Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Καρδιολογία


master@med

Recommended Posts

Επιστρέφω στο θέμα, με την ελπίδα να πάρω πληροφορίες χρήσιμες για τις αποφάσεις που έχω να πάρω, αλλά και κουβέντα για να γίνεται :rolleyes:

Τι γνώμη έχετε για τις καρδιολογικές κλινικές της πρωτεύουσας; Προφανώς δεν περιμένω απαντήσεις του τύπου "αυτή είναι καλή αυτή όχι"... Άλλα τα πρωτερήματα της μίας, άλλα της άλλης...

Το Ιπποκράτειο είναι αντάξιο της φήμης του και της αναμονής; Το Ωνάσειο;

Ακούω την άποψη ότι οι διάσημες κλινικές δεν είναι ότι καλύτερο αν δεν είσαι ανίψι κάποιου... Όντως οι ειδικευόμενοι χωρίζονται σε α' και β' κατηγορίας; Καθετήρα πιάνεις στα αιμοδυναμικά ή πολλά ζητάω; Διδακτορικά δίνουν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος;... Καμιά ιδέα;...

(Σόρρυ για το σπάμινγκ αλλά δεν μπορώ να εξηγήσω τόση σιωπή. Εκτός κι αν οι καρδιολόγοι όντως όλη μέρα διαβάζουν και δεν μπαίνουν στο ίντερνετ :rolleyes: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Ωνάσειο δεν κάνεις εφημερίες, δηλαδή από επείγοντα περιστατικά δε θα δεις τίποτα. Επίσης δε θα αγγίξεις ασθενή ως ειδικευόμενος.

Στο Ιπποκράτειο και το Αττικό επειδή είναι πανεπιστημιακές κλινικές πας αν ενδιαφέρεσαι για καθηγητηλίκια και δημοσιεύσεις και δε θ'αγγίξεις επίσης ασθενή.

Ο Ευαγγελισμός και ο Ερυθρος είναι μάχιμα νοσοκομεία και τα δύο. Στον Ευαγγελισμο θα κάνεις επεμβάσεις σε ασθενείς (προσωρινό βηματοδότη και τα λοιπά) και το επίπεδο κυρίως στη Β' κλινική είναι πολύ υψηλό.

Τα παραπάνω είναι λεγόμενα δύο καρδιολόγων του Ευαγγελισμού που έτυχε να ακούσω τις προάλλες, αλλά καμία άλλη σχέση δεν έχω με το αντικείμενο. Μπορείς όμως να περάσεις μία βόλτα από τα νοσοκομεία και να ρωτήσεις περισσότερα ο ίδιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την κλινικη στο νοσοκομειο Σερρων γνωριζει καποιος κατι?

Υποστελεχωμένη, με όχι καλό επίπεδο. Όταν είχαν προκυρηχθεί θέσεις για ειδικούς πριν από 2 χρόνια, αποφεύγανε όλοι να βάλουν τα χαρτιά τους. Στέλνει Θεσσαλονίκη περιστατικά πολύ εύκολα, χωρίς αρκετές φορές να πιάνουν τα κριτήρια (παραπομπή π.χ. για ΜΒ, λόγω φαρμακευτικής βραδυκαρδίας).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θενξ ^(*_*)^

Άλλος; (Με τη βάρκα μας; )

Για ΑΧΕΠΑ;

Τροποποιήθηκε από desiderius
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

καλησπερα.θελω να ρωτησω επειδη προκειται να δηλωσω το ειδικο μερος της καρδιολογιας αν να δηλωσω θεσσαλονικη ή αθηνα γιατι εχω ακουσει οτι οι εξετασεις για ληψη ειδικοτητας στην θεσσαλονικη ειναι πιο ευκολες απο αθηνα.εαν τυχον δηλωσω αθηνα μπορω να δωσω εξετασεις θεσσαλονικη ή αλλου?επισης θελω να ρωτησω αν δηλωσω για την καρδιολογια ενα χρονο καπου κ τα αλλα 3 αλλου και εκει που δηλωσω τον πρωτο χρονο δεν μου αρεσει μπορω να παρετηθω κ να παρω αλλου τον αλλο χρονο ή εχω κυρωσεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Στο Ωνάσειο δεν κάνεις εφημερίες, δηλαδή από επείγοντα περιστατικά δε θα δεις τίποτα. Επίσης δε θα αγγίξεις ασθενή ως ειδικευόμενος.

