Jump to content

Αναβολές τέλος από το 2010


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

«Αλαλούμ» έχει προκαλέσει η αποκάλυψη από το «ΘΕΜΑ» της πρόθεσης του υπουργείου Εθνικής Αμυνας να θεσπίσει ηλικιακό όριο για την υποχρεωτική κατάταξη στις Ενοπλες Δυνάμεις.

Από την Κυριακή του Πάσχα το «ΘΕΜΑ» αποκάλυψε τα σχέδια για στράτευση όλων των Ελλήνων αμέσως μόλις ολοκληρώνουν τις σπουδές τους στο Λύκειο και αφού προηγουμένως δώσουν εξετάσεις για να εισαχθούν σε πανεπιστημιακά εκπαιδευτικά ιδρύματα - στο εσωτερικό και στο εξωτερικό.

«Δεν έχουμε τίποτα με τις αναβολές λόγω σπουδών, αλλά με τις σπουδές λόγω… αναβολής», δήλωσε ο αρμόδιος υφυπουργός για στρατολογικά θέματα κ. Κώστας Τασούλας, επισημαίνοντας ότι «από τη στιγμή που η θητεία αποτελεί συνταγματική υποχρέωση όλων των Ελλήνων, δημιουργείται ανισότητα μεταξύ εκείνων που έχουν δυνατότητα αναβολής λόγω σπουδών και εκείνων που δεν έχουν». Την άποψη ότι η πλειονότητα των νέων που καλούνται να υπηρετήσουν στρατιωτική θητεία προσπαθούν να μεταθέσουν στο μέλλον την υποχρέωσή τους, ευελπιστώντας ότι τότε θα κάνουν μια ηπιότερη και ενδεχομένως μικρότερη θητεία, ασπάζεται και η στρατιωτική ηγεσία του Πενταγώνου στο σύνολό της.

Τα στοιχεία που κοινοποίησε το «ΘΕΜΑ» δείχνουν ότι σε μεγάλο βαθμό οι νέοι δεν ζητούν αναβολή προκειμένου να σπουδάσουν, αλλά αποσκοπούν κυρίως στο να αποφύγουν την ταλαιπωρία που θεωρούν ότι συνεπάγεται η θητεία στον Στρατό Ξηράς. Το 2007 εκλήθησαν για κατάταξη 125.700 νέοι. Από τους 111.000 που επρόκειτο να παρουσιαστούν στο Στρατό τελικώς κατατάχθηκαν μόνο 55.200, ποσοστό 49,86%. Διαφορετική είναι η εικόνα στα «ευγενή» σώματα του Ναυτικού και της Αεροπορίας, καθώς η πλειονότητα των Ελλήνων ταυτίζει τη θητεία σ’ αυτά τα επιτελεία με την έννοια της «λούφας». Στο Πολεμικό Ναυτικό από τους 6.500 υπόχρεους στράτευσης που εκλήθησαν κατετάγησαν οι 5.500, ποσοστό 85% του συνόλου. Στην Πολεμική Αεροπορία παρουσιάστηκαν 6.500 από τους συνολικά 8.200 νέους που εκλήθησαν, δηλαδή οι υπόχρεοι στράτευσης ανταποκρίθηκαν σε ποσοστό 79%.

Σύμφωνα με τις υπάρχουσες πληροφορίες, το μέτρο της υποχρεωτικής στράτευσης για όλους αδιακρίτως τους νέους αναμένεται να τεθεί σε ισχύ σταδιακά από το 2010, και αυτό θα σημάνει τον οριστικό τερματισμό των «ευεργετικών» αναβολών για λόγους σπουδών. Από το ίδιος έτος, το 2010 δηλαδή, το Πεντάγωνο σχεδιάζει να βάλει «μαχαίρι» στις αναβολές για την απόκτηση μεταπτυχιακού και διδακτορικού διπλώματος. Η ρύθμιση αυτή, με την οποία θα τερματιστεί η χορήγηση αναβολών στους μεταπτυχιακούς και επί διδακτορία φοιτητές, θα αποτελέσει το πρώτο βήμα για την υλοποίηση του σχεδίου υποχρεωτικής στράτευσης όλων των Ελλήνων αμέσως μόλις συμπληρώνουν τα δεκαοχτώ τους χρόνια. Σήμερα οι υπόχρεοι στράτευσης που ολοκληρώνουν το μεταπτυχιακό τους μπορούν να λάβουν αναβολή μέχρι το 28ο έτος και όσοι κάνουν διδακτορική διατριβή έχουν το δικαίωμα να παραμείνουν εκτός στρατεύματος έως ότου συμπληρώσουν την ηλικία των 30 ετών. Με τις αλλαγές που μελετά το Πεντάγωνο ουδείς θα μπορεί να λαμβάνει αναβολή πέραν των 28 ετών προτού καταταγεί στον Στρατό για να εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις.

«Οι έρευνες και η εξέλιξη δείχνουν ότι το 20% όσων παίρνουν αναβολή για μεταπτυχιακά δεν γυρίζει καθόλου», δήλωσε σχετικά ο υπουργός Εθνικής Αμυνας κ. Βαγγέλης Μεϊμαράκης.

Οπως πληροφορείται το «ΘΕΜΑ», στο υπουργείο Εθνικής Αμυνας έχει ωριμάσει η ιδέα της επιβολής συγκεκριμένου ορίου ηλικίας για την εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων που απορρέουν από το Σύνταγμα για όλους τους Ελληνες. «Οι ΕΣΣΟ (σ.σ.: εκπαιδευτικές σειρές) αποδεκατίζονται από τις αναβολές και τις ανυποταξίες», διαπιστώνει κορυφαίο στέλεχος του Πενταγώνου και επιβεβαιώνει ότι το σύστημα υποχρεωτικής στράτευσης μετά το Λύκειο θα αρχίσει να εφαρμόζεται από το 2010.

