Jump to content

[συζήτηση] Bιβλίο παρακολούθησης εκπαίδευσης ειδικευομένων (log book)


bromptonista

Η δική σας γνώμη  

43 members have voted

  1. 1.

    • ???
      43
    • ???
      0
    • ??? ?'??????????
      0


Recommended Posts

Η αξιολόγηση της εκπαίδευσης των ειδικευόμενων, αλλά και των εκπαιδευτών τους, είναι κάτι ιδιαίτερα σημαντικό. Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα σχετικό βιβλίο από ελληνικό νοσοκομείο, το οποίο αφορά στην ειδικότητα της Μαιευτικής-Γυναικολογίας.

Σίγουρα μια αξιέπαινη προσπάθεια, εφόσον το υπουργείο και το ΚΕΣΥ δε μεριμνούν ούτε στο ελάχιστο για την εκπαίδευση των ειδικευόμενων γιατρών.

Μπορείτε να το κατεβάσετε για να το δείτε κι εσείς από εδώ: http://www.greekmeds...keuomenwn_1.doc

Περιμένω κι άλλες προτάσεις, για άλλες ειδικότητες. Μπορείτε να μου τις στέλνετε με e-mail για να ανεβαίνουν σε αυτό το θέμα και να είναι διαθέσιμες για όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να το κάνεις απλά copy και μετά paste στον browser σου, διότι κάποιο πρόβλημα έχει το λινκ.

Εγώ έχω πετύχει ένα ωραίο logbook της Εταιρείας Γενικής Ιατρικής:

http://www.elegeia.gr/CB915D32/!Track/

Όντως, είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα.

Είναι ντροπή να παρακαλούν οι ειδικευόμενοι να εκπαιδευτούν στοιχειωδώς, όταν κανονικά είναι υποχρέωση του κάθε νοσοκομείου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Πολυ καλο νεο που αρχισαν τετοιες πρωτοβουλιες

Το θεμα ειναι οτι οι ευσυνειδητοι και σοβαροι Διευθυντες σπανιζουν, οποτε πρεπει να αρχισει και καποια πιεση απο τους ειδικευομενους ωστε να αρχισει να εφαρμοζεται γενικοτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τετοια βιβλία είναι καλό να υπάρχουν, ιδιαίτερα μιλώντας για χειρουργικές ειδικότητες.

Ωστόσο, ότι και αν γράφει το βιβλίο, ακόμα κι αν γράφει ότι έκανες 40 Whipple λαπαροσκοπικά, αν ο εκπαιδευτής σου δε σε εμπιστευτεί δε θα σου δώσει ποτέ ούτε δέρμα να κλείσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τετοια βιβλία είναι καλό να υπάρχουν, ιδιαίτερα μιλώντας για χειρουργικές ειδικότητες.

Ωστόσο, ότι και αν γράφει το βιβλίο, ακόμα κι αν γράφει ότι έκανες 40 Whipple λαπαροσκοπικά, αν ο εκπαιδευτής σου δε σε εμπιστευτεί δε θα σου δώσει ποτέ ούτε δέρμα να κλείσεις.

Πράγμα που θίγει σαν θέμα το κατά πόσο στην Ελλάδα ο ειδικευόμενος χειρουργός έχει μια στοιχειώδη ελευθερία να κάνει μόνος του επεμβάσεις.Όταν ακούω ότι στη Γερμανία οι ειδικευόμενοι χειρουργούν μόνοι τους από το πρώτο έτος κι εδώ ορισμένοι κρύβουν ακόμα και το πεδίο για να μη μάθει ο νέος την τέχνη,αναρωτιέμαι τι χειρουργοί βγαίνουν σ' αυτή τη χώρα...(Απ:αυτοί που μας αξίζουν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.