Jump to content

Εγκυμοσύνη και λίστα αναμονής


Bubblebath

Recommended Posts

Vesalius ειλικιρινά τώρα έχω μια απορία..(ε δεν άντεξα με αυτό που διάβασα και καλά ότι τα νοσοκομεία για να λειτουργήσουν δεν έχουν ανάγκη τους ειδικευόμενους!!)

Έχεις κάνει καθόλου ειδικότητα σε ελληνικό νοσοκομείο?Και κυρίως σε επαρχιακό(ας μην αναφερθώ στην Αθήνα).Ή απλώς έχεις περάσει απέξω ή ως συγγενής ασθενούς ή ως φοιτητής μιλάς?Διότι αυτά που αναφέρεις τα ξέρει και η κουτσή μαρία ότι δεν ισχύουν...Α ρε τα ξενύχτια στα ΤΕΠ και στα χειρουργεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλαιολογος είμαι 2 χρόνια ειδικευόμενος και ξέρω τι γίνεται και επαρχία και στο κέντρο. τώρα εάν δεν καταλαβαίνεις το νόημα που θέλω να εκφράσω άλλη υπόθεση.

shlia οι φαντασιώσεις μου αναλώνονται αλλού και όχι φυσικά στους ειδικούς/ειδικευόμενους των νοσοκομείων. Όταν μια εταιρεία π.χ νοσοκομείο ξεκινάει να λειτουργεί οργανώνει τα τμήματά της. Ξεκινάνε απο τον διοικητή,διευθυντή ιατρικής υπηρεσίας κτλ κτλ.Αυτό είναι το οργανόγραμμα.

Όπως μάλλον γνωρίζεις ο ειδικευόμενος δεν έχει άδεια εξάσκησης της ειδικότητας στην οποία εκπαιδεύεται διότι εκπαιδεύεται.άρα δεν μπορεί να έχει και ουσιαστικές αρμοδιότητες στη λειτουργία ενός τμήματος.(π.χ τα εξιτήρια πρέπει να υπογραφούν και απο ειδικό, χειρουργείο για να μπεί πρέπει να είναι και ο ειδικός και ας είναι ο ειδικευόμενος αστέρι κτλ,κτλ,κτλ)

Τώρα αν την ανεπάρκεια του συστήματος έρχονται να τις καλύψουν οι ειδικευόμενοι δε σημαίνει οτι είναι σωστό και οτι έτσι πρέπει να γίνεται

Εάν μπορείς να το καταλάβεις είναι άλλο ζήτημα

Οι ειδικευόμενοι πρέπει να παρακολουθούν μαθήματα, να αξιολογούνται κάθε χρόνο,να ασκούνται σωστά στη κλινική.Όχι να γράφουν μόνο εξιτήρια σωρηδόν,ούτε να διακομίζουν ανα τη επικράτεια περιστατικά.Και αυτά πρέπει να γίνουν αλλά στην ώρα τους και προγραμματισμένα.Δεν πρέπει είναι υπεύθυνοι για τη λειτουργία της κλινικής οι ειδικευόμενοι.

Διακρίνω στεναχώρια στα γραπτά σου συνεπώς είπα να σου τραγουδήσω για να σου φτιάξω το κέφι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

vesalius κι εγω αν δεν ειχα κανει σεξ μεχρι τωρα θα μουν a virgin still ρε συ

μα τι λες τωρα εισαι σοβαρος???

οι ειδικευομενοι θα πρεπε αυτο οι ειδεικευομενοι δε θα πρεπε αυτο ΑΝ οι εδικευμενοι το αλλο και

η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα?

η κοτα φταιει που εκανε το αυγο η το αυγο φταιει που το εκανε η κοτα?

το ρεζουμε ειναι ενα φιλε μου

οτι επικρατει ενα μπαχαλο ανευ λογικης χωρις καμια δυνατοτητα και κυριως χωρις καμια προθεση ελεγχου στο χωρο της υγειας αυτη τη στιγμη

δε θα πω της δημοσιας υγειας γιατι δημοσια ιδιωτικη φαρμακευτικες και καθε λογης παραιατρικα εχουν μπλεχτει σε μια παρτουζα ανευ προηγουμενου στις μερες μας

και για να επανελθουμε στο θεμα μας το ρεζουμε ειναι οτι μια λιστα τεραστια αναμονης μπορει να παει καλλιστα δυο χρονια ολοκληρα πιο πισω απλως και μονο επειδη μια ειδικευομενη θα γεννησει κι ενας ειδικευομενος θα σπασει τρομερα ασχημα ποδι χερι η δεν ξερω γω τι αλλο

κι αυτο γιατι πολυ απλα δεν προβλεπεται αντικατασταση για την περιοδο της απουσιας.

