Jump to content

Εγκυμοσύνη και λίστα αναμονής


Bubblebath

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Έχω την εντύπωση ότι πριν λίγο καιρό διάβασα κάπου (μέσα στο χαμό περι τροπολογιών, νέων θέσεων ειδικευομένων κτλπ) ότι πλέον οι ενεργές ειδικευόμενες που μένουν έγκυες θα παίρνουν την άδεια τους κανονικά και θα διορίζεται ο επόμενος στη λίστα, ενώ αυτές θα επανέρχονται ως υπεράριθμες για να περατώσουν την ειδικότητα τους.

Βέβαια, δεν έχω ιδέα που το διάβασα (γιατί τότε δεν με ενδιέφερε) και άρα μπορεί να μην είναι κάτι επίσημο, αλλά εξαγγελίες, σκέψεις κτλπ.

Το θέμα είναι ότι τώρα πια φαίνεται ότι με ενδιαφέρει ΑΜΕΣΑ! :anavwfwties:) (τραγική ειρωνία ε? )

Τέσπα, εαν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό....

Thanx

B

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αγαπητη/ε bubblebath εγω ξερω οτι οταν δηλωνα ειδικοτητα, εκανα το λαθος και θεωρησα οτι θα ξεκινησω 4 μηνες νωριτερα απο καπου αλλου που ειχα υπ'οψιν.

επεσα στην περιπτωση.

αντι να διοριστω 31/5/2007, η κυρια ειδικευομενη 1 μηνα πριν το τελος της συμβασης της, πηρε την αδεια κυησεως/εγκυμοσυνης μετα λοχειας κτλ κτλ και το δημοσιο ΔΕΝ προβλεπει αντικαταστατη και ετσι εγω περιμενω ακομα σημερα τον διορισμο μου 2/12/2007 και μαλλον θα περιμενω ακομα πολυ, το ΤΣΑΥ μου ελειξε διοτι το φοβερο αυτο ταμειο 6 μηνες εαν δεν δουλεωεις σε πεταει εξω και σου λεει ουστ! και επιπλεον εχω να αντιμετωπισω την γραφειοκρατει του υπουργειου υγειας που θελει 3 μηνες και για να στειλει τα χαρτια ενω εγω ειμαι (ή δεν ειμαι επισημα με τον ΟΑΕΔ;) ανεργος καιβλεπω οτι δεν υπαρχει προκοπη.Δεν νομιζω να αλλαξει κατι.οπως και πολλα αλλα.δεν εχω παραπονο ομως.ας ερθει ο διορισμος.θα παρουσιαστω κανονικα.μονο που οι παλιοι που ελπιζουν στο χωσιμο και πιθανον και οι επιμελητες που ισως βλεπουν αλλον εναν να τους κανει εφημεριες ΔΕν ξερουν οτι εγω οποιαδηποτε στιγμη δηλωνω παραιτηση και τους αφηνοω να κανουν τις δικες μου εφημεριες διοτι εχω προταση εργασιας απο το εξωτερικο με τον 3πλασιο μισθο...

αυτα τα ολιγα.

ευχαριστω το κρατος που προεβλεψε να με αφηνει να περιμενω επειδη καποια κυρια γενναει το παιδι της.και το δικο μου που δεν δουλευω τι να κανει;να πεθανει ρε αβραμοπουλε;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... η κυρια ειδικευομενη 1 μηνα πριν το τελος της συμβασης της, πηρε την αδεια κυησεως/εγκυμοσυνης μετα λοχειας κτλ κτλ ...

Δηλαδή να στειρώνουμε τις ειδικευόμενες πριν ξεκινήσουν Ζήτω ο Πλεύρης :splaaaats:

...μονο που οι παλιοι που ελπιζουν στο χωσιμο και πιθανον και οι επιμελητες που ισως βλεπουν αλλον εναν να τους κανει εφημεριες ΔΕν ξερουν οτι εγω οποιαδηποτε στιγμη δηλωνω παραιτηση και τους αφηνοω να κανουν τις δικες μου εφημεριες διοτι εχω προταση εργασιας απο το εξωτερικο με τον 3πλασιο μισθο...

