Jump to content

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ


fifika194

Recommended Posts

σε δυο μηνες θα παρω πτυχιο.(ελπιζω)ειμαι αναμεσα σε δυο ειδικοτητες και θα ηθελα τα φωτα σας και τη βοηθεια σας γιατι το μυαλο μου κολλησε!εχω τρελα με αγγεια και παιζω αναμεσα αγγειοχειρουργικη και επεμβατικη καρδιολογια (μετα απο την ειδικοτητα της καρδιας).ξερω οτι η αγγειοχειρουργικη σε περιοριζει στο ιδιωτικο ιατρειο αλλα απο την αλλη η επεμβατικη καρδιολογια θελει εξειδικευση στο εξωτερικο 2-3 χρονακια.γενικα δεν ξερω αν με την πρωτη μπορω να την ασκησω ιδιωτικα και αν θα βγει ετσι το μεροκαματο .με τη δευτερη παλι με αγχωνει που οι καρδιολογοι ειναι παρα πολλοι και αν θα βρω θεση για εξειδικευση εξω ή ελλαδα(δεν νομιζω να δινει )πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.πειτε εσεις οι πιο εμειροι γιατι θα σκασω!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μην ακουσεις κανέναν.. διάλεξε εσύ με κριτήριο τι σου αρέσει περισσότερο και τι συμβιβασμούς είσαι διατεθειμένη να κάνεις για να το πετυχεις.

για να εκπαιδευτεισ σωστα και στις 2 ειδικότητες πρέπει να φυγεις εξω κάποια στιγμή (ανεξαρτήτως οικογενειακης καταστασης κτλ)

και για να δουλεψεις πρέπει να μπεις στο κυκλωμα

η εκπαιδευση στην ελλάδα...

έχω δει αρκετούς να ξεκινάνε με όνειρα και μόλςι προσγειώνονται στην ελληνική πραγματικότητα.. να διαλέγουν πιο ήσυχες ειδικότητες με τη λογική ότι αφού δεν θα πραγματοποιήσουν ποτέ το όνειρό τους ας περάσουν τουλάχιστον καλά την επαγγελματική τους ζωή...

πήγαινε σε νοσοκομείο και ψάξε να δεις την δουλειά και την ποιόητα ζωής ενός αγγειοχειρουργού και ενός επεμβατικού καρδιολόγου και διάλεξε...

από τα ββλία ως την πράξη υπάρχει πολύυυς δρόμος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλή επιτυχία σε ό,τι διαλέξεις

είναι και τα δύο ζηλευτά

ελπίζω για την επεμβατική καρδιολογία που αναφέρεσαι να έχει προσπεραστεί

το κατεστημένο των νοσοκομείων της Αθήνας που δεν αφήναν τους ειδικευόμενους ούτε να δουν

πως γίνεται μια στεφανιογραφία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δυστυχώς στην ελλάδα η εκπαίδευση δεν είναι αυτονόητη...

ότι ξεπερνά το προσωπικό διάβασμα είσαι στο έλεος και την διάθεση των ανθρώπων που θα βρεθούν στο δρόμο σου και τίποτα δεν θα χαριστεί αν δεν το διεκδικήσεις επιμόνως και δεν το κερδίσεις

υς. σε μία γυναίκα που δεν είναι σίγουρη για το πόσο θέλει μία χειρουργική ειδικότητα θα της έλεγα να μην την κάνει.. με φωτεινή εξάιρεση την ωρλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το ξερω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα και για τα δυο.αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω.ολοι σου λενε να διαλεξεις οτι σου αρεσει .ομως ειμαι της αποψης οτι πρεπει να ξερεις και τι παιζει για να μην βρεθεις στη θεση αυτων που στα 50 κανουν δευτερη ειδικοτητα γιατι η πρωτη δεν εξασφαλιζε τα ως προς το ζην.αυτη ειναι βασικα και η δικη μου ερωτηση τελειωνοντας την εκπαιδευση σε ενα απο τα δυο θα εχω ικανοποιητικο εισοδημα ή επειδη ειναι επεμβατικες θα πρεπει να περιμενω καμια 10 ετια?ξερω οτι χρειζεται ψαξιμο.εδω ζω!!!