Η επίσημη ανακοίνωση αναμένεται μέσα στο έτος, το αργότερο μέχρι τις αρχές του 2009. Οι αλλαγές δεν θα γίνουν με βίαιο τρόπο αλλά σταδιακά. Αναμένεται μάλιστα να προσδιοριστεί ένα μεταβατικό διάστημα τριών ετών, ώστε οι νέες ρυθμίσεις να αφομοιωθούν από το σύνολο της κοινωνίας. «Το πρώτο έτος (εννοεί το 2010) θα δώσουμε τη δυνατότητα να παρουσιαστούν ακόμη και αυτοί που θα είναι 20 ετών», αποκαλύπτει η ίδια πηγή και διευκρινίζει ότι «η ηλικιακή οροφή από την οποία θα απορρέει η δυνατότητα λήψης αναβολής θα πέφτει κάθε χρόνο έτσι ώστε σε μία τριετία να καταταγούν αυτομάτως όσοι έχουν συμπληρώσει τα 18 χρόνια».

Ο κ. Μεϊμαράκης πάντως απέφυγε να επιβεβαιώσει εάν το 2013 θα είναι η χρονιά της πλήρους εφαρμογής του μέτρου της υποχρεωτικής στράτευσης: «Δεν λέω το πότε θα γίνει, γιατί αν πω τώρα ότι θα γίνει τότε, όλοι θα πηγαίνουν να παίρνουν αναβολή για να πάνε τότε και θα οδηγηθούμε σε μια στρέβλωση. Γιατί εδώ δεν παίρνουν όλοι αναβολή λόγω σπουδών, αλλά εφευρίσκουν σπουδές για να πάρουν αναβολή», τόνισε ο υπουργός Εθνικής Αμυνας σε συνέντευξή του στο ραδιόφωνο του ALPHA.

Η κυβέρνηση πάντως δεν κατάφερε να αποσπάσει την επιδιωκόμενη συναίνεση των κομμάτων για την ταχεία προώθηση των σχεδιασμών της. ΠΑΣΟΚ, ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ είπαν «όχι» στην υποχρεωτική στράτευση στα 18, ενώ ο ΛΑΟΣ επικρότησε τις εξαγγελίες του υπουργείου Aμυνας.

Σε ένα παράλληλο επίπεδο, η δημοσιοποίηση του σχεδιασμού του Πενταγώνου για υποχρεωτική στράτευση των Ελλήνων φαίνεται ότι δυσαρέστησε ορισμένους οι οποίοι διεκδικούν την πατρότητα των «αποκαλύψεων».

Στη στήλη «Φαντάρε πού πας» της «Κυριακάτικης Ελευθεροτυπίας», η οποία κυκλοφόρησε την περασμένη Κυριακή, αναφέρεται ότι «το θέμα της υποχρεωτικής στράτευσης στα 18, που επανήλθε στο προσκήνιο, το είχε αποκαλύψει η “Κ.Ε.” από πέρυσι τον Μάρτιο. Ηταν ο κύριος τίτλος του φύλλου μας στις 4 Μαρτίου 2007: “Από το σχολείο στη σκοπιά”». Ο ίδιος ο υπουργός, τότε, το επιβεβαίωσε σε τηλεοπτική του συνέντευξη». Σύμφωνα με τον συντάκτη του δημοσιεύματος στην «Κ.Ε.», «η προκήρυξη των πρόωρων εκλογών ανέστειλε προσωρινά τα σχέδια του υπουργείου. Αν και τώρα το θέμα αναθερμαίνεται (με δημοσίευμα της εφημερίδας “Πρώτο Θέμα», η οποία “ξέχασε” να αναφερθεί στο δημοσίευμά μας), οι αντιδράσεις είναι μεγάλες».

Ως συντάκτης του δημοσιεύματος οφείλω μια απάντηση στη στήλη της «Κ.Ε.». Προφανώς και το «ΘΕΜΑ» δεν «ξέχασε» να αναφερθεί στην «Κ.Ε.». Το «ΘΕΜΑ» δεν είχε κανένα λόγο να το πράξει, απλώς και μόνο διότι η αποκάλυψη της κυβερνητικής πρόθεσης για στράτευση στα 18 έγινε πολύ παλαιότερα από την 4η Μαρτίου του 2007.

Το «ΘΕΜΑ» είχε αναφερθεί για πρώτη φορά στη στράτευση στα 18 με εκτενές ρεπορτάζ στο φύλλο της 11ης Δεκεμβρίου του 2005. Μήπως (για να χρησιμοποιήσουμε τον καινοφανή ισχυρισμό του φαντάρε πού πας») ήταν η «Κ.Ε.» που το 2007 «ξέχασε» να αναφέρει ότι το ρεπορτάζ είχε αποκαλυφθεί από το «ΘΕΜΑ»;

Ή μήπως η στήλη της «Κ.Ε.» θεωρεί ότι επειδή έγραψε για τη στράτευση στα 18, όποιος στο μέλλον θελήσει να δημοσιεύσει νεότερες πληροφορίες για το ζήτημα χρειάζεται τη συναίνεση και την άδειά της;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Last Reply

