Jump to content

Καλά Χμας και καλή χρονιά


Winmx

Recommended Posts

Αντε αντε.....3 μερες εμειναν! emeek

Πηρατε τα δωρα;Στολισατε το δεντρο;Μελομακαρονα και κουραμπιεδες φτιαξατε;Παραγγειλατε τη γαλοπουλα;Μα καλα...τι στο καλο περιμενετε;;;;

Καλα Χριστουγεννα σε ολους εντος κι εκτος Ελλαδας.Ελπιζω να περασετε καλα...μην το παρακανετε με το φαγητο και τα γλυκα....μετα ποιος μπαινει σε διαιτα (εγω παντως,οχι :splaaaats: )

Καλη χρονια σ'ολους,πανω απ'ολα με υγεια.

emnewyear

Επειδη ειμαστε international forum,απ'αυτα που ξερω (προσθεστε σε αλλες γλωσσες που μιλατε και ξερετε):

Joyeux Noel et bonne annee

Buon Natale e felice anno nuovo

Merry Christmas and a Happy new Year

Shanah tova

Feliz navidad

Chestita koledai i shtastliva nova godina

Bonu nadale e prosperu annu nou (sardo)

Bon Natali e Prosperu Annu Novu ! (siciliano)

Boas Festas e um feliz Ano Novo

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 97
  • Created
  • Last Reply

Καλά Χριστούγεννα σε όλους. Ναι έτοιμα όλα. Δέντρο, γλυκά, χαμός. Όλα περιμένουν υπομονετικά να τα τσακίσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω στολίσει ακόμα, ούτε γλυκά έχω φτιάξει ούτε τίποτα, αλλά θα το κάνω.

Το νόημα που είθισται να δίνεται γενικά σε αυτές τις γιορτές δε με απασχολεί πολύ.

Για εμένα έχει άλλο νόημα, ίσως κ για εσάς.

'Ομως δίνει μια χαρά, πλαστή ή μη, όποτε καλό είναι που υπάρχει.

Σας εύχομαι νύχτες μαγικές κ όχι μόνο για τις γιορτές αυτές.

Όσο για τις μέρες, δε με νοιάζει τι θα κάνετε, όμως ο ήλιος εύχομαι να λάμπει μέσα σας κ να σας ζεσταίνει πάντα.

Υγεία να έχετε να ευχηθώ αλλά χρειάζεται κάτι παραπάνω ----> ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙ ΑΥΤΟ! κ είναι βασικό...

Με κάτι παραπάνω από απλή εκτίμηση,

η συνάδελφός σας,

το γλυκό :)

christmas-night-magic-house.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη ειμαστε international forum,απ'αυτα που ξερω (προσθεστε σε αλλες γλωσσες που μιλατε και ξερετε
La Multi Ani si Craciun Fericite. Un an plin de fericirea si sanatatea.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα χριστουγεννα σε ολους μας

Ευτυχισμενα, χαρουμενα, αισιοδοξα οπου κι αν τα περναμε..

ετσι;;;

φιλια σε ολους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Merry Christmas και Mary Poppins σε όλους..

maryp-cover.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλές γιορτές, Καλά Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το νέο έτος!!!

332010232_d516267e73_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλα Χριστουγεννα σε ολους.Στους αγροτικους,στους ειδικευομενους,στους ειδικους,στους φοιτητες,στους ξενιτεμενους,σε αυτους που περιμενουν,στους ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ,στους μη,σε ολους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!

Να είστε όλοι σας καλά, υγιείς και ευτυχισμένοι με ανθρώπους που αγαπάτε και σας αγαπούν!

Φιλάκια πολλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι η μόνη που μισώ τα Xmas? Και με πιάνει μια θλίψη..μα μια θλίψη.. Ουφ, αντε να περασουν, να ξεκουμπιστουν γρήγορα.

Σε όσους τα χαίρονται, εύχομαι καλές γιορτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι η μόνη που μισώ τα Xmas?