Άμα ξεκινάς έτσι επιθετικά το μπούμερανγκ θα το φας στο κεφάλι σύντομα και ηχηρά :wacko: . επίσης για να πληρωθείς 3πλασιο μισθό θα πρέπει να δουλέψεις και κάτι της παραπάνω.... δε νομίζω οτι όπου θα πάς, θα είσαι η/ο πλέον απαραίτητος ειδικευόμενος που θα σε χρυσοπληρώσουν για να μη σε χάσουν..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... η κυρια ειδικευομενη 1 μηνα πριν το τελος της συμβασης της, πηρε την αδεια κυησεως/εγκυμοσυνης μετα λοχειας κτλ κτλ ...

Δηλαδή να στειρώνουμε τις ειδικευόμενες πριν ξεκινήσουν Ζήτω ο Πλεύρης :splaaaats:

Χμ, δεν νομίζω να ξεκίνησε επιθετικά και ούτε όλο το πνεύμα του κειμένου του ήταν επιθετικό κατά των εγκυμονούντων!! Τονισε ότι μπορούσε απλά να διοριστεί ανεξάρτητα της άδειας της άλλης λογω κυήσεως, και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... η κυρια ειδικευομενη 1 μηνα πριν το τελος της συμβασης της, πηρε την αδεια κυησεως/εγκυμοσυνης μετα λοχειας κτλ κτλ ...

Δηλαδή να στειρώνουμε τις ειδικευόμενες πριν ξεκινήσουν Ζήτω ο Πλεύρης :splaaaats:

οσο κουλο κι ανατριχιαστικο θα ηταν το να τις στειρωνουμε

αλλο τοσο κουλο και ανατριχιαστικο ειναι το να μην υπαρχει ρυθμιση για αντικαταστατη->περιμενει ο επομενος κανα χρονο επειδη:του αλλου του ρθε να χυσει μεσα/η αλλη δεν υπολογισε σωστα τις μερες της/εσπασε το ληγμενο προφυλακτικο/της ηρθε της κυρας η ορεξη να γινει μανα ενα μηνα πριν ληξει η συμβαση

εγω αν ημουν στη θεση σου anything νομιζω θα ειχα φαει τα ρουχα μου

κι ελατε πειτε μου εμενα μετα γιατι εχωσα τη βομβα εγινα τρομοκρατης κλπ κλπ

μπουρδελο κρατος

by the way ποση ακριβως αδεια δικαιουται μια γιατρος λογω εγκυμοσυνης?

δικαιουται να την παρει ειτε πριν τον τοκετο ειτε μετα ειτε να τη μοιρασει πριν και μετα?

πειτε γενικως διαφορα περι του θεματος να μαθουμε κι οι μελλουσες μαμαδες emsperm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

by the way ποση ακριβως αδεια δικαιουται μια γιατρος λογω εγκυμοσυνης?

δικαιουται να την παρει ειτε πριν τον τοκετο ειτε μετα ειτε να τη μοιρασει πριν και μετα?

πειτε γενικως διαφορα περι του θεματος να μαθουμε κι οι μελλουσες μαμαδες emsperm

αν είναι στο αγροτικό (γιατρός = δημόσιος υπάλληλος) , με τις διατάξεις τουΥπαλληλικού Κώδικα:

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (άρθρο 52 του Υ.Κ.)

Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση απόκτησης τέκνου πέραν του 3ου (δηλαδή 4ου και άνω), η μετά τον τοκετό άδεια προσαυξάνεται κάθε φορά κατά δύο (2) μήνες.

αν είναι στην ειδικότητα σε δημόσιο νοσοκομείο (γιατρός =προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου)

Οι διατάξεις των άρθρων 48 έως 53 (άρα και η πιο πάνω του άρθρου 52) για τις κανονικές και λοιπές άδειες, καθώς και των άρθρων 54 έως 56 για τη διάρκεια των αναρρωτικών αδειών του Υπαλληλικού Κώδικα εφαρμόζονται και στο προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου του δημοσίου, των Ν.Π.Δ.Δ. και των Ο.Τ.Α. α΄ και β’ βαθμού, βάσει των προβλέψεων του ν. 2839/2000 (άρθρο 4 παρ. 5) και του ν. 3230/2004 (άρθρο 12 παρ. 6 και 7), με τις οποίες επεκτάθηκε η ισχύς των ανωτέρω άρθρων και στο προσωπικό αυτό.

