Jump to content

καθυστέρηση διορισμού


ourania

Recommended Posts

Χαιρεται

ψαχνω για νομιμη χρήση να βρω το φεκ το οποίο καθορίζει τον τρόπο αναληψης διορισμού και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

το χρονικό διάστημα που έχει κανείς δικαίωμα να αναλάβει τη θέση μετά την ανάθεση πρωτοκόλλου διορισμού κλπκλπκπκκλ.

η περίπτωση έχει ως εξής. με ημερομηνία 26-10-2007 πρωτόκολλο της υπουργικής απόφασης, ο συνάδελφος πριν από εμένα στη λίστα ( και βέβαια πρόκειται περί του κομπλεξικού νεοφαινομένου ανοιξε καινούρια θέση και δε με πήρανε στο τσακ), έως τις 20-12 -2007 δεν είχε αναλάβει διορισμό!

Τωρα στις 4-1-08 και φαίνεται ότι διορίστηκε με πρωτόκολλο το ως ανω.

Πείτε ότι έκανε ενα μήνα το ταχυδρομείο? Υπάρχει αυτό? Είναι νόμιμο να επικαλείται? γιατί στις 20-12 που έπαιρνα εγώ τηλέφωνα να μάθω αν εμφανίστηκε μου προφασίζονταν ότι δεν είχε ακόμα βγεί πρωτόκολλο από το υπουργείο.

εντός ενα μηνα ξέρω εγώ. ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΦΕΚ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

emsexwars

ισχυει αυτό?????????????? ---->>> Υπουργική απόφαση Α9γ/38800 της 28ης Νοεμβρίου 1998

Η υπουργική απόφαση τοποθέτησης-πρόσληψης γιατρών, για ειδίκευση, θα πρέπει να εκτελεστεί από τους ενδιαφερόμενους γιατρούς, εντός ρητής προθεσμίας (15) ημερών (ημερολογιακών), από της επίδοσης σε αυτούς του αντιγράφου της Υπουργικής απόφασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν το βρήκα το εν λόγω φεκ που απότι διάβασα και από τον sarandos ισχύει ακόμα .( ΦΕΚ1232/Β 1998).

πολύτιμο αυτό το φόρουμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οπότε θα επαναδιατυπώσω το ερώτημα μου προς όλους εσας.

Μπορεί κανείς να προσφύγει για παρατυπία στην διαδικασία διορισμού του προηγούμενού του? Εχει συμβεί εχετε παραδείγματα να μην ξεκινήσω κάτι και βρεθώ χειρότερα μπλεγμένη. Η ζωή μας παίζεται με τους μήνες εδώ πέρα!!~

Και αν γίνεται αυτό πως γίνεται στα δικαστήρια ή στο υπουργείο υγείας με προσφυγή ας πούμε? Η στο νοσοκομείο?

όποιος ξέρει ας μου πει είναι ευαίσθητο θέμα αλλά ισχύει και ο ευγενής ανταγωνισμός ειδικά οσον αφορά τις τυπικότητες και τη γραφειοκρατία που μας έχουν τσακίσει όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν το βρήκα το εν λόγω φεκ που απότι διάβασα και από τον sarandos ισχύει ακόμα .( ΦΕΚ1232/Β 1998).

πολύτιμο αυτό το φόρουμ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οπότε θα επαναδιατυπώσω το ερώτημα μου προς όλους εσας.

Μπορεί κανείς να προσφύγει για παρατυπία στην διαδικασία διορισμού του προηγούμενού του? Εχει συμβεί εχετε παραδείγματα να μην ξεκινήσω κάτι και βρεθώ χειρότερα μπλεγμένη. Η ζωή μας παίζεται με τους μήνες εδώ πέρα!!~

Και αν γίνεται αυτό πως γίνεται στα δικαστήρια ή στο υπουργείο υγείας με προσφυγή ας πούμε? Η στο νοσοκομείο?