ακουω γνωμες.ολες δεκτες!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγγειοχειρουργική έχει ελάχιστες θέσεις στο δημόσιο

για την επεμβατική καρδιολογία δεν ξέρεις αν το νοσοκομείο που θα πας θα έχει το αντίστοιχο τμήμα.. και αν το έχει αν δεν είναι ήδη ρεζερβε και αφήνουν χώρο για άλλον ειδικευμένο...

και για τα 2 είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικες ειδικότητες...

χωρίς να σε ξέρω από τις απαντήσεις θα σε συμβούλευα η να ξεκινήσεις για απλή καρδιολογία και να δεις μετά πόσο αντέχεις για εξειδίκευση.. ή να διαλέξεις άλλη ειδικότητα...

είναι τόσο πολλές οι ώρες δουλειάς που μόνο με το οικονομικό τμήμα της υπόθεσης που πότε δεν είναι το προσδοκόμενο

δεν παλεύεται η δουλειά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ ΠΡΟΣ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ. Η ΑΓΕΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΘΑΡΑ Η ΚΑΡΔΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΜΕ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΜΕΝΗ. Η ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΚΑΡΔΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΕΠΙΚΕΡΔΗΣ!!! ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΒΟΥΤΗΞΕΙΣ ΣΤΑ ...... ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΛΑΙΜΟ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΑΓΝΟΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠ ΟΨΙΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΟΙ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΗΔΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΚΑΙ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξερω οτι η επεμβατικη εχει ακτινοβολια αρκετη αλλα τη θεωρω καλη λυση τοσο για επιπλεον γνωση οσο και για να τη χρησιμοποιησω αργοτερα για να βρω καποια θεση εργασιας καπου.η καρδια ειναι παρα πολυ κορεσμενη στην ελλαδα !πετρα σηκωνεις καρδιολογος απο κατω.γία αυτο σκεφτηκα την επεμβατικη.απο την αλλη η αγγειοχειρουργικη ειναι βαρια ειδικοτητα αλλα υπαρχουν και αναιμαχτες επεμβασεις με τα λειζερ οπου μπορουν να γινουν στα πλαισια ιδιωτικου ιατρειου.παιδια εχω πραγματικα προβλημα.πλησιαζει η ωρα του πτυχιου και δεν ξερω τι να κανω.

ΑΜΑΝDΑ εσυ που εχεις πειρα σε αυτα πες καμια ιδεα!!!!!

D.elias ευχαριστω πολυ.εσυ τι θα κανεις μετα το τελος της καρδιας?εχεις σκεφτει για εξειδικευση?

βασικα θελω μια ειδικοτητα που να εχει επεμβατικο-χειρουργικο χαρακτηρα γιατι μου αρεσει το θεμα του χειρουργειου αλλα επειδη δεν παιζει βυσμα για διορισμο ως χειρουργου στο δημοσιο γι΄αυτο ψαχνω κατι με εναλλακτικο χαρακτηρα για να βγαζω και το μεροκαματακι μου.δεν θελω ματια γιατι η αναμονη τσουζει!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα βάλεις κάτω 1 χαρτί και θα γράψεις

αν προέχει η ειδικότητα η η προσωπική σου ζωή

πόσο χρόνο είσαι διαθεσιμη να διαθέσεις στην εργασία σου.. διαβασμα, μετεκπαιδευσεις, ωράρια ως ειδικευμενη

αν σ'αρεσει χειρουρική ή παθλογική ειδικότητα

αν θες να κανεις ειδικότητα εδώ (αναμονές) ή έξω (χώρα-δυνατότητα απόκτησης συγκεκρικμένης ειδικότητας)

μην νομίζεις ότι είναι πιο ευκολο να δουλέψεις σε μεγαλο ιδιωτικό κέντρο από το δημόσιο ούτε ότι ο κόσμος θα παει σε αγγειοχειρουργο στο προσωπικο ιατρείο να κάνει κάποια επέμβαση με laser

τα - και + κάθε ειδικότητας

σκέψου πως είναι για κάποια φίλη σου και σου ζητά τη γνώμη της

και θα αποφασίσεις τι είναι το καλύτερο

δεν υπάρχει 1 νούμερο παπουτσια για όλους... πχ πάμε όλοι γενικοι ιατρική γιατί δεν καλύφθηκαν όλες οι θέσεις στο δημόσιο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

