Jump to content

Διακομιδές


billyz

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Ως εργαζόμενος σε νοσοκομεί οτης νησιωτικής επαρχίας, αντιμετωπίζω το τεράστιο πρόβλημα των διακομιδών......

Θα παρακαλούσα οποιονδήποτε γνωρίζει να μου λύσει ορισμένες απορίες...

1. Νομικό καθεστώς διακομιδών.....

2. Είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε διακομιδές, συμβαδίζει με τη σύμβαση τοθ ειδικευόμενου?

3. Μπορεί να με υποχρεώνει το νοσοκομείο να διακομίζω περιστατικά εκ΄τος του τομέα ειδίκευσής μου? πχ. ειδικευόμενοσ χειρουργός να διακομίζει νεογνά σε θερμοκοιτίδα??

4. Οι διακομιδές είναι δουλειά των ειδικευόμενων ή μπορεί να συνοδεύσει και κανένας ειδικός αφού καίγεται τόσο πολύ να στείλει το περιστατικό?

5. Μπορεί κάποιος να αρνηθεί να διακομίσει περιστατικό το οποίο κρίνει ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί, εφ'όσον μάλιστα υπάρχεουν οι εναλλακτικές λύσεις να το συνοδεύσει ειδικός ή να καλέσουν ντακότα? γενικά μπορεί να αρνηθεί κα΄ποιος διακομιδή επικαλούμενος ζητήματα νομικής κάλυψης?

Σημ: Αναφέρομαι σε συνοδεία περιστατικών σε νοσοκομεία της Αθήνας με το αεροπλάνο της γραμμής.. το νοσοκομείο στο πρόγραμμα εφημεριών των ειδικευόμενων έχει 2 στήλες με την ένδειξη "μεταφορά Α κ Β" όπου βάζει καθημερινά 2 ειδικευόμενους των βασικών ειδικοτήτων.. τισ ημέρες αυτές τις πληρώνει ως πλασματικές εφημερίες...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νομικό μας τμήμα (τάσος) επεξεργάζεται το αίτημά σας και θα επανέλθει σε εύλογο χρονικό διάστημα.
sign-smiley-442.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νομικό μας τμήμα (τάσος) επεξεργάζεται το αίτημά σας και θα επανέλθει σε εύλογο χρονικό διάστημα.

XAXAXAXAXAXAAXAXAXAXAXAXAΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧ εγραψες

(τασος μην τον εκλαβεις αρνητικα το γελωτα,το βρηκα πετυχημενο τι να κανω, keep on good work εσυ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου απαντήσω σ αυτά που ξέρω από την εμπειρία μου.

Επιμελητές κάνουν διακομιδές όταν είναι καλά τα λεφτά (κανονίzουν επιπλέον αμοιβή από την οικογένεια) ή αν θέλουν να πάνε ΣΚ αθήνα με έξοδα άλλων.

Μωρά πρέπει να συνοδεύονται από παιδίατρο αλλά αν οι παιδίατροι ισχυριστούν κώλυμα το νοσοκομείο μπορεί να στείλει οποιονδήποτε γιατρό του νοσοκομείου.

Ντακότες τέλος. Με C-130 ή μ ελικόπτερα γίνονται οι διακομιδές. Κι επειδή το κόστος είναι μεγάλο και η λίστα αναμονής ατελείωτη, χρησιμοποιούνται για υπερεπείγοντα, διασωληνωμένους κτλ, και προτιμάται η απλή και φτηνή λύση της γαλαρίας δεξιά όπως μπαίνουμε απ την πίσω είσοδο σε αεροπλάνα της Ολυμπιακής.

