Jump to content

μεταειδικευση της γενικης χειρουργικης εντατικολογια


thalia

Recommended Posts

παιδια ειχα μια απορια.

μετα τη γενικη χειρουργικη μπορεις να κανεις αλλα 2 χρονια εντατικολογια ή κατι τετοιο και ειναι η μονη ουσιαστικα αναγνωρισμενη ειδικευση στη γενικη χειρουργικη.

το ερωτημα μου ειναι,αν κανεις το μαστερ της ΜΕΘ(αυτο της κλινικης του ρουσσου νομιζω) και τελειωσεις μετα γενικη χειρουργικη και θες εντατικολογια,ωσ τι ακριβως σου αναγνωριζεται το μαστερ?

πρεπει να κανεις τα 2 επιπλεον χρονια μετα? emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωραια εχω κι εγω μια αλλη απορια... (επειδη μαλλον για γενικη χειρουργικη με βλεπω τλκ και η εντατικολογια οπως την ειδα στο μθμ της πνευμονολογιας ειχε ενδιαφερον)

αν κανεις γενικη χ και μετα εντατικολογια(που ειναι κατι τελειιιιιως διαφορετικο) ως τί μπορεις να δουλεψεις μετα?

ως εντατικολογος -σκετο?- (τοτε τη χειρουργικη γιατι την εκανες?)

ή ως χειρουργος με δικαιωμα να παρακολουθεις τους ασθενεις και στη μεθ?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπό πότε οι χειρούργοι γίνονται εντατικολόγοι;την παλεύετε ρε ή δεν έχετε ιδέα για τι μιλάτε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν εννοουν εντατικολογια (την αναισθησιολογια) kost .τα παιδια λενε για 2 χρονια επιπλεον που μπορουν να κανουν παθολογοι κ χειρουργοι.traviata αυτο που ρωτησες εχει να κανει με το αν θελεις να μπεις στο δημοσιο.εννοειται οτι αφου εχεις κανει 6 χρονια γενικη χειρουργικη μπορεις να κανεις τις συνηθεις επεμβασεις.η εντατικολογια θα σε βοηθησει μονο αν διοριστεις στο δημοσιο

χειρουργικη θες?η λαπαροσκοπικη ειναι ωραια...το εψαξες? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το εψαξα τροπος του λεγειν....θελει δουλεια ακομα :P

η λαπαροσκοπηση ως εξειδικευση ετσι?? εξωτερικο και τετοια...θα δειξει... :D

emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γινονται λαπαροσκοπικες επεμβασεις στα 6 χρονια εκπαιδευσης εδω στην ελλαδα(πχ θεσσαλονικη ιπποκρατειο) ωστοσο θα ηταν καλυτερα να πας εξω...μετα την ολοκληρωση της ειδικοτητας. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι γινονται γινονται....οπως επισης και οι πνευμονιολογοι ..

Δεν θέλω να φαντάζομαι τα ποσοστά θνησιμότητας στις Μ.Ε.Θ. που έχουν χειρουργούς σαν εντατικολόγους(μπρρρρρ!!!!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντατικολογία είναι η ειδίκευση που χρειάζεται να έχεις για να γίνεις ιατρός ΜΕΘ. Μπορούν να την κάνουν οι παρακάτω ειδικότητες: Πνευμονολόγος, καρδιολόγος, παθολόγος, παιδίατρος, αναισθησιολόγος και γενικός χειρουργός, οι οποίες παλαιότερα μπορούσαν να διοριστούν αυτόματα σαν εντατικολόγοι.

Χωρίς την ειδίκευση θεωρητικά δεν μπορείς να εργαστείς σαν ιατρός σε ΜΕΘ. Πρακτικά στην Ελλάδα ζούμε και είσαι ότι δηλώσεις, και μπορείς να διοριστείς όπου σε χώσει το βύσμα σου.

Το μάστερ είναι μεταπτυχιακό, δεν είναι ειδίκευση. Όπως δεν μπορείς να θεωρείσαι καρδιολόγος πχ αν κάνεις μαστερ στην καρδιολογία έτσι δεν έχει καμία σχέση και το μάστερ για την εντατικολογία.

Τα γελοία για τα ποσοστά θνησιμότητας δεν τα σχολιάζω. Μικρα παιδιά και όπως είπε και ο Χριστός μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι.........

