Jump to content

Σφραγίδα ιατρού - συνταγογράφηση


anasMZ

Recommended Posts

Παιδιά, συγνώμη… :unsure:

Έψαξα στην ενότητα «Οι Τελειωμένοι», αλλά το search, όταν του δίνω τις αντίστοιχες «λέξεις –κλειδιά», δεν μου βγάζει τίποτα… :mellow::huh:

Συγκεκριμένα, θα μ’ενδιέφεραν τα παρακάτω θέματα :

*) Όταν έχουμε ήδη, στα χέρια μας πια, την Άδεια άσκησης, μπορούμε να βγάλουμε και την σφραγίδα μας –σαν Γιατροί, και άρα να έχουμε το δικαίωμα συνταγογράφησης??

Η διαδικασία, ποιά είναι??...

**) Μπορεί να δώσαμε και να περάσαμε τις Φαρμακολογίες, και με «βαθμό», αλλά η «Θεωρία», πάντα θα απέχει από την «Πράξη»…

Θα ήταν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρήσιμο, αν είχαμε, πρόχειρα, κάποια «Υποδείγματα» συνταγογραφήσεων –για να ξέρουμε ΤΙ γράφουμε και ΠΩΣ το γράφουμε, κατά περίπτωση…

Ευχαριστώ πάρα πολύ emhelpemhelpB)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και εγγραφή μπορείς να συνταγογραφήσεις σε χαρτί ιατρείου ή νοσοκομείου. Για να γράφεις σε βιβλιάριο πρέπει να είσαι:

α) Αγροτικός και γράφεις σε όλα τα ταμεία.

β) Συμβεβλημένος με το αντίστοιχο ταμείο

γ) Ειδικευόμενος σε νοσοκομείο οπότε γράφεις στα περισσότερα πλην του ΙΚΑ.

Όσο για την πράξη, θεωρητικά η συνταγογράφηση διδάσκεται στη φαρμακολογία. Αν πας στα επείγοντα ενός νοσοκομείου να παρακολουθήσεις μια εφημερία θα μάθεις ότι χρειάζεται να ξέρεις σε μερικές ώρες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Μια ερωτηση παρεμφερη ηθελα να καταθεσω.Θα ενημερωθω και απο τον συλλογο των ακτινολογων,αλλα και γενικοτερα ,επειδη δεν εκανα αγροτικο και εχω καποια κενα σχετικα με τη νομοθεσια της συνταγογραφησης ερωτω:Πως διαχωριζονται τα σκευασματα που μπορει να συνταγογραφει ενας ειδικος ιατρος και που δεν μπορει?Δεν αναφερομαι πχ στα ψυχιατρικα,που ειναι προφανως εξειδικευμενα,εχουν αλλο εντυπο κ ειναι φανερο,αναφερομαι περισσοτερο στα ευρειας χρησεως,πχ voltaren λεμε τωρα.Ενας μικροβιολογος πχ μπορει να συνταγογραφησει ή περιοριζεται απο τους κανονες του ανειδικευτου ιατρου,δλδ 1 κουτι ανα σκευασμα?Υπαρχει καπου καποιο εγγραφο που τα καθοριζει αυτα?Δν βρηκα επιμελητη να ξερει να μου πει,οποτε απευθυνομαι εδω,ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

π.χ. η voltaren δεν συνταγογραφείται από 1/6/2010. :rolleyes:

Μεταρρύθμιση του Συστήματος Φαρμακευτικής Περίθαλψης

Άρθρο 8, παράγραφος 3

Με απόφαση του Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, η οποία εκδίδεται μετά από γνώμη του ΚΕ.Σ.Υ., καθορίζονται οι παθήσεις στις οποίες αποκλειστικό δικαίωμα συνταγογράφησης έχουν ιατροί συγκεκριμένων ειδικοτήτων. Κατά παρέκκλιση των ανωτέρω, δικαίωμα συνταγογράφησης έχουν και ιατροί άλλων ειδικοτήτων, εφόσον η συνταγή συνοδεύεται από γνωμάτευση του ειδικού ιατρού που διέγνωσε την πάθηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αφού το θέμα είναι ιατρικό σφραγιδάκι...

Ζητείστε από το νοσοκομείο να αναγράφεται στην σφραγίδα σας και ο αριθμός ΑΜΚΑ που είναι υποχρεωτικός πλέον σε κάθε συνταγή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)Υποχρεωτική ειναι η επισυναψη μονο της διαγνωσης συγκεκριμενης παθησης,οχι κ η συνταγη?Δλδ την συνταγογραφουμενη θεραπεια μπορει να την καθορισει ο αλλος κατα παρεκκλιση συνταγογραφων?

2)Δλδ πρεπει να φαινεται το ΑΜΚΑ ιατρου?Να αλλαξουμε σφραγιδα δλδ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Δεν κατάλαβα τίποτα

