Jump to content

Τουριστικά Ιατρεία


Neuromancer

Recommended Posts

Παιδιά τι γνωρίζετε για αυτά; Τι ισχύει και τι όχι; Έχει κανένας πληροφορίες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά τι γνωρίζετε για αυτά; Τι ισχύει και τι όχι; Έχει κανένας πληροφορίες;

Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; Ενδιαφέρεσαι για δικό σου ιατρείο ή για εφημερίες;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι για δικό μου ιατρείο. Για το πως βρίσκεις, τι χαρτιά χρειάζεται για να δουλέψεις εκεί (πχ εγγραφή στον ιατρικό σύλλογο της περιοχής χρειάζεται;) και για το τρόπο λειτουργίας. Πότε και πόσεςς ώρες δουλεύεις κλπ κλπ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι χρειάζεται να γραφτείς στον τοπικό ιατρικό σύλλογο, είναι το μόνο σίγουρο! Μέχρι και τα κανάλια είχαν σχολιάσει, πριν από κανα-δυο καλοκαίρια, το ότι στα μεγάλα νησιά, από Μάιο ως Νοέμβριο, πολλαπλασιάζονται οι εγγραφές στους συλλόγους! Εκτός από το ν'ανοίξεις το δικό σου ιατρείο, υπάρχει και η δυνατότητα να δουλέψεις full-time σε ιατρείο άλλου. Τα λεφτά είναι πολύ καλά, απ'ό,τι ξέρω, χωρίς υπερβολική δουλειά. Έχω ακούσει να χρεώνουν 100€ για ένα θλαστικό!Τα σοβαρά τα στέλνεις στο Κ.Υ. Εσύ θα κάνεις κανά ράμμα, καμιά επίδεση, καμιά ακρόαση σε λοίμωξη αναπν/κου κτλ. Δυστυχώς, δεν ξέρω λεπτομέρειες για τις διαδικασίες που πρέπει ακολουθήσεις, αλλά άρχισε να ρίχνεις, καλού-κακού, καμια ματιά στη χρυσή ευκαιρία. Σίγουρα θα βρεις αγγελίες για στελέχωση τουριστικών ιατρείων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ότι χρειάζεται να γραφτείς στον τοπικό ιατρικό σύλλογο, είναι το μόνο σίγουρο! Μέχρι και τα κανάλια είχαν σχολιάσει, πριν από κανα-δυο καλοκαίρια, το ότι στα μεγάλα νησιά, από Μάιο ως Νοέμβριο, πολλαπλασιάζονται οι εγγραφές στους συλλόγους! Εκτός από το ν'ανοίξεις το δικό σου ιατρείο, υπάρχει και η δυνατότητα να δουλέψεις full-time σε ιατρείο άλλου. Τα λεφτά είναι πολύ καλά, απ'ό,τι ξέρω, χωρίς υπερβολική δουλειά. Έχω ακούσει να χρεώνουν 100€ για ένα θλαστικό!Τα σοβαρά τα στέλνεις στο Κ.Υ. Εσύ θα κάνεις κανά ράμμα, καμιά επίδεση, καμιά ακρόαση σε λοίμωξη αναπν/κου κτλ. Δυστυχώς, δεν ξέρω λεπτομέρειες για τις διαδικασίες που πρέπει ακολουθήσεις, αλλά άρχισε να ρίχνεις, καλού-κακού, καμια ματιά στη χρυσή ευκαιρία. Σίγουρα θα βρεις αγγελίες για στελέχωση τουριστικών ιατρείων.

Η παρέμβαση μου αφορά 2 κομμάτια: Πρώτον η δουλειά είναι πολλή γιατί τέτοιου είδους ιατρεία ανοίγουν σε περιοχές με πολύ τουρισμό και οι τουρίστες και για το παραμικρό έρχονται στο γιατρό και μόνο αν πας συνειδητοποιημένος ότι θα δουλεύεις όλη μέρα, κάθε μέρα, θα το ανέξεις. Είναι εν ολίγοις μεγάλο ζόρι. Δεύτερον, ναι μεν χρεώνονται 100 ευρώ τα θλαστικά και σε πολλές περιπτώσεις και παραπάνω, αλλά αυτά τα χρήματα δε φτάνουν ποτέ στα χέρια σου. Αν δουλέψεις σε ιατρείο άλλου, θα σου δίνει μηνιάτικο και θα τραβάς εσύ το ζόρι για να παίρνει το παραδάκι ο άλλος. Αν πάλι τπ ιατρείο είναι δικό σου πίστεψέ με, από προσωπική εμπειρία, θα έχεις τόοοοοσα έξοδα που τα 100 ευρώ το θλαστικό ίσα που θα καλύπτει το ενοίκιο του ιατρείου και όχι όλο!!!! Εγώ δούλευα κάθε μέρα όλη μέρα και ίσα ίσα που έβγαλα τα έξοδά μου σε μια περιοχή που σφίζει από τουρίστες... Πλέον , ο μόνος τρόπος να βγάλεις λεφτά σε τέτοιου είδους ιατρεία, είναι με παράνομους τρόπους.... Εκεί που δούλευα εγώ, πήγα με το σταυρό στο χέρι και δεν έκανα τίποτα. Μόνο η εμπειρία μου έμεινε. Παίζουν πολλά παιχνίδια με μίζες με ξενοδοχους, ταξιδιωτικά γραφεία κτλ...

Οπότε μόνο αν έχει κανείς τη θέληση να δουλέψει αρκετές ώρες και μόνο για την εμπειρία θα συμβούλευα να ασχοληθεί με κάτι τέτοιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού έχεις πάει ο ίδιος, τα ξέρεις από πρώτο χέρι. Οι δικές μου πληροφορίες προέρχονται από συνάδελφο που το'χε κάνει πριν από 3 καλοκαίρια. Βέβαια, εκείνος είναι τώρα Γιατρός χωρίς Σύνορα στο Νταρφούρ (σοβαρά!!!), γι'αυτό και δεν μπορώ να τον ρωτήσω λεπτομέρειες, προς το παρόν. Φυσικά και είχε κι εκείνος πολύ δουλειά, αλλά το χαρακτήριζε βιώσιμη λύση για καλά χρήματα το καλοκαίρι. Άλλωστε, και γιατρός σε κατασκήνωση να πας, θα πάρεις 800€, κλεισμένος 22 μέρες και μπορεί να'χεις 500 πιτσιρίκια υπό την ευθύνη σου, που θα σε ξυπνάνε τη νύχτα ακόμη και για σκασμένα χείλη! emnysta

Τροποποιήθηκε από 7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού έχεις πάει ο ίδιος, τα ξέρεις από πρώτο χέρι. Οι δικές μου πληροφορίες προέρχονται από συνάδελφο που το'χε κάνει πριν από 3 καλοκαίρια. Βέβαια, εκείνος είναι τώρα Γιατρός χωρίς Σύνορα στο Νταρφούρ (σοβαρά!!!), γι'αυτό και δεν μπορώ να τον ρωτήσω λεπτομέρειες, προς το παρόν. Φυσικά και είχε κι εκείνος πολύ δουλειά, αλλά το χαρακτήριζε βιώσιμη λύση για καλά χρήματα το καλοκαίρι. Άλλωστε, και γιατρός σε κατασκήνωση να πας, θα πάρεις 800€, κλεισμένος 22 μέρες και μπορεί να'χεις 500 πιτσιρίκια υπό την ευθύνη σου, που θα σε ξυπνάνε τη νύχτα ακόμη και για σκασμένα χείλη! emnysta

Εμένα πάντως με ξυπνούσαν συνέχεια για μεθυσμένους, μέχρι και για χτύπημα από παπούτσι... Στο τσακίρ κέφι για κανέναν πνιγμό στη θάλασσα το βράδυ από μεθυσμένους άντε και κανα εγκεφαλικό.

Επίσης, εκτός από τα συνηθισμένα, λοιμώξεις, θλαστικά, κτλ, πολλά περιστατικά ήταν αλλεργίες από τσιμπήματα, κυρίως από κουνούπια!!! Έχετε δει Άγγλο με τσίμπημα από κουνούπι;;; Τραγικό θέαμα!!! Τέλος πολλές Αγγλιδούλες μου ερχόταν να τους βγάλω τα γυαλιά από τις πατούσες επειδή χορεύανε ξηπόλητες στα κλαμπάκια... Είχε γέλιο, αλλά όταν σε ξυπνάνε κάθε βράδυ στις 3, 4, 5 κτλ για κάτι τέτοιο σιγά-σιγά σταματάς να το διασκεδάζεις....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιας και συζητατε γι αυτο το θεμα,μια αλλη ερωτηση παρομοιου ενδιαφεροντος!

εχει ακουσει κανεις πως οποιος εχει πτυχιο,μπορει ν ανοιξει δικο του ιατρειο,να πληρωνει μονος του την ασφαλιση του και σε 5 χρονια να χει παρει αυτοματα την ειδικοτητα της γενικης ιατρικης???? emconfused

Τροποποιήθηκε από thalia
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. ΓΙΑΤΡΟΣ ζητείται για εργασία σε ιατρείο κατά την καλοκαιρινή περίοδο στο νομό Πιερίας 697-2852.533

("Αγγελιοφόρος" - 8/4/2008)

2. ΙΑΤΡΟΙ ζητούνται για καλοκαιρινή απασχόληση μέχρι Οκτώβριο για Χαλκιδική ή Κατερίνη 694-7896.164

("Αγγελιοφόρος" - 7/4/2008)

3. ΓΙΑΤΡΟΣ ζητείται για 4μηνη εργασία (Ιούνιος - Σεπτέμβριος) στο Νομό Πιερίας. Τηλ. 694-7221102. Αποστολή βιογραφικών φαξ 24670-71720.

("Αγγελιοφόρος" - 7/4/2008)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιας και συζητατε γι αυτο το θεμα,μια αλλη ερωτηση παρομοιου ενδιαφεροντος!

εχει ακουσει κανεις πως οποιος εχει πτυχιο,μπορει ν ανοιξει δικο του ιατρειο,να πληρωνει μονος του την ασφαλιση του και σε 5 χρονια να χει παρει αυτοματα την ειδικοτητα της γενικης ιατρικης???? emconfused

Ιατρείο μπορείς να ανοίξεις κανονικά αλλά αυτό για την Γενική Ιατρική ήταν για όσους μέχρι το 2000 ή 2001 είχαν 7 χρόνια προυπηρεσία και ασκούσαν την ιατρική ώς ιατροί άνευ ειδικότητας και δώσανε εξετάσεις.Από εκεί και μετά πρέπει να κάνεις ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τα τουριστικά ιατρεία μου είπανε 1500 ευρω /μήνα αλλά κόβεις αποδείξεις στο όνομά σου-κατι που σημαίνει οτι βγάζεις μπλοκάκι και τι εφορία πληρώνεις στο τέλος..?ξέρει κανείς πόσο είναι το ΤΣΑΥ σε αυτή τη περίπτωση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατηγορία : Ασφαλιζόμενοι από 1/1/1993 και χρόνο ασφάλισης κάτω των 5 ετών

εισφορές

κλάδος σύνταξης = 79,20

κλάδος περίθαλψης = 42.60

κλάδος Σ.Υ. = 2,00

κλάδος πρόνοιας = 26,40

σύνολο εισφορών = 150,20 ευρώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κατηγορία : Ασφαλιζόμενοι από 1/1/1993 και χρόνο ασφάλισης κάτω των 5 ετών

εισφορές

κλάδος σύνταξης = 79,20

κλάδος περίθαλψης = 42.60

κλάδος Σ.Υ. = 2,00

κλάδος πρόνοιας = 26,40

σύνολο εισφορών = 150,20 ευρώ

ωραία , σ ευχαριστω..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μιας και συζητατε γι αυτο το θεμα,μια αλλη ερωτηση παρομοιου ενδιαφεροντος!

εχει ακουσει κανεις πως οποιος εχει πτυχιο,μπορει ν ανοιξει δικο του ιατρειο,να πληρωνει μονος του την ασφαλιση του και σε 5 χρονια να χει παρει αυτοματα την ειδικοτητα της γενικης ιατρικης???? emconfused

Ιατρείο μπορείς να ανοίξεις κανονικά αλλά αυτό για την Γενική Ιατρική ήταν για όσους μέχρι το 2000 ή 2001 είχαν 7 χρόνια προυπηρεσία και ασκούσαν την ιατρική ώς ιατροί άνευ ειδικότητας και δώσανε εξετάσεις.Από εκεί και μετά πρέπει να κάνεις ειδικότητα.