ολα τα αλλα τα ακουω βερεσε

και σκεψου οτι δυο χρονια ειναι δυο χρονια

μπορει στα 22 να μην εχει καποιος την αισθηση του τι εστι δυο χρονια πισω,μεγαλωνοντας ομως διαπιστωνεις οτι ακομη και χασιμο μερικων μηνων σε σχεση με τον τελικο στοχο σου ειναι σπαταλη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
by the way ποση ακριβως αδεια δικαιουται μια γιατρος λογω εγκυμοσυνης?

δικαιουται να την παρει ειτε πριν τον τοκετο ειτε μετα ειτε να τη μοιρασει πριν και μετα?

πειτε γενικως διαφορα περι του θεματος να μαθουμε κι οι μελλουσες μαμαδες emsperm

αν είναι στο αγροτικό (γιατρός = δημόσιος υπάλληλος) , με τις διατάξεις τουΥπαλληλικού Κώδικα:

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (άρθρο 52 του Υ.Κ.)

Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου (δηλαδή 4ου και άνω), η μετά τον τοκετό άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες.

αν είναι στην ειδικότητα σε δημόσιο νοσοκομείο (γιατρός =προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου)

Οι διατάξεις των άρθρων 48 έως 53 (άρα και η πιο πάνω του άρθρου 52) για τις κανονικές και λοιπές άδειες, καθώς και των άρθρων 54 έως 56 για τη διάρκεια των αναρρωτικών αδειών του Υπαλληλικού Κώδικα εφαρμόζονται και στο προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου του δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ. και των Ο.Τ.Α. α΄ και β’ βαθμού, βάσει των προβλέψεων του ν. 2839/2000 (άρθρο 4 παρ. 5) και του ν. 3230/2004 (άρθρο 12 παρ. 6 και 7), με τις οποίες επεκτάθηκε η ισχύς των ανωτέρω άρθρων και στο προσωπικό αυτό.

Είθισται πάντως οι νέες μαμάδες να κάνουν και χρήσει άλλων αδειών (πχ κανονικής +20 μέρες δλδ) με το που τελειώνει η άδεια μητρότητας.

ορισμενου ή αοριστου ειναι η συμβαση του ειδικευομενου γιατι εμενα λεει ορισμενου χρονου ιδιωτικού δικαιου σε Ν.π.δ.δ. αν και πιστευω δεν εχει διαφορα οσον αφορα τα δικαιώματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τώρα που έχω απο πάνω μου στην αναμονή 1 άνδρα και 3 γυναίκες πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για τα καλά ε;....

Και 1 να αποφασίσει να γίνει μαμά...άντε γειά...

αν αποφασίσουν να γίνουν και οι 3...ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αστα να πανε.δεν φταινε οι γυναικες αν το συστημα ειναι τρυπιο και μπαζει απο παντου.πρεπει να βρεθει λυση.ειναι αδικο γιαυτον/ους που περιμενει/ουν αλλα και η αλλη θελει παιδι.(και να ναι μονο ενα εχει καλως)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τώρα που έχω απο πάνω μου στην αναμονή 1 άνδρα και 3 γυναίκες πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για τα καλά ε;....

Και 1 να αποφασίσει να γίνει μαμά...άντε γειά...

αν αποφασίσουν να γίνουν και οι 3...ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ!!!