Γενικά νομίζω οτι αν επικαλεστείς αδυναμία ν αντιμετωπίσεις το περιστατικό λόγω έλλειψης κατάλληλης εκπαίδευσης, κι αν ζητήσεις χαρτί υπογεγραμμένο από το διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας οτι δε φέρεις καμία ευθύνη ότι κι αν συμβεί αφού έχεις ενημερώσει την υπηρεσία οτι δεν έχεις εκπαιδευτεί το πιο πιθανό είναι να σ αφήσουν ήσυχο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το νομικό μας τμήμα (τάσος) επεξεργάζεται το αίτημά σας και θα επανέλθει σε εύλογο χρονικό διάστημα.

XAXAXAXAXAXAAXAXAXAXAXAXAΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΧΑΑΧ εγραψες

(τασος μην τον εκλαβεις αρνητικα το γελωτα,το βρηκα πετυχημενο τι να κανω, keep on good work εσυ)

under20constructiontk2.gif
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πρόβλημα το έχουμε κυρίως με τα παιδιατρικά και τα νεογνά τα οποία ουδείς γνωρίζει να αντιμετωπίσει... ούτε οι παιδίατροι...

Για τα Ψ-130 δεν έχουμε πρόβλημα, συνοδεύει κάποιος μέχρι το αεροδρόμιο που είναι και κοντά και εκεί παραλαμβάνει ο εκαβίτης ιατρός του αεροπλάνου.. .ντακότα τρόπος του λέγειν..

Εγώ απ'ότι έχω καταλάβει , το καθεστώς νομικά είναι ασαφές και διάτρητο, αλλά ξέρω καλά ότι κανείς δεν θα με καλύψει αμα στραβώσει το περιστατικό στη διάρκεια της πτήσης... συχνά μάλιστα , ειδικά σε παιδάκια που και οι γονείς είναι αγχωμένοι κλπ. πιάνουν ορισμένοι ειδικοί και τους καθησυχάζουν ότι δεν πρόκειται να συμβεί απολύτως τίποτα κλπ... εκθέτοντας σε ακόμα περισσότερο... εγώ αυτό που έχω σκεφτεί να κάνω άμα είναι κάτι που δεν σκοπέυω να πάω είναι..να δηλώσω εγγράφως στη διόικηση ότι δεν έχω την εκπαίδευση να διαχειριστώ το περιστατικό γιατί μπλα μπλα μπλα.. .και αν το νοσοκομείο επιμένει ας υπογράψει ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας ότι με εντέλλει να πάω.. εφ'όσον είναι περιστατικό που χρήζει εξειδικευμένης φροντίδας...πχ νεογνό.. επίσης να πω στους συγγενείς ότι ..εμένα με επιστράτευσαν για την μεταφορά αλλά οφείλετε να γνωρίζετε ότι είμαι ειδικευόμενος παθολόγος και δεν έχω καμία εμπειρία και εκπαίδευση για τη διαχείριση - αντιμετώπιση του νεογνού... και ας πάνε αυτοί μετά να απαιτήσουν να το πάει παιδίατρος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... το τοπικ που μου έστειλες λινκ το είχα δει, αλλά αφορά κυρίως στους αγροτικούς... είναι διαφορετικό το καθεστώς για αυτούς γιατί είναι διαφορετικός ο ρόλος τους υποτίθεται μέσα στο σύστημα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως, θα πάω να υποβάλλω αίτημα να ενημερωθώ από τη νομική υπηρεσία του ΠΙΣ ή κάποιου παρεμφερούς οργάνου... βέβαια δεν ξέρω αν θα φιλοτιμηθεί κανείς να μου απαντήσει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου απαντήσω σ αυτά που ξέρω από την εμπειρία μου.

Επιμελητές κάνουν διακομιδές όταν είναι καλά τα λεφτά (κανουνίσουν επιπλέον αμοιβή από την οικογένεια) ή αν θέλουν να πάνε ΣΚ αθήνα με έξοδα άλλων.

Μωρά πρέπει να συνοδεύονται από παιδίατρο αλλά αν οι παιδίατροι ισχυριστούν κώλυμα το νοσοκομείο μπορεί να στείλει οποιονδήποτε γιατρό του νοσοκομείου.