βασικα θελω μια ειδικοτητα που να εχει επεμβατικο-χειρουργικο χαρακτηρα γιατι μου αρεσει το θεμα του χειρουργειου αλλα επειδη δεν παιζει βυσμα για διορισμο ως χειρουργου στο δημοσιο γι΄αυτο ψαχνω κατι με εναλλακτικο χαρακτηρα για να βγαζω και το μεροκαματακι μου.δεν θελω ματια γιατι η αναμονη τσουζει!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ!!!!!!!!!!!!!!!!!

πήγαινε Γαστρεντερολογία, (δεν το λέω για πλάκα)

και επεμβατική-ενδοσκοπική, χωρίς ακτινοβολία (πόσες ERCP να κάνεις)

και καλύτερη προς το παρόν επαγγελματική αποκατάσταση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το γαστρεντερικο ηταν η τεταρτη επιλογη μου.(η τριτη ηταν η γυναικολογια) αλλα καρδια-αγγεια ειναι συμπαθιες μεγαλες.ολα ειναι δυσκολα σε αυτο τον κοσμο.αλλα αν δεν ξερεις και τι ειδικοτητα θα κανεις τα πραγματα γινονται χειροτερα!!!!!!!!βασικα αυτο που αγχωνει ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση.μπορειτε να μου αναφερετε επιγραμματικα τα αρνητικα και τα θετικα της γυναικολογιας.αναφερομαι περισσοτερο στην AMANDA (αν διαβασα καλα αυτη ειναι η ειδικοτητα της).εχω παρει με τη σειρα τις εφημεριες και παρακολουθω τις 4 ειδικοτητες και διαπιστωσα ενα πραγμα.

το 80% των ειδικευομενων μισει την ειδικοτητα που κανει.αχ, μανα ετσι θα καταληξω και εγω!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το γαστρεντερικο ηταν η τεταρτη επιλογη μου.(η τριτη ηταν η γυναικολογια) αλλα καρδια-αγγεια ειναι συμπαθιες μεγαλες.ολα ειναι δυσκολα σε αυτο τον κοσμο.αλλα αν δεν ξερεις και τι ειδικοτητα θα κανεις τα πραγματα γινονται χειροτερα!!!!!!!!βασικα αυτο που αγχωνει ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση.μπορειτε να μου αναφερετε επιγραμματικα τα αρνητικα και τα θετικα της γυναικολογιας.αναφερομαι περισσοτερο στην AMANDA (αν διαβασα καλα αυτη ειναι η ειδικοτητα της).εχω παρει με τη σειρα τις εφημεριες και παρακολουθω τις 4 ειδικοτητες και διαπιστωσα ενα πραγμα.

το 80% των ειδικευομενων μισει την ειδικοτητα που κανει.αχ, μανα ετσι θα καταληξω και εγω!!!!!!!!!!!!!!

Το 80% μισεί? Δεν θέλω να καταλήξω έτσι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το 80% των ειδικευομενων μισει την ειδικοτητα που κανει.

Οι υπόλοιποι θα είναι ακόμα στο πρώτο έτος ειδικότητας!

:anavwfwties:

ΥΓ: μην ψαρώνεις τόσο πολύ, όλοι τα ίδια λένε. Σε όλες τις δουλειές, για ψάρωμα. Ακόμα και υπάλληλο του υπουργείου υγείας έχω πετύχει να λέει πόσο μισεί τη δουλειά του!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ γαστρεντερολογία λέω. Βασικά, δεν μας είπες το πιο βασικό που σε ρωτάει η Αμάντα, αν θες να κάνεις οικογένεια κλπ, γιατί τα πρώτα δυο που θες δύσκολα συνδυάζονται με οικογένεια. (Δεν έχω γνωρίσει ακόμα γυναίκα σε χειρουργική ειδικότητα που να είναι παντρεμένη και με παιδιά πάντως - νομίζω μόνο την Αμάντα "γνωρίζω" που να έχει παιδί και να κάνει γυναικολογία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητη φιφικα θα ηθελα να σου δωσω συμβουλες γενικου περιεχομενου.για να αποφασισεις ειδικοτητα καλυτερα να κανεις εφημεριες σ'αυτες που σε ενδιαφερουν και να δεις μονη σου συμφωνα με το δικο σου χαρακτηρα,δυνατοτητες,αντοχη τι σου ταιριαζει...απο κει κ περα οτι κ να σου πει καποιος αλλος εδω μεσα δεν ειναι κ απολυτα σωστο για σενα διοτι δε θα ειναι προσαρμοσμενο στα δικα σου δεδομενα.τις αντικειμενικες δυσκολιες καθε ειδικοτητας θα τις δεις στις εφημεριες,απο κει κ περα οποιαδηποτε συμβουλη ειναι επικινδυνη.καλη τυχη σου ευχομαι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μεγαλύτερο πρόβλημα με τη Γυναικολογία (και δεν σου λέω κάτι καινούριο) είναι η ποιότητα ζωής.Στην κυριολεξία δεν ορίζεις εσύ,αλλά οι ασθενείς σου το ωράριό σου.

Εξαίρεση αποτελεί η IVF που δουλεύεις με ραντεβού.Βέβαια και στη Μαιευτική παίζει η καισαρική και ακόμα και σε φυσιολογικό τοκετό μπορείς να έχεις τη μαία να αναλάβει,μέχρι να εμφανιστεί η αφεντιά σου,αλλά αυτό δεν είναι και ό,τι καλύτερο για τις δημόσιες σχέσεις σου (μιλάμε για χαλαρή επαγγελματική συνείδηση-κανονικά πρέπει να σαι δίπλα στην ασθενή).

Μας έλεγε στο Αττικό ένας γυναικολόγος,ότι βγάζει τρελά λεφτά και αγαπάει εξίσου τρελά τη δουλειά του,αλλά τι να τα κάνει που ούτε μια εβδομάδα το χρόνο δεν βγάζει για να ξεκουραστεί (εκείνο τον καιρό μας είπε ότι πήρε 1 εβδομάδα άδεια σε 3 χρόνια!).Βέβαια τον υπόλοιπο καιρό τα χαίρεται αλλιώς...

Α,επίσης μην το ξεχάσω-σε λίγο θα γεμίσουμε γυναικολόγους (καλά μην σε επηρεάζει αυτό-μπορεί να τα καταφέρεις τέλεια και να κάνεις όνομα).

Στα θετικά τα λεφτά,το αντικείμενο (είναι super να φέρνεις μια ψυχούλα στον κόσμο),οι επιλογές ιδιωτικού-δημοσίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ γαστρεντερολογία λέω. Βασικά, δεν μας είπες το πιο βασικό που σε ρωτάει η Αμάντα, αν θες να κάνεις οικογένεια κλπ, γιατί τα πρώτα δυο που θες δύσκολα συνδυάζονται με οικογένεια. (Δεν έχω γνωρίσει ακόμα γυναίκα σε χειρουργική ειδικότητα που να είναι παντρεμένη και με παιδιά πάντως - νομίζω μόνο την Αμάντα "γνωρίζω" που να έχει παιδί και να κάνει γυναικολογία).

Μη το λες αυτό... είναι κι η Νατάσσα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποιότητα ζωής στη γυναικολογία

οι εφημερίες γενικά είναι πολύ πιο χαλαρές από τις εφημερίες της χειρουργικής. το άσχημο όμως είναι ότι αν σου κάτσει ο τοκετός κλείνεσαι στο μαιευτήριο. αν έχεις πρόβλημα με την κλεισούρα για ώρες θα είναι δύσκολο να την παλέψεις. επίσης οι διευθυντές απαιτούν αν έχουν τοκετό να μένεις εκτός εφημερίας και να σε φωνάζουν εκτός εφημερίας (κυρίως σε περιφερειακά νοσοκομεία)

επειδή οι γυναίκες έχουν αντίληψη στον φυσιολογικό τοκετό πολύ δύσκολα θα σου δώσουν να κάνεις τοκετό. οπότε πρέπει να γλύψεις και τους ειδικευμένους και τις γυναίκες οι οποίες πληρώνουν τον ειδικευμένο και απαιτούν τα πάντα.