Δεν είσαι η μόνη. Ξέρω άλλον έναν (οχι δεν ειμαι εγώ, εγώ δε μισώ τίποτα). Το 1999 είχε γράψει ένα σχετικό άρθρο, το οποίο το είχα κατεβάσει από την πολύ αξιόλογη σελίδα του. Να'ναι καλά εκεί που είναι.

Το ποστάρω για σένα Μάφια. Α ΡΕ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΕΣ

Οποιος νομιζει οτι θα μιζεριάσει ας μην το διαβάσει

Χριστούγεννα , μια σιχαμερή γιορτή

Ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνω είναι τί γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα.Όταν ήμουν πιτσιρικάς στο σχολείο θυμάμαι μας λέγαν κάτι για την γέννηση του Χριστού που εμείς οι καλοί χριστιανοί γιορτάζουμε κτλ κτλ . Βλέπετε πολλούς χριστιανούς γύρω ? (το "καλούς" το παρακάμπτουμε γιατί το είδος έχει εκλείψει). Εγώ προσωπικά απ΄ όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δεν έχω δει κανέναν. Τόσα χρόνια βλέπω Ζώα με ανθρώπινη μορφή (ο καθρέφτης συμπεριλαμβάνεται) που καπηλεύονται αυτήν την τάχα "εορταστική" ατμόσφαιρα.

Έχετε κοιτάξει ποτέ πιο βαθιά τι σημαίνουν στις μέρες μας τα χριστούγεννα ? Υπάρχουν πολλών ειδών περιπτώσεις. Να μην έχεις οικογένεια , τότε λες να τελειώνουν όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί δεν αντέχεις τόση προσποιητή ευτυχία. Να έχεις αλλά να σε ξεχνάνε τάχα για να κάνουν ρεβεγιόν (καινούργιο σπορ είναι αυτό ..... σκεύτονται να το κάνουν και ολυμπιακό άθλημα) με φίλους. Αλλά το χειρότερο από όλα είναι οι οικογενειακές συναθροίσεις ... εκεί πας για να δεις τους μεγαλύτερους ηθοποιούς που υπάρχουν , υποκρισία και δηλητήριο σε πακέτο του ενός. Δίποδα που έχουν σαν σκοπό να δείξουν για λίγες ώρες την ανθρώπινη υπόσταση που τους λείπει τις υπόλοιπες μέρες του χρόνου. Υπάρχουν βέβαια και οι οικογένειες που περνούν μόνες τους αυτές τις μέρες.Και εκεί είναι το αποκορύφωμα. Ενώ θα περίμενε κανείς να περάσουν καλά η ατμόσφαιρα μυρίζει μπαρούτι απο το πρωί ως το βράδι. (αυτό είναι ακόμα και για μένα ανεξήγητο , το σίγουρο είναι οτι συμβαίνει πάντα σε όλες τις οικογένειες).

Και φτάνει η πρωτοχρονιά.Όλοι οι βλαμένοι μαζεύονται (από τον πιο φτωχό (βλέπε γεύματα αβραμόπουλου) ως τον πιο πλούσιο) για να χαρούν την αλλαγή του χρόνου. Και δεν καταλαβαίνω χαίρονται επειδή περιμένουν ο καινούργιος χρόνος να είναι καλύτερος ? Αυτό και αν είναι ηλιθιότητα χειρίστου είδους μάλιστα.Έχουμε φτάσει στο σημείο να κοιμόμαστε και να ευχαριστούμε τον Θεό που την σκαπουλάραμε και σήμερα (οι πιο συνεσταλμένοι τουλάχιστον έτσι κάνουμε) και θα χαιρόμαστε που έρχονται χειρότερες μέρες ?

Σιχαίνομαι τις μέρες αυτές που πέρνουμε άδεια για να γιορτάσουμε τάχα και εμείς τρέχουμε για να κάνουμε ότι μερεμέτια έχουν μείνει από τις άλλες μέρες.