έκανα αγροτικο ιατρείο το 2003-2004 σε περιοδικο της γενικησ ιατρικής που ερχοταν τοτε στο ιατρειο ανεφερε το νομο που μεχρι και τοτε ηταν σε ισχύ και έλεγε για 5 ετη προυπηρεσιας ως ανειδικευτος ιατρος με ιδιωτικο ιατρείο

εξετάσεις και τίτλο ειδικότητας

αυτο θα πει αντιμετωπίζω το πρόβλημα των αναμονων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλημερα σε ολους!

Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες ενος ανειδικευτου ιατρου ως ελευθερου επαγγελματια?

Γνωριζω οτι δεν εχει δικαιωμα συμβασης με τα ταμεια.Καποια αλλη πληροφορια σχετικα με ποια φαρμακα μπορει να συνταγογραφησει,ποιες εξετασεις μπορει να γραψει η ποιον ιατρικο εξοπλισμο μπορει να εχει ωστε να χρισιμοποιησει στο ιατρειο του??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα σε ολους!

Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες ενος ανειδικευτου ιατρου ως ελευθερου επαγγελματια?

Γνωριζω οτι δεν εχει δικαιωμα συμβασης με τα ταμεια.Καποια αλλη πληροφορια σχετικα με ποια φαρμακα μπορει να συνταγογραφησει,ποιες εξετασεις μπορει να γραψει η ποιον ιατρικο εξοπλισμο μπορει να εχει ωστε να χρισιμοποιησει στο ιατρειο του??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Τελειως εμπειρικα, νομιζω οτι μπορεις να κανεις σχεδον τα παντα. Ειμαι αγροτικος και υπαρχει χρονια εδω ενας ιδιωτης γιατρος που μονο αγροτικο εχει κανει στη ζωη του. Ρωτα στον ιατρικο σου συλλογο λεπτομερειες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanks 800.000

Ο ιατρικος συλλογος και ομως ΔΕΝ ειχε ιδεα,ουτε καν που μπορω να απευθυνθω δεν ηξερε ο αρμοδιος.

Εαν γνωριζει και μπορει καποις να παραθεσει ινφος,θα με βοηθουσε παρα πολυ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα σε ολους!

Θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα ποιες ειναι οι αρμοδιοτητες ενος ανειδικευτου ιατρου ως ελευθερου επαγγελματια?

Γνωριζω οτι δεν εχει δικαιωμα συμβασης με τα ταμεια.Καποια αλλη πληροφορια σχετικα με ποια φαρμακα μπορει να συνταγογραφησει,ποιες εξετασεις μπορει να γραψει η ποιον ιατρικο εξοπλισμο μπορει να εχει ωστε να χρισιμοποιησει στο ιατρειο του??

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Έχει δικαίωμα σύμβασης με ταμεία,αν δεν υπάρχει ειδικευμένος ιατρός(γενικός γιατρός ή παθολόγος) σε ακτίνα 30χμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Παντως απο αναζητηση φιλων η συγκεκριμενη εταιρεια προσφερει μονο πολυετη συμβολαια . Ετσι και αλλιως ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο. Απλα ειναι πληροφοριες για ενημερωση των συναδελφων και οχι αποτροπη για περαιτερω ψαξιμο για καθε ενδιαφερομενο.

Τροποποιήθηκε από gadjim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...
  • 11 months later...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ,ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ.ΟΝΟΜΑΤΑ Κ Δ/ΝΣΕΙΣ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΑ ΙΑΤΡΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ,ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ.ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ.ΟΝΟΜΑΤΑ Κ Δ/ΝΣΕΙΣ

Aν και πλεον ολη η Ελλαδα ξερει γι αυτους... Εχουν εδρα προς Ιονιο πλευρα?

Τροποποιήθηκε από kourasmenos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα λαμογια εχουν βαλει κ αγγελια αναζητησης ιατρων με προοπτικη μονιμης εργασιας.....μεγαααααλη απατη.....

Νομιζω πρεπει να μας πεις το ονομα της εταιρειας για να ξερουμε να φυλαγομαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.