γενικά το κομμάτι της εκπαίδευσης είναι δύσκολο. δεν δείχνουν οι ειδικευμένοι, δεν σε δέχονται εύκολα οι γυναίκες, δεν έχεις σταθερό ωράριο (εφημερίες μόνο) και ανάλογα με το νοσοκομείο που θα πας μπορείς να μην δεις καν υπέρηχο και να πάρεις ειδικότητα και να μην μπορείς ούτε παλμούς να ακούσεις με τον υπέρηχο.

για προσωπική ζωή μην ελπίζεις σε πολλά εκτός αν η προσωπική σου ζωή είναι το νοσοκομείο....

επίσης μην ελπίζετε ότι παίζουν λεφτά στους ειδικευόμενους θα πάρει ο επιμελητής, θα πάρει και η μαία με τον τρόπο της αλλά ο ειδικευόμενος να μην ελπίζει σε πολλά... (εκτός του αν σε καταλάβουν παίζει ο κίνδυνος να μπεις μαύρη λίστα εκτός και αν δίνεις ποσοστά στους ειδικευμένους)

για τους ειδικευμένους δεν υπάρχει προσωπική ζωή γιατί η προσωπική πελατεία δεν σε αφήνει ούτε διακοπές να πας ούτε το σαββατοκυριακο που εφημερεύεις να πεταχτείς πουθενά γιατί σου τρώνε την πελάτισσα.

στον ιδιωτικό τομέα πα΄ζιει πολύ δούλεμα στον κόσμο για να υπάρχει ανακύκλωση των ίδιων περιστατικών.

τέλος υποειδικότητα είναι απαραίτητη για να σταθείς ξεκινώντας από το ελάχιστο που είναι ο υπέρηχος με τραγικές αναμονές εδώ.

δεν θα την συνιστούσα σε κανέναν που δεν είναι πωρωμένος με την ειδικότητα. αν είναι, έχει δουλειά και αποκατάσταση ειδικά στην επαρχία. για τεχνητή γονιμοποιήση κτλ είναι πολύ κλειστό το κύκλωμα όπως και για διδακτορικά κτλ

τέλος για οικογένεια και προσωπική ζωή ειδικευόμενου... παιδιά να έχετε καλές σχέσεις με γονείς και πεθερικά αλλιώς δεν παλεύεται με τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συμπληρωματικά: το εύρος των συνήθως χειρουργείων που θα κάνεις δεν είναι μεγάλο αλλά πρέπει να πιάνει το χέρι σου και να είσαι ταχύτατος. δεν θα σου δώσει κανένας καισαρική εύκολα να βγάλεις παιδί όταν θέλουν το πολύ 5 λεπτά μέχρι να το βγάλεις και σε δουν αν χρειάζεσαι 15 λεπτά θα σε πετάξουν έξω και ο αναισθησιολόγος θα ουρλιάζει για τη νάρκωση. (άλλη απαραίτητη παράμετρος για τους ειδικευόμενους... καλές σχέσεις με τους αναισθησιολόγους γιατί η πιο κοινή δικαιολογία των ειδικευμένων είναι εγώ θέλω να σου δώσω δεν με αφήνουν οι αναισθησιολόγοι)

δεν πρέπει να έχεις μικροβιοφοβία γιατί θα ξεκινήσεις με τη "σαβούρα". ο πρώτος μου φυσιολογικός τοκετός ήταν μία χρήστρια που είχε ηπατίτιδα C και AIDS και δεν ήθελαν να το ρισκάρουν οι μεγάλοι και μου τη δώσανε εμένα. με μία γυναίκα που έχει ταλαιπωρηθεί από τον τοκετό είναι σε σύνδρομο στέρησης και έχει πλήρη αντίληψη και βέβαια δεν θα συνεργαστεί όση τοπική και να της κάνεις. φυσικά και τρυπήθηκα και 6 μήνες έκανα εξετάσεις. σε οξύ τοκετό που δεν έχει γίνει υποκλυσμός μπορεί να μην προλάβεις ούτε γάντια να βάλεις η να είσαι πάνω από το περίνεο της γυναίκας και εκείνη να αφοδεύει αφού έχει ξεράσει στα μούτρα σου πριν κατά την εξώθηση. όποιος νομίζει ότι είναι από τις καθαρές ειδικότητες να αναθεωρήσει...

