Jump to content

HELP ανοιγει η θεση μου για ειδικοτητα ενω ειμαι στο στρατο...


BATMAN

Recommended Posts

Απο τα ποστ που διαβασα αλλα και διαφορα νομικα στο ομηροι.gr φαινεται οτι για να παρεις αναβολη για να κανεις ειδικοτητα πρεπει να εχεις προφανως το χαρτι διορισμου και ηλικια τετοια ωστε να προλαβεις να ολοκληρωσεις την ειδικοτητα πριν συμπληρωσεις το 32 ετος της ηλικιας σου.

Για αυτο που δεν ειμαι σιγουρος ειναι αν αυτα ισχυουν αν εχεις ηδη καταταχθει ή μονο σε περιπτωση που σου ρθει ο διορισμος λιγο πριν καταταχθεις.

Εγω ειμαι γεννημενος το 1981 και θελω να κανω γυναικολογια.Που σημαινει οτι αν η θεση μου ανοιξει το καλοκαιρι του 2009 για χειρουργικη +5χρονια παμε στο 2014 ενω το 32ο ετος το συμπληρωνω το 2013.

Πρεπει να αποκλεισω την περιπτωση να παρω αναβολη ή υπαρχει καποιος τροπος να το καταφερω για "επαγγελματικους λογους", ωστε να κανω το 1 ετος της χειρουργικης.

Εχει βρεθει καποιος σε αυτη την περιπτωση,να μην καλυπτει δλδ το κριτηριο του 32ου ετους και να πηρε αναβολη για 1 χρονο λογω διορισμου?

Φιλε Τασο σε ευχαριστω για το ποστ σου, αλλα ο προβληματισμος μου δεν ειναι η χρονολογικη παραταση της προσληψης μου, αλλα το ακριβως αναποδο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Τασο σε ευχαριστω για το ποστ σου, αλλα ο προβληματισμος μου δεν ειναι η χρονολογικη παραταση της προσληψης μου, αλλα το ακριβως αναποδο!
Εγώ απλά σου απάντησα δίνοντας και τη μόνη λύση που γνωρίζω για το πρόβλημά σου.

Παρουσιάζεσαι στο στρατό και όταν σου έρθει ο διορισμός ζητάς χρονολογική παράταση.

Το ανάποδο, να κάνεις την ειδικότητα χωρίς να σου δημιουργήσει πρόβλημα ο στρατός, δεν ξέρω πως είναι εφικτό να γίνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Διαβασα όλο το θέμα και ακόμα δε πολυκατάλαβα τι παίζει. Οταν τελικα ανοιγει η θέση για ειδικοτητα ενω εισαι στο στρατο, χανεις τη θεση? ή στη κρατάνε και είσαι πρωτος στη λιστα μολις ανοιξει θέση? αν δε γνωριζετε, καποιο τηλεφωνο που μπορει να με ενημερωσει? (μπηκα στο ομηροι αλλα δε βρηκα κατι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβασα όλο το θέμα και ακόμα δε πολυκατάλαβα τι παίζει. Οταν τελικα ανοιγει η θέση για ειδικοτητα ενω εισαι στο στρατο, χανεις τη θεση? ή στη κρατάνε και είσαι πρωτος στη λιστα μολις ανοιξει θέση? αν δε γνωριζετε, καποιο τηλεφωνο που μπορει να με ενημερωσει? (μπηκα στο ομηροι αλλα δε βρηκα κατι.

Οταν σου ερθει ο διορισμος και τον παραλαβεις απο το ταχυδρομειο, πας στο υπουργειο υγειας εχοντας μαζι μια βεβαιωση στρατευσης απο την μοναδα σου (που λεει οτι υπηρετεις και την πιθανη ημερομηνια απολυσης σου) και κανεις αιτηση για χρονολογικη παραταση διορισμου μεχρι την ημερομηνια που απολυεσαι. Το υπουργειο ενημερωνει υπηρεσιακα την νομαρχια και στη θεση σου διοριζεται ο επομενος στη λιστα. Οταν απολυθεις πρεπει να πας στη νομαρχια μεσα σε ενα μηνα, μαζι με το απολυτηριο απο το στρατο και αυτοι σε ξαναβαζουν στη λιστα πρωτο, δηλαδη, παιρνεις την πρωτη θεση που θα ανοιξει. Για περισσοτερες λεπτομερειες δες το θεμα στο forum για ανακληση διορισμου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διαβασα όλο το θέμα και ακόμα δε πολυκατάλαβα τι παίζει. Οταν τελικα ανοιγει η θέση για ειδικοτητα ενω εισαι στο στρατο, χανεις τη θεση? ή στη κρατάνε και είσαι πρωτος στη λιστα μολις ανοιξει θέση? αν δε γνωριζετε, καποιο τηλεφωνο που μπορει να με ενημερωσει? (μπηκα στο ομηροι αλλα δε βρηκα κατι.

Οταν σου ερθει ο διορισμος και τον παραλαβεις απο το ταχυδρομειο, πας στο υπουργειο υγειας εχοντας μαζι μια βεβαιωση στρατευσης απο την μοναδα σου (που λεει οτι υπηρετεις και την πιθανη ημερομηνια απολυσης σου) και κανεις αιτηση για χρονολογικη παραταση διορισμου μεχρι την ημερομηνια που απολυεσαι. Το υπουργειο ενημερωνει υπηρεσιακα την νομαρχια και στη θεση σου διοριζεται ο επομενος στη λιστα. Οταν απολυθεις πρεπει να πας στη νομαρχια μεσα σε ενα μηνα, μαζι με το απολυτηριο απο το στρατο και αυτοι σε ξαναβαζουν στη λιστα πρωτο, δηλαδη, παιρνεις την πρωτη θεση που θα ανοιξει. Για περισσοτερες λεπτομερειες δες το θεμα στο forum για ανακληση διορισμου.

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

http://www.ygeianet.gr/images/site/1512/51983_large/diaygeia_1.pdf

 

Μετά το τελευταίο εδάφιο της παρ. 2 του άρθρου 6 της αριθμ. Α2δ/Γ.Ποικ. 9106 /5-2- 2016 (ΦΕΚ 314 Α) Υπουργικής Απόφασης προστίθεται υποπαράγραφος ως εξής : «2α. Εξαιρούνται και παραμένουν σε ισχύ οι αιτήσεις των ιατρών που έχουν υποβληθεί σύμφωνα με τα οριζόμενα στο παρόν άρθρο, στην περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται αποδεδειγμένα να καταταγεί για να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία και δεν έχει αναβολή ισόχρονη με τον χρόνο ειδίκευσης. Στην περίπτωση αυτή ο ενδιαφερόμενος ιατρός, με την παραλαβή της απόφασης τοποθέτησής του από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Υγείας για το πρώτο στάδιο της ειδίκευσής του (για τις ειδικότητες που η τοποθέτηση σ’ αυτές δεν είναι ενιαία) ή για την έναρξη άσκησης σε ειδικότητα που η τοποθέτηση σ’ αυτήν είναι ενιαία, δικαιούται να ζητήσει με αίτησή του συνοδευόμενη από βεβαίωση της αρμόδιας στρατολογικής υπηρεσίας για τον χρόνο κατάταξής του και τον απαιτούμενο χρόνο ολοκλήρωσης της στρατιωτικής θητείας, την ανάκληση του διορισμού του μέχρι την ολοκλήρωση της στρατιωτικής του θητείας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.