Στο Ιπποκράτειο και το Αττικό επειδή είναι πανεπιστημιακές κλινικές πας αν ενδιαφέρεσαι για καθηγητηλίκια και δημοσιεύσεις και δε θ'αγγίξεις επίσης ασθενή.

Ο Ευαγγελισμός και ο Ερυθρος είναι μάχιμα νοσοκομεία και τα δύο. Στον Ευαγγελισμο θα κάνεις επεμβάσεις σε ασθενείς (προσωρινό βηματοδότη και τα λοιπά) και το επίπεδο κυρίως στη Β' κλινική είναι πολύ υψηλό.

Τα παραπάνω είναι λεγόμενα δύο καρδιολόγων του Ευαγγελισμού που έτυχε να ακούσω τις προάλλες, αλλά καμία άλλη σχέση δεν έχω με το αντικείμενο. Μπορείς όμως να περάσεις μία βόλτα από τα νοσοκομεία και να ρωτήσεις περισσότερα ο ίδιος.

Στο Ωνάσειο κάνεις πολλές εφημερίες κ έχεις κ επείγοντα, μην παραπληροφορείτε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Είμαι τελειόφοιτος και θέλω να ρωτήσω ποια νοσοκομεία της Αθήνας είναι τα καλύτερα στην Καρδιολογία από άποψη εκπαίδευσης και πρακτικής εκμάθησης κυρίως.Το Ωνάσειο ως όνομα ακούγεται καλό,είναι όμως και στην πράξη?Μήπως δεν ακουμπά ασθενή ο ειδικευόμενος και ασχολείται μόνο με γραφειοκρατία?Από τα υπόλοιπα,Ιπποκράτειο,Αττικό,Ευαγγελισμός τι παίζει?Εχετε να προτείνετε κάποιο?Με ενδιαφέρει κυρίως ο τομέας της επεμβατικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...
On 10/11/2017 at 5:41 ΜΜ, Shamrap said:

Είμαι τελειόφοιτος και θέλω να ρωτήσω ποια νοσοκομεία της Αθήνας είναι τα καλύτερα στην Καρδιολογία από άποψη εκπαίδευσης και πρακτικής εκμάθησης κυρίως.Το Ωνάσειο ως όνομα ακούγεται καλό,είναι όμως και στην πράξη?Μήπως δεν ακουμπά ασθενή ο ειδικευόμενος και ασχολείται μόνο με γραφειοκρατία?Από τα υπόλοιπα,Ιπποκράτειο,Αττικό,Ευαγγελισμός τι παίζει?Εχετε να προτείνετε κάποιο?Με ενδιαφέρει κυρίως ο τομέας της επεμβατικής.

Κανένας?Ας απαντήσει κάποιος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εργάζεσαι ; Αν όχι (=ελεύθερος χρόνος), γιατί δεν τραβάς μια βόλτα απ΄τις Καρδιολογικές Κλινικές των συγκεκριμένων νοσοκομείων να μιλήσεις με τους ειδικεύομενους εκεί να σχηματίσεις μια εικόνα ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

42 λεπτά πριν, kopritis said:

Εργάζεσαι ; Αν όχι (=ελεύθερος χρόνος), γιατί δεν τραβάς μια βόλτα απ΄τις Καρδιολογικές Κλινικές των συγκεκριμένων νοσοκομείων να μιλήσεις με τους ειδικεύομενους εκεί να σχηματίσεις μια εικόνα ;

πήγα αλλά σε κάποιες κλινικές δεν ήταν αρκετά ξεκάθαροι και ρωτώ εδώ αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συναδελφε δεν εχω μεγαλη εμπειρια, αλλα ολοι οι καρδιολογοι την επεμβατικη καρδιολογια θελουν γιατι ειναι τομεας που βγαζεις λεφτα, ριναι ο, τι πιο κοντα στη χειρουργικη απο παθολογικη ειδικοτητα και υπατχει και το thrill οτι πραγματικα σωζεις ζωες. Σε Ιπποκρατειο, Αττικο θα ακουμπησεις πολυ λιγο μονος σου, στο Ελπις εχουν λιγα περιστατικα. Δεν εχω γνωμη για Ευαγγελισμο αλλα ο Ευαγγελισμος ειναι μια κολαση γενικως. Καλες εντυπωσεις εχω ακουσει απο φιλους στο Γεννηματας (εκπαιδευση, ανθρωπινα ωραρια), Αγια Ολγα και Ασκληπιειο (οτι δινιυν και επεμβατικα). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Προς όποιον-α ενδιαφέρεται να ξεκινήσει ειδικότητα καρδιολογίας άμεσα, στο ΚΑΤ υπάρχουν κενές θέσεις. Επικοινωνία είτε μέσω pm εδώ ή πρωινές ώρες στην καρδιολογική κλινική του ΚΑΤ

https://www.kat-hosp.gr/ipiresies/iatriki-ypiresia/pathologikos-tomeas/kardiologiki-kliniki/