Είθισται πάντως οι νέες μαμάδες να κάνουν και χρήσει άλλων αδειών (πχ κανονικής +20 μέρες δλδ) με το που τελειώνει η άδεια μητρότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγκυμονούσες και μητέρες δεν μπαίνουν υπεράριθμες

και οι επόμενοι απλά περιμένουν να τελειώσουν οι μητέρες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη:του αλλου του ρθε να χυσει μεσα/η αλλη δεν υπολογισε σωστα τις μερες της/εσπασε το ληγμενο προφυλακτικο/της ηρθε της κυρας η ορεξη να γινει μανα ενα μηνα πριν ληξει η συμβαση

Μα τι λες μωρέ Σήλια κι εσύ. Είναι γνωστό ότι όλες υπολογίζουν επίτηδες να κάνουν παιδί κατά την ειδικότητα, όπου θα πληρώνονται και θα πάρουν και κανένα επίδομα τοκετού. Πότε άλλοτε να το κάνουν δηλαδή, 30+ γυναίκες; Πριν ή μετά που δεν θα πληρώνονται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη:του αλλου του ρθε να χυσει μεσα/η αλλη δεν υπολογισε σωστα τις μερες της/εσπασε το ληγμενο προφυλακτικο/της ηρθε της κυρας η ορεξη να γινει μανα ενα μηνα πριν ληξει η συμβαση

Μα τι λες μωρέ Σήλια κι εσύ. Είναι γνωστό ότι όλες υπολογίζουν επίτηδες να κάνουν παιδί κατά την ειδικότητα, όπου θα πληρώνονται και θα πάρουν και κανένα επίδομα τοκετού. Πότε άλλοτε να το κάνουν δηλαδή, 30+ γυναίκες; Πριν ή μετά που δεν θα πληρώνονται;

τραβα ξαναδιαβασε τι εγραψα και τα ξαναλεμε

δεν ειπα να ΜΗΝ κανουν

ας κανουν και 12!!ας γινουν κουνελες!!!Ι DON T GIVE A SHIT!!!!

οχι ομως να περιμενω γω για να γινει η αλλη μανα!!ΕΛΕΟΣ!

και ταυτοχρονα να μενει κι αδεια η θεση

ΕΠΡΕΠΕ να υπαρχει δυνατοτητα αντικαταστασης απο τον επομενο,ΑΥΤΟ ΛΕΩ!

ετσι θα ηταν μ ενα σμπαρο τρια τρυγονια

και η αλλη γενναει κι εγω δε χανω χρονο απο τη ζωη μου και η θεση δε μενει ακαλυπτη

ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ,του πουστη!

αυτο βεβαια θα σημαινε οτι το κρατος για μια θεση εργασιας θα πληρωνε διπλο μισθο για οσο κρατουσε αυτη η ιστορια,θα πληρωνε και τη θελω να γινω μανα και τον αντικαταστατη

γι αυτο σιγα μη γινει και ποτε στο μπουρδελοκρατος χελας

γελας gelas επρεπε να μας ελεγαν,οχι hellas

ουστ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μην ξεχνάμε την αναρρωτική άδεια "επεπειλούμενης κύησης" από τον 4ο μήνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

by the way ποση ακριβως αδεια δικαιουται μια γιατρος λογω εγκυμοσυνης?

δικαιουται να την παρει ειτε πριν τον τοκετο ειτε μετα ειτε να τη μοιρασει πριν και μετα?

πειτε γενικως διαφορα περι του θεματος να μαθουμε κι οι μελλουσες μαμαδες emsperm

αν είναι στο αγροτικό (γιατρός = δημόσιος υπάλληλος) , με τις διατάξεις τουΥπαλληλικού Κώδικα:

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ (άρθρο 52 του Υ.Κ.)

Στις υπαλλήλους οι οποίες κυοφορούν, χορηγείται άδεια μητρότητας με πλήρεις αποδοχές δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό.

