Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Κριτήρια διορισμού- Απαραίτητα δικαιολογητικά- Δικαιώματα και υποχρεώσεις


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Δεν ξερω αν εδω ειναι το καταλληλο θεμα να το ποσταρω αλλα πραγματικα υπαρχουν τοσα πολλα που εχω χαθει λιγο. Τελειωσα μολις την σχολη και θελω να μπω αγροτικο και εχω καποιες αποριες, αν καποιος μπορει να βοηθησει θα εκτιμηθει πολυ!

Σκεφτομαι λοιπον να μπω αγροτικο αλλα παρολο που εχω περασει βδομαδες στα τηλεφωνα με το υπουργειο/ΠΙΣ/νομαρχεια κτλ δεν εχω βγαλει ακρη για καποια θεματα. Αρχικα,

δεν ισχυει πλεον οτι χρειαζεται να κανω αγροτικο για να μπω ειδικοτητα σωστα? γιατι ο ΠΙΣ σε τηλεφωνο προχθες ετσι υποστηριξε. Το λεω γιατι σκεφτομαι οτι αν δεν με παρουν στο αγροτικο, να μην περιμενω απλα την επομενη προκηρυξη και χασω ποσους μηνες, να εχω βαλει ηδη αιτηση για ειδικοτητα οποτε αν δεν μπω εκει τουλαχιστον να κανω ειδικοτητα.

Επισης ειμαι αναμεσα σε πληρη παθολογια και ενδοκρινολογια γι αυτο σκεφτομαι για αγονο επειδη ισως να μου χρειαστουν τα μορια. Εδω δεν εχω καταλαβει. Αν ειμαι στο αγροτικο σε αγονο και ανοιξει η ειδικοτητα για να μην χασω την αιτηση για ενδο πρεπει να στειλω αυτην την επιστολη που λεει οτι πρεπει να το τελειωσω οποτε θα παρω την πρωτη θεση που θα ανοιξει οταν τελειωσει το αγροτικο μου? τι γινεται αν εχω βαλει για παθολογια πληρη ομως και ενω κανω αγροτικο αγονο ανοιξει εκει η θεση? μπορω να την αφησω για αφου τελειωσω με το ιδιο συστημα της επιστολης ή επειδη δεν εχω ειδικο μερος θα πρεπει θα φυγω απο το αγροτικο οπωσδηποτε και να αρχισω παθολογια? 

Στην περιπτωση που μπω κατευθειαν παθολογια πληρη τωρα και θελω καπου ενδιαμεσα να κανω αγροτικο, πχ μετα απο 2 χρονια, γινεται? γιατι διαβασα οτι για να κανεις αιτηση στο αγροτικο πρεπει να μην εισαι διορισμενος καπου. αρα τοτε θα πρεπει να κανω αιτηση για 2 χρονια παθολογια, να τελειωσω αυτα, μετα να κανω το αγροτικο μου και μετα να την συνεχισω? ή τι θα με συμβουλευατε να κανω σε αυτην την περιπτωση? φοβαμαι μονο μην χασω εντελως την επαφη με το νοσοκομειο ή οτι θα μου πεσει βαρυ το να παω για αγροτικο αφου εκανα ολη την ειδικοτητα και ειμαι ετοιμη να δωσω. Δεν ξερω ποια θα ηταν η καλυτερη λυση σε αυτην την περιπτωση πραγματικα.. 

Αυτα ειναι τα ερωτηματα, αν καποιος μπορει να βοηθησει θα ηταν τελειο! 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

βαζεις πολλα προβληματα στον εαυτο σου και αγχωνεσαι τσαμπα.λοιπον, τα πραγματα ειναι πολυ απλα.

1)Προφανως και δεν χρειαζεται να εχεις κανει αγροτικο για να ξεκινησεις ειδικοτητα.

2)Με το ΑΓΟΝΟ αγροτικο μπορεις α)να δηλωσεις το ειδικο μερος της ειδικοτητας (πχ ενδοκρινιλογια) και β) να ζητησεις ανακληση σε περιπτωση που ανοιξει η θεση σου στην παθολογια (ειτε πληρης ,ειτε 2 χρονια) ωστε να παρεις την αμεσως επομενη θεση απο τοτε που θα το τελειωσεις.Επαναλαμβανω αυτα γινονται  με αγονο.

