Jump to content

ΠΜΣΙ Ιατρική Ερευνητική Μεθοδολογία (ΑΠΘ)


Recommended Posts

Χμμμ....

Όσον αφορά την 1, νομίζω ότι κάνεις λάθος... δες εδώ

Το link της 1 σε βάζει στο blackboard και αν ακολουθήσεις το link course documents θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι...

Τώρα για τη 2... το link σε βάζει όντως στο site του εργαστηρίου, στο οποίο έχουμε πρόσβαση μόνο εμείς οι παλιοί! Άσε λίγο να το κοιτάξω!

Υ.Γ. Δεν μπορώ να μπω ούτε εγώ...έχω όμως τις σημειώσεις σωσμένες στα έγγραφα....μάλλον θα πρέπει με πμ να επικοινωνήσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emhelpemhelpemhelp

Kαλημερα...επειδη προσπαθω απο καιρο να βγαλω μια ακρη με τις σημειωσεις της ιατρικης πληροφορικης 2 και δεν τα εχω καταφερει ακομα, μπορει καποιος να με βοηθησει? Χρειαζομαι η τον κωδικο του εργαστηριου η τις ιδιες τις σημειωσεις αν ειναι δυνατον. Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στην αρχη που προσπαθησα να τα κατεβασω απο το υπολογιστη του νοσοκομειου μου ζητουσε και μενα κωδικο.Δοκιμασε απο το υπολογιστη στο σπιτι σου η ενος φιλου σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Καλημερα σε όλους. Εγώ δεν ειμαι της ιατρικής σχολής, είμαι απόφοιτος Πληροφορικής ΤΕΙ Θεσσαλονίκης, αλλά με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό στην Ιατρική Πληροφορική μιας και έχει κατεύθυνση και για εμάς από τον κλάδο της Πληροφορικής.

Το σκέφτομαι καιρό αυτό το μεταπτυχιακό, και μιας και η πτυχιακή μου ήταν η ανάπτυξη εφαρμογής για διαχείρηση ιατρικού φακέλου, πλέον είμαι προγραμματιστής σε εταιρεία, και ασχολούμαι σαν δευτερη δουλειά να κατασκευάζω εφαρμογές, γενικά για επαγγελματίες καθώς και για ειδικότητες ιατρών, μιας και μου αρέσει πολύ.

Στην σελίδα www.sk-developers.com μπορείτε να βρείτε την εφαρμογή που έχω κατασκευάσει για παιδιάτρους.

Επανέρχοντας στο θέμα του μεταπτυχιακού, επειδή είδα την ύλη για τα μαθηματικά που έχει να διαβάσεις για να δώσεις τις εξετάσεις, η ερώτησή μου είναι μήπως έχει κάποιος από εσάς ή γνωστός σας θέματα εισαγωγής στο μεταπτυχιακό από τις Θετικές επιστήμες, διότι θέλω να μάθω το βάθος αυτών που πρέπει να διαβάσω ?

Θα σας ήμουν ευγνώμον αν με βοηθούσατε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Οσον αφορα το αν αξιζει να το κανεις η οχι δεν μπορω να σου απαντησω.

Αλλα σχετικα με το αξιοκρατικο η μη της υποθεσης, απλα λες αρλουμπες.

Επειδη ακριβως δεν παιζει λαμογιά, κ ειναι πολυ λιγα τα παιδια των καθηγητων ή απο παραταξεις, κ μαλλον η φιλη σου ξεμματα σου ειπε.

Αυτα, για να μην παραπληροφορειτε τον κοσμο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

μπορεί κάποιος να βάλει επιπλέον θέματα για το μεταπτυχιακό; ρωτάνε βασικά πράγματα ή πρέπει να απαντήσεις και σε όχι και το χτυπητά θέματα; υπάρχει αντιστοιχια με αυτά που ζητούν στα προπτυχιακά μαθήματα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε μεγάλο βαθμό ισχύει αυτό που λες. Να έχεις σαν οδηγό αυτά που συνήθως μπαίνουν προπτυχιακά και σε αυτά να δώσεις μεγαλύτερη προσοχή. Όταν πέρασα εγώ (2007) όλα ήτανε θέματα παρελθόντων ετών στα αντίστοιχα προπτυχιακά μαθήματα (με εξαίρεση την ιατ. πληροφορική). Επίσης στην περίπτωση που κάποιος δεν έχει πολύ χρόνο για διάβασμα θα τον συμβούλευα να μην διαβάσει ένα από τα 3 μαθήματα που συμψηφίζονται, αλλά να διαβάσει πιο καλά τα άλλα 2 για αντιστάθμιση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατι τετοιο σκεφτόμουν και εγώ. απλά δεν έχω τελειώσει ιατρική αλλά βιοχημεία στη λάρισα και δε γνωρίζω ποια είναι τα πιο σημαντικά στην ιατρική θεσσαλονίκης. ξερεις που θα μπορούσα να βρω παλιά θέματα ή ερωτήσεις σος;;; σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπερα! Ανανεωνω το τοπικ λοιπον και ρωτω αν εχει κανει καποιος αυτο το μεταπτυχιακο να μας πει απο την εμπειρια του τι προοπτικες σου δινει μετα το τελος του... διδακτορικο κανεις μετα? Ουσιαστικα ΤΙ ειναι αυτο το εφοδιο που σου δίνει και θα αξιζε να το κανει κανεις? ειμαι γιατρος και ψαχνω για μεταπτυχιακό στην θεσαλλονικη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα! Ανανεωνω το τοπικ λοιπον και ρωτω αν εχει κανει καποιος αυτο το μεταπτυχιακο να μας πει απο την εμπειρια του τι προοπτικες σου δινει μετα το τελος του... διδακτορικο κανεις μετα? Ουσιαστικα ΤΙ ειναι αυτο το εφοδιο που σου δίνει και θα αξιζε να το κανει κανεις? ειμαι γιατρος και ψαχνω για μεταπτυχιακό στην θεσαλλονικη