Έχεις δίκαιο, δεν μπορεί εμείς να πάμε στα σύνορα και να χτυπάμε τα γερμανικά νούμερα και ο ΑΕΛ να φιδιάζει! :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πρωτα η πατριδα μου με υποχρεωσε να ξενιτευτω για να σπουδασω (λες και οι ικανοτητες μου μετρανε περισσοτερο στο εξωτερικο, αφου εκει μπηκα στο πανεπιστημιο, ενω για εδω ηταν ανεπαρκεις) και τωρα μου ζηταει να την υπηρετησω? Ενδιαφερθηκε πως νιωθω και πως ζω σε μια διαφορετικη χωρα, κουλτουρα, γλωσσα και ιδεολογια? ΟΧΙ! Ας μου φτιαξει λοιπον πρωτα πανεπιστημια και νοσοκομεια, και μετα ας ερθει να μου ζηταει να εκπληρωσω τις υποχρεωσεις μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πρωτα η πατριδα μου με υποχρεωσε να ξενιτευτω για να σπουδασω (λες και οι ικανοτητες μου μετρανε περισσοτερο στο εξωτερικο, αφου εκει μπηκα στο πανεπιστημιο, ενω για εδω ηταν ανεπαρκεις) και τωρα μου ζηταει να την υπηρετησω? Ενδιαφερθηκε πως νιωθω και πως ζω σε μια διαφορετικη χωρα, κουλτουρα, γλωσσα και ιδεολογια? ΟΧΙ! Ας μου φτιαξει λοιπον πρωτα πανεπιστημια και νοσοκομεια, και μετα ας ερθει να μου ζηταει να εκπληρωσω τις υποχρεωσεις μου.

Συμπάσχω με το "ΔΡΑΜΑ" σου !!!

Και πιστεύω μέχρι να ΣΟΥ φτιαξουν πανεπιστήμια και νοσοκομεία να μείνεις στην ξενητιά !

Αν δε ΣΟΥ έχουν και μια ξανθιά να πηδάς κάθε μέρα δε συμφέρει να υπηρετήσεις αυτή τη χώρα.

Εδω ακομα και η Αλβανια καταργησε τη θητεια, κι εμεις ακομα στο Μεσαιωνα... emeleos

Η Αλβανία που κατάργησε τη θητεία βγήκε απο το Μεσαίωνα και η υπανάπτυκτη Ελλάδα θέλει ακόμα να έχει αξιόμαχο στρατό.

Τα έχεις μπερδέψει λίγο μου φαίνεται ???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω ακομα και η Αλβανια καταργησε τη θητεια, κι εμεις ακομα στο Μεσαιωνα... emeleos

Μην ξεχνάς ότι εμάς μας απειλούν η Αλβανία, η ΠΓΔΜ, η Βουλγαρία, η Τουρκία, η Ιταλία, η Αίγυπτος, η Λιβύη και ο Casper το φαντασματάκι! :lol::splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πρωτα η πατριδα μου με υποχρεωσε να ξενιτευτω για να σπουδασω (λες και οι ικανοτητες μου μετρανε περισσοτερο στο εξωτερικο, αφου εκει μπηκα στο πανεπιστημιο, ενω για εδω ηταν ανεπαρκεις) και τωρα μου ζηταει να την υπηρετησω? Ενδιαφερθηκε πως νιωθω και πως ζω σε μια διαφορετικη χωρα, κουλτουρα, γλωσσα και ιδεολογια? ΟΧΙ! Ας μου φτιαξει λοιπον πρωτα πανεπιστημια και νοσοκομεια, και μετα ας ερθει να μου ζηταει να εκπληρωσω τις υποχρεωσεις μου.

Σκληρή και απάνθρωπή αυτή η πατρίδα που δε σου είχε εξασφαλίσει εκ των προτέρων τη ιδιωτική θέση σου στην Ιατρική υποτιμώντας τις υψηλές ακαδημαικές σου δυνατότητες. 'Ακου πράγματα...... Να σε υποχρεώνουν να δίνεις εξετάσεις για να μπεις στην Ιατρική !!!! Και όχι μόνο αυτό αλλα και να πρέπει να επιτύχεις κιόλας σε αυτές !!! Ζάμπια ! Τι Ζάμπια; Σομαλία !

Αχ αυτή η Ελλάδα που τρώει τα παιδιά της .....

Ευτυχώς όμως που βρέθηκε μία Ρουμανία/Σερβία/Βουλγαρία/Τσεχία/Ουγγαρία/Σλοβακία/Ιταλία ( γιατί κατα 99% εκεί σπούδασε ο τύπος του απόφοιτου πού έκανε το ποστ) για να σε αναγνωρίσει και να σε δεχτεί στους κόλπους της ιατρικής ακαδημαίκης εκπαιδευσης.

Συγχαρητήρια και σε σένα που μπόρεσες να φτάσεις αυτά τα υψηλά απαιτούμενα κριτήρια όχι μόνο για να εισαχθείς αλλά και να αποφοιτήσεις ! ( πόσους ακριβώς τενεκέδες λάδι θύμισέ μας )

Και ενώ πέρασες αυτό το λούκι της εξορίας που σε υποχρέωσε η μαμά πατρίδα - γιατί στην Ελλάδα κάθε κανακάρης-ισσα πρέπει και μπορεί να γίνει γιατρός - δε σου στάθηκε καθόλου με έναν προσωπικό ψυχολόγο, με έναν καθηγητή της γλώσσας και με μία ξανθιά όπως ανέφερθηκε ήδη για να σου ελαφρύνει τον πόνο.......

Σκέτο δράμα....πραγματικα....

Στην Ελλάδα κάθε κανακάρης είναι δυνητικός γιατρός.

Σε περιπτώση αποτυχίας εισαγωγής στις ιατρικές σχολές και μετανάστευσης σε χώρα του εξωτερικού,

ηθικός αυτουργός δεν είναι η ψωνάρα του μπαμπά και της μαμάς ( συνήθως γιατρών ) , δεν έιναι η υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων , δεν είναι η επιπολαιότητα και ο καιροσκοπισμός , δεν είναι η νοοτροπία της αρπαχτής και του ¨γίνε γιατρός για να τα κονομήσεις " ....

Οχι , όχι....

Ηθικός αυτουργός είναι το απάνθρωπο σύστημα των πανελληνίων που δεν αναγνώρισε την αξία του κανακάρη , οι εξοντωτικές εξετάσεις που εξουθένωσαν το καμάρι μας, η ανάλγητη πατρίδα που δεν βγάζει 30000 θέσεις εισακτέων στην Ιατρίκη το χρόνο και η αναξιοκρατία φυσικά που πλήττει τη χώρα.