πάντως το συναίσθημα να φέρνεις 1 ζωή στον κόσμο δεν συγκρίνεται με τίποτα

(παίζουν και τρομερές διαμάχες με τους παιδιάτρους καθώς ποτέ δεν λένε για βραδυκαρδίες, κεχρωσμένο ενάμνιο κτλ ενώ μου έχει τύχει να μπει πρόκληση σε 36 μωρό και να λένε μετά ότι δήθεν δεν θυμόταν η γυναίκα τελευταία περίοδο όταν το κατάλαβαν ότι ήταν πρωωρακι οι παιδιατροι)

τέλος χρειάζεσαι να ψαρεύεις καλά τις γυναίκες καθώς λένε σχεδόν πάντα ψέμματα για το ιστορικό τους γιατί έχουν ήδη πει ψέμματα στον άντρα τους (μου έχει τύχει εγκυμονούσα με εμπύρετο που έκρυβε ότι είχε πρόπτωση μιτροειδούς και μου το είπε το 3 24ωρο εφημερίας μετά από πολλές καλλιεργειες αίματος και οι καρδιολόγοι θεωρώντας τρομπόνια τους γυναικολόγους δεν μας έκαναν υπέρηχο μέχρι που το είδαν και τρέχαμε όλοι να αποκλείσουμε ενδοκαρδίτιδα)

τέλος έχω δει εγκυμοσύνη σε έδαφος συνδρόμου marfan που δεν αναλάμβανε κανένας και καρδιοπάθεια της λοχείας που είχε γίνει πανικός. πολύ εύκολα ξεχνάς τα υπόλοιπα στην γυναικολογία αλλά πάντα χρειάζεται η γενική γνώση και το πολύ καλό ιστορικό

οι άλλες ειδικότητες πάντα σε αντιμετωπίζουν σαν ένα άχρηστο από γνώσεις γιατρό ο οποίος τα παίρνει χοντρά από παντού... και βλεπεις να σε μισούν παιδίατροι, αναισθησιολόγοι, όποιος μπορεί σου τη λέει και αν ρωτήσεις ανακαλύπτεις ότι οι μεγαλύτερες κακίες λέγονται από αυτούς που ήθελαν αλλά δεν έγινα γυναικολόγοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υς. για να μην τα παρουσιάζω όλα μαύρα υπάρχει ακόμα επαγγελματική αποκατάσταση αλλά ο καθένας πρέπει να αξιολογήσει το προσωπικό κόστος, που θα πληρώσει για το επαγγελματικό του status, τη στιγμή που θα δει άλλους με λιγότερο κόπο να βγάζουν περισσότερα.

αν αγαπάς τη γυναικολογία ακολουθησέ την! αν δεν την αγαπάς θα κάνει τη ζωή σου κόλαση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 λεπτά θα σε πετάξουν έξω και ο αναισθησιολόγος θα ουρλιάζει για τη νάρκωση. (άλλη απαραίτητη παράμετρος για τους ειδικευόμενους... καλές σχέσεις με τους αναισθησιολόγους γιατί η πιο κοινή δικαιολογία των ειδικευμένων είναι εγώ θέλω να σου δώσω δεν με αφήνουν οι αναισθησιολόγοι)

Τι μου θύμησες τώρα.....ΟΛΟΣΩΣΤΗ για άλλη μια φορά!Όσοι τα έχουμε περάσει όλα αυτά ξέρουμε πόσο καλά τα λέει η Αμάντα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μια μικρη ερωτηση αμαντα.αν δεν κανεις τοκετους απλα ανοιξεις ιατρειο και ασχολησε με εμμηνοπαυση-ενδοκρινολογικα-ογκους εχει χρηματακι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ. ΕΓΩ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΥΠΕΡΥΧΟΚΑΡΔΙΟΓΡΑΦΙΑΣ. Τ.Ο.Ε, STRESS ECHO, CFR. ΕΧΩ ΗΔΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΘΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΝΟΜΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΑΣΤΑΘΕΣ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.