Jump to content

Εφημερίες πρίν τον πρώτο μήνα σε ειδικότητα?


kavouras

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...

Υπάρχει κάποιος κανόνας ή νομικό πλαίσιο για το αν θα πρέπει να κάνουμε εφημερίες στην ειδικότητα κατα τον πρώτο μήνα?

Σε λίγο ξεκινάω ειδικότητα και απ ότι μου είπαν θα ξεκινήσω αμέσως εφημερίες!Χωρίς να ξέρω τίποτα απο τα μηχανήματα(Μικροβιολογία).

Πλησιάζουν και τα Χριστούγεννα και θα θελήσουν προφανώς να με χώσουν...

Υπάρχει κάτι ή είναι απλά στην ευχέρεια του διαυθυντή?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά...

Υπάρχει κάποιος κανόνας ή νομικό πλαίσιο για το αν θα πρέπει να κάνουμε εφημερίες στην ειδικότητα κατα τον πρώτο μήνα?

Σε λίγο ξεκινάω ειδικότητα και απ ότι μου είπαν θα ξεκινήσω αμέσως εφημερίες!Χωρίς να ξέρω τίποτα απο τα μηχανήματα(Μικροβιολογία).

Πλησιάζουν και τα Χριστούγεννα και θα θελήσουν προφανώς να με χώσουν...

Υπάρχει κάτι ή είναι απλά στην ευχέρεια του διαυθυντή?

Ευχαριστώ...

ειναι στην αδιακριτη ευχερια του διευθυντη σου να σε χωσει, αλλωστε στα χαρτια παντα εφημερευει και ενας ειδικευμένος..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά...

Υπάρχει κάποιος κανόνας ή νομικό πλαίσιο για το αν θα πρέπει να κάνουμε εφημερίες στην ειδικότητα κατα τον πρώτο μήνα?

Σε λίγο ξεκινάω ειδικότητα και απ ότι μου είπαν θα ξεκινήσω αμέσως εφημερίες!Χωρίς να ξέρω τίποτα απο τα μηχανήματα(Μικροβιολογία).

Πλησιάζουν και τα Χριστούγεννα και θα θελήσουν προφανώς να με χώσουν...

Υπάρχει κάτι ή είναι απλά στην ευχέρεια του διαυθυντή?

Ευχαριστώ...

Αν σε παίρνει, να καθυστερήσεις να εμφανιστείς. Εμφανίσου κατά τις 5 Δεκεμβρίου, έτσι ώστε να έχει βγει το πρόγραμμα εφημεριών του Δεκεμβρίου. Μετά για να σου αλλάξουνε τις εφημερίες, χρειάζεται χαρτί και με τη δικιά σου υπογραφή. Έτσι τουλάχιστον γίνεται στο δικό μου νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά...

Υπάρχει κάποιος κανόνας ή νομικό πλαίσιο για το αν θα πρέπει να κάνουμε εφημερίες στην ειδικότητα κατα τον πρώτο μήνα?

Σε λίγο ξεκινάω ειδικότητα και απ ότι μου είπαν θα ξεκινήσω αμέσως εφημερίες!Χωρίς να ξέρω τίποτα απο τα μηχανήματα(Μικροβιολογία).

Πλησιάζουν και τα Χριστούγεννα και θα θελήσουν προφανώς να με χώσουν...

Υπάρχει κάτι ή είναι απλά στην ευχέρεια του διαυθυντή?

Ευχαριστώ...

Εάν δεν παρουσιαστείς μέχρι την Παρασκευή δεν πρόκειται να έχεις εφημερίες τον μήνα Δεκέμβριο. Δεν νομίζω να υπάρξει δ/ντής ο οποίος να σε υποχρεώσει να κάνεις εφημερία πριν καλά καλά σε γνωρίσει.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάβουρα!!!

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ βρε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@kavouras dearest,

από προσωπική εμπειρία σου λέω πως ένα ψαράκι :) δεν το έβαζαν εφημερία πριν κλείσει δίμηνο - και μιλώ πάντα για την ειδικότητά σου και για κεντρικό νοσοκομείο. αρχικά μπαίναμε σε γενικές εφημερίες μαζί με άλλον παλαιότερο ειδικευόμενο και μόνο μετά από κανένα μήνα απλές και μόνοι μας.

για ό,τι άλλο θέλεις, στείλε μου πμ.