2. Αν θες μην βάζεις τον ΑΜΚΑ στη σφραγίδα σου και γράφε σε κάθε συνταγή τα 11 ψηφία :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πρωτο τελικα το ειδα καλυτερα στον νομο κ το καταλαβα,ευχαριστω,δλδ η θεραπεια μπορει να καθοριστει κ απο αλλον,απο ο'τι καταλαβα.Ευχαριστω για την αμεση ενημερωση.Ο καταλογος των ειδικων παθησεων που μπορει να βρεθει?Ευχαριστω κ παλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοουσα δλδ οτι κανει τη διαγνωση ταδε ,πχ κατι απλο ,γαστρεντεριτιδα,ενας γαστρεντερολογος,αλλα τη θεραπεια μπορει να την καθορισει κ ενας πχ ιατροδικαστης κ να συνταγογραφησει,μονο δλδ αν υπαγεται στις ειδικες κατηγοριοποιημενες παθησεις,υποχρεουται να επισυναψει τη διαγνωση του εγκεκριμενου ειδικου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η θεραπεία καθορίζεται από τον θεράπων ιατρό. Ο συνταγογράφος ιατρός για να συνταγογραφήσει πρέπει ή να συμφωνεί με τη φαρμακευτική αγωγή του θεράποντα ιατρού, οπότε αντιγράφει τα φάρμακα της γνωμάτευσης του θεράποντα ιατρού ή δε συμφωνεί και εφόσον εξετάσει τον ασθενή δίνει άλλη αγωγή άρα συνταγογραφεί τα δικά του φάρμακα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας κ βρηκα παπα ειπα να θαψω 5,6..Αλλο ερωτημα,βασει νομου δλδ το ΑΜΚΑ πρεπει να φαινεται ο αμ μας στο ΤΣΑΥ πρεπεινα φαινεται στη σφραγιδα τελικα ή οχι?Αλλοι εχουν,οι πιο πολλοι οχι,στα δημ. νοσοκομεια,αλλα ποιο ειναι το νομοτυπο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οποτε επι της ουσιας μη κατηγοροποιημενη παθηση τη χειριζονται ολοι οι ιατροι ανεξαιρετως και κατηγοριοποιημενη οι αλλης ειδικοτητας αναγκαστικα συνταγογραφουν απο τη γνωματευση του θεραποντα ειδικου,οπως κανει για ολα ενας αγροτικος πχ.Δλδ χρησιμος θα ηταν αυτος ο καταλογος,για να μην μπαινουμε σε ξενα χωραφια,αν κ παντογνωστες με αποψη επι παντος επιστητου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας κ βρηκα παπα ειπα να θαψω 5,6..Αλλο ερωτημα,βασει νομου δλδ το ΑΜΚΑ πρεπει να φαινεται ο αμ μας στο ΤΣΑΥ πρεπεινα φαινεται στη σφραγιδα τελικα ή οχι?Αλλοι εχουν,οι πιο πολλοι οχι,στα δημ. νοσοκομεια,αλλα ποιο ειναι το νομοτυπο?

Ν. 3846/11-5-2010, ΦΕΚ 66Α, άρθρο 32, παρ. 6:

"Συνταγές φαρμάκων στις οποίες δεν έχουν συμπληρωθεί όλα τα πεδία του συνταγολογίου συμπεριλαμβανομένου και του Αριθμού Μητρώου Κοινωνικής Ασφάλισης (ΑΜΚΑ) του αρμόδιου ιατρού που συνυπογράφει δεν εκτελούνται από τον φαρμακοποιό."

Στα πεδία του συνταγολογίου είναι και ο Α.Μ. Τ.Σ.Α.Υ. οπότε είναι υποχρεωτικό και αυτό.

Για να αποφύγεις τη συχνή αναγραφή πρόσθεσέ το στη σφραγίδα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν γνωριζετε που να ανατρεξουμε για το θεμα αυτου του καταλογου θα ειμαι ευγνωμων,δεν ξερω αν υπαρχει ηδη καπου εδω μεσα στο site.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επρεπε να το περιμενω.Ο νομος παντως τα λεει.Το ΚΕΣΥ δλδ θα επρεπε να εκδοσει κατι τετοιο συμφωνα με το νομο βασισμενο σε καποια διεθνη guidelines,αλλα δεν εχει γινει.

Τυχαιο?Δεν νομιζω,οποτε 11888 κ βλεπουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στόχος του υπουργείου είναι εκτός του ονόματος,επιθέτου,τίτλου,χώρου εργασίας,τηλεφώνου,ΑΜΚΑ,ΑΜ.ΤΣΑΥ,ΑΜ.ΙΣΑ,ΑΜ.ΤΡΑΙΝΟΣΕ,ΑΜ.ΟΑΕΔ και ότι άλλο ΑΜ διαθέτει κάνεις (πχ. αρ.ταυτότητας και δίπλωμα οδήγησης) να μπεί στο ρεκόρ Γκίνες Έλληνας με τη μεγαλύτερη...σφραγίδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θέλω να συνταγογραφώ σε βιβλιάρια συγγενών μου χωρίς να έχω ιατρείο ή δουλειά σε Νοσοκομείο, μπορώ?

Δε θα παίρνω χρήματα.

Έχω και ΑΜΚΑ και αριθμό μητρώου ΤΣΑΥ και ειδικότητα.

Δεν έχω όμως κάνει αίτηση για άδεια Ιατρείου.

Δε θα έχω ιατρείο, θα κάνω μετεκπαιδεύσεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και κάτι ενδιαφέρον από το ΦΕΚ που πόσταρε ο Τάσος:

"2. Δεν καλύπτεται η δαπάνη των φαρμάκων: α) των

οποίων η άδεια κυκλοφορίας ορίζει ότι χορηγούνται και

χωρίς ιατρική συνταγή,

"

δηλ. ήδη από το 2006 δεν θα έπρεπε να καλύπτονται η δαπάνη για φάρμακα που τα παίρνει κανείς και χωρίς συνταγή. Εφόσον ίσχυε αυτό ήδη, γιατί κάναν ολόκληρη φασαρία με το κατάλογο των μη καλυπτόμενων φαρμάκων (βλ. βολτάρεν) που δημοσιευτήκε πριν από δύο μήνες?

Ο κατάλογος με τις παθήσεις που υπάρχει? Θαχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε τι ανήκει σε ποια ειδικότητα σύμφωνα με το υπουργείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.