Σιχαίνομαι τις μέρες αυτές όλοι προσπαθούν να μας πιούνε το αίμα (ταξιτζήδες (+200) , δημόσιες υπηρεσίες , τράπεζες (εορτοδάνεια) , ιδιώτες (δήθεν εκπτώσεις) , μπακάληδες (έλα πάρε πάρε , ίσα που προλαβαίνεις να τα φας πριν λήξουν (αν τρέχεις γρήγορα)) , συγγενείς (θα έρθουμε να μας κάνετε το τραπέζι φέτος είπατε ? (ποιοί ? πού ? πότε?))).

Σιχαίνομαι την υποκρισία που κάθε χρόνο καταλαμβάνει όλο και περισότερο από εμάς.

Σιχαίνομαι τις γιορτές αυτές γιατί ενώ θα έπρεπε να λυπόμαστε κάνουμε ρεβεγιόν.

Σιχαίνομαι την πρωτοχρονιά γιατί όλος ο κόσμος μου δείχνει οτι έρχονται χειρότερες μέρες.

Σιχαίνομαι την πρωτοχρονιά γιατί η γκόμενα μου βάζει τις φωνές να κάνουμε "έξω" ρεβεγιόν και εγώ δεν έχω λεφτά ούτε για τα φίλτρα των τσιγάρων μου , πόσο μάλλον για τα 17.000 που χρειάζονται στο πιο ξεφτίλα μαγαζί.

Σιχαίνομαι τις παραμονές τα πρωϊνά γιατί με ξυπνάνε οι μικροί άθλιοι εγληματίες όχι για να μου πούνε τα χαρμόσυνα νέα αλλά για να μου ξεκολλήσουνε από το πετσί μου χιλιάρικα. Και όταν βλέπουν το πεντακοσάρικο (δεν είμαι ταληροφονιάς αλλά δεν έχω λεφτά για 100 παρέες που περνάνε) με κοιτάνε με μια σιχασιά σαν με φτύνουν.

Σιχαίνομαι την φάτσα του χοντροβούβαλου Άϊ Βασίλη στο κουτάκι της Coca Cola.

Σιχαίνομαι τις αισχρές διαφημίσεις που ακούω από το ραδιόφωνο του στιλ : " Μπαμπά είναι αλήθεια οτι υπάρχουν παιδάκια που δεν έχουν λεφτά για δώρα ? - Ναι παιδάκι μου - Και γιατί δεν πάνε στο Jambo ? ...................."

Σιχαίνομαι τους μάγους που βρίκουν πάντα το αστέρι παρόλο το νέφος.

Για μένα πρωτοχρονιά σημαίνει μια μπουκάλα whisky με πάγο και 5 πακέτα τσιγάρα κοιτώντας από την ταράτσα τις σκοτεινές περιοχές , αυτές που είναι μακριά από τα φώτα , αυτές που είναι πάντα μακριά από τα φώτα , προσπαθώντας να ξεθάψω από τον χρόνο που μας πέρασε κάτι καλό που έκανα ή κάτι που έκανα για τον εαυτό μου.

Υ.Γ. Δεν είμαι απαισιόδοξος ούτε μηδενιστής.Ανέκαθεν είχα την φιλοσοφία του " καλύτερα αισιόδοξος και τρελλός παρά απαισιόδοξος και σωστός ",αλλά τέτοιες μέρες που όλοι χαίρονται ..... δεν είναι πρέπον κάποιος να κάνει το αντίθετο ?.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, ΕΝΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ. ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ. ΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρόνια πολλά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύχομαι ο καθένας να περάσει αυτές τις μέρες όπως το επιθυμεί και υγεία για όλους . emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχομαι υγεια κια ευτυχια !

Τι Κία; sportage;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι η μόνη που μισώ τα Xmas? Και με πιάνει μια θλίψη..μα μια θλίψη.. Ουφ, αντε να περασουν, να ξεκουμπιστουν γρήγορα.

Σε όσους τα χαίρονται, εύχομαι καλές γιορτές.

μια ψηφος κι απο δω :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.