όποιος ξέρει ας μου πει είναι ευαίσθητο θέμα αλλά ισχύει και ο ευγενής ανταγωνισμός ειδικά οσον αφορά τις τυπικότητες και τη γραφειοκρατία που μας έχουν τσακίσει όλους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

emdots

Πολλα μπορει να εχουν συμβει. Απο το να εσπασε το ποδαρι του στο σκι και να ηταν νοσηλευομενος, ως του να ηταν στο στρατο (οποτε βεβαια θα επρεπε να παρουν τον αμεσως επομενο και να μετατοπιστει αυτος μια θεση πισω στην λιστα), η ακομα και να υπογραφτηκε μεν ο διορισμος αλλα να μην υπηρχε πιστωση για το νοσοσκομειο στον προυπολογισμο του 2007 και για αυτο να του τον εστειλαν αργοτερα τον διορισμο. Διακρινω ομως μια κακεντρεχια (sic) απο την πλευρα σου να του "φας" την θεση με ενδικα μεσα επειδη καθυστερησε ενα μηνα να παρουσιαστει (που δεν ξερεις αν ειναι με υπαιτιοτητα του απλα υποθετεις). Σκεψου οτι με αυτον τον ανθρωπο μπορει να χρειαστει να εφημερευσεις μαζι, και οτι για 2 μηνες ουτε η ζωη σου χαθηκε ουτε ακομα περισσοτερο ο κοσμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

off the record

σε κάποιες περιπτώσεις και για διάφορους λόγους γίνεται συννενόηση με το νοσοκομείο και το νέο ειδικευόμενο και καθυστερείται ο διορισμός.

πχ εργάζεται σε αγροτικό του νοσοκομείου όπου υπάρχουν κενά και δεν καλύπτονται οι εφημερίες στα κέντρα υγείας και γίνεται συνεννόηση να παραμείνει ακόμα λίγο στο αγροτικό και να καθυστερήσουν τον διορισμό του ως ειδικευόμενου.

από τη στιγμή που ορκίστηκε και προφανώς είχε την κάλυψη του νοσοκομείου δεν μπορείς να κάνεις τίποτα

το μόνο που ίσως θα μπορούσες να κάνεις ήταν να ενημερώσεις το υπουργείο άμεσα και να ασκηθούν πιέσεις να ορκιστεί άμεσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω - καταγγείλω και εγώ κάτι;

Περιμένω το διορισμό μου για γενικό κομμάτι (χειρουργική) πάρα πολύ καιρό σε Νοσοκομείο της επαρχίας...Η θέση ήταν ανοιχτή από 5/7/2007...αυτός που ήταν να πάει...τελικά δεν πήγε γιατί έφυγε εξωτερικό...Η ειδικευόμενη που ήταν να φύγει στις 5/7...ζητά παράταση μέχρι να έρθει ο επόμενος (αυτός που δεν πήγε και άρα ο επόμενος,εγώ δηλαδή)...

Παίρνω Νομαρχία τηλεφ....παίρνω Νοσοκομείο τηλεφ.απο τον Σεπτέμβριο του 2007 για να μάθω άν ο ειδικευόμενος που ''ξεκίνησε'' έχει κάνει αγροτικό και κατά συνέπεια άν θα κάνει 3 μήνες λιγότερο ειδικότητα, με σκόπο μόνο και μόνο να ξέρω άν είναι να ζητήσω παράταση στο αγροτικό μου ή όχι.Οι πληροφορίες που μου έδιναν ήταν από ελάχιστες έως τίποτα...όλο ξαναπάρτε την άλλη βδομάδα μου έλεγαν και με απέφευγαν!!!Κανείς τους δεν ήξερε τίποτα!!! Τον Οκτώμβριο πιά και αφού ήξεραν οτι είμαι ο επόμενος στη σειρά και αφού τους απείλησα με μυνήσεις, μου έσκασε το παραμύθι το Νοσοκομείο οτι έχει έρθει ο διορισμός του προηγούμενου εδώ και 20 μέρες και δεν έχει εμφανιστεί!!!Απειλώντας τους...''τρέξανε'' την διαδικασία διορισμού εμένα...μέχρι σήμερα τα χαρτιά μου είναι προς υπογραφή από τον Υπουργό!!!

