Jump to content

Ποιστοποιητικό θανάτου


erian

Recommended Posts

Συνάδελφοι ΧΕΛΠ!!! ζω σε ένα χωριό είμαι σε αναμονή για την ειδικότητα μου, και αυτασφάλιστος στο ΤΣΑΥ και με μπλοκ παροχής υπηρεσιών. Συχνά μου ζητούν να πάω για πιστοποίηση θανάτου... Ξέρει κανένας την διαδικασία??? Δεν έχω πάει φυσικά ποτέ γιατι δεν ξέρω και φοβάμαι. Αν κάποιος ξέρει κάτι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω ότι οι περισσότεροι γιατροί, εφόσον γνωρίζουν τον θανόντα (και από τι έπασχε), το συμπληρώνουν άφοβα το πιστοποιητικό.

Αλλά αν δεν τον ήξερες, καλύτερα ίσως είναι να φυλάς τα ρούχα σου και να μην το συμπληρώσεις. Διοτί πολλές μαλακίες γίνονται όταν μπλέκονται τα κληρονομικά...

(α, και διόρθωσε στον τίτλο το "οι"! )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον εμας ο ψαρουλης μας ελεγε οτι αυτος ο οποιος μπορει να συμπληρωσει το πιστοποιητικο θανατου ειναι ο προσωπικος γιατρος του θανοντα που ξερει το ιστορικο του και την πιθανη αιτια θανατου.

αν θελεις να αποφυγεις κατι τετοιο, πες οτι δεν εισαι ο ειδικος γιατρος για αυτο και οτι υπαρχει πιθανοτητα να κανεις λαθος.

οποτε θα σταματησουν να σε πιεζουν:Ρ κανενας δε θελει να κανεις λαθος:Ρ οποτε δε θα σε προτιμησουν!

αυτο βεβαια μας το ειπε για τις νεκροτομες κυριως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε περίπτωση αιφνίδιου ή βίαιου θανάτου πιστοποιητικό θανάτου υπογράφει μόνο ο ιατροδικαστής.

Σε περίπτωση φυσικού θανάτου ο θεράπων ιατρός.

υ.γ. το ορθογραφικό στον τίτλο μπορούν να το αλλάξουν μόνο οι 5 moderator του topic και μόνο αυτοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 9 years later...

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΘΑΝΑΤΟΥ

 

http://www.1dype.gov.gr/wp-content/uploads/2018/04/ΙΑΤΡΙΚΑ-ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ-ΘΑΝΑΤΟΥ.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.