Ξεχασες κατι αρκετα σημαντικο.

Στο αγροτικο=δημοσιος υπαλληλος,δικαιουσαι +9 μηνες αδεια ανατροφης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχασες κατι αρκετα σημαντικο.

Στο αγροτικο=δημοσιος υπαλληλος,δικαιουσαι +9 μηνες αδεια ανατροφης.

ουτε εγω εβγαλα ακρη σε σχεση με το τι ισχυει,απο αυτα που ειπωθηκαν πανω

family friend δημοσιος υπαλληλος παντως που γεννησε προσφατα σχετικα,ξερω for sure οτι ειναι σε αδεια για εναν ολοκληρο χρονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επειδη:του αλλου του ρθε να χυσει μεσα/η αλλη δεν υπολογισε σωστα τις μερες της/εσπασε το ληγμενο προφυλακτικο/της ηρθε της κυρας η ορεξη να γινει μανα ενα μηνα πριν ληξει η συμβαση
Μα τι λες μωρέ Σήλια κι εσύ. Είναι γνωστό ότι όλες υπολογίζουν επίτηδες να κάνουν παιδί κατά την ειδικότητα, όπου θα πληρώνονται και θα πάρουν και κανένα επίδομα τοκετού. Πότε άλλοτε να το κάνουν δηλαδή, 30+ γυναίκες; Πριν ή μετά που δεν θα πληρώνονται;
τραβα ξαναδιαβασε τι εγραψα και τα ξαναλεμεδεν ειπα να ΜΗΝ κανουνας κανουν και 12!!ας γινουν κουνελες!!!Ι DON T GIVE A SHIT!!!!οχι ομως να περιμενω γω για να γινει η αλλη μανα!!ΕΛΕΟΣ!και ταυτοχρονα να μενει κι αδεια η θεσηΕΠΡΕΠΕ να υπαρχει δυνατοτητα αντικαταστασης απο τον επομενο,ΑΥΤΟ ΛΕΩ!ετσι θα ηταν μ ενα σμπαρο τρια τρυγονιακαι η αλλη γενναει κι εγω δε χανω χρονο απο τη ζωη μου και η θεση δε μενει ακαλυπτηΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ,του πουστη!αυτο βεβαια θα σημαινε οτι το κρατος για μια θεση εργασιας θα πληρωνε διπλο μισθο για οσο κρατουσε αυτη η ιστορια,θα πληρωνε και τη θελω να γινω μανα και τον αντικαταστατηγι αυτο σιγα μη γινει και ποτε στο μπουρδελοκρατος χελαςγελας gelas επρεπε να μας ελεγαν,οχι hellas ουστ!
Οτι πιο σωστο εχω διαβασει εδω και πολυ καιρο,το οποιο αποτελει και δικη μου αποψη.Δυστυχως αυτη η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ δεν υπαρχει.Ας χαιρομαστε τις οργανωσεις και τους συλλογους μας.Ενα πολυ μεγαλο μπραβο στους ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΠΛΟ ΜΙΣΘΟ,ενω εμεις...ας μη το πω καλυτερα.
Ξεχασες κατι αρκετα σημαντικο.Στο αγροτικο=δημοσιος υπαλληλος,δικαιουσαι +9 μηνες αδεια ανατροφης.
ουτε εγω εβγαλα ακρη σε σχεση με το τι ισχυει,απο αυτα που ειπωθηκαν πανωfamily friend δημοσιος υπαλληλος παντως που γεννησε προσφατα σχετικα,ξερω for sure οτι ειναι σε αδεια για εναν ολοκληρο χρονο.
Μαζι με την αδεια ανατροφης ειναι 14 μηνες+3 εβδομαδες περιπου σχετικα με την ημερομηνια τοκετου(πιθανολογειται αλλη μερα και τελικως προκυπτει αλλη)+αδεια ειδικης θεραπειας+κανονικη αδεια 20 ημερων.Μπορει να φθασει(γνωριζω προσωπικα τετοια περιπτωση) κοντα στους 20-21 μηνες(μιλαμε παντα για Δ.Υ).Οι εξασφαλισμενοι μηνες ειναι 14+κ.α=15 μηνες
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι βρε παιδιά, αλλά δεν μας φταίνε οι συναδέρφισσες που αποφασίζουν να κάνουν ένα παιδί στα 32-35 τους συνήθως. Αυτοί οι νόμοι υπάρχουν και καλά κάνουν και τους εκμεταλλεύονται. Μας φταίει για άλλη μια φορά η έλλειψη συνδικαλισμού μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που ισχύει είναι πως η θέση μένει ως έχει και δεν μπαίνουν σε υπαραριθμία οι κοπέλες που ήταν εγκυμονούσες.