Το ωραίο ξέρετε πιό είναι;Οτι εμένα πέραν απο το ΕΠΩΝΥΜΟ του συνάδελφου που ήταν, να πάει αλλά τελικά δεν πήγε,δεν μου έδιναν τίποτα ούτε διεύθυνση,ούτε τηλέφωνο,ούτε τίποτα...Ενώ η συνάδελφος που τελείωσε το γενικό κομμάτι και πήρε και 6 μήνες παράταση παρακαλώ είχε το θράσσος να με πάρει τηλέφωνο στο σπίτι μου και να με ρωτήσει άν σκοπεύω να πάω ή να μήν πάω ώστε να πάρει και άλλη παράταση!!!Ρωτώντας την που βρήκε το σταθερό μου τηλέφωνο μου είπε (Νομαρχία/Νοσοκομείο)...απο αυτήν έμαθα οτι ήξερε απο τον Αυγουστο οτι ο άλλος πήγε εξωτερικό και δεν θα παρουσιαζότανε!!!Περιτό να σας πώ πώς χάρηκε όταν της είπα ''οτι έχω ήδη ξεκινήσει με τα πόδια και έρχομαι''!!!

Και ρωτώ τωρα εγώ...υπάρχει κάποιος που να μήν πιστεύει οτι όλα έγιναν εκ του πονηρού;Την περιμένω πώς και πώς να την συναντήσω την συναδέλφο...και θέλω να σας ρωτήσω όλους τί πρέπει άραγε να της πώ;

Και τώρα ένα άλλο ερώτημα...με τον αριθμό πρωτοκ. διορισμού που θα τον πάρω πίο νωρίς(χέρι με χέρι απο το υπουργείο),ξέρω οτι μπορώ να βάλω χαρτία σε 2 Νομαρχίες,1 για πλήρης και 1 για σπαστή.

Μπορώ να παρουσιαστώ στο Νοσοκομείο που θα κάνω χειρουργική; ή πρέπει να περιμένω να μου έρθει ο διορισμός στο σπίτι για να παρουσιαστώ εντός 15 ημερών;

Και κάτι άλλο επειδή κάνω αγροτικό για να παραιτηθώ φτάνει μόνο ο αριθμός πρωτοκ.διορισμού; ή χρειαζεται το διορισμό που έρχεται στο σπίτι για να υποβάλω παραίτηση;

Επίσης το Π.Ι που είμαι αγροτικός υπάγεται σε Κ.Υ(καθαρά για τυπικούς λόγους) και αυτό με την σειρά του υπάγεται σε Γ.Νοσοκ. πρέπει να στείλω με φάξ την παραίτηση μου και στα 2;

Τελειώνοντας και ας με συγχωρέσουν οι παλαιότεροι....Τί πρέπει να αναφέρω στην παραίτηση μου ή πως πρέπει να το αναφέρω οτι ξεκινάω ειδικότητα;

Απο την στιγμή που τους στέλνω με φάξ την παραίτησή μου για τους ανωτέρω λόγους ,την κάνω κατ΄ευθείαν απο το Π.Ι ή περιμένω μέχρι να γίνει αποδεκτή(μέχρι να που απαντήσουν γραπτώς με φάξ ή ταχυδρομείο;);Και άν χρειαστεί να περιμένω μέχρι να την κάνουν αποδεκτή περίπου πόσο χρόνο κάνει μέχρι να την αποδεχτούν;

Ξέρω ότι σας κούρασα....ΑΜΑΝΤΑ είσαι αυθεντία σε κάτι τέτοια θέματα...δώσε μου σε παρακαλώ τα φώτα σου!!!