καλή αρχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ακριβως τον ιδιο φοβο με τον συναδελφο. Ευτυχως ομως ακομα δεν εχει ερθει ο διορισμος, οποτε με βλεπω να σκαω κατα τις 20 Δεκεμβρη και ας ερθει ο "παλιος" ειδικευομενος να μου πει τιποτα σχετικο με εφημεριες. ΧΟ ΧΟ ΧΟ, απο Φλεβαρη και βλεπουμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά με παίρνει να παρουσιαστώ μέχρι τις 11 Δεκέμβρη,αφού έχω 15 μέρες απο τη στιγμή που παρέλαβα το χαρτί...Να το καθυστερήσω λίγο παραπάνω φαντάζομαι πως δεν υπάρχει τρόπος μάλλον...

Φίλε Τζιμάκο μην ανησυχείς.Έχεις 15 μέρες να παραλάβεις το χαρτί απο το ταχυδρομείο και 15 να παρουσιαστείς στο νοσοκομείο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ,ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΦΗΜΕΡΕΥΑ(ΠΑΝΤΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΔΥΟ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ).ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ,ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ,ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΕΚΑΝΑ ΠΑΣΧΑ ΜΕΣΑ.ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΦΑΣ ΧΩΣΙΜΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΣΟΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΝ ΑΛΕΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΘΕΙ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΣΑΦΩΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΣΑ ΕΙΤΕ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΙΤΕ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΑΡΓΙΕΣ.ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν αρχισα χειρουργικη εκανα την 1 εφημερια μετα απο 3 μερες , μονος εσωτερικη.

στην ορθοπαιδικη εκανα την 1 σε 5 μερες κ μαλιστα γενικη.

τωρα που ειμαι ο πιο παλιος, ναι τον νεο θα τον βαλω εφημερια σε 5 μερες. γιατι? πολυ απλα γιατι δε μπορω να καννω 10 το μηνα . κουραζομαστε ολοι πολυ και δεν αντεχουμε την αναμονη μεχρι να ερθει νεος οταν φευγει ενας παλιος. ειδικα σε δυσκολες ειδικοτητες χειρουργικες που κανουμε 36 ωρες συνεχομενες εφημερια και οχι 8ωρα οπως οι μικροβιολογοι ακτινολογοι παθολογοι κτλ.

και θεωρω οτι δε ειναι σωστο να πας πιο αργα απλα για να μη χωθεις εσυ και να χωθουν οι αλλοι. φυσικα ο νεος θα κατσει μεσα χριστουγεννα. και αν ερχοσουν επιτηδες αργοτερα για να μη εφημερευσεις γιορτες, τοτε μετα θα σε εσκιζα. δε ειναι σωστο για τους αλλους . απο την αλλη αν απλα φοβασαι γιατι δε ξερεις την δουλεια, μπορω να σου πω οτι καθε φορα που ερχεται ενας νεος του λεω οποτε θελει να με τηλεφωνει αν εχει καποιο προβλημα. μενω κοντα στο νοσοκομειο κ αμεσα θα παω. τον καλυπτουμε δηλαδη οι παλιοτεροι. επισης αφου δεν εχεις εμπιρειες απο την ειδικοτητα, τοτε γιατι δε πηγαινεις απο τωρα ή πριν ερθει το χαρτι, γιανα εισαι ετοιμος οταν διοριστεις????

βεβαια εδω θα σημειωσω οτι σε ολες τις δουλιες υπαρχει περιοδος προσαρμογης που ο υπαλληλος πληρωνεται κανονικα εκτος απο εμας. αλλα ειμαστε βλακες το ξερεται. πιος αλλος εργαζομενος δεχεται να δουλεψει 36 +ωρες? πιος αλλος προαγει την επιστημη κανοντας ερευνες εργασιες στον ιδιωτικο χρονο απληρωτος? κτλ κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Γιαννη, ευχαριστω με βοηθησες πολυ. Ελεγα να παρουσιαστω εκει γυρω στις 15, αλλα με αυτα που μου ειπες θα παω κατευθειαν στις 31 Δεκεμβριου. Δεν το ηξερα μετα απο 4 χρονια αναμονη οτι πρεπει να παω αρων αρων να χωθω για να αλλαξει ο χρονος στο νοσοκομειο. Ας με βαλουν το Πασχα (ετσι κι αλλοιως θα με εβαζαν)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.