Για την λαπαροσκόπικη δεν αποτελεί ειδίκευση. Πασάρεται σαν τέτοιο από κάποιους παλαιούς που την δεκαετία του 80 που εμφανίστηκε πήγαν έξω και το μάθαν. Πλέον αποτελεί μέρος της εκπαίδευσής σου στην ειδικότητα και όχι κάποια καινούρια εξωτική τεχνική. Θεωρητικά το μαθαίνουν όλοι στα 6 χρόνια. Δεν υπάρχει πλέον στην Ελλάδα λόγος να πάς έξω για να "ειδικευθείς '" στην λαπαροσκοπική.

Το έξω έστω και σαν "τουρίστας" είναι μάλλον απαραίτητο να το κάνεις για ένα χρόνο έτσι για να καταλάβεις τι πάιζει και εκτός των συνόρων και να καταλαβαίνεις πότε σου πασσάρουν παραμύθια και φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οτι γινονται γινονται....οπως επισης και οι πνευμονιολογοι ..

Δεν θέλω να φαντάζομαι τα ποσοστά θνησιμότητας στις Μ.Ε.Θ. που έχουν χειρουργούς σαν εντατικολόγους(μπρρρρρ!!!!)

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΘΝΗΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΣΤΙΣ ΜΕΘ ΟΠΟΥ ΠΑΘΟΛΟΓΟΙ, ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΙ, ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΙ ΤΟΠΟΘΕΤΟΥΝ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΦΛΕΒΙΚΟ ΚΑΘΕΤΗΡΑ! ΚΑΛΗ Η ΘΕΩΡΙΑ, ΑΛΛΑ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έλεος το ιδιο. Αν έχεις φάει πολλές ώρες στη μονάδα διαπιστώνεις ότι και ο γενικός χειρούργος κάνει βρογχοσκοπήσεις, και ο αναισθησιολόγος θα βάλει μπιλλάου, και το το σχόλιο για την κεντρική φλέβα, ε όχι άλλο κάρβουνο... Τι νομίζεις ότι κάνουν στην εξειδίκευσή τους οι αναισθησιολόγοι ας πούμε, χορηγούνε diprivan και ελέγχουν την πίεση? Στη μονάδα όλοι τελικά μαθαίνουν να τα κάνουν όλα στην προσπάθεια να δώσουν και την τελευταία ελπίδα επιβίωσης σε κάποιον άνθρωπο που θα τους χρειαστεί επειγόντως σε κάποια δύσκολη ώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το έλεος το ιδιο. Αν έχεις φάει πολλές ώρες στη μονάδα διαπιστώνεις ότι και ο γενικός χειρούργος κάνει βρογχοσκοπήσεις, και ο αναισθησιολόγος θα βάλει μπιλλάου, και το το σχόλιο για την κεντρική φλέβα, ε όχι άλλο κάρβουνο... Τι νομίζεις ότι κάνουν στην εξειδίκευσή τους οι αναισθησιολόγοι ας πούμε, χορηγούνε diprivan και ελέγχουν την πίεση? Στη μονάδα όλοι τελικά μαθαίνουν να τα κάνουν όλα στην προσπάθεια να δώσουν και την τελευταία ελπίδα επιβίωσης σε κάποιον άνθρωπο που θα τους χρειαστεί επειγόντως σε κάποια δύσκολη ώρα

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΣΕ ΠΟΙΑ ΜΟΝΑΔΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΕΣΥ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΟΥΣ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΥΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΜΟΥ. ΑΝ ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΓΙΑΤΡΟΙ 6 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΣΤΙΣ ΜΕΘ... ΟΝΤΩΣ, ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ, ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως δεν έχω δει πολλούς αναισθησιολόγους να κάνουν τραχειοστομίες...

αντίθετα μάλιστα, τις μονοπωλούν οι χειρουργοί :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ πάντως δεν έχω δει πολλούς αναισθησιολόγους να κάνουν τραχειοστομίες...

αντίθετα μάλιστα, τις μονοπωλούν οι χειρουργοί :)

Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΘ Ο ΚΑΘΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΔΙΚΕΥΤΗΚΕ. ΗΡΩΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΩΖΟΥΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρα,τι νοημα εχει το συγκεκριμενο μαστερ?

αφου ουτως η αλλως θα κανεις και rotation στη μεθ(δε λεω οτι θα μαθεις κατι βεβαια...).

σκεφτομαι για μαστερ του χρονου και αυτο τησ μεθ μου φανηκε ενδιαφερον.

λαπαροσκοπικες επεμασεις κανουν πολλες και στο αρεταιειο by the way... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρα,τι νοημα εχει το συγκεκριμενο μαστερ?