Και οι υπόλοιποι....όποιος θέλει ας απαντήσει!!!!

Ευχαριστώ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε ΟΛΟΥΣ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. παραίτηση

θα κάνεις έγγραφο προς το γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου με κοινοποίηση στον διευθυντή του κέντρου υγείας που υπάγεσαι και με θέμα "παραίτηση από το περ. αγρ. ιατρ. λόγω διορισμού ως ειδικευόμενου ιατρού στο νος τάδε"

θα το πρωτοκολήσεις στο νοσοκομείο που υπάγεσαι τώρα και στο κείμενο της παραίτησης θα αναγραφεις την ημερομηνία που σκοπεύεις να αποχωρήσεις (το σωστό είναι να κοινοποιείται νωρίτερα η παραίτηση) και την τον αριθμό πρωτοκόλου της απόφασης διορισμού σου και τη θέση που θα καταλάβεις. έτσι ώστε αν δεν έχεις συμπληρώσεις 3+6 μήνες να μην χάσεις τα μόρια του αγροτικού αν θελήσεις να κάνεις εκ νέου ως υποχρεος τα χαρτια

τελειώνοντας θα πάρεις χαρτί από το γραφείο προσωπικού 1 για το τρίμηνο και 2 για τη συνολική θητεία σου για να το χρησιμοποιήσεις στον διορισμό σου ως ειδικευόμενος για να υπολογίσουν το χρονοεπίδομα σου

με τον αριθμό πρωτοκόλου κάνεις αίτηση για τμήμα και πλήρη ειδικότητα σε 2 νομαρχίες για σπαστήη ειδικότητα. το αν σε προσλαμβάνει το νοσοκμείο με τον αριθμό πρωτοκόλου είναι θέμα του γραφείου προσωπικού και του διευθυντή της κλινικής πόσο έχει ανάγκη για χέρια. συνήθως όχι και πρέπει να περιμένεις τον διορισμό αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις

όσο για το τι θα πεις στην συνάδελφο... τίποτα... τζάμπα θα συγχιστείς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΜΑΝΤΑ....σε ευχαριστώ για όλα!!!...Πές μου κάτι άν μπορείς σε παρακαλώ...επειδή το Π.Ι που είμαι, είναι αρκετα μακρια από το Γ.Ν...και δεν είναι εύκολη η πρόσβαση σε αυτό...και επειδή σκοπεύω να την κάνω απ'ευθείας απο το Π.Ι που είμαι και να μην μπορέσω να περάσω απο το Γ.Ν.....είναι δόκιμο να τους ζητήσω το χαρτί του 3μήνου + ότι χρονικό διαστήμα έχω υπηρετήσει στο Π.Ι καθώς και κάτι φύλλα μισθοδοσίας μου που έχουν στο Γ.Ν να μου τα στείλουν ταχυδρομικώς στο σπίτι μου;...υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάτι τέτοιο; ή είναι ακραίο και τραβηγμένο πολύ;....πρέπει δηλαδή υποχρεωτικά να περάσω απο το Γ.Ν....Είναι αρκετά δύσκολο αλήθεια,αφού για να σου δώσω να καταλάβεις,για να πληρώσω τη συνδρομή για το νέο 6μήνο στον Ιατρικό Σύλλογο που ανήκω τώρα(και που σε μερικές μέρες θα διαγραφώ για να γραφτώ στον νέο Ιατρικό Σύλλογο,)η επικοινωνία και η πληρωμη της συνδρομής θα γίνει μέσω φάξ και αριθμ. τραπεζ. λογαριασμού που έχει ο Σύλλογος.Τρέχα γύρευε δηλαδή!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. όσον αφορά τα δικά σου αιτήματα ως προς το νοσοκομείο θα σε συμβούλευα αν έχετε συσκευή φαξ στο κ.υ. να τα στέλνεις από εκεί και να κρατάς το πιστοποιητικού αποστολής και αν έχετε μητρώο εισερχομένων εγγραφών στο κ.υ. να το καταχωρήσεις και εκεί.