Πιο τρανταχτη άλλωστε απόδειξη ότι πραγματικά άξιζες τελικά να γίνεις γιατρός είναι αυτό το πτυχίο εκ χώρας του πρώην Αν. Μπλοκ/Ιταλία για το οποίο ξενιτεύτηκες.

Σωστά ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πρωτα η πατριδα μου με υποχρεωσε να ξενιτευτω για να σπουδασω (λες και οι ικανοτητες μου μετρανε περισσοτερο στο εξωτερικο, αφου εκει μπηκα στο πανεπιστημιο, ενω για εδω ηταν ανεπαρκεις) και τωρα μου ζηταει να την υπηρετησω? Ενδιαφερθηκε πως νιωθω και πως ζω σε μια διαφορετικη χωρα, κουλτουρα, γλωσσα και ιδεολογια? ΟΧΙ! Ας μου φτιαξει λοιπον πρωτα πανεπιστημια και νοσοκομεια, και μετα ας ερθει να μου ζηταει να εκπληρωσω τις υποχρεωσεις μου.

Υπηρχαν κι αλλοι τροποι κι αλλοι δρομοι (οπως λεει και το τραγουδι).

Δε σε ΥΠΟΧΡΕΩΣΕ η πατριδα το μονο σιγουρο.Εξαλλου αν ηταν τοσο καλα εκει μπορουσες να μεινεις εκει.

Κι εγω σπουδασα εξω αλλα δεν μπορω να ακουω αυτα τα πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πρωτα η πατριδα μου με υποχρεωσε να ξενιτευτω για να σπουδασω (λες και οι ικανοτητες μου μετρανε περισσοτερο στο εξωτερικο, αφου εκει μπηκα στο πανεπιστημιο, ενω για εδω ηταν ανεπαρκεις) και τωρα μου ζηταει να την υπηρετησω? Ενδιαφερθηκε πως νιωθω και πως ζω σε μια διαφορετικη χωρα, κουλτουρα, γλωσσα και ιδεολογια? ΟΧΙ! Ας μου φτιαξει λοιπον πρωτα πανεπιστημια και νοσοκομεια, και μετα ας ερθει να μου ζηταει να εκπληρωσω τις υποχρεωσεις μου.

Να τοοο....

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι στερέψαμε από τέτοια κελεπούρια!

Σε παρακαλώ πες μας και για το χαλασμένο τυρί που έφαγες την προηγούμενη των πανελληνίων!! emplease

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκληρή και απάνθρωπή αυτή η πατρίδα που δε σου είχε εξασφαλίσει εκ των προτέρων τη ιδιωτική θέση σου στην Ιατρική υποτιμώντας τις υψηλές ακαδημαικές σου δυνατότητες. 'Ακου πράγματα...... Να σε υποχρεώνουν να δίνεις εξετάσεις για να μπεις στην Ιατρική !!!! Και όχι μόνο αυτό αλλα και να πρέπει να επιτύχεις κιόλας σε αυτές !!! Ζάμπια ! Τι Ζάμπια; Σομαλία !

Αχ αυτή η Ελλάδα που τρώει τα παιδιά της .....

Ευτυχώς όμως που βρέθηκε μία Ρουμανία/Σερβία/Βουλγαρία/Τσεχία/Ουγγαρία/Σλοβακία/Ιταλία ( γιατί κατα 99% εκεί σπούδασε ο τύπος του απόφοιτου πού έκανε το ποστ) για να σε αναγνωρίσει και να σε δεχτεί στους κόλπους της ιατρικής ακαδημαίκης εκπαιδευσης.

Συγχαρητήρια και σε σένα που μπόρεσες να φτάσεις αυτά τα υψηλά απαιτούμενα κριτήρια όχι μόνο για να εισαχθείς αλλά και να αποφοιτήσεις ! ( πόσους ακριβώς τενεκέδες λάδι θύμισέ μας )

Και ενώ πέρασες αυτό το λούκι της εξορίας που σε υποχρέωσε η μαμά πατρίδα - γιατί στην Ελλάδα κάθε κανακάρης-ισσα πρέπει και μπορεί να γίνει γιατρός - δε σου στάθηκε καθόλου με έναν προσωπικό ψυχολόγο, με έναν καθηγητή της γλώσσας και με μία ξανθιά όπως ανέφερθηκε ήδη για να σου ελαφρύνει τον πόνο.......

Σκέτο δράμα....πραγματικα....

Στην Ελλάδα κάθε κανακάρης είναι δυνητικός γιατρός.

Σε περιπτώση αποτυχίας εισαγωγής στις ιατρικές σχολές και μετανάστευσης σε χώρα του εξωτερικού,

ηθικός αυτουργός δεν είναι η ψωνάρα του μπαμπά και της μαμάς ( συνήθως γιατρών ) , δεν έιναι η υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων , δεν είναι η επιπολαιότητα και ο καιροσκοπισμός , δεν είναι η νοοτροπία της αρπαχτής και του ¨γίνε γιατρός για να τα κονομήσεις " ....

Οχι , όχι....

Ηθικός αυτουργός είναι το απάνθρωπο σύστημα των πανελληνίων που δεν αναγνώρισε την αξία του κανακάρη , οι εξοντωτικές εξετάσεις που εξουθένωσαν το καμάρι μας, η ανάλγητη πατρίδα που δεν βγάζει 30000 θέσεις εισακτέων στην Ιατρίκη το χρόνο και η αναξιοκρατία φυσικά που πλήττει τη χώρα.

Πιο τρανταχτη άλλωστε απόδειξη ότι πραγματικά άξιζες τελικά να γίνεις γιατρός είναι αυτό το πτυχίο εκ χώρας του πρώην Αν. Μπλοκ/Ιταλία για το οποίο ξενιτεύτηκες.

