Jump to content

Aγαπημένη σκήνη σε ταινία;


Recommended Posts

Ποιά η αγαπημένη σου σκήνη σε ταινία;

Παρακολουθείς την ταινια  και να! ...τα μάτια σου αρχίζουν να συλλαμβάνουν εικόνες.

Ποια σκηνή κέρδισε μέρος στη μνήμη σου, θέση στην καρδιά σου ;

ειναι η σκηνή που σε κατέκτησε και που αν τύχει να ξαναπαρακολουθήσεις  την ταινία ,

περιμένεις πώς και πώς να την δεις , ίσως και να ψιθυρίσεις τα λόγια λίγο πριν ή παράλληλα με τους 

ηθοποιούς....

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

αγαπημένη σκηνή σε ταινία...

- εκείνη που η Καρέζη στο "Δις Διευθυντής"  ρωτά με χαρακτηριστική - παράξενη χροιά  στο τηλέφωνο τον Αλεξανδράκη :

"Γυρίιιιισατεεεεε;;"

-στην ίδια ελληνική ταινία , η σκηνή του διαλόγου μεταξύ του πατέρα της Καρέζη και του ναυάρχου

π:"είστε μεγάλος για την κόρη μου..."

ν: "είμαι γεννηθείς το 1908" 

π: " κι εγω το 1911!"

ν: "εε...για 3 χρόνια διαφορά..ο έρως δεν κοιτά χρόνια..."

π: "...ρε,εμέεεεενα θα παντρευτείς;;;"

όπως ήδη θα καταλαβάτε, είναι και οι σκηνές που  περιμένω να δω από τη συγκεκριμένη ταινία για

να ψελλίσω τις παραπάνω ατάκες....χιχιχι....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σκηνη του ταγκο στο "Αρωμα Γυναικας"...(Ειμαι ρομαντικη-τι να κανουμε???) :wub:emblushemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Al Pacino - Tango - Άρωμα γυναίκας... έπος.

Υ.Γ. Πλάκα μου κάνεις ρε πιγκουΐνα; :P

Τροποποιήθηκε από Doctor_7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατι βρε φιλε Διδυμε? emblush emblush emblush Ορίστε... http://www.youtube.com/watch?v=dBHhSVJ_S6A

Βεβαια ο Πατσινο ειναι ο αγαπημενος μου ηθοποιος οποτε θα βρω κι αλλες σκηνες δικες του... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χμχμμχ....έχει κολλήσει το μυαλό μου!

αγαπημένες σκηνές και στην ταινία "ο βιολιστής στη στέγη"

εκεί που ο Τοπολ μέσα στη στάνη τραγουδά το "if i were a rich man..."

και στο καφενείο, που αρχίζουν να χορεύουν οι ρωσοι στρατιώτες...

μια σκηνή που μου έμεινε είναι η εξής:...νομίζω από τις τελευταίες...

από το Underground του Κουστουρίτσα, 

το  φλεγόμενο αναπηρικό καροτσάκι με  τον λαθρέμπορο όπλων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βεγγος στο Πολυτεχνιτης και Ερημοσπιτης...φαρμακοποιος στο επαγγελμα...συνομιλια με την θειτσα που καιγεται να παρει κατι για το παληκαρι της...

Να βαλω απο τουτο?

Εμενα ρωτας καλε?Εσυ εισαι ο φαρμακοποιος...

Ε θα βαλω...να βαλω κι απ'αυτο?

Ξερω γω βαλε..

Ερε πραγμα που φτιαχνω...

Γρηγορα κυρ φαρμακοποιε μου..το παληκαρι μου!!

Κυρια μ,το καλο πραγμα αργει να γινει...

Λοιπον κυρια μου,δωστε του να πιει αυτο και με το υπολοιπο καντε εντριβες!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νικος Νικολαιδης και η "γλυκια συμμορια"του. Ειναι Η σκηνη που γυριζεται η τσοντα και επιτελους μετα απο ωρα προσπαθειας ο Τακης Σπυριδακης εχει στυση.

του λεει η τυπισσα " Εχουμε εξελίξεις", κι αυτος απανταει "και κονσερβες ανοιγουμε".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποια σκηνή;Πάρα πολλές!!!Θα πω την πιο πρόσφατη:Στην ταινία Transformers Energon 2007,όταν ο Optimus Prime στο τέλος απεύθυνε μήνυμα σε όλα τα Autobots στα άστρα ενώ συγχρόνως ακούγεται το "What I've done" των Λινκι Παρκ.

:anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Κλισέ αλλά διαχρονική και κάπως emcensored ) η γνωστή σκηνή με το βούτυρο στο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΑΝΓΚΟ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ του Μπερνάντο Μπερτολούτσι με τον Μάρλον Μπράντο και τη Μαρία Σνάιντερ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον Άρχοντα των Δακτυλιδιών: Η Επιστροφή του Βασιλιά, η σκηνή της κατασκευής του Anduril από τα κομμάτια του Narsil και η φράση της Arwen στον πατέρα της: Atar[πατέρα], whether by your will or not, there is no ship now, that can bear me hence!

Όπώς επίσης και η σκηνή όπου ο Elrond παραδίδει τον Anduril στον Aragorn και μετέπειτα βασιλιά Elessar [αστρόλιθο]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η σκηνή που η Sylvia Saint γωνατίζει μπροστά στον Peter North κι εκείνος κάνει αα..ααα..ααααααααααα και μετά :splaaaats:

Άκυρο, σκέφτηκα μια καλύτερη: Σιωπή των αμνών, κρεμασμένος φύλακας μέσα στο κελί με ανοιγμένα τα χέρια, κάτι σαν κρεμασμένος άγγελος. Απίστευτος φωτισμός, γωνία λήψης, σύλληψη. Έπος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια σκηνή χωρίς λόγια....

"Leon".....

Ο ομώνυμος ήρωας (Ζακ Ρενώ) που έχουμε συμπαθήσει από τη...στοργική σχέση που αναπτύσσει σταδιακά με την 12χρονη Ματίλντα (Νάταλι Πόρτμαν) βγαίνει σιγά-σιγά από το κτίριο...προς την ελευθερία του....

Ο διεφθαρμένος μπάτσος (Γκάρι Όλντμαν)τον ακολουθεί και....

Κοιτάμε έξω μέσα από τα μάτια του ήρωά μας....σε λίγα δευτερόλεπτα καταλαβαίνουμε ότι η οπτική μας γωνία μεταβάλλεται....έχουμε πέσει κάτω....όλα τελειώνουν...

Επειδή όμως...πρέπει να υπάρξει και μια δικαίωση, μια απασφαλισμένη χειροβομβίδα θα βρεθεί στα χέρια του "κακού"....η εκδίκηση της Ματίλντας!

Άψογο τέλος σε μια συμπαθητικότατη ταινία!

emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup απλά θεικό....

emrespectemypoklinomai emypoklinomai

Τροποποιήθηκε από Stellitsa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η σκηνή λίγο πριν το τέλος στις ‘‘ζωές των άλλων’’

όπου ο συγγραφέας βγαίνει από τ’αμάξι να μιλήσει

στον πρωταγωνιστή που σέρνει κάτι διαφημιστικά φυλλάδια.

Τέλεια σε φωτογραφία και απλότητα η εικόνα ενός σβησμένου ανθρώπου με απέραντη αξιοπρέπεια.

και βέβαια κι η αντίδραση του συγγραφέα η απόλυτη ρήξη με τα χολυγουντιανά χάπι-εντ

άλλη πάλι φοβερή σκηνή ήταν το τελευταίο τραγούδι στο ‘‘Ζωή σαν τριαντάφυλλο’’

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι τελευταίες σκηνές στο "The life of David Gale"....(το έργο πραγματεύεται την θανατική ποινή που μπορεί να επιβληθεί και σε αθώους...)

H εκτέλεση του David Gale ( Kevin Spacey), η αποκάλυψη της αλήθειας στην γυναίκα του και σε όλο τον κόσμο για την αθωότητά του και η αποκάλυψη- λύτρωση από τον ίδιο τον Gale, προς την δημοσιογράφο που θεωρούσε ότι δεν πρόλαβε να τον σώσει....

Καταπληκτικές σκηνές....φοβερή ένταση, υπέροχη μουσική....όσοι δεν την έχουν δει αξίζει, οι υπόλοιποι φαντάζομαι ξέρουν για τι πράγμα μιλάω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) Απίστευτες ταινίες και οι 2....."οι ζωές των άλλων".....η καλύτερη Γερμανική ταινία που έχω υπόψη μου...

Και η ζωή του David Gale....τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε κάθε υπέρμαχο της θανατικής ποινής!

"The others".....

Όλη η ταινία φοβερή....προσωπικά η ατάκα που μου έμεινε πιο πολύ και νομίζω χαρακτηρίζει όλη την ταινία....

Ο κηπουρός κι η γυναίκα του συζητούν, μήπως πρέπει να αποκαλύψουν το μυστικό στην οικογένεια (βασικά στη μητέρα, τη Nicole Kidman).....οπότε η γυναίκα λέει ότι έτσι κι αλλιώς δεν μπορούνε ( για κάποιον άγνωστο στο θεατή λόγο...) να απομακρυνθούν από το σπίτι, αφού όσο απομακρύνονται η ομίχλη πυκνώνει γύρω τους....

Και ο άντρας λέει με στόμφο....

Αααααα, ναι....είναι κι αυτή η ομίχλη!!!

Κι αν σε κάποιους κάνει εντύπωση που πρόσεξα, συγκράτησα και αναφέρω τη συγκεκριμένη ατάκα, να σας πω ότι εκείνη την περίοδο ζούσα-σπούδαζα στα όμορφα άλλα μονίμως ομιχλώδη Ιωάννινα!!!

Όπως καταλαβαίνετε η (εντελώς μακάβρια!) ατάκα επαναλαμβανόταν συχνά στην παρέα! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η τελευταια σκηνη απο το "Gone with the wind"....Η σκηνη οπου ο Ρεττ λεει στη Σκαρλετ:

"Frankly my dear, I don't give a damn"

και λιγο αργοτερα η Σκαρλετ αφου αναθαρρησει απο την αρχικη απογοητευση, λεει τη θρυλικη φραση:

"After all, tomorrow is another day..."

(Μονο εγω μπορω να βλεπω ξανα και ξανα αυτη την ταινια???) :wub: :wub: :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπό την ταινία "Κίτρινα γάντια", όλες οι σκηνές με τον Γκιωνάκη...

Μιλάμε λιώνω.

http://www.youtube.com/watch?v=cXPIlylOgzc

Υ.Γ. Με θέτε; :anavwfwties:

Υ.Γ2. Κάθονται στα τραπέζια οι άνθρωποι; :)

Τροποποιήθηκε από Doctor_7
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.......... " Δαιμονισμένος άγγελος " ......

......η ερωτική σκηνή ανάμεσα σε Mickey Rourke , Lisa Bonet.........

angelheartdb5.jpg

.............Alan Parker σκηνοθέτης .......όλα τα λεφτά....... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.