3)Ναι, μπορεις να κανεις το αγροτικο ενδιαμεσα με δυο τροπους.Ο ενας ειναι να δηλωσεις πληρη παθολογια και να παραιτηθεις οταν ερθει η ωρα που θα κανεις αγροτικο(και ναι δεν θα εχεις επιπτωσεις)και αμεσως δηλωσεις συνεχιση στο νοσοκομειο που θα θελες να συνεχισεις μετα το αγροτικο.Ο δευτερος τροπος ειναι να δηλωσεις παθολογια 2 χρονια σε ενα νοσοκομειο που δινει μονο δυο χρονια εκπαιδευση στην παθολογια(δεν ξερω αν υπαρχει τετοιο στην αττικη) και μολις τα τελειωσεις αρχιζεις το αγροτικο σου.Μ ε τον τελευταιο τροπο τα πραγματα ειναι πιο απλα.Τελος, το να δηλωσεις 2 χρονια παθολογια για ενδοκρινολογια και οταν τα κανεις πας στην περεφερεια και τους πεις τωρα θα κανω αγροτικο αλλα μετα θα συνεχισω με παθολογια αντι για ενδικρινολογια να ξερεις οτι θα σου δημιουργησει θεμα και χαρτουρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Τι εννοείς δεν δηλώνεις την απαλλαγή; Πχ εγώ έχω στείλει email στο υπουργείο και μου έχουν στείλει ταχυδρομικά την απαλλαγή μου. Μπορώ να δηλώσω σε προκύρηξη σαν υπόχρεος; Ή άπαξ και σου στείλουν χαρτί με την απαλλαγή δεν μπορείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

16 hours ago, Mindtrapper said:

Τι εννοείς δεν δηλώνεις την απαλλαγή; Πχ εγώ έχω στείλει email στο υπουργείο και μου έχουν στείλει ταχυδρομικά την απαλλαγή μου. Μπορώ να δηλώσω σε προκύρηξη σαν υπόχρεος; Ή άπαξ και σου στείλουν χαρτί με την απαλλαγή δεν μπορείς;

Αντιγραφω απο τις Οδηγιες της προκηρυξης

"Ιατρός «ΜΕ ΘΗΤΕΙΑ» χαρακτηρίζεται ο ιατρός, που έχει ολοκληρώσει την υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου του Ν.Δ. 67/68 ή έχει νόμιμη απαλλαγή και επιθυμεί, λαμβάνοντας μέρος στην παρούσα Πρόσκληση, να υπηρετήσει για δώδεκα (12) μήνες σε ιατρείο της επιλογής του για δεύτερη, τρίτη ή και περισσότερες φορές."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Στην περίπτωση που κάποιος δεν θέλει τελικά να κάνει αγροτικό στην παρούσα φάση αλλά έχει πετύχει κάποια θέση, γίνεται να κάνει αίτηση μη αποδοχής κατά την περίοδο των ενστάσεων; Υπάρχει κάποια ποινή; sos sos sos 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα προσωρινά αποτελέσματα που αναρτήθηκαν, αναγράφεται ότι υπάρχει περίοδος ενστάσεων από 29/11 έως 3/12. Νομίζω ότι αν δηλώσεις μέχρι τότε ότι δεν αποδέχεσαι τη θέση δεν υπάρχει ποινή για την επόμενη φορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 28/11/2021 at 3:45 ΠΜ, athinabn said:

Στα προσωρινά αποτελέσματα που αναρτήθηκαν, αναγράφεται ότι υπάρχει περίοδος ενστάσεων από 29/11 έως 3/12. Νομίζω ότι αν δηλώσεις μέχρι τότε ότι δεν αποδέχεσαι τη θέση δεν υπάρχει ποινή για την επόμενη φορά.

Αν δεν το αποδεχτώ μετά την έκδοση των οριστικών και πριν τον διορισμό έχω ποινή ε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 ώρες πριν, AggelikiMitrou said:

Αν δεν το αποδεχτώ μετά την έκδοση των οριστικών και πριν τον διορισμό έχω ποινή ε;

Εγώ γνωρίζω μπορείς μεχρι  κ δεκα μέρες αφού αναρτηθούν  στην Διαύγεια μπορείς να αρνηθείς χωρίς κυρώσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 λεπτά πριν, Georgela said:

Εγώ γνωρίζω μπορείς μεχρι  κ δεκα μέρες αφού αναρτηθούν  στην Διαύγεια μπορείς να αρνηθείς χωρίς κυρώσεις

Μπορείς βέβαια να πάρεις τηλέφωνο στο υπουργείο υγείας στο τμήμα αγροτικών για επιβεβαίωση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, μπορείς και μετά τη διορία στις 3/12 χωρίς κύρωση όπως λέγεται παραπάνω, απλά καλό είναι να γίνει μέχρι τότε για να δοθεί η θέση σου σε κάποιον άλλον που τη θέλει κ να μην μείνει κενή. Μην καταλάβεις τη θέση χωρίς λόγο δλδ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.