Μέσα από τα μαθήματα του μεταπτυχιακού αποκτας βασικές γνώσεις στη μεθοδολογία της έρευνας (κλινική έρευνα,βασική,κοινωνική).Μαθαίνεις πρώτα πρώτα να διαβάζεις σωστά και να αξιολογεις τις εργασίες που πέφτουν στα χέρια σου και σιγά σιγά να εξοικιωνεσαι, να σχεδιαζεις και να εφαρμοζεις ερευνητικά πρωτόκολλα, να οργαν΄ωνεις δηλαδή τις δικές σου έρευνες, ανάλογα φυσικά με το ερευνητικό ερώτημα που υπάρχει.Μαθαίνεις επίσης βασικά πράγματα από ιατρική στατιστική(προσοχή δεν γίνεσαι στατιστικολόγος),αλλά είναι αρκετά για να κατανοεις τις εργασίες που διαβάζεις, αλλά και για να οργανώσεις τη δική σου έρευνα.Σχετικά με το διδακτορικό:το μεταπτυχιακό αυτό δημιουργήθηκε σαν προθάλαμος της διατριβής.Και πραγματικά με τις γνώσεις που παίρνεις η διατριβή θα είναι για σένα απλά μια ακόμη εργασία.Αντίθετα απορώ με συναδέλφους που παίρνουν μια διατριβή χωρίς να έχουν στοιχειώδεις γνώσεις μεθοδολογίας έρευνας κι ας είναι οι καλύτεροι κλινικόι γιατροί.Θεωρητικά το διδακτορικό είναι η συνέχεια του μεταπτυχιακού.Πρακτικά ισχύει σε κάποιο βαθμό,αλλά αυτό περισσότερο εξαρτάται από τα πρόσωπα που θα επιλεξεις να συνεργαστείς.Ευκαιρίες πάντως θα έχεις.Αν έχεις χρόνο και διάθεση προχωρά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοκου σε ευχαριστω πολυ... Επειδη θα κανω δερματολογια υπαρχει καποιος καθηγητης απο αυτον τον τομεα? Νομιζω σε καποιο απο τα επιλογης του 3ου εξαμηνου γίνεται ενα μαθημα "ανοσοβιολογιας" (δεν ειμαι σιγουρος) που αφορα στη δερματολογια αλλα οχι κατι αμεσα (η αντιγηρανση δεν εχει δερματολογικο κομματι). Μηπως αν κανενας απο τους διδασκοντες δεν σχετιζεται με την δερματολογια θα ειναι προβλημα? Επισης θα μπορουσα μετα απο αυτο το Μαστερ να βοηθησω αλλα ατομα πανω στην σωστη οργανωση της ερευνας τους? emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους, είμαι απόφοιτος της ιατρικής Κρήτης και έχω κάνει αίτηση για το συγκεκριμμένο μεταπτυχιακό.

Γνωρίζει κανείς λεπτομέρειες για την ύλη; στην επίσημη ανακοίνωση έχουν αναρτηθεί μόνο κάποια κεφάλαια για 2/4 μαθήματα χωρίς όμως προτεινόμενα συγγράματα κλπ.

Πιο συγκεκριμμένα στα μαθήματα Γενική φυσιολογία (εννοώντας όλη?!!?) και βιοχημεία νουκλεικών οξέων (εντάξει πιο συγκεκριμμένο θέμα, αλλά κάνουν τα βιβλία που έχω απτο πρώτο έτος....?) δεν αναφέρουν τπτ...

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ας απαντήσει εδώ ή με pm.

ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Καλησπέρα παιδιά ! Γνωρίζετε τον μέσο όρο υποψηφιών για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό ? Με ενδιαφέρει ο τομέας της κλινικής έρευνας ( 20 θέσεις).  Παρατήρησα ότι δημιούργησαν και το medical research methodology - http://mrm.med.auth.gr/ - 1 έτος - με δίδακτρα ! Ποια η άποψη σας όσον αφορά την σύγκριση μεταξύ των 2 ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.