Jump to content

[υποψ.αγροτικός] Κριτήρια διορισμού- Απαραίτητα δικαιολογητικά- Δικαιώματα και υποχρεώσεις


anastasiostheodoridis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!Εχω μια απορία σχετικά με τις κατοικον επισκέψεις εκτος οραρίου σε ομορα χωριά.Πιο συγκεκριμένα εχω ενα ΠΙ στην ορεινή αρκαδία και καλύπτω 8 χωριά μαζί με το δικό μου.Κάποια απο αυτά απέχουν 20 χιλιομετρα απο το δικό μου. Μένω μέσα στο ιατρείο εφόσον μου δίνεται η δυνατότητα σύμφωνα με το νόμο και δεν εχω αρνηθεί ποτέ εφόσον βρίσκομαι εδω να δω περιστατικά απογευμα και βράδυ στο ιατρείο και πηγαίνω οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και σε κατοικον επισκεψεις στο χωριό μου.Η ερώτηση είναι είμαι υποχρεωμένη αν με καλέσουν απογευμα η βράδυ σε κάποιο απο τα χωριά που καλύπτω να πάω? Πρώτον σκίαζομαι να κοινηθώ μετά το σούρουπο στα βουνα και δεύτερον δεν βγαίνω και οικονομικά να πηγαίνω τοσα χιλιομετρα κάθε φορά που κάποιος στα μακρινά χωριά με καλέι. Πηγαίνω έτσι κιαλλώς κάθε βδομάδα.Ξέρω οτι ειμαι υποχρεωμένη και μετά το τέλος του ωραρίου μου να παρέχω υπηρεσίες και κατοίκον αλλά ξέρει κάποιος αν αυτό ισχυει μονο για το χωριο εδρα η για όλα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

για επειγοντα περιστατικα το απογευμα πρεπει να απευθυνονται στο εφημερευον κεντρο υγειας.

ας εσυ θες να δεχεσαι περιστατικα στο ιατρειο σου δικαιωμα σου.

να πας με δικο σου οχημα εκτος ωραριου σε αλλο χωριο νομιζω στο λημμα του μαζοχισμου σταλεξικα θα το βρεις μονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κιεγω της ίδιας άποψης είμαι αλλά ψάχνω αν είμαι και νομικά καλυμένη γιατί αν συμβεί καμια στραβή τρέχα να αποδείξεις τα αυτονόητα.Όσο για το αν είναι δικαιωμα ή υποχρεωση μου να τους δέχομαι στο ιτρείο και εκτος ωραρίου δυστυχώς ο νομος λέει οτι είμαστε υποχρεωμένοι να βλέπουμε επείγοντα και μετα το τέλος του ωραρίου και να πηγαίνουμε κατοικον επισκέψεις..

Σε ευχαριστώ πάντως πολύ για την άμεση απάντηση.Δυστυχως η νομοθεσία για μας ειναι τόσο ασαφης!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

\δυστυχώς ο νομος λέει οτι είμαστε υποχρεωμένοι να βλέπουμε επείγοντα και μετα το τέλος του ωραρίου και να πηγαίνουμε κατοικον επισκέψεις..

ακομα γελαω......

με το περας του ωραριου σου κλειδωνεις το ιατρειο και πας για μπανακι στην πλησιεστερη παραλια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Καλησπέρα παιδιά

Μια ερώτηση για τις δηλώσεις αγροτικών:

Αν ένα ΚΥ έχει πάνω από μία θέσεις και η μία είναι κενή και η άλλη ανοίγει σε μερικούς μήνες, τι γίνεται αν δηλώσω τη θέση που ανοίγει αργότερα; Θα πάω μήπως κατευθείαν στην κενή θέση;