Ντακότες τέλος. Με C-130 ή μ ελικόπτερα γίνονται οι διακομιδές. Κι επειδή το κόστος είναι μεγάλο και η λίστα αναμονής ατελείωτη, χρησιμοποιούνται για υπερεπείγοντα, διασωληνωμένους κτλ, και προτιμάται η απλή και φτηνή λύση της γαλαρίας δεξιά όπως μπαίνουμε απ την πίσω είσοδο σε αεροπλάνα της Ολυμπιακής.

Γενικά νομίζω οτι αν επικαλεστείς αδυναμία ν αντιμετωπίσεις το περιστατικό λόγω έλλειψης κατάλληλης εκπαίδευσης, κι αν ζητήσεις χαρτί υπογεγραμμένο από το διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας οτι δε φέρεις καμία ευθύνη ότι κι αν συμβεί αφού έχεις ενημερώσει την υπηρεσία οτι δεν έχεις εκπαιδευτεί το πιο πιθανό είναι να σ αφήσουν ήσυχο.

το πρόβλημα το έχουμε κυρίως με τα παιδιατρικά και τα νεογνά τα οποία ουδείς γνωρίζει να αντιμετωπίσει... ούτε οι παιδίατροι...

Για τα Ψ-130 δεν έχουμε πρόβλημα, συνοδεύει κάποιος μέχρι το αεροδρόμιο που είναι και κοντά και εκεί παραλαμβάνει ο εκαβίτης ιατρός του αεροπλάνου.. .ντακότα τρόπος του λέγειν..

Εγώ απ'ότι έχω καταλάβει , το καθεστώς νομικά είναι ασαφές και διάτρητο, αλλά ξέρω καλά ότι κανείς δεν θα με καλύψει αμα στραβώσει το περιστατικό στη διάρκεια της πτήσης... συχνά μάλιστα , ειδικά σε παιδάκια που και οι γονείς είναι αγχωμένοι κλπ. πιάνουν ορισμένοι ειδικοί και τους καθησυχάζουν ότι δεν πρόκειται να συμβεί απολύτως τίποτα κλπ... εκθέτοντας σε ακόμα περισσότερο... εγώ αυτό που έχω σκεφτεί να κάνω άμα είναι κάτι που δεν σκοπέυω να πάω είναι..να δηλώσω εγγράφως στη διόικηση ότι δεν έχω την εκπαίδευση να διαχειριστώ το περιστατικό γιατί μπλα μπλα μπλα.. .και αν το νοσοκομείο επιμένει ας υπογράψει ο διευθυντής ιατρικής υπηρεσίας ότι με εντέλλει να πάω.. εφ'όσον είναι περιστατικό που χρήζει εξειδικευμένης φροντίδας...πχ νεογνό.. επίσης να πω στους συγγενείς ότι ..εμένα με επιστράτευσαν για την μεταφορά αλλά οφείλετε να γνωρίζετε ότι είμαι ειδικευόμενος παθολόγος και δεν έχω καμία εμπειρία και εκπαίδευση για τη διαχείριση - αντιμετώπιση του νεογνού... και ας πάνε αυτοί μετά να απαιτήσουν να το πάει παιδίατρος...

Όχι απλώς μπορείς να το κάνεις, βάσει του κώδικα ιατρικής δεοντολογίας είσαι υποχρεωμένος να ενημερώσεις τους συγγενείς και να έχεις τη συγκατάθεσή τους αφού η διακομιδή είναι ιατρική πράξη. Ακόμα κι αν σέ υποχρεώσει η ιατρική υπηρεσία, άντε να τα βγάλει πέρα ο διοικητής με τους εξαγριωμένους γονείς.

Άρθρο 9

Υποχρεώσεις του ιατρού προς τον ασθενή.

1. Ο ιατρός δίνει προτεραιότητα στην προστασία της υγείας του ασθενή.

