμείων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φ.Ε.Κ. 65 Α’/11-5-2010

Νόμος 3846/2010

«Εγγυήσεις για την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις» που ισχύει από την ημέρα δημοσίευσης

Άρθρο 32, παράγραφος 6

Καιρός λοιπόν συνάδελφε να υπακούσεις και στον πρόσφατο νόμο.....όχι μόνο στον προ 12ετίας νόμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα κολπάκι που είδα σε έναν καθηγητή μας και το εφάρμοσα και εγώ και βρήκα την ησυχία μου: έβγαλα σφραγίδα μόνο τον ΑΜΚΑ μου, και τη βάζω πάνω από το ΑΜ ιατρού (ΟΓΑ) ή αλλού αντίστοιχα στα άλλα ταμεία (πλην του ΙΚΑ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με τον Ν. 3846/2010 είναι πλέον υποχρεωτική η συμπλήρωση όλων των πεδίων της συνταγής συμπεριλαμβανομένου του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) του ιατρού που συνταγογραφεί. Κατόπιν αυτού θα πρέπει όλοι οι ιατροί του Ιδρύματος να συμπληρώνουν από 1ης Ιουνίου 2010 σε κάθε συνταγή που εκδίδουν τον προσωπικό τους Αριθμό Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης όπως ρητά προβλέπεται στον ανωτέρω Νόμο. Η χρήση σφραγίδας στο πεδίο «ΑΜΚΑ Ιατρού» είναι επιτρεπτή με την προϋπόθεση να μην επικαλύπτονται άλλα πεδία του εντύπου της συνταγής. Σε περίπτωση που οι ιατροί δεν προχωρήσουν στην άμεση αναγραφή του ΑΜΚΑ τους το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ θα αναγκαστεί να προχωρήσει στην επιβολή πειθαρχικών κυρώσεων.

Εγκύκλιος ΙΚΑ

Το πιο απλό είναι να βγάλετε νέα σφραγίδα στην οποία θα υπάρχει και ο ΑΜΚΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φ.Ε.Κ. 65 Α’/11-5-2010

Νόμος 3846/2010

«Εγγυήσεις για την εργασιακή ασφάλεια και άλλες διατάξεις» που ισχύει από την ημέρα δημοσίευσης

Άρθρο 32, παράγραφος 6

Καιρός λοιπόν συνάδελφε να υπακούσεις και στον πρόσφατο νόμο.....όχι μόνο στον προ 12ετίας νόμο.

Επαναλαμβάνω.Για πεδίο αναγραφής ΑΜΚΑ κάνει λόγο ο νόμος. ΠΕΔΙΟ. Προφανώς εννοεί τα νέου τύπου συνταγολόγια που θα έχουν μελλοντικά και πεδίο αναγραφής ΑΜΚΑ ιατρού. Ο νόμος είναι σαφέστατος. Το προ 12 ετίας π.δ αποτελεί ακόμα νόμος του κράτους και δεν έχει καταργηθεί. Επιλεκτική χρήση νόμων δεν γίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβάμαι πως τα όσα γράφεις συνάδελφε γίνονται για λόγους εντυπωσιασμού και όχι ουσίας.

Συνταγή που δεν έχει τον ΑΜΚΑ ιατρού δεν εκτελείται από τον φαρμακοποιό. Οπότε δε νομίζω πως υπάρχει φαρμακοποιός που δέχεται να στείλει στο ασφαλιστικό ταμείο συνταγή χωρίς ΑΜΚΑ.

Εάν συνταγογραφείς λίγες συνταγές μπορεί οι φαρμακοποιοί να συμπληρώνουν τον ΑΜΚΑ σου από μόνοι τους, εφόσον τον γνωρίζουν.

Εάν πάλι οι συνταγές σου είναι πολλές το πολύ πολύ να σου τους στέλνουν πίσω τους ασφαλισμένους να σου κάνουν φασαρία για μη σωστή συνταγογράφηση.

Πλέον η συζήτηση δεν έχει νόημα. Ο καθένας κάνει ότι νομίζει σωστότερο και αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεών του.

Αυτά....καλό Σαββατοκύριακο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μην εκτελέσει ο φαρμακοποιός τη συνταγή μου. Κακό του κεφαλιού του. Εγώ μισθοδοτούμαι είτε ο φαρμακοποιός εκτελέσει τη συνταγή μου είτε όχι.Αν πάλι συμπληρωθεί ο ΑΜΚΑ από το φαρμακοποιό στη συνταγή, θεωρείται παρέμβαση σε επίσημο έγγραφο και διώκεται από το νόμο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΤΙ σε ρώτησα κάτι αλλά δεν απάντησες. Το ονοματεπώνυμο κτλ του ειδικού που χορήγησε την φαρμακευτική αγωγή σε ποιο "πεδίο" την γράφεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 4 years later...

http://www.eopyy.gov.gr/Έγγραφα ΕΟΠΥΥ/Νέα - Ανακοινώσεις - Δελτία Τύπου/ΩΣΒΩΟΞ7Μ-Ι7Ν 05-06-2016.pdf

 

ΘΕΜΑ: «Σχετικά με θέματα σφραγίδων επί των γνωματεύσεων και των παραπεμπτικών»

 

Α) Σχετικά με τις σφραγίδες των Παρόχων Δημοσίου Τομέα

Σύμφωνα με τα ανωτέρω 1) και 2) σχετικά, ορίζονται οι τύποι των σφραγίδων των Νοσοκομείων και των Μονάδων Υγείας του Π.Ε.Δ.Υ., καθώς και του προσωπικού αυτών, προκειμένου τα εκδιδόμενα έγγραφα και γνωματεύσεις να φέρουν την δέουσα νομιμοποιητική ισχύ.

Επομένως, τόσο τα παραπεμπτικά όσο και οι γνωματεύσεις, δεν εξαιρούνται των ανωτέρω διατάξεων και απαιτείται να φέρουν πέραν της σφραγίδας του θεράποντος ιατρού και μία τουλάχιστον από τις παρακάτω σφραγίδες:

1) Στρογγυλή σφραγίδα του Νοσοκομείου (Κρατικού ή Πανεπιστημιακού ή Στρατιωτικού) ή

2) Σφραγίδα της Κλινικής ή των εξωτερικών ιατρείων αυτών ή

3) Στρογγυλή σφραγίδα της μονάδας υγείας του Π.Ε.Δ.Υ.(Κέντρου Υγείας, περιφερειακού ιατρείου, κά).  

 Όλες οι ανωτέρω σφραγίδες, μπορούν να αντικατασταθούν από μία, επί της οποίας θα αναγράφονται τα πλήρη στοιχεία τόσο του φορέα όσο και του θεράποντα ιατρού και συγκεκριμένα: ΔΥΠΕ, ΤΙΤΛΟΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ – ΚΛΙΝΙΚΗΣ ή ΜΟΝΑΔΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΔΥ, ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΘΕΡΑΠΟΝΤΑ, ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, ΒΑΘΜΟΣ (Δ/ντής, Επιμελητής κά), ή ΤΙΤΛΟΣ, ΑΜΚΑ, ΤΣΑΥ Ή ΑΣΜ (για στρατιωτικούς)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.