Το ρωτάω γιατί απλώς δε με βολεύει να αρχίσω άμεσα. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανένας αν έχουν αλλάξει πρόσφατα τα κριτήρια διορισμού στα αγρότικα! Γιατί έτσι πληροφορήθηκα σήμερα απο το υπουργείο, οτι στα αποτελέσματα που βγήκαν πρόσφατα δεν ίσχυαν τα παλιά κριτήρια( 1 μόριο ανα δίμηνο συμπληρωμένο και 0 ,1 ,2 μόρια από το βαθμό πτυχίου) αλλά μοναδικό κριτήριο είναι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου! Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανένας αν έχουν αλλάξει πρόσφατα τα κριτήρια διορισμού στα αγρότικα! Γιατί έτσι πληροφορήθηκα σήμερα απο το υπουργείο, οτι στα αποτελέσματα που βγήκαν πρόσφατα δεν ίσχυαν τα παλιά κριτήρια( 1 μόριο ανα δίμηνο συμπληρωμένο και 0 ,1 ,2 μόρια από το βαθμό πτυχίου) αλλά μοναδικό κριτήριο είναι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου! Ευχαριστώ!

αν κοιταξεις τα αποτελεσματα που αναφερεις υπαρχει στηλη με τα μορια του καθενος (0,1,2) αναλογα με τον βαθμο πτυχιου παντως,...........

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανένας αν έχουν αλλάξει πρόσφατα τα κριτήρια διορισμού στα αγρότικα! Γιατί έτσι πληροφορήθηκα σήμερα απο το υπουργείο, οτι στα αποτελέσματα που βγήκαν πρόσφατα δεν ίσχυαν τα παλιά κριτήρια( 1 μόριο ανα δίμηνο συμπληρωμένο και 0 ,1 ,2 μόρια από το βαθμό πτυχίου) αλλά μοναδικό κριτήριο είναι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου! Ευχαριστώ!

Μα τότε -αν δεν ισχύουν τα μόρια- πώς αξιολογείται η ημερομηνία κτήσης πτυχίου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι το κοίταξα! Αλλά μου είπε η υπάλληλος του υπουργείου ότι ισχύει η ημερομηνία κτήσεως πτυχίου ως κριτήριο!( κ οχι 1 μόριο ανα 2 μήνες) και ο βαθμός πτυχίου για όσους έχουν ίδια ημερομηνία κτήσεως! Κ ότι υπάρχει σχετική απόφαση την οποία δε βρήκα πουθενά! Γι αυτό ρώτησα μήπως έχει δεί κανένας τη σχετική απόφαση!

Δλδ αν εγώ έχω πάρει πτυχίο 05/02/2014 με βαθμό 10 και κάποιος άλλος έχει παρει πτυχιο 04/02/2014 με βαθμό 5 , ο άλλος παίρνει τη θέση!

Τροποποιήθηκε από ziozo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι το κοίταξα! Αλλά μου είπε η υπάλληλος του υπουργείου ότι ισχύει η ημερομηνία κτήσεως πτυχίου ως κριτήριο!( κ οχι 1 μόριο ανα 2 μήνες) και ο βαθμός πτυχίου για όσους έχουν ίδια ημερομηνία κτήσεως! Κ ότι υπάρχει σχετική απόφαση την οποία δε βρήκα πουθενά! Γι αυτό ρώτησα μήπως έχει δεί κανένας τη σχετική απόφαση!

Δλδ αν εγώ έχω πάρει πτυχίο 05/02/2014 με βαθμό 10 και κάποιος άλλος έχει παρει πτυχιο 04/02/2014 με βαθμό 5 , ο άλλος παίρνει τη θέση!

τελικα η υπαλληλος ειχε δικιο.

με προσφατο φεκ αλλαξε η μοριοδοτηση για τα αγροτικα. πλεον προηγειται η προγενεστερη ημερομηνια κτησης πτυχιου και σε ισοβαθμια μετραει ο βαθμος πτυχιου.

http://www.dikaiologitika.gr/images/agrotikoio.pdf

6. Η επιλογή των ιατρών ( υπόχρεων και επί θητεία) για την τοποθέτησή τους σε κενές και κενούμενες θέσεις γίνεται με βάση την ημερομηνία κτήσης του πτυχίου.

7. Μεταξύ ισοβαθμούντων προηγείται αυτός με τον ανώτερο χαρακτηρισμό πτυχίου ( Άριστα, Λίαν Καλώς ή Καλώς) και σε περίπτωση ταύτισης και ως προς τον χαρακτηρισμό προηγείται αυτός που έχει μεγαλύτερο κατ’ απόλυτο βαθμό πτυχίου.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω απο τη στιγμή που με έχουν πάρει σε άγονο αγροτικό κ θέλω να δηλώσω γ ειδικό κομμάτι της ειδικότητας εκτός απο τα χαρτιά που έδωσα στο γενικό μέρος της ειδικότητας τι άλλο χρειάζεται; μόνο η πρόσληψη που δημοσιεύτηκε στο διαύγεια ή και κάποιος κωδικός διορισμού;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

http://www.moh.gov.gr/articles/ministry/grafeio-typoy/press-releases/3301-deltio-typoy-agrotikoi-giatroi-22-6-2015

Δελτίο Τύπου - Αγροτικοί Γιατροί, 22-6-2015

Ακόμη μια επιλογή θα έχουν οι γιατροί που δηλώνουν το αγροτικό τους (υπηρεσία υπαίθρου) όσον αφορά την τοποθέτησή τους.

Μέχρι σήμερα οι γιατροί είχαν το δικαίωμα να δηλώνουν πέντε Κέντρα Υγείας ή Περιφερειακά Ιατρεία της προτίμησής τους. Πλέον, με τροποποίηση της σχετικής υπουργικής απόφασης που υπέγραψε ο Αναπληρωτής Υπουργός Υγείας, Ανδρέας Ξανθός, οι γιατροί θα έχουν τη δυνατότητα να δηλώνουν και μια έκτη επιλογή: Την προτίμηση σε επίπεδο νομού.

Με αυτό τον τρόπο θα δίνεται η δυνατότητα σε κάποιον γιατρό που δεν έχει επιλεγεί να υπηρετήσει σε ένα από τα πέντε Κέντρα Υγείας/ Περιφερειακά Ιατρεία που έχει δηλώσει, να τοποθετηθεί σε κενή θέση σε κάποια άλλη μονάδα Π.Φ.Υ. στο νομό της προτίμησής του.

Στόχος του υπουργείου Υγείας είναι με αυτό τον τρόπο να καλυφθούν όσο το δυνατόν περισσότερες κενές θέσεις γιατρών σε Κέντρα Υγείας και Περιφερειακά Ιατρεία, ειδικά στα νησιά και σε άγονες και δυσπρόσιτες περιοχές.

Τροποποιήθηκε από iceman
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ΦΕΚ Β 1342 02-07-2015

Κάθε ενδιαφερόμενος ιατρός έχει δικαίωμα υποβολής μιας και μόνον έντυπης αίτησης στην οποία δηλώνει από μία μέχρι και έξι προτιμήσεις. Η έκτη προτίμηση θα αφορά σε Νομό. Θα δηλώνεται η ονομασία του νομού χωρίς κωδικό.

Επιπλέον σε περίπτωση που υποψήφιος ιατρός υπηρεσίας υπαίθρου είναι επιτυχών στην έκτη του επιλογή, τοποθετείται σε κενή θέση του Π.Ε.Δ.Υ. − Περιφερειακού Ιατρείου, Π.Ε.Δ.Υ. − Κέντρου Υγείας, ή Γ.Ν. − Κέντρου Υγείας του οικείου Νομού με κριτήριο την παλαιότερη ημερομηνία κένωσης και μη κάλυψης της θέσης, σύμφωνα με τα στοιχεία της υπηρεσίας μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

ερχονται αλλαγες στα αγροτικα με νεο νομοσχεδιο του Υπουργειου υγειας.

http://www.healthreport.gr/δείτε-τι-προβλέπει-το-νομοσχέδιο-του-υ-2/

http://www.healthreport.gr/νέα-κίνητρα-στους-γιατρούς-για-τις-άγο/

ενδεικτικα καποιες αλλαγες

1.  σταματουν να προηγουνται οι επι θητεια στις προσκλησεις ενδιαφεροντος. πλεον θα προηγουνται οι υποχρεοι (οπως δηλαδη συμβαινει και στις προκηρυξεις)

 

2. οι αποσπασεις των αγροτικων στα νοσοκομεια θα γινονται με αποφασεις του δυπεαρχη και οχι του υπουργειου υγειας.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

1.  σταματουν να προηγουνται οι επι θητεια στις προσκλησεις ενδιαφεροντος. πλεον θα προηγουνται οι υποχρεοι (οπως δηλαδη συμβαινει και στις προκηρυξεις)

Λογικό !

Αφού θα απαιτείται η εκπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου για τον διορισμό στην Ειδικότητα, δεν θα έχεις αγροτικούς-υπόχρεους που θα παρατούνται για να ξεκινήσουν Ειδικότητα.

Οπότε δεν έχεις ανάγκη τους επί θητεία που, λογικά, δηλώνουν αγροτικό με σκοπό -συνήθως- να τελειώσουν τον 1 χρόνο θητείας.

Ελληνικός τρόπος σκέψης.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Λογικό !

Αφού θα απαιτείται η εκπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου για τον διορισμό στην Ειδικότητα, δεν θα έχεις αγροτικούς-υπόχρεους που θα παρατούνται για να ξεκινήσουν Ειδικότητα.

Οπότε δεν έχεις ανάγκη τους επί θητεία που, λογικά, δηλώνουν αγροτικό με σκοπό -συνήθως- να τελειώσουν τον 1 χρόνο θητείας.

Ελληνικός τρόπος σκέψης.

Η εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου απαιτείται για το διορισμό για ειδικότητα με τον υπάρχοντα νομό Βορίδη.

Σύμφωνα με αυτό,που προωθείται, η ρύθμιση Βορίδη καταργείται και το αγροτικό καθίσταται υποχρεωτικό μέχρι τις εξετάσεις για την ειδικότητα,όχι για την έναρξη της και το διορισμό.Μπορει,δηλαδή,κάποιος να διοριστεί στο γενικό μέρος,στη συνέχεια να κάνει το αγροτικό (στο κενό,που μεσολαβεί) και έπειτα να συνεχίσει στο ειδικό μέρος ή αν πρόκειται για ενιαία ειδικότητα να κάνει την εκπαίδευση,στη συνέχεια αγροτικό και τέλος να δώσει τις εξετάσεις.

Η προτεραιότητα των υπόχρεων και όχι των επι θητεια πιθανόν έχει τη λογική , ότι πρέπει κάποια στιγμή να κάνουν το αγροτικό για να δώσουν εξετάσεις για ειδικότητα (όχι για να διοριστουν  πάντως).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

 

Λογικό !

Αφού θα απαιτείται η εκπλήρωση της υπηρεσίας υπαίθρου για τον διορισμό στην Ειδικότητα, δεν θα έχεις αγροτικούς-υπόχρεους που θα παρατούνται για να ξεκινήσουν Ειδικότητα.

Οπότε δεν έχεις ανάγκη τους επί θητεία που, λογικά, δηλώνουν αγροτικό με σκοπό -συνήθως- να τελειώσουν τον 1 χρόνο θητείας.

Ελληνικός τρόπος σκέψης.

Η εκπλήρωση υπηρεσίας υπαίθρου απαιτείται για το διορισμό για ειδικότητα με τον υπάρχοντα νομό Βορίδη.

Σύμφωνα με αυτό,που προωθείται, η ρύθμιση Βορίδη καταργείται και το αγροτικό καθίσταται υποχρεωτικό μέχρι τις εξετάσεις για την ειδικότητα,όχι για την έναρξη της και το διορισμό.Μπορει,δηλαδή,κάποιος να διοριστεί στο γενικό μέρος,στη συνέχεια να κάνει το αγροτικό (στο κενό,που μεσολαβεί) και έπειτα να συνεχίσει στο ειδικό μέρος ή αν πρόκειται για ενιαία ειδικότητα να κάνει την εκπαίδευση,στη συνέχεια αγροτικό και τέλος να δώσει τις εξετάσεις.

Η προτεραιότητα των υπόχρεων και όχι των επι θητεια πιθανόν έχει τη λογική , ότι πρέπει κάποια στιγμή να κάνουν το αγροτικό για να δώσουν εξετάσεις για ειδικότητα (όχι για να διοριστουν  πάντως).

Παιδιά καλησπέρα!! Ερώτηση αυτό σχετικά με την κατάργηση του αγροτικού ως προαπαιτούμενο για τον διορισμό της ειδικότητας, ξέρουμε από ποια φουρνιά θα αρχίσει να ισχύει???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ evansaty

Η διάταξη αυτή συμπεριλαμβανόταν στο νομοσχέδιο, που κατατέθηκε και τελικά αποσύρθηκε την προηγούμενη εβδομάδα.Από την κυβέρνηση λένε, ότι θα επανακατατεθεί προς συζήτηση και ψήφιση μετά τις 7 Ιανουαρίου.Ας ψηφιστεί πρώτα και βλέπουμε από πότε θα ισχύσει ( να δούμε πώς θα είναι διατυπωμένο ).

Τροποποιήθηκε από joie
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τους επόμενους ίσχυε,δεν υπήρχε αναδρομικός χαρακτήρας.Αλλα όντως πρέπει να περιμένουμε από τον νέο χρονο την διατύπωση εκ νέου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ evansaty

Η διάταξη αυτή συμπεριλαμβανόταν στο νομοσχέδιο, που κατατέθηκε και τελικά αποσύρθηκε την προηγούμενη εβδομάδα.Από την κυβέρνηση λένε, ότι θα επανακατατεθεί προς συζήτηση και ψήφιση μετά τις 7 Ιανουαρίου.Ας ψηφιστεί πρώτα και βλέπουμε από πότε θα ισχύσει ( να δούμε πώς θα είναι διατυπωμένο ).

Ωραία ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση... Ας ελπίσουμε να περάσει..γιατί καλό το αγροτικό δε λέω... χρήσιμο, εξυπηρετεί υπηρεσίες και κατοίκους σε  νησιά και χωριά...αλλά πρέπει να σταματήσει να είναι προαπαιτούμενο για την ειδικότητα. Έχουν μείνει πολλά παιδιά στην απέξω είτε γιατί τους πήραν τις θέσεις οι γενικοί γιατροί ή οι επί θητεία, είτε γιατί δεν τους φτάνουν τα χρήματα να απομακρυνθούν από τους νομούς τους... με αποτέλεσμα να πηγαίνει πίσω και ειδικότητα. Όπως επίσης, από τότε που έγινε υποχρεωτικό το αγροτικό , γέμισαν οι θέσεις των αγροτικών αλλά έμειναν κενές θέσεις ειδικευομένων στα νοσοκομεία. Η δική μας  πανεπιστημιακή παθολογική λειτουργούσε για πολύ καιρό με 3 ειδικευόμενους, γιατί δεν μπορούσαν να προσληφθούν καινούργιοι καθώς ήταν υπόχρεοι υπαίθρου.... Μακάρι να αλλάξει το νομοσχέδιο... Προς θεού η θέση μου δεν είναι να καταργηθεί το αγροτικό...απλώς να σταματήσει να είναι προαπαιτούμενο!!! Καλέ γιορτές Καλά Χριστούγεννα με υγεία σε όλους... Και σε όσους θα εργάζονται τις μέρες των γιορτών καλή δύναμη!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

https://diavgeia.gov.gr/decision/view/6ΗΦ1465ΦΥΟ-ΩΘ7

ΘΕΜΑ : Διευκρινίσεις σχετικά με θέματα ιατρών υπαίθρου

α) Εκπλήρωση υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου

Σύμφωνα με ............... υποχρεωτική υπηρεσία υπαίθρου ορίζεται δωδεκάμηνη και διαρθρωμένη ως εξής: ένας (1) μήνας για εκπαίδευση στο νοσοκομείο αναφοράς και έντεκα (11) μήνες θητείας στο Περιφερειακό Ιατρείο ή Κέντρο Υγείας.

Σύμφωνα με ......... οι ιατροί υπόχρεοι υπηρεσίας υπαίθρου μετά τον διορισμό τους τοποθετούνται υποχρεωτικώς τον πρώτο μήνα της θητείας τους στο Νοσοκομείο Αναφοράς για εκπαίδευση πριν την τοποθέτησή τους στα Περιφερειακά Ιατρεία ή Κέντρα Υγείας.

Η υποχρεωτική μηνιαία πρακτική άσκηση δεν ισχύει για τους ιατρούς που έχουν ασκηθεί πέραν του ενός μηνός σε οποιαδήποτε ειδικότητα σε αναγνωρισμένα τμήματα Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων του Εσωτερικού ή του Εξωτερικού και ως εκ τούτου η υπηρεσία υπαίθρου για αυτούς έχει διάρκεια έντεκα (11) μήνες (ιατροί μη υπόχρεοι προεκπαίδευσης ενός μηνός). Στην ίδια κατηγορία περιλαμβάνονται και οι οπλίτες ιατροί που τοποθετούνται ............. Στην περίπτωση που ιατρός υπόχρεος υπηρεσίας υπαίθρου τοποθετείται για συμπλήρωση αυτής, θα πρέπει η προηγούμενη θητεία και το υπόλοιπο προςσυμπλήρωση χρονικό διάστημα, να αθροίζουν δώδεκα (12) μήνες (εκτός των ιατρών της προηγούμενης παραγράφου-ιατροί μη υπόχρεοι προεκπαίδευσης ενός μηνός).

β) Άγονες και προβληματικές περιοχές και άγονα Περιφερειακά ιατρεία

Η αριθ.πρωτ.Γ4γ/Γ.Π.οικ.91866/27-11-2018 Κ.Υ.Α. «Χαρακτηρισμός Περιφερειακών Ιατρείων, Πολυδύναμων Περιφερειακών Ιατρείων, Ειδικών Περιφερειακών Ιατρείων και Κέντρων Υγείας ως Περιφερειακά Ιατρεία και Κέντρα Υγείας προβληματικών και άγονων περιοχών, για την παροχή οικονομικού κινήτρου σε ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου (υπόχρεους και επί θητεία) που διορίζονται σε αυτά» (Β΄ 5570), αφορά μόνο τη χορήγηση μηνιαίου επιδόματος ύψους 400€ για ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου, υπόχρεους και επί θητεία, που διορίζονται στα Π.Ι. και Κ. Υ. που περιλαμβάνονται σ’ αυτήν.

Ως εκ τούτου οι βεβαιώσεις υπηρεσίας υπαίθρου που χορηγούνται από τις Υγειονομικές Περιφέρειες και τα Κέντρα Υγείας στους ιατρούς υπαίθρου όσο αφορά στο χαρακτηρισμό ως άγονου του ΠΙ ή του ΚΥ που υπηρέτησε ο ιατρός, αυτές θα βασίζονται είτε στο π.δ.131/1987 (Α΄ 73) όπως ισχύει είτε στις εκάστοτε αποφάσεις και σε καμία περίπτωση στην προαναφερόμενη απόφαση.

γ) Διαμονή ιατρών υπαίθρου

Σύμφωνα με .......... ορίζεται ότι : «Με απόφαση της προϊσταμένης αρχής του ιατρού υπηρεσίας υπαίθρου μπορεί να χορηγείται άδεια διαμονής σε αυτόν εκτός της έδρας του υγειονομικού σταθμού, μόνο στις περιπτώσεις που αυτή δεν πληροί στοιχειώδης προϋποθέσεις διαμονής.»

δ) Άδεια ανατροφής τέκνου

Η χρονική διάρκεια της άδειας ανατροφής τέκνου ορίζεται ρητά στην ....... στην οποία αναφέρεται : «Οι άδειες για ανατροφή τέκνου, που προκύπτουν από το συμψηφισμό σε ημέρες του μειωμένου ωραρίου κατά δύο ώρες για τέκνα ηλικίας μέχρι δύο (2) ετών (2 ώρες Χ 22 ημέρες) και κατά μία (1) ώρα (1 ώρα Χ 22 ημέρες) για τέκνα από δύο έως τεσσάρων ετών και μέχρι τη λήξη της υποχρεωτικής υπηρεσίας υπαίθρου.» Ως εκ τούτου σε καμία περίπτωση δεν χορηγείται άδεια ανατροφής τέκνου διάρκειας εννέα (9) μηνών.

ε) Οπλίτες πτυχιούχοι ιατρικής

Οι οπλίτες πτυχιούχοι ιατρικής που τοποθετούνται σε κενές θέσεις Περιφερειακών Ιατρείων, Κέντρων Υγείας και Γενικών Νοσοκομείων – Κέντρων Υγείας άγονων, απομακρυσμένων και προβληματικών περιοχών σύμφωνα με............., και η τοποθέτηση τους γίνεται κατόπιν έκδοσης Κ.Υ.Α., θα πρέπει να παραμένουν στη θέση και μόνο στην οποία τοποθετούνται. Τυχόν μετακίνησή τους θα αφορά στην κάλυψη της εξυπηρετούμενης από το Κέντρο Υγείας ή Περιφερειακό Ιατρείο περιοχής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλημέρα! Είμαι ειδικευόμενος, ολοκληρωνω την ειδικότητα σε 1 μήνα και πρέπει να κάνω αγροτικό για να δώσω εξετάσεις ειδικότητας! Γνωρίζει κανεις αν μπορώ να κάνω αίτηση στην πρόσκληση που βγήκε χθες ; Γιατί μέχρι τη λήξη της προσθεσμίας των αιτήσεων δεν θα έχω ολοκληρώσει το χρόνο ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις τώρα, M_on said:

Καλημέρα! Είμαι ειδικευόμενος, ολοκληρωνω την ειδικότητα σε 1 μήνα και πρέπει να κάνω αγροτικό για να δώσω εξετάσεις ειδικότητας! Γνωρίζει κανεις αν μπορώ να κάνω αίτηση στην πρόσκληση που βγήκε χθες ; Γιατί μέχρι τη λήξη της προσθεσμίας των αιτήσεων δεν θα έχω ολοκληρώσει το χρόνο ειδικότητας.

Εννοείται πως ναι.Αρκει την ημέρα που θα παρουσιαστείς στο αγροτικό να έχεις τελειώσει την ειδικότητά σου κ να έχεις παραιτηθεί απο το νοσοκομείο που εργάζεσαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 λεπτά πριν, heydoc said:

Εννοείται πως ναι.Αρκει την ημέρα που θα παρουσιαστείς στο αγροτικό να έχεις τελειώσει την ειδικότητά σου κ να έχεις παραιτηθεί απο το νοσοκομείο που εργάζεσαι.

Σ’ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.