Το φαινόμενο αυτό δεν υπήρχε σε τόσο μεγάλο βαθμό πριν. Και για ευνόητους λόγους.

Πριν δεν υπήρχαν τόσο μεγάλες αναμονές, ούτε τόση επαγγελματική ανασφάλεια για την αποκατάσταση, μετά το πέρας της ειδικότητας.

Έτσι όλοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν το νόμο. Και φυσικά κοιτάει καθένας τη πάρτη του.

Τα κοριτσάκια έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν βάζουν στη τύχη τα χαρτιά τους. Υπολογίζουν διάφορα πράγματα, όπως πόσο κοντά θα είναι η σχέση τους, που υπάρχει πιθανότητα για "συναισθηματική" αποκατάσταση (μεγάλα νοσοκομεία σε μεγάλες πόλεις) και στην αναμονή τους υπολογίζουν πάντα, πως θα χωρέσουν και τα υπόλοιπα της ζωής τους, εκτός της ειδικότητας.

Θα έπρεπε να τις κατακρίνει κανείς? Σίγουρα όχι! Στη θέση τους το ίδιο θα κάναμε. Και το λέω παρόλο που τον ήπια με παρόμοια περίπτωση. Η μαλακία είναι ξεκάθαρα του Υπουργείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν ξερω τι λετε εσεις , παντως ο καθηγητης της κλινικης που θα κανω ειδικοτητα ,δε δινει πανμω απο 4 μηνες αδεια κυησης .

Μονη εξαιρεση στον κανονα , η γυναικα γιου μεγαλου πολιτικου .....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μην ξεχνάμε την αναρρωτική άδεια "επεπειλούμενης κύησης" από τον 4ο μήνα...

Την οποία πρέπει να υπηρετήσεις μετά ή όχι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι βρε παιδιά, αλλά δεν μας φταίνε οι συναδέρφισσες που αποφασίζουν να κάνουν ένα παιδί στα 32-35 τους συνήθως. Αυτοί οι νόμοι υπάρχουν και καλά κάνουν και τους εκμεταλλεύονται. Μας φταίει για άλλη μια φορά η έλλειψη συνδικαλισμού μας.

Ετσι ακριβώς είναι.

Εμείς οι έλληνες ζητάμε συνεχώς νόμους για να εξασφαλίσουμε τα δικαιώματα μας αλλά όταν μας θίγουν γκρινιάζουμε. Μπορείτε όλοι να το διαπιστώσετε καθημερινά. Και είμαι σίγουρος οτι εάν αυτοι που διαμαρτύρονται ήταν γυναίκες ή ήταν νυμφευμένοι με ιατρό δεν θα τους απασχολούσε καθόλου.Αίσχος!!! Υποκρισία!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την οποία πρέπει να υπηρετήσεις μετά ή όχι;

Στην ειδικότητα υπηρετείς τα πάντα μέχρι τελευταίας ημέρας, ακόμα και τις ημέρες που απεργείς. Ο λόγος είναι ότι για να θεωρηθεί η εκπαίδευση όλων ισοδύναμη, πρέπει να έχουν κάνει ακριβώς τις ίδιες μέρες. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε (και) για εκπαιδευτική θέση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχασες κατι αρκετα σημαντικο.

Στο αγροτικο=δημοσιος υπαλληλος,δικαιουσαι +9 μηνες αδεια ανατροφης.

ουτε εγω εβγαλα ακρη σε σχεση με το τι ισχυει,απο αυτα που ειπωθηκαν πανω

family friend δημοσιος υπαλληλος παντως που γεννησε προσφατα σχετικα,ξερω for sure οτι ειναι σε αδεια για εναν ολοκληρο χρονο.