2. θεωρητικά μπορεί να στο στείλουν σπίτι αλλά πρέπει να είσαι ιδιαίτερα γοητευτικός καθώς το τρίμηνο της παλιάς φουρνιάς ήταν 1 μήνας καρδιολογίας, 1 μήνας χειρουργικής και 1 μήνας παθολογίας που σημαίνει ότι 1 διοικητικός υπαλληλος πρέπει να πάρει το χαρτί σου να πάει να το υπογράψουν αυτοί οι 3 διευθυντές, μετά στον διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας και τελικά στον διοικητικό διευθυντή. εσύ ξέρεις καλύτερα την κατασταση.. τι λες θα το κάνουν? (προσωπικά θα σου έλεγα να παρακαλέσεις κανέναν ειδικευόμενο ή τριμηνίτη αγροτικό αν δεν έχεις κρατήσει καλές σχέσεις από το τρίμηνο με το γραφέιο προσωπικού) και όσον αφορά το τελικο πιστοποιητικό θα αναγράφει συνολικα τον χρόνο υπηρεσίας (το τρίμηνο και το συνολικό χρόνο υπηρεσίας στο π.ι,) καθώς και ότι παραιτείσαι λόγω της τάδε απόφασης με την οποία διορίζεσαι ως ειδικευόμενος (για να το χρησιμοποιήσεις στο νοσοκομείο που θα πας για το χρονοεπίδομα και για νέο αγροτικό ενδεχομένως και ως χαρτί προυπηρεσίας στο βιογραφικό σου) και το υπογράφει ο διοικητικός διευθυντής

3. αν σου είναι όντως δύσκολο επειδή θέλουν λίγο τρέξιμο τα χαρτιά για να τα υπογράψουν όλοι (αθάνατη γραφειοκρατία) κάνε 1 διευρευνητική ερώτηση στο γραφείο προσωπικού εξηγώντας τους ευγενικά της κατάσταση και αν δεν πιάσει ψάξε στις κλινικές συνάδελφο. αλλά και ναι να σου πουν μην διστάσεις να ρωτήσεις πότε να ξαναπάρεις τηλέφωνο για να σου πουν σε ποια φάση βρίσκονται τα χαρτιά σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[qΠολλα μπορει να εχουν συμβει. Απο το να εσπασε το ποδαρι του στο σκι και να ηταν νοσηλευομενος, ως του να ηταν στο στρατο (οποτε βεβαια θα επρεπε να παρουν τον αμεσως επομενο και να μετατοπιστει αυτος μια θεση πισω στην λιστα), η ακομα και να υπογραφτηκε μεν ο διορισμος αλλα να μην υπηρχε πιστωση για το νοσοσκομειο στον προυπολογισμο του 2007 και για αυτο να του τον εστειλαν αργοτερα τον διορισμο. Διακρινω ομως μια κακεντρεχια (sic) απο την πλευρα σου να του "φας" την θεση με ενδικα μεσα επειδη καθυστερησε ενα μηνα να παρουσιαστει (που δεν ξερεις αν ειναι με υπαιτιοτητα του απλα υποθετεις). Σκεψου οτι με αυτον τον ανθρωπο μπορει να χρειαστει να εφημερευσεις μαζι, και οτι για 2 μηνες ουτε η ζωη σου χαθηκε ουτε ακομα περισσοτερο ο κοσμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λες να επρεπε να τον κοιτάω με χαμηλωμένο βλέμμα για κάτι που μου ανήκει ας γελάσω χιώτικα. Γέλασα.

Συγγνώμη κιόλας, αλλά πριν από σένα δεν ήταν έτσι και αλλιώς?

Άλλο να μας λες ότι η κατάσταση με τις κωλοαναμονές μας ωθεί όλους στα άκρα, και άλλο να μας λες ότι κάτι σου ανήκει.

Γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν πριν από εσένα ο τύπος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.