εγώ θα έλεγα ξεκίνα να πηγαίνεις τα πρωινά στην κλινική όταν διοριστούν αυτές (και καλά για να εκπαιδεύεσαι). έτσι θα πετύχεις με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια.θα σε συμπαθήσει ο διευθυντής (καμιά φορά βγαίνει σε καλό αλλά μη το δέσεις κόμπο) και κυρίως θα κερνάς κάθε μέρα τις συναδέλφισσες σου καφέ (με το απαραίτητο αντισυλληπτικό μέσα) :bloodomen:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άσχετο: ένα ολοκληρωμένο οργανόγραμμα περιλαμβάνει όλο το προσωπικό... και τους ειδικευόμενους ως υφισταμένους των ειδικευμένων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη τα ζω ολα αυτα περι αδειων,σαν αγροτικος,θα σας πω τα εξης:

Εμεινα εγκυος στην αρχη του αγροτικου και βγηκα σε αδεια επαπειλουμενης εγκυμοσυνης,διοτι εχασα το ενα απο τα δυο εμβρυα που κυοφορουσα και επρεπε να την βγαλω ξαπλα ωστε να δωσω στο αλλο την πιθανοτητα να τα καταφερει.Ο συζυγος συναδελφος χωρις μισθο ομως.Ολα πηγαν καλα και τωρα εχουμε ενα ομορφο μωρακι.Τωρα απο το ΚΥ που υπηρετω μου λενε οτι επειδη βγηκα σε αδεια για επαπειλουμενη ενω δεν ειχα συμπληρωσει 6 μηνες εργασιας,αλλα 4,τους 2 τελευταιους μηνες του αγροτικου μου δεν θα πληρωθω! Ζουμε με τον μισθο μου και οπως καταλαβαινετε δεν ξερω πως θα τα καταφερουμε,αν κατι τετοιο ειναι πραγματι αληθεια.Ξερει κανεις σας κατι σχετικό?

Στο αγροτικο αδεια κυησης ειναι 2 μηνες πριν τον τοκετο,ενω λοχειας 3 μηνες μετα.

Στην ειδικοτητα ειναι 2 πριν και 2 μετα.

Συμφωνω οτι οταν καποια απο μας βγαινει σε αδεια τοκετου πρεπει ο επομενος να καλυπτει τη θεση.Ειναι κριμα να καθεται ο ανθρωπος και να ταλαιπωρειται χωρις δουλεια περιμενοντας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τώρα που έχω απο πάνω μου στην αναμονή 1 άνδρα και 3 γυναίκες πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ για τα καλά ε;....

Και 1 να αποφασίσει να γίνει μαμά...άντε γειά...

αν αποφασίσουν να γίνουν και οι 3...ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ!!!

εγώ θα έλεγα ξεκίνα να πηγαίνεις τα πρωινά στην κλινική όταν διοριστούν αυτές (και καλά για να εκπαιδεύεσαι). έτσι θα πετύχεις με ένα σμπάρο 2 τρυγόνια.θα σε συμπαθήσει ο διευθυντής (καμιά φορά βγαίνει σε καλό αλλά μη το δέσεις κόμπο) και κυρίως θα κερνάς κάθε μέρα τις συναδέλφισσες σου καφέ (με το απαραίτητο αντισυλληπτικό μέσα) :bloodomen:

emthumbsup θεος emlmfao

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη τα ζω ολα αυτα περι αδειων,σαν αγροτικος,θα σας πω τα εξης:

Εμεινα εγκυος στην αρχη του αγροτικου και βγηκα σε αδεια επαπειλουμενης εγκυμοσυνης,διοτι εχασα το ενα απο τα δυο εμβρυα που κυοφορουσα και επρεπε να την βγαλω ξαπλα ωστε να δωσω στο αλλο την πιθανοτητα να τα καταφερει.Ο συζυγος συναδελφος χωρις μισθο ομως.Ολα πηγαν καλα και τωρα εχουμε ενα ομορφο μωρακι.Τωρα απο το ΚΥ που υπηρετω μου λενε οτι επειδη βγηκα σε αδεια για επαπειλουμενη ενω δεν ειχα συμπληρωσει 6 μηνες εργασιας,αλλα 4,τους 2 τελευταιους μηνες του αγροτικου μου δεν θα πληρωθω! Ζουμε με τον μισθο μου και οπως καταλαβαινετε δεν ξερω πως θα τα καταφερουμε,αν κατι τετοιο ειναι πραγματι αληθεια.Ξερει κανεις σας κατι σχετικό?

Στο αγροτικο αδεια κυησης ειναι 2 μηνες πριν τον τοκετο,ενω λοχειας 3 μηνες μετα.

Στην ειδικοτητα ειναι 2 πριν και 2 μετα.

Συμφωνω οτι οταν καποια απο μας βγαινει σε αδεια τοκετου πρεπει ο επομενος να καλυπτει τη θεση.Ειναι κριμα να καθεται ο ανθρωπος και να ταλαιπωρειται χωρις δουλεια περιμενοντας.