πρέπει να ξεχωρίσουμε κάτι. Ο νόμος σου λέει τι δικαιούσαι. Τι μπορείς δλδ να ζητήσεις και η ΔΙοίκηση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να στο δώσει. Μπορείς πάντα να είσαι ακόμα πιο ευνοημένος , και αυτό αφορά κυρίως τους Δημοσίους Υπαλλήλους που η Διοίκηση είναι πιο ελαστική και σκασίλα της αν θα είναι παραγωγική ή όχι..

Αυτά που έγραψα παραπάνω, είναι τα υποχρεωτικά εκ του νόμου διαστήματα που μπορεί η μέλλουσα μαμά να πάρει άδεια με αποδοχές. Αν είναι λοιπόν στο αγροτικό (το ίδιο και για την ειδικότητα) , όπως ανέφερα, θεωρείται δημόσιος υπάλληλος και παίρνει άδεια 2 μήνες πριν και 3 μήνες μετά το τοκετό. Είναι εύκολο να το καταλάβεις, τον 8ο και τον 9ο μήνα της κύησης κάθεται σπίτι της και για τρεις μήνες μετά. Το σύνηθες είναι, όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω, να παίρνουν αναρρωτικές πριν τον 8ο μήνα , και κανονικές ή αναρρωτικές μετά τους 3 μήνες αφού το γεννήσει.

Κανονικά ωστόσο και εκ του νόμου, ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορεί να λείψει από την υπηρεσία της είναι 5 μήνες = από τον 8ο της κύησης και για 3 μήνες μετά. Καμία όμως δεν κάνει το λιγότερο , όπως έγραψα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχασες κατι αρκετα σημαντικο.

Στο αγροτικο=δημοσιος υπαλληλος,δικαιουσαι +9 μηνες αδεια ανατροφης.

ουτε εγω εβγαλα ακρη σε σχεση με το τι ισχυει,απο αυτα που ειπωθηκαν πανω

family friend δημοσιος υπαλληλος παντως που γεννησε προσφατα σχετικα,ξερω for sure οτι ειναι σε αδεια για εναν ολοκληρο χρονο.

πρέπει να ξεχωρίσουμε κάτι. Ο νόμος σου λέει τι δικαιούσαι. Τι μπορείς δλδ να ζητήσεις και η ΔΙοίκηση είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να στο δώσει. Μπορείς πάντα να είσαι ακόμα πιο ευνοημένος , και αυτό αφορά κυρίως τους Δημοσίους Υπαλλήλους που η Διοίκηση είναι πιο ελαστική και σκασίλα της αν θα είναι παραγωγική ή όχι..

Αυτά που έγραψα παραπάνω, είναι τα υποχρεωτικά εκ του νόμου διαστήματα που μπορεί η μέλλουσα μαμά να πάρει άδεια με αποδοχές. Αν είναι λοιπόν στο αγροτικό (το ίδιο και για την ειδικότητα) , όπως ανέφερα, θεωρείται δημόσιος υπάλληλος και παίρνει άδεια 2 μήνες πριν και 3 μήνες μετά το τοκετό. Είναι εύκολο να το καταλάβεις, τον 8ο και τον 9ο μήνα της κύησης κάθεται σπίτι της και για τρεις μήνες μετά. Το σύνηθες είναι, όπως ανέφερε κάποιος πιο πάνω, να παίρνουν αναρρωτικές πριν τον 8ο μήνα , και κανονικές ή αναρρωτικές μετά τους 3 μήνες αφού το γεννήσει.

Κανονικά ωστόσο και εκ του νόμου, ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ που μπορεί να λείψει από την υπηρεσία της είναι 5 μήνες = από τον 8ο της κύησης και για 3 μήνες μετά. Καμία όμως δεν κάνει το λιγότερο , όπως έγραψα.

Κανεις ενα λαθος.

