Jump to content

ΤΙ ΑΚΡΙΒΩς ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ??


thalia

Recommended Posts

Τελικά εμείς οι γιατροί είμαστε μεγάλα πρόβατα...που ανεχόμαστε να συμβαίνουν όλα αυτά μπροστα στα μάτια μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

οι επικουρικοι γιατροι ειναι γιατροι με ειδικοτητα που διοριζονται με συμβαση ενος ετους για να καλυψουν θεσεις επιμελητη β¨. στην επαρχια ,αλλα και στην αθηνα.

αλλα και οι θεσεις στο εσυ που ηταν μονιμες και παιρνονταν με τις κρισεις, δεν ειναι μονιμες πια, ειναι πενταετιας. η καταργηση της μονιμοτητας εχει ξεκινησει απο τους γιατρους. να ενα καλο νεο να χαιρεστε φιλελευθερα εξυπνουλια μου. σε λιγο θα μπειτε κι εσεις στην εργασια και θα σας δω ποσο δεξιουλια θα συνεχισετε να ειστε.

οπως λεει και ενας φιλος μου << το να εισαι πλουσιος και να εισαι αριστερος ειναι διαστροφη, το να εισαι φτωχος και δεξιος ειναι μαλ.....ια >> !!!! θενκς !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειδικευόμενοι πολυτελείας

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι βυσματίες, τα "θύματα" της αμάθειας και οι πολυτελείας χαρακτηρίζονται από μεγάλη δόση θράσους και μας πλασσάρονται και ως τρελοί επιστήμονες με την απίστευτη κατάρτιση. Και πάνω απ' όλα, πολύ οργανωμένοι για να δρουν ανενόχλητοι και με τις ευλογίες του Νόμου. (Άσχετα αν οι νόμοι ψηφίζονται κατόπιν εορτής για να νομιμοποιήσουν τις παρανομίες τους). Τουλάχιστον λίγη ταπεινότητα δε βλάπτει. Εγώ τουλάχιστον αν είχα κάνει κάτι παρόμοιο, θα έσκυβα το κεφάλι, δε θα έβγαζα και τη γλώσσα τους. Ας οψόμεθα οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί που τα παράπονά μας φτάνουν μόνο μέχρι τις σελίδες του γμ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειδικευόμενοι πολυτελείας

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι βυσματίες, τα "θύματα" της αμάθειας και οι πολυτελείας χαρακτηρίζονται από μεγάλη δόση θράσους και μας πλασσάρονται και ως τρελοί επιστήμονες με την απίστευτη κατάρτιση. Και πάνω απ' όλα, πολύ οργανωμένοι για να δρουν ανενόχλητοι και με τις ευλογίες του Νόμου. (Άσχετα αν οι νόμοι ψηφίζονται κατόπιν εορτής για να νομιμοποιήσουν τις παρανομίες τους). Τουλάχιστον λίγη ταπεινότητα δε βλάπτει. Εγώ τουλάχιστον αν είχα κάνει κάτι παρόμοιο, θα έσκυβα το κεφάλι, δε θα έβγαζα και τη γλώσσα τους. Ας οψόμεθα οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί που τα παράπονά μας φτάνουν μόνο μέχρι τις σελίδες του γμ....

αναφέρεσαι σε μένα ή μιλάς γενικά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειδικευόμενοι πολυτελείας

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι βυσματίες, τα "θύματα" της αμάθειας και οι πολυτελείας χαρακτηρίζονται από μεγάλη δόση θράσους και μας πλασσάρονται και ως τρελοί επιστήμονες με την απίστευτη κατάρτιση. Και πάνω απ' όλα, πολύ οργανωμένοι για να δρουν ανενόχλητοι και με τις ευλογίες του Νόμου. (Άσχετα αν οι νόμοι ψηφίζονται κατόπιν εορτής για να νομιμοποιήσουν τις παρανομίες τους). Τουλάχιστον λίγη ταπεινότητα δε βλάπτει. Εγώ τουλάχιστον αν είχα κάνει κάτι παρόμοιο, θα έσκυβα το κεφάλι, δε θα έβγαζα και τη γλώσσα τους. Ας οψόμεθα οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί που τα παράπονά μας φτάνουν μόνο μέχρι τις σελίδες του γμ....

αναφέρεσαι σε μένα ή μιλάς γενικά?

Όχι δεν αναφέρομαι σε εσένα. Συμφώνησα μαζί σου και είπα και κάποια πράγματα παραπάνω που πιστεύω. Γιατί να αναφέρομαι σε εσένα; emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι επικουρικοι γιατροι ειναι γιατροι με ειδικοτητα που διοριζονται με συμβαση ενος ετους για να καλυψουν θεσεις επιμελητη β¨. στην επαρχια ,αλλα και στην αθηνα.

αλλα και οι θεσεις στο εσυ που ηταν μονιμες και παιρνονταν με τις κρισεις, δεν ειναι μονιμες πια, ειναι πενταετιας. η καταργηση της μονιμοτητας εχει ξεκινησει απο τους γιατρους. να ενα καλο νεο να χαιρεστε φιλελευθερα εξυπνουλια μου. σε λιγο θα μπειτε κι εσεις στην εργασια και θα σας δω ποσο δεξιουλια θα συνεχισετε να ειστε.

οπως λεει και ενας φιλος μου << το να εισαι πλουσιος και να εισαι αριστερος ειναι διαστροφη, το να εισαι φτωχος και δεξιος ειναι μαλ.....ια >> !!!! θενκς !

Συμφωνώ απολύτως, απλά μια μια μικρή -αισιόδοξη- διόρθωση: αν μετά την πενταετία ξαναπάρεις τη θέση, γίνεσαι μόνιμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
οι επικουρικοι γιατροι ειναι γιατροι με ειδικοτητα που διοριζονται με συμβαση ενος ετους για να καλυψουν θεσεις επιμελητη β¨. στην επαρχια ,αλλα και στην αθηνα.

αλλα και οι θεσεις στο εσυ που ηταν μονιμες και παιρνονταν με τις κρισεις, δεν ειναι μονιμες πια, ειναι πενταετιας. η καταργηση της μονιμοτητας εχει ξεκινησει απο τους γιατρους. να ενα καλο νεο να χαιρεστε φιλελευθερα εξυπνουλια μου. σε λιγο θα μπειτε κι εσεις στην εργασια και θα σας δω ποσο δεξιουλια θα συνεχισετε να ειστε.

οπως λεει και ενας φιλος μου << το να εισαι πλουσιος και να εισαι αριστερος ειναι διαστροφη, το να εισαι φτωχος και δεξιος ειναι μαλ.....ια >> !!!! θενκς !

Ας διαβάσει κάποιος τα σχετικά ΦΕΚ να μας πει από πότε η πρώτη πενταετία εξασφάλιζε μονιμότητα. Γιατί απ'ό,τι ξέρω από ιδρύσεως του ΕΣΥ ΔΕΝ εξασφάλιζε... και αν θυμάμαι το ΕΣΥ ιδρύθηκε... πότε μωρέ ήταν; ....

Το πρόβλημα είναι στον έλεγχο αυτών, που εργάζονται (αν κάνουν σωστά τη δουλειά τους) κι όχι στη μονιμότητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οπως λεει και ενας φιλος μου << το να εισαι πλουσιος και να εισαι αριστερος ειναι διαστροφη, το να εισαι φτωχος και δεξιος ειναι μαλ.....ια >> !!!! θενκς !

Αριστο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 years later...
On 12/4/2008 at 2:32 ΜΜ, thalia said:

παιδια ξερετε τι ακριβως ειναι ο θεσμος των επικουρικων?

και τι προυποθεσεις χρειαζονται?

η μονο βυσμα,οποτε,σορυ που ρωτησα!!?

Δέκα και κάτι  χρόνια μετά...

τελικά τι είναι?

 

Ο Dr scalexk εκανε μια συνοψη..από τότε το 2008 (ή καλύτερα 2005)...μέχρι σήμερα..

παραθετω το κείμενο του :

<< Το νέο σύστημα με τις λίστες ξεκίνησε με καλές προδιαγραφές προκειμένου να δίνεται σε όλους οριζόντια η δυνατότητα για επικουρικό. Ωστόσο, τελευταία η αξιοπιστία παρακάμπτεται με διάφορα τεχνάσματα, κυρίως με αυτό της εμπειρίας, που είναι κάτι διάτρητο και σχετικό. Καταλαβαίνω την επιθυμία κάθε διευθυντή να συνεργαστεί με τον επιθυμητό ιατρό, και αυτό δεν είναι τόσο κακό όταν η επιλογή γίνεται με κριτήρια αμιγώς επιστημονικά. Αλλά συχνά το βασικό κριτήριο είναι η προσωπική γνωριμία, η κομματική σχέση κτλ >>

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

τι είναι και τι δεν είναι οι επικουρικοί?

αδεια ανευ αποδοχων δικαιούνται?

που μπορώ να ρωτήσω για αυτους?

είμαι Αττική?

1η υπε όπου υπάγεται το νοσοκομείο οπου ειμαι?

Υπουργείο υγείας?

νομική υπηρεσια του νοσοκομειου που είμαι?

γραφείο προσωπικού?

γραφω και μου ερχονται και αλλα.

θα σταματησω εδώ όμως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Δες στο site του Υπουργείου για τη διαδικασία και τα σχετικά.

Αδεια ανευ αποδοχών δε δικαιούνται διότι καλύπτουν έκτακτες ανάγκες της Υγειονομικής δομής. Βέβαια ρώτα και το γραφείο προσωπικού γιατί κάθε εβδομάδα βρέχει εγκυκλίους και ποτέ δεν ξέρεις...

http://moh.gov.gr/articles/newspaper/proslhpseis-diorismoi/epikoyrikoi-iatroi/3293-thrhsh-katalogoy-epikoyrikwn-iatrwn- ## no greeklish please&#33; ## - ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please&#33; ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika --diadikasia-topothethshs

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.