Την  Καρδιολογική κλινική στελεχώνουν:

Οκτώ ιατροί καρδιολόγοι εκ των οποίων:
Ένας ιατρός με βαθμό Διευθυντή ως επιστημονικά υπεύθυνος, τέσσερις ιατρούς με βαθμό Δ/ντη, δύο ιατρούς με βαθμό επιμελητή Α, έναν ιατρό  επικουρικό επιμελητή 
  • Δύναμη Κλινικής:
    •        18 κοινές Καρδιολογικές κλίνες
    •        Τέσσερις κλίνες αυξημένης φροντίδας
    •         Πέντε κλίνες Μονάδος Εμφραγμάτων
  • Εργαστήριο ηχωκαρδιολογίας (Υπερηχοκαρδιογραφικές μελέτες, διοισοφάγειες μελέτες, δυναμική ηχωκαρδιογραφία, SPECKLE TRACKING). Διατίθεται και φορητός υπέρηχος για εκτιμήσειςκαι εκτός κλινικής.
  •  Εργαστήριο Δοκιμασίας Κοπώσεως
  •  Holter ρυθμού και συσκευή 24ωρης καταγραφής αρτηριακής πίεσης.
  •  Βηματοδοτικό εργαστήριο
  • Αιμοδυναμικό εργαστήριο (στεφανιογραφίες, δεξιός καθετηριασμός, αορτογραφίες, κοιλιογραφίες, αγγειοπλαστικές, IVUS, FFR, iFR, περικαρδιοπαρακέντηση, rotational atherectomy, shockwave, διενέργεια πρωτογενών αγγειοπλαστικών)
  •  Τακτικά Εξωτερικά Ιατρεία:
    •          Ιατρείο υπέρτασης  
    •          Ιατρείο καρδιακής ανεπάρκειας
    •          Καρδιολογικό Ιατρείο
  • Συμμετοχή στο πρόγραμμα γενικών εφημεριών ανά 4 μέρες , τις αργίες απο τις 08:00 έως τις 22:00, τις καθημερινές από τις 14:30 έως 22:00
  • Κάλυψη από αυτοτελές τμήμα ΤΕΠ, τμημα αναζωογόνησης, ΜΕΘ, ΜΑΦ, Παθολογική κλινική όλο το 24ωρο
  • Παρουσία εντός του νοσοκομείου ειδικευμένου καρδιολόγου της καρδιολογικής κλινικής κάθε μέρα, όλο το 24ωρο 
  • Πρόγραμμα μαθημάτων-ομιλίων από ομιλητές καρδιολόγους και έτερων νοσοκομείων
  • Συμμετοχή σε ερευνητικά πρωτόκολλα-εργασίες- συνέδρια
  • Δίνονται ρεπό 
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
On 6/9/2021 at 8:18 ΜΜ, CARDIO_KAT said:

 

  • Δίνονται ρεπό 

Μ'αυτό έπρεπε να ξεκινήσει η περιγραφή, ή έστω να είναι γραμμένο με bold και κεφαλαία. 😆

Πέρα απο τα αστεία, μου ακούγεται πολύ οργανωμένη κλινική. Συγχαρητήρια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Παιδια δεν εχω καταλαβει, τι ακριβως συμβαινει με το Ωνασειο; 

Εχω διαβασει μια το ενα μια το αλλο, τελικα αξιζει; Η απλα εχει το ονομα

Εφημεριες τελικα κανεις; Βλεπεις απο ολα τα περιστατικα;

Τελικα ''ακουμπας'' ασθενεις ή ουσιαστικα ασχολεισαι με γραφειοκρατικα κυριως. 

Εν ολιγοις , εκπαιδευεται οπως θα θελε καποιος;

Τροποποιήθηκε από xartonz
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.