Jump to content

antidepressants


moni_sto_parko

Recommended Posts

παρακαλω πολυ μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει το λογο που τα αντικαταθλιπτικα φάρμακα απαιτουν διαστημα 3 εβδομαδων χορηγησης μεχρι να εμφανισουν το κλινικο τους αποτελεσμα??

ηταν μια απο τις ερωτησεις στις εξατασεις ψυχιατρικης και μου εχει μεινει απορια! φανταζομαι οτι ειναι ζητημα "ουδου" αλλα γιατι και πως??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παρακαλω πολυ μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει το λογο που τα αντικαταθλιπτικα φάρμακα απαιτουν διαστημα 3 εβδομαδων χορηγησης μεχρι να εμφανισουν το κλινικο τους αποτελεσμα??

ηταν μια απο τις ερωτησεις στις εξατασεις ψυχιατρικης και μου εχει μεινει απορια! φανταζομαι οτι ειναι ζητημα "ουδου" αλλα γιατι και πως??

Ποιος έβαλε αυτή την ερώτηση;;;;;

Αντιγράφω από το handbook του Oxford:

ASSUMED mode of action: All currently available antidepressants appear to exert their antidepressant action by increasing the availability of monoamines (5HT, ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - and DA) via one or more of the following:

- Presynaptic inhibition of reuptake of 5HT, ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika -, or DA.

- Antagonist activity at presynaptic inhibitory 5HT or ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - receptor sites, which enhances neurotransmitter release.

- Inhibition of monoamine oxidase, reducing neurotransimitter breakdown.

- Increasing the availability of neurotransmitter precursors.

Although this net increase happens immediately following administration, initial resolution of depressive symptoms generally takes 10-20 days, implying therapeutic effect involves 2o mechanisms POSSIBLY related to receptor regulation over time/changes in intracellular signalling.

Και από το textbook:

The reason for this delay is not known.

Δεν ξέρω αν υπάρχει πλέον κάποια πρόσφατη θεωρία, αλλά είμαι πολύ περίεργος για το τι σας είπαν σχετικά με αυτό στο μάθημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπον....εγω θα quotαρω απο τη φαρμακολογια του harvey το εξης:

"....εχει προταθει οτι οι πυκνοτητες των προσυναπτικων ανασταλτικων υποδοχεων στον εγκεφαλο μειωνονται εντος μιας περιοδου 2-4 εβδομαδων με τη χρηση αντικαταθλιπτικων φαρμακων. αυτη η προσ τα κατω ρυθμιση των ανασταλτικων υποδοχεων επιτρεπει την εντονοτερη συνθεση και απελευθερωση νευροδιαβιβαστων στη συναπτικη σχισμη και την ενισχυση μεταφορας σηματος προς τους μετασυναπτικους νευρωνες οδηγωντας κατα πασα πιθανοτητα στη θεραπευτικη ανταποκριση..."

γενικα ειναι ενα αρκετα αδιευκρινιστο(ακομα τουλαχιστον ) θεμα οποτε.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Πραγματικά όμως... τί τύπος πρέπει να είσαι για να ρωτήσεις ΦΟΙΤΗΤΗ τέτοια ερώτηση, και να περιμένεις -φαντάζομαι υιοθετώντας και σοβαρό ύφος- να πάρεις απάντηση. Μόνο στην Ελλάδα...

Μετά από 3 χρόνια περίπου ειδικότητας στη Ψυχιατρική, καταλαβαίνω τί παίζει με τους υποδοχείς των νευροδιαβιβαστών κατά τη διάρκεια αυτών των πρώτων 2-3 εβδομάδων μετά την έναρξη της θεραπείας. Με απλά λόγια μπορείς να σκεφτείς ότι δεν είναι η αύξηση των επιπέδων του νευροδιαβιβαστή (ας πούμε της σεροτονίνης) καθ' αυτή που δίνει το κλινικό αποτέλεσμα, αλλά οι αλλαγές στην ευαισθησία των υποδοχέων του νευροδιαβιβαστή. Αυτές οι αλλαγές συγχρονίζονται με τα κλινικά αποτελέσματα, δηλ. συμβαίνουν μετά από 2-3 εβδομάδες. Επίσης οι αλλαγές αυτές προκαλούν μία "ανοχή" ώς προς τις παρενέργειες των φαρμάκων αυτών, γι αυτό και συνήθως περνάνε μετά από 1-2 εβδομάδες.

Αν δεν γίνεις ψυχίατρος πάντως συγχαρητήρια, μόλις έχεις ακόμη μία αχρείαστη γνώση στο καταταλαιπωρημένο μυαλουδάκι σου. Και ψυχιατρος πάντως να γίνεις θα μπορούσες μια χαρά να ζήσεις και χωρίς αυτή τη γνώση :) Για ρώτα μία όλους αυτούς που του παίζουν μεγαλοκαθηγητές να δούμε ποσοι το ξέρουν.

παρακαλω πολυ μηπως θα μπορουσε καποιος να μου εξηγησει το λογο που τα αντικαταθλιπτικα φάρμακα απαιτουν διαστημα 3 εβδομαδων χορηγησης μεχρι να εμφανισουν το κλινικο τους αποτελεσμα??

ηταν μια απο τις ερωτησεις στις εξατασεις ψυχιατρικης και μου εχει μεινει απορια! φανταζομαι οτι ειναι ζητημα "ουδου" αλλα γιατι και πως??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Σε προκλινικές μελέτες βρέθηκε πως η ευαισθητοποίηση των υποδοχέων του μεσοδρεπανοειδούς ντοπαμινεργικού συστήματος είναι η πρώτη και η πιο σημαντική νευροχημική αλλαγή μετά από χρόνια αντικαταθλιπτική αγωγή (D' Aquila 2000). Φάρμακα όπως οι SSRIs που δεν σχετίζονται άμεσα με τη ντοπαμίνη, κάνουν, όπως είναι λογικό, αρκετό διάστημα για την ενεργοποίηση αυτού του συστήματος ενώ αντικαταθλιπτικά όπως τα τρικυκλικά, η βουπροπιόνη και η βενλαφαξίνη (σε μεγάλες δόσεις πιάνει και DA) που αυξάνουν τη ντοπαμίνη άμεσα δρουν πολύ γρηγορότερα. Αυτο ενισχύει το ρόλο της ντοπαμίνης στην κατάθλιψη και τη δημιουργία των τριπλων αναστολέων επαναπρόσληψης (Ser, ΝΑ , DA) που είναι τώρα στα σκαριά.

Αυτα. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

el pero δες και το new insights into the mechanism of antidepressant therapy, Schloss & Henn, Pharm & Ther 2004 και ακόμη περιμένουμε ένα καλό review για neurogenesis και gene effects στην αντικαταθλιπτική αγωγή. Πολύ ανόητη ερώτηση πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

el pero δες και το new insights into the mechanism of antidepressant therapy, Schloss & Henn, Pharm & Ther 2004 και ακόμη περιμένουμε ένα καλό review για neurogenesis και gene effects στην αντικαταθλιπτική αγωγή. Πολύ ανόητη ερώτηση πάντως.

εγώ τη βρίσκω καταπληκτική ερώτηση, αλλά όχι για φοιτητές...

μόλις διαβάζω το άρθρο που προτείνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.