2. Ο ιατρός δεν μπορεί να αρνείται την προσφορά των υπηρεσιών του για λόγους άσχετους προς την επιστημονική του επάρκεια, εκτός εάν συντρέχει ειδικός λόγος, που να καθιστά αντικειμενικά αδύνατη την προσφορά των υπηρεσιών του.

3. Ο ιατρός οφείλει να παρέχει τις υπηρεσίες του για την αντιμετώπιση επειγόντων περιστατικών ανεξάρτητα από την ειδικότητά του. Η υποχρέωση αυτή βαρύνει τον ιατρό, ακόμη και όταν δεν υπάρχουν τα κατάλληλα μέσα για την άσκηση της ιατρικής, και ισχύει μέχρι την παραπομπή του ασθενή σε ιατρό κατάλληλης ειδικότητας ή τη μεταφορά του σε κατάλληλη μονάδα παροχής υπηρεσιών φροντίδας και περίθαλψης. Σε κάθε περίπτωση, ο ιατρός οφείλει να εξαντλήσει τις υπάρχουσες, κάτω από τις δεδομένες συνθήκες, δυνατότητες, σύμφωνα με τις επιταγές της ιατρικής επιστήμης.

4. Ο ιατρός μπορεί να διακόψει την παροχή των υπηρεσιών, που ήδη προσφέρει στον ασθενή του, για λόγους επιστημονικούς ή προσωπικούς και εφόσον δεν τίθεται σε άμεσο κίνδυνο η υγεία ή η ζωή του τελευταίου. Στην περίπτωση αυτή, οφείλει, εφόσον του ζητηθεί, να υποδείξει άλλο συνάδελφό του για την αναπλήρωσή του.

Το άρθρο αυτό είναι απ τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας και ισχύει για όλους, απ τον αγροτικό ως το διευθυντή κλινικής. Η παράγραφος 4 σε καλύπτει πλήρως για να αρνηθείς διακομιδή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως, θα πάω να υποβάλλω αίτημα να ενημερωθώ από τη νομική υπηρεσία του ΠΙΣ ή κάποιου παρεμφερούς οργάνου... βέβαια δεν ξέρω αν θα φιλοτιμηθεί κανείς να μου απαντήσει..

Αν πάρεις απάντηση, ανέβασέ την να τη δούμε και εμείς.

Thanks.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως, θα πάω να υποβάλλω αίτημα να ενημερωθώ από τη νομική υπηρεσία του ΠΙΣ ή κάποιου παρεμφερούς οργάνου... βέβαια δεν ξέρω αν θα φιλοτιμηθεί κανείς να μου απαντήσει..

Πριν 2 εβδομάδες ξεκίνησα να ασχολούμαι με το θέμα των διακομιδών.Σύμφωνα λέει με την ελληνική νομοθεσία,διακομιδές κάνουν ειδικοί,γιατροί του ΕΚΑΒ και όσοι έχουν κατάλληλα πιστοποιητικά.Οι αγροτικοί δεν έχουν τίποτα από αυτά,όμως επειδή υποχρεούνται να "μεριμνήσουν" τη διακομιδή,σε περίπτωση που δεν υπάρχει άλλος ανεβαίνεις εσύ με την καλή σου διάθεση.Φυσικά δεν έχεις καμία νομική κάλυψη,άρα έχεις δικαίωμα να αρνηθείς αν αισθάνεσαι ότι δεν είσαι έτοιμος.

Δεν έχεις δικαίωμα να αρνηθείς σε περίπτωση που στη διακομιδή υπάρχει ειδικός

ΚΑΙ

Είσαι υποχρεωμένος να πας σύμφωνα με τα 1397/83 ΦΕΚ 143(7/10/83) απόφαση Υ4Δ γενικό προτ οίκοθεν 53080 (23/05/2003) ΦΕΚ 740 1/6/05 σε περίπτωση που σε ορίσει ο επιμελητής σου,όμως πας με ευθύνη δικιά του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.