αγροτικο=Δημοσιου δικαιου

ειδικοτητα=Ιδιωτικου δικαιου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup όχι δεν κάνω λάθος, απλά δεν διάβασες το προηγούμενο ποστ μου ( #6 ) , που ανέφερα το νόμο και για τις δύο διαφοροποιήσεις (αγροτικό- ειδικότητα). Και στις δύο περιπτώσεις, ισχύει το ίδιο. Γι' αυτό και στο νέο ποστ παραπάνω έβαλα και τα δύο αγροτικός (ειδικότητα). ;) Η διαφορά είναι ότι στο Δημόσιο (αγροτικό) είναι πιο ελαστικά από την ειδικότητα για τις επιπλέον μέρες (όχι τον υποχρεωτικό εκ του νόμου 5μηνο)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι βρε παιδιά, αλλά δεν μας φταίνε οι συναδέρφισσες που αποφασίζουν να κάνουν ένα παιδί στα 32-35 τους συνήθως. Αυτοί οι νόμοι υπάρχουν και καλά κάνουν και τους εκμεταλλεύονται. Μας φταίει για άλλη μια φορά η έλλειψη συνδικαλισμού μας.

Ετσι ακριβώς είναι.

Εμείς οι έλληνες ζητάμε συνεχώς νόμους για να εξασφαλίσουμε τα δικαιώματα μας αλλά όταν μας θίγουν γκρινιάζουμε. Μπορείτε όλοι να το διαπιστώσετε καθημερινά. Και είμαι σίγουρος οτι εάν αυτοι που διαμαρτύρονται ήταν γυναίκες ή ήταν νυμφευμένοι με ιατρό δεν θα τους απασχολούσε καθόλου.Αίσχος!!! Υποκρισία!!!

καταρχην αν εσυ γκρινιαζεις οταν νομοι που αντικειμενικα ειναι σωστοι κι εξυπηρετουν την πλειοψηφια του λαου,σου θιγουν εσενα τα προσωπικα σου συμφεροντα,κοινως ξεβολευουν την κωλαρα σου,τοτε μιλα για τον εαυτο σου και πλιζ μη γενικευεις.

ΣΑΦΩΣ και κανουν καλα και εκμεταλλευονται τους νομους εφοσον υπαρχουν.τι θα το παιξουν αυτες,καλες σαμαρειτισσες??? θα κατσουν αυτες να σκεφτουν τους υπολοιπους που πανε πισω στην αναμονη???σκασιλα τους μεγαλη!και δικαιως σκασιλα τους μεγαλη!

κι εγω το ΙΔΙΟ θα κανω αν ισχυουν οι ΙΔΙΟΙ νομοι οταν ερθει η σειρα μου

αυτο ομως δε σημαονει οτι ειμαι υποκριτρια ουτε οτι μπορεις εσυ να λες αισχος με στομφο επειδη φωναζω οτι ολη αυτη η ιστορια οπως εχει σημερα ειναι ακρως παραλογη και αδικη.ο μονος που εξυπηρετειται ειναι το κωλοκρατος που δεν πληρωνει διπλο μισθο

κατα τα αλλα και! ο κοσμακης την πληρωνει βλεπε μια θεση αδεια,ενας γιατρος λιγοτερος σε οργανικη θεση οσο διαρκει η αδεια της wanna be a mother και!οι απειροι επομενοι στη λιστα αναμονης για ειδικοτητα

οποτε τραγουδα :splaaaats::antegeia:emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι βρε παιδιά, αλλά δεν μας φταίνε οι συναδέρφισσες που αποφασίζουν να κάνουν ένα παιδί στα 32-35 τους συνήθως. Αυτοί οι νόμοι υπάρχουν και καλά κάνουν και τους εκμεταλλεύονται. Μας φταίει για άλλη μια φορά η έλλειψη συνδικαλισμού μας.

Ετσι ακριβώς είναι.

Εμείς οι έλληνες ζητάμε συνεχώς νόμους για να εξασφαλίσουμε τα δικαιώματα μας αλλά όταν μας θίγουν γκρινιάζουμε. Μπορείτε όλοι να το διαπιστώσετε καθημερινά. Και είμαι σίγουρος οτι εάν αυτοι που διαμαρτύρονται ήταν γυναίκες ή ήταν νυμφευμένοι με ιατρό δεν θα τους απασχολούσε καθόλου.Αίσχος!!! Υποκρισία!!!