Εκτός από το τελικό σίγμα, κάποιος πρέπει να σου πει και γιατί γίνονται τα μάστερ - και όχι βέβαια για τους φοιτητές!

Κάποιος πρέπει να φροντίσει και τους καθηγητές, σωστά;

Ειδικά αν υπάρχουν και κυκλοφορούν αδέσποτα διάφορα κονδύλια...

emcolgate

ΥΓ(λίγο άσχετο, αλλά μια και απάντησε εδώ τελικά) : ελπίζω τώρα να σημείωσες καλά στο μυαλό σου το όνομα Κοτ, δεν θα ανεχτώ άγνοια δεύτερη φορά...

:P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρα,τι νοημα εχει το συγκεκριμενο μαστερ?

αφου ουτως η αλλως θα κανεις και rotation στη μεθ(δε λεω οτι θα μαθεις κατι βεβαια...).

σκεφτομαι για μαστερ του χρονου και αυτο τησ μεθ μου φανηκε ενδιαφερον.

λαπαροσκοπικες επεμασεις κανουν πολλες και στο αρεταιειο by the way... :rolleyes:

ΤΟ ΜΑΣΤΕΡ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΥΠΙΚΟ ΠΡΟΣΟΝ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΘ. ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ, ΟΥΤΕ ΟΤΙ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΘΟΛΟΓΟΣ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λυσσα με το ςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς!!!!

το διορθωσα βρε παιδι μου(λιγα μου ξεφευγουν πια!)!!

Υ.Γ¨τον κοτ εξακολουθω να μην τον γνωριζω,καθοσον για 2η φορα δε μου απαντησες ποιος ειναι...

δε νομιζω πως μ απασχολει κιολας βεβαια...προτιμω να ζω στον κοσμο μου εγω και ουτε να θεωρω ουγκαντα την ελλαδα και να πιστευω πως ουδεις καλος θα χαθει τελικα.(τωρα θα γινει βομβαρδισμος απο απαντησεις σ αυτο αλλα τι να γινει,ο καθενας εχει τις αποψεις του) :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ ότι έχω φάει πολλές ώρες στη μονάδα, αλλά σίγουρα είχα πάρα πολλές περισσότερες από τους συμφοιιτητές μου στο 5ο και 6ο από προσωπική τρέλα κι μόνο. Και ναι έχω δει και αναισθησιολόγο να κάνει τραχειοστομία, στην οποία μάλιστα του έκατσε και μία στραβή με μία φλέβα που λόγω παραλλαγής δεν του έκανε τη ζωή εύκολα με τη διαδερμική τραχειοστομία (αλλουνού παπά Ευαγγέλιο όμως). Κι έχω δει παθολόγο να κάνει βρογχοσκόπηση σε ασθενή με κορεσμό 88 (φυσικά όταν αυτός έπεσε στα 85 σε άλλον ασθενή και ήταν εκεί ο πνευμονολόγος, η οθονούλα ήταν σα να οδηγάς αγωνιστικό αμάξι!!!!)

Σκεφτείτε λίγο το εξής σας παρακαλώ.

3 το πρωί πόσοι εφημερεύουν στη μονάδα? ΕΝΑΣ

Αυτός ο ένας τι θα κάνει ? Θα περιμένει τον καρδιολόγο να δει το μόνιτορ? Το χειρουργό να βάλει το μπιλάου?Τη γραμμή που έφραξε και δεν ακούει στην ηπαρίνη?Ή μήπως θα περιμένει να έρθει κάποιος να του πει τι να δώσει σε μεταβολική αλκάλωση?Εννοείται πως στις ώρες που είναι όλοι εκεί , ο καθένας κάνει το κομμάτι του. Αλλά στις δύσκολες ώρες όλοι θα τα κάνουν όλα και πολύ καλά μάλιστα. Και αυτό είναι για μένα η μαγεία της μονάδας. Όλοι μπορούν να βοηθήσουν έναν άνθρωπο να ξεπεράσει ένα κίνδυνο και να επιβιώσει .

Πάντα εκφράζοντας προσωπικές απόψεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς μάλλον όχι. Αν και η τρέλα μου ήταν η μονάδα, βρίσκομαι πλέον σε άλλη διαδρομή, η οποία θα περάσει για λίγο ξόφαλτσα από τη μονάδα που μαθήτευσα , αλλά χωρίς περαιτέρω δυνατότητα ανάμειξης από εμένα. Καλή συνεχεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.