Σωστά ;

emypoklinomai emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πρωτα η πατριδα μου με υποχρεωσε να ξενιτευτω για να σπουδασω (λες και οι ικανοτητες μου μετρανε περισσοτερο στο εξωτερικο, αφου εκει μπηκα στο πανεπιστημιο, ενω για εδω ηταν ανεπαρκεις) και τωρα μου ζηταει να την υπηρετησω? Ενδιαφερθηκε πως νιωθω και πως ζω σε μια διαφορετικη χωρα, κουλτουρα, γλωσσα και ιδεολογια? ΟΧΙ! Ας μου φτιαξει λοιπον πρωτα πανεπιστημια και νοσοκομεια, και μετα ας ερθει να μου ζηταει να εκπληρωσω τις υποχρεωσεις μου.

Να τοοο....

Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι στερέψαμε από τέτοια κελεπούρια!

Σε παρακαλώ πες μας και για το χαλασμένο τυρί που έφαγες την προηγούμενη των πανελληνίων!! emplease

Αντι να ευγνομωνούν την τσατσά πατρίδα Ελλάς που τους αναγνώρισε τα πτυχία εν μια νυχτί κλαψουρίζουν κιόλα.

Δυστυχώς τέτοιους καραγκιόζηδες συνάντησα πολλούς στην Άρτα. Το παραπάνω "επιχείρημα" δε, ήταν πολυ δημοφιλές. Έτσι δικαιολογούσαν τον εαυτό τους κάθε φορά που έριχναν τηλέφωνα για να αποφύγουν τα γερμανικά και τα μαγειρία. Δεν άντεχαν την αϋπνία και την κρεμμυδιλα οι κοντέσσες !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πρωτα η πατριδα μου με υποχρεωσε να ξενιτευτω για να σπουδασω (λες και οι ικανοτητες μου μετρανε περισσοτερο στο εξωτερικο, αφου εκει μπηκα στο πανεπιστημιο, ενω για εδω ηταν ανεπαρκεις) και τωρα μου ζηταει να την υπηρετησω? Ενδιαφερθηκε πως νιωθω και πως ζω σε μια διαφορετικη χωρα, κουλτουρα, γλωσσα και ιδεολογια? ΟΧΙ! Ας μου φτιαξει λοιπον πρωτα πανεπιστημια και νοσοκομεια, και μετα ας ερθει να μου ζηταει να εκπληρωσω τις υποχρεωσεις μου.

Α, δεν πάμε καθόλου καλά.

Πρώτα απ' όλα δεν σε υποχρέωσε. Στο εξωτερικό (Ρουμανία αν δεν κάνω λάθος) πήγες με δική σου απόφαση ή των γονιών σου. Εκεί μπήκες στο πανεπιστήμιο με μια αίτηση εγγραφής, έχει μια μικρή έως τεράστια διαφορά.

Τώρα δεν σου ζητάει να την υπηρετήσεις. Σε υποχρεώνει. Αν δεν θες ξαναπάς εκεί που ήσουν και κάθεσαι μέχρι να μεγαλώσεις.....

Μια χαρά νιώθεις εκεί. Αν δεν ένιωθες καλά δεν θα καθόσουν.

Αν είναι να κάνεις την τιμή στην μαμά πατρίδα να υπηρετήσεις στα ελληνικά στρατά ενημέρωσε πότε θα παρουσιαστείς να αρχίσουν να κάνουν πανεπιστήμια και νοσοκομεία.

Έλεγα κι εγώ, γιατί άραγε δεν γίνονται έργα σε αυτή την χώρα. Ο drspiros δεν πήγε ακόμα φανταρός..... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρρυ κιόλας ρε αλάνια. Το γιατρό στο στρατό ποιος θα τον κάνει;

Εκτός κι αν υπάρξει θεσμός γιατρού- ΟΒΑ, ΕΠΟΠ- γιατρού...

Προφανώς το δαιμόνιο ελληνικό κράτος θα βρεί τη λύση.

Θα εξαιρέσει τους επιτυχόντες στις ιατρικές και άλλες "χρησιμες" για το στρατό σχολές.

Οπότε τσάμπα η κλάψα ορισμένων που φοβόνται ότι θα χάσουν τα "προνόμια" του γιατρού και θα υπηρετήσουν ως φαντάρια.

Αλλό έπρεπε να μας απασχολεί.

Το καραγκιοζιλίκι του "οπλίτη ιατρού".

Πτυχιούχοι δηλαδή ανωτάτων σχολών που καλύπτουν πάγιες και ζωτικές ανάγκες του Ε.Σ με το βαθμό του ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ. Όλα αυτά για να γλιτώνει το δημόσιο τα 400 ευρω που θα έδινε στο γιατρό ανθυπολοχαγό.

Σα να μη φτάνει αυτό έχεις και κάτι παπάρες διοικητές που το χρησιμοποιούν όπως τους βολεύει. "Γιατρέ το ξέρεις ότι είσαι ΠΑΡΑ τον διοικητή ? Έχεις ευθύνες !! " και πότε "Γιατρέ στρατιώτης είσαι μην το ξεχνάς ! "

Και τέλος όταν απολυθείς και κατά ατυχία πάρεις πράσινο απολυτήριο δια μαγίας (και μεγάλης ειρωνείας) προάγεσαι με όλες τις τιμές σε ανθυπολοχαγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σόρρυ κιόλας ρε αλάνια. Το γιατρό στο στρατό ποιος θα τον κάνει;

Εκτός κι αν υπάρξει θεσμός γιατρού- ΟΒΑ, ΕΠΟΠ- γιατρού...

Προφανώς το δαιμόνιο ελληνικό κράτος θα βρεί τη λύση.

Θα εξαιρέσει τους επιτυχόντες στις ιατρικές και άλλες "χρησιμες" για το στρατό σχολές.