καταρχην αν εσυ γκρινιαζεις οταν νομοι που αντικειμενικα ειναι σωστοι κι εξυπηρετουν την πλειοψηφια του λαου,σου θιγουν εσενα τα προσωπικα σου συμφεροντα,κοινως ξεβολευουν την κωλαρα σου,τοτε μιλα για τον εαυτο σου και πλιζ μη γενικευεις.

ΣΑΦΩΣ και κανουν καλα και εκμεταλλευονται τους νομους εφοσον υπαρχουν.τι θα το παιξουν αυτες,καλες σαμαρειτισσες??? θα κατσουν αυτες να σκεφτουν τους υπολοιπους που πανε πισω στην αναμονη???σκασιλα τους μεγαλη!και δικαιως σκασιλα τους μεγαλη!

κι εγω το ΙΔΙΟ θα κανω αν ισχυουν οι ΙΔΙΟΙ νομοι οταν ερθει η σειρα μου

αυτο ομως δε σημαονει οτι ειμαι υποκριτρια ουτε οτι μπορεις εσυ να λες αισχος με στομφο επειδη φωναζω οτι ολη αυτη η ιστορια οπως εχει σημερα ειναι ακρως παραλογη και αδικη.ο μονος που εξυπηρετειται ειναι το κωλοκρατος που δεν πληρωνει διπλο μισθο

κατα τα αλλα και! ο κοσμακης την πληρωνει βλεπε μια θεση αδεια,ενας γιατρος λιγοτερος σε οργανικη θεση οσο διαρκει η αδεια της wanna be a mother και!οι απειροι επομενοι στη λιστα αναμονης για ειδικοτητα

οποτε τραγουδα :splaaaats::antegeia:emkafes

Πρώτον δεν γκρινίαζω διότι σέβομαι τους νόμους και γενικά δεν με θίγουν.Εσύ ξεβολεύεσαι και δυσανασχετής.

Δεύτερον δεν έχεις κατανοήσει κάτι βασικό τα νοσοκομεία μπορούν να δουλέψουν και χωρίς ειδικευόμενους.Έτσι είναι οργανωμένα.Εάν δείς και το οργανόγραμμα μιας κλινικής οι ειδικευόμενοι δεν εμφανίζονται.Οι θέσεις μας είναι καθαρά εκπαιδευτικές. Συνεπώς δεν υπάρχει λόγος απο το κράτος να προβλέψει να καλύψει τη θέση της εγκύου.

Και φυσικά τώρα θα αρχίσουν ατέρμονες συζητήσεις για τα διάφορα νοσοκομεία που οι ειδικοί κάθονται και οι ειδικευόμενοι τρέχουν κτλ κτλ κτλ. Εάν όμως δεν υπήρχαν, οι ειδικοί θα έτρεχαν ουτως ή άλλως.

οποτε τραγουδα

embandempianoemharp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και ΔΙΚΑΙΩΣ θα αρχισουν οι ατερμονες συζητησεις περι ειδικων που τα ξυνουν και ειδικευομενων που τρεχουν

γιατι αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

τι ειναι το οργανογραμμα κλινικης(αν και υποθετω τι ειναι)και πως ειναι δυνατον να μη φαινονται οι ειδικευομενοι τη στιγμη που στις εφημεριες ειναι υπευθυνοι για την εκαστοτε κλινικη πεντακοσιοι ειδκευομενοι κι ενας ειδικευμενος?

και τα νοσοκομεια που δινουν ειδικοτητα σορι που θα σου καταστρεψω τη φαντασιωση αλλα ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ να δουλεψουν χωρις τους ειδικευομενους.

αν δεν υπηρχαν οι εδικευομενοι θα επρεπε να προσληφθουν παρα πολλοι παραπανω ειδικευμενοι προκειμενου να ανταποκριθουν στις αναγκες τους.κι αυτο αυτοματα θα σημαινε και πολλα παραπανω φραγκα λιγοτερα στην τσεπαρα του κρατους.

κατα τα αλλα γελασα οταν ειδα τα οργανα να παιζουν μετα την προκληση μου..να τραγοθδησειςχεχε :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.