είναι παράνομο.

ζήτα να σου δώσουν γραπτώς την απόφαση που να αναφάρει ότι δεν θα σε πληρώνουν και βάση ποιου νόμου θα το κάνουν αυτό. κρίνεσαι με το δημοσιουπαλληλικό κώδικα και δεν λεεί τίποτα τέτοιο (στη νομοθεσία έχουμε αναφέρει την τελευταία έκδοσή του)

κάνε ένσταση κατά της απόφασης και κοινοποίησέ την στην υγειονομική περιφέρεια που υπάγεσαι και στο υπουργείο. θα μαζευτούν.

(θα σου έλεγα να πας και με δικηγόρο αλλά αν δεν έχεις γνωστό να στα κάνει τζάμπα θα σε γδάρει ο ξένος δικηγόρος)

τέλος όσο έχεις αναρρωτική- και άδεια κύησης-λοχείας το αγροτικό παγώνει και παίρνεις αντίστοιχη παράταση και αν βγάλαν το αγροτικό σου είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν τον τριμηνίτητη ότι χρωστάς αγροτικό και ότι πρέπει να περιμένει μέχρι να συμπληρώσεις τη θητεία σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Άκουσα κάτι, προχτές, και θέλω να το διασταυρώσω(δυστυχώς στο υπουργείο δεν το σηκώνουν): ότι η άδεια κύησης και λοχείας στην ειδικότητα θα γίνει 1 χρόνο. Αν, ταυτόχρονα, αποφασίστηκε να διορίζεται ο επόμενος της λίστας και η νέα μητέρα να επανέρχεται ως υπεράριθμη, το νέο μέτρο θα ήταν σούπερ. Αν, όμως, οι υπόλοιποι περιμένουν, φασκελοκουκούλωσ'τα!!! Οι αναμονές της Παιδιατρικής, ειδικά, θα γίνουν 20 χρόνια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πραγματι η παιδιατρικη ειναι μεγαλο προβλημα...σκεψου οτι υπαρχει περιπτωση καθεμια ειδικευομενη να κανει περισσοτερα απο 1 παιδια...φρικη.εεεε φιλεναδες καντε παιδια στην αναμονη!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

by the way ποση ακριβως αδεια δικαιουται μια γιατρος λογω εγκυμοσυνης?

δικαιουται να την παρει ειτε πριν τον τοκετο ειτε μετα ειτε να τη μοιρασει πριν και μετα?

πειτε γενικως διαφορα περι του θεματος να μαθουμε κι οι μελλουσες μαμαδες emsperm

αν είναι στο αγροτικό (γιατρός = δημόσιος υπάλληλος) , με τις διατάξεις τουΥπαλληλικού Κώδικα:

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (άρθρο 52 του Υ.Κ.)

Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου (δηλαδή 4ου και άνω), η μετά τον τοκετό άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες.

αν είναι στην ειδικότητα σε δημόσιο νοσοκομείο (γιατρός =προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου)

Οι διατάξεις των άρθρων 48 έως 53 (άρα και η πιο πάνω του άρθρου 52) για τις κανονικές και λοιπές άδειες, καθώς και των άρθρων 54 έως 56 για τη διάρκεια των αναρρωτικών αδειών του Υπαλληλικού Κώδικα εφαρμόζονται και στο προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου του δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ. και των Ο.Τ.Α. α΄ και β’ βαθμού, βάσει των προβλέψεων του ν. 2839/2000 (άρθρο 4 παρ. 5) και του ν. 3230/2004 (άρθρο 12 παρ. 6 και 7), με τις οποίες επεκτάθηκε η ισχύς των ανωτέρω άρθρων και στο προσωπικό αυτό.

Είθισται πάντως οι νέες μαμάδες να κάνουν και χρήσει άλλων αδειών (πχ κανονικής +20 μέρες δλδ) με το που τελειώνει η άδεια μητρότητας.

ορισμενου ή αοριστου ειναι η συμβαση του ειδικευομενου γιατι εμενα λεει ορισμενου χρονου ιδιωτικού δικαιου σε Ν.π.δ.δ. αν και πιστευω δεν εχει διαφορα οσον αφορα τα δικαιώματα

οχι δεν έχει διαφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.