Οπότε τσάμπα η κλάψα ορισμένων που φοβόνται ότι θα χάσουν τα "προνόμια" του γιατρού και θα υπηρετήσουν ως φαντάρια.

Αλλό έπρεπε να μας απασχολεί.

Το καραγκιοζιλίκι του "οπλίτη ιατρού".

Πτυχιούχοι δηλαδή ανωτάτων σχολών που καλύπτουν πάγιες και ζωτικές ανάγκες του Ε.Σ με το βαθμό του ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ. Όλα αυτά για να γλιτώνει το δημόσιο τα 400 ευρω που θα έδινε στο γιατρό ανθυπολοχαγό.

Σα να μη φτάνει αυτό έχεις και κάτι παπάρες διοικητές που το χρησιμοποιούν όπως τους βολεύει. "Γιατρέ το ξέρεις ότι είσαι ΠΑΡΑ τον διοικητή ? Έχεις ευθύνες !! " και πότε "Γιατρέ στρατιώτης είσαι μην το ξεχνάς ! "

Και τέλος όταν απολυθείς και κατά ατυχία πάρεις πράσινο απολυτήριο δια μαγίας (και μεγάλης ειρωνείας) προάγεσαι με όλες τις τιμές σε ανθυπολοχαγο.

Να υποθέσω λόγω νεότητας τα λες αυτά.

Δηλαδή ο μαθηματικός και ο φυσικός που δουλεύει στα ΚΔΠ, ο τοπογράφος, οι πολιτικοί μηχανικοί, οι οικονομολόγοι και πολλοί άλλοι δεν καλύπτουν ζωτικές ανάγκες όπως οι οπλίτες ιατροί και ούτε έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο.

Μόνο οι γιατροί είναι οι μόνοι που έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο στον ΕΣ.

Έπρεπε να σε είχα ιατρό να σβούριζες ακόμα στις μεταβολές.

Ο γιατρός παίρνει τον βαθμό διότι αν επανακληθεί στον πόλεμο θα έχει υπ'ευθύνη του και ένα αριθμό νοσοκόμων τους οποίους θα πρέπει να στείλει σε μάχιμες συνθήκες και δεν εννοούμε το φραπόγάλο. Γι' αυτό και μόνο και για να μην γυρίσει κανένας λοχία Ν/Τ και του πεί δεν γα...... ρε γιατρέ του δίνουν τιμητικά μαζί με τα καθήκοντα του διμοιρήτη και τον βαθμό. Όταν υπηρετεί αν και εφόσον χρειαστεί θα είναι απλά ειδικευόμενος υπό κάποιο διμοιρήτη που θα του έρθει.

Και αν εννοείς οι υπηρεσίες αγροτικού ιατρού που προσφέρει ο μέσος στρατευόμενος γιατί μόνο τέτοιες μπορεί να προσφέρει, πληρώνονται και με το παραπάνω. Με διανυκτερευσούλες, μη συμμετοχή τιμητικά σε σκοπιές, αγγαρίες και λοιπές υπηρεσίες. Ξέρεις κανένα άλλο στρατεύσιμο να έχει διανυκτέρευση; Χαριστικά ο κάθε διοικητής τη δίνει στον γιατρό.

Οι μόνοι που πραγματικά καταλαβαίνουν τί είναι στρατός είναι οι μη βυσματίες στρατεύσιμοι κελευστές σε κουφή.

Οι λοιποί απλά τουρίστες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πρωτα η πατριδα μου με υποχρεωσε να ξενιτευτω για να σπουδασω (λες και οι ικανοτητες μου μετρανε περισσοτερο στο εξωτερικο, αφου εκει μπηκα στο πανεπιστημιο, ενω για εδω ηταν ανεπαρκεις) και τωρα μου ζηταει να την υπηρετησω? Ενδιαφερθηκε πως νιωθω και πως ζω σε μια διαφορετικη χωρα, κουλτουρα, γλωσσα και ιδεολογια? ΟΧΙ! Ας μου φτιαξει λοιπον πρωτα πανεπιστημια και νοσοκομεια, και μετα ας ερθει να μου ζηταει να εκπληρωσω τις υποχρεωσεις μου.

+2 Ρωσίδες/στρατιώτη :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats: :splats:

Εδω ακομα και η Αλβανια καταργησε τη θητεια, κι εμεις ακομα στο Μεσαιωνα... emeleos

Λοιπόοοοον. Αρχικά διαφωνούσα με την κατάργηση της θητείας...Λαμβάνοντας υπόψιν όμως τις ορδές των ωχαδερφιστών, αριστεριστών και άλλων -σπαστών έχω αρχίσει να αλλάζω ιδέα και πιστεύω ότι ένας επαγγελματικός στρατός θα ήταν πιο αξιόμαχος. Εξάλλου όλοι οι προαναφερόμενοι -σπάστες είναι μάλλον άχρηστοι και επικίνδυνοι για τον στρατό άσε που ένα παλιό Leo αξίζει περισσότερο από αυτούς (αν και σε περίπτωση ανάγκης-σύρραξης θα γινόταν κρεατόμπαλλες και θα γλίτωναμε αλλά τσπ). emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να υποθέσω λόγω νεότητας τα λες αυτά.

Δηλαδή ο μαθηματικός και ο φυσικός που δουλεύει στα ΚΔΠ, ο τοπογράφος, οι πολιτικοί μηχανικοί, οι οικονομολόγοι και πολλοί άλλοι δεν καλύπτουν ζωτικές ανάγκες όπως οι οπλίτες ιατροί και ούτε έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο.

Μόνο οι γιατροί είναι οι μόνοι που έχουν τελειώσει πανεπιστήμιο στον ΕΣ.

Έπρεπε να σε είχα ιατρό να σβούριζες ακόμα στις μεταβολές.

Να γιατι πρέπει ο γιατρός να είναι αξιωματικός.

Για να μην είναι στο έλεος κάτι κομπλεξικών σαν του λόγου σου !

Και αν εννοείς οι υπηρεσίες αγροτικού ιατρού που προσφέρει ο μέσος στρατευόμενος γιατί μόνο τέτοιες μπορεί να προσφέρει, πληρώνονται και με το παραπάνω. Με διανυκτερευσούλες, μη συμμετοχή τιμητικά σε σκοπιές, αγγαρίες και λοιπές υπηρεσίες. Ξέρεις κανένα άλλο στρατεύσιμο να έχει διανυκτέρευση; Χαριστικά ο κάθε διοικητής τη δίνει στον γιατρό.

Ο γιατρός απαλάσσεται από σκοπιές αγγαρίες κ.τ.λ όχι τιμητικά αλλά βάση πάγιων διαταγών (δε θυμάμαι ημερομηνίες). Αν τις διαβάσεις εξηγούν και τους λόγους και όσο και αν δε σου αρέσει είναι το κύρος και η φύση του ρόλου του στη μονάδα.

Όσο για τις διανυκτερεύσεις είναι το μόνο που έχεις δίκιο. Όμως δεν είναι ο κανόνας.

Για 6 μήνες κοιμώμουν με 20 φαντάρους, καθάριζα τον θάλαμο κάθε μέρα μαζί με άλλον έναν, έπλενα τους κάδους με τον μάγειρα, φύλαγα σκοπιές αρκετά συχνά και έβγαινα 3 φορές τη βδομάδα όπως όλοι.

Τιμητικές ? 2 ΣΚ στην Άρτα, διανυκτερεύσεις ? 0 και τον γιατρό που με απάλαξε τον έχωσαν ΑΜ όταν έφυγα.

Είμαι ακραία περίπτωση αλλά λίγο ή πολύ όλοι συνάντησαν αυτή τη νοοτροπία στον Ε.Σ. Μόνο τα βύσματα δεν έχουν ανάγκη από βαθμούς και την ειδικότητα/ιδιότητα του γιατρού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμα δήτε τελικά να κοπούν οι αναβολές για όσους μπαίνουν στο πανεπιστήμιο να μου το πείτε και εμένα.Αυτό το ακούω 10 χρόνια τώρα.

Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να εφαρμοστεί γιατί μπαίνουν πολλά και πολλοί στην μέση.Θα πρέπει να αλάξουν περίπου 30-40 νόμοι που αφορούν την ασφάλιση,τα συνταξιοδοτικά τών επιστημόνων,τις άδειες κλπ

Σκεφτήτε ΄λοιπόν όλλες τις σχολές που στο πρώτο και δεύτερο έτος δεν θα υπάρχει μέσα ούτε ένας άνδρας!!!

Και αυτοί που θα πάρουν απαλαγή από τον στρατό γιατί να είναι πιό μπροστά στην αναμονή για ειδικότητα από αυτούς που θα πάνε αφού θα έχουν χάσει 1 χρόνο???

Για αυτούς και ακόμα πολλούς λόγους, αυτό μπορεί να γίνει μόνο σε αυτούς που θα πάνε ΤΕΙ, ΙΕΚ, ΙΙΕΚ και σε διάφορα αναβολό-Κολέγια.Αυτούς θέλουν να στιμώξουν και τους αιώνιους και όχι αυτούς που είναι στα ΑΕΙ.

Και σηγά μετά που θα κάτσουν οι μονιμάδες να κάνουν εφημερίες στο ΣΤΕΠ!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νεαρέ μου ανθυπίατρε τα κομπλεξικά βγαίνουν από αυτούς που νομίζουν ότι επειδή τελείωσαν μία ιατρική πρέπει να έχουν ειδική μεταχείρηση στο στρατό εν'αντιθέση όλων των άλλων αποφοίτων πανεπιστημίων.

Άκου εκεί ότι υπέφερες που κοιμώσουνα με 20 φαντάρους και καθάρισες τα καζάνια. Σιγά μην σπάσει το μανικιούρ. Εσύ δεν ήσουν φαντάρος σαν τους άλλους. Εσύ ήσουν ιατρός, είχες και φιδάκια. Ας γελάσω.

Νομίζω ότι σου εξήγησα τους λόγους γιατί δίδεται μετά το πέρας της θητείας η ιδιότητα του διμοιρήτη.

Σου είπα και πρίν οι μόνοι που πραγματικά υποφέρουν και προσφέρουν τις υπηρεσίες τους υπηρετώντας παράλληλα στρατό είναι οι στρατεύσιμοι κελευστές σε πλεύσιμη υπηρεσία. Που και το κατάστρωμα έχουν πλύνει και σκοπιές φυλάνε και παράληλα παρέχουν ιατρικές υπηρεσίες. Στον ΣΚ δεν αναφέρεται πουθενά εξαίρεση του ιατρού από υπηρεσίες. Και είναι στην διακριτική ευχέρια του διοικητή αν θα τις δώσει. Το ότι προσμετρώνται και οι υπηρεσίες στο ΣΤΕΠ σαν υπηρεσίες δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να αυξηθεί με σκοπιές. Και υπάρχουν μονάδες που κατα καιρούς λόγω αναγκών και σκοπιές αναγκαστήκαν να φυλάξουν οι γιατροί.

Αν τελικά καταργηθούν οι αναβολές και γίνουμε σαν την Κύπρο δεν θα δημιουργηθεί και τόσο μεγάλο θέμα. Θα αυξήσουν το χρόνο διοικήσεως στις μονάδες και τελείωσε. Δηλαδή ο κυπριακός στρατός και ο ισραληνός στρατός ξεμείναν από γιατρούς που δεν έχουν αναβολές;

Στην τελική σε όλα αυτά τα χρόνια που έχουν περάσει και έχω δεί ένα σωρό εφέδρους Έλληνες και αλλοδαπούς, δεν μπορώ να πώ ότι προσφέρει ο μέσος απόφοιτος της ιατρικής στην Ελλάδα που έχει έλλειψη πρακτικής ιατρικής εμπειρίας άλλα και στρατιωτικής εμπειρίας και τις φοβερές υπηρεσίες που χωρίς αυτές δεν θα ζήσει ο στρατός.

Θυμάμαι στην αρχή της θητείας μου είχα και εγώ τις ίδιες ιδέες ότι είμαι κάτι παραπάνω από τους λοιπούς φαντάρους, είχα φάει και τη ΣΕΑΠ οπότε ήμουν και πάνω από τους άλλους γιατρούς, βάλε και τη μοίρα άστα να πάνε σούπερμαν. Και πέφτω σε μία αποστολή εξωτερικού να πρέπει να οργανώσω ΣΤΕΠ μαζί με αμερικανάκια και με ψάρωσαν οι medics και οι γιατροί με την μαχιμότητα. Ποτέ δεν είχα ξαναδει επαγγελματία και γιατρό με ιδιωτικό ιατρείο στο LA να κάνει υπηρεσία καύσης του βόθρου και να σκάβει τουαλέτες.(κάτι που αμφιβάλλω αν ξέρεις πως γίνεται και ας στρατοκαυλίζεις και ξέρεις πως είναι στα καθήκοντά σου.) Και θυμόμουν τις γρίνιες από την Άρτα από χθεσινά σκατά που δεν ξέραν ούτε ράμμα να βάλλουν για την αγγαρία μαγειρείου γιατί ήμασταν γιατροί. Και σε συζητήσεις που είχαμε το πράγμα που επαναλάμβανε ήταν but here is the army and i'm an NCO. You supposed as MO to supervise and teach us how to do it. Εκεί μου έφυγε η μαγκιά και είδα πόσο φελλοί ήμασταν. Να μην σου πώ για αντιμετώπιση τραύματος, για αντιμετώπιση ασθενούς και άλλες ιστορίες.

Και drspeed δεν υπάρχει λόγος να αλλάξει κανένας νόμος αν δεν υπάρχουν οι αναβολές. Πουθενά δεν παίζει ρόλο ποτε θα κάνεις τη θητεία σου με το συνταξιοδοτικό και τα άλλα που αναφέρεις και ίσως υποννοείς. Ένα χρόνο ΙΚΑ θα σου δίνουν όπως τώρα.

Το μόνο που σταματάει για να μην γίνει αυτό από τότε που συζητείται είναι η ανεργία. Γιατί όσο είσαι φοιτητής δεν προσμετράσαι στο ποσοστό ανεργίας και όσο είσαι στρατιώτης πάλι δεν προσμετράσαι σαν άνεργος. Έτσι βελτιώνονται οι δείκτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φοβερέ και τρομερέ drkot υπερμέγιστε μαθουσάλα υποκλίνομαι μπροστά στην απύθμενη εμπειρία, ωριμότητα, κρίση και πάνω απ'όλα στρατιωτική εκπαίδευση και φιλοσοφία σου !!! Παρακαλώ φώτισε εμάς τους ταπεινούς και τιποτένιους αλαζόνες νεανίες !!!

Τώρα ποιός την έχει ψωνίσει και στρατοκαυλίζει είναι προφανές.

Ποτέ δεν παραπονεύτικα για την στρατιωτική μου διαβίωση (τα μισά από αυτά που έκανα τα έκανα με δικιά μου θέληση και πρωτοβουλία) αλλά για την αντιφατική και απαξιωτική συμπεροφορά ορισμένων διοικητών. Πρώτος εγώ σ'αυτό το τοπικ κατέκρινα τους συναδέλφους που κλαψομούνιζαν στην Άρτα.

Ποτέ δεν υποστήριξα την διαφορετική αντιμετώπιση των γιατρών από τους άλλους απόφοιτους ΑΕΙ. Ίσα-ίσα είπα ότι με την υποχρεωτική στράτευση στα 18 θα είναι εφικτό και δίκαιο να απονέμεται ο βαθμός του ανθυπολοχαγού σε όλους τους στρατεύσιμους με "χρήσιμα" πτυχία για τον Ε.Σ. Μίλησα για τους γιατρούς γιατί μας αφορά και έχουμε όλοι μας ανάλογα βιώματα. Εσύ όμως ως γνήσιος κομπλεξικός τσίμπησες κατευθείαν και έβγαλες τα απωθημένα σου.

Η θεωριτική και πρακτική ανεπάρκειά μας την περίοδο της θητείας μας είναι γνωστή και αναμενόμενη.

Ο βαθμός στο στρατό δεν συμβαδίζει με γνώσεις. Αυτό θα το ξέρεις καλύτερα με τη μεγάλη εμπειρία σου.

Αν δεν κάνω λάθος και οι γιατροί των στρατιωτικών σχολών μόλις αποφοιτήσουν το βαθμό του ανθυπολοχαγού έχουν. Είναι αυτοί πιο επιστημονικά επαρκείς απο εμάς ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιταλια παιδια, μη σκοτωνεστε αλλο! Και με εισαγωγικες εξετασεις... και χωρις τενεκεδες... και στρατο πηγα επισης... σε ολα μεσα πεσατε οσοι μπηκατε στον κοπο να κρινετε ελαφρα τη καρδια... το οτι δε συμμεριζεστε πολλοι την αποψη μου, δε σημαινει οτι δεν μπορει να γινει σεβαστη, οπως και οι δικες σας αλλωστε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ευτυχής που βρέθηκε άτομο που πλακώνεται με τον Κοτ (εκτός από τον Σλίπυ).

Κι επειδή δεν μπορώ να έχω άποψη για το θέμα, παίρνω ποπ κορν και νάτσος και παρακολουθώ.

Μην ενοχλείστε.

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.