Jump to content

Φάγαμε στο....και μας άρεσε!! (περιοχή Αθήνας)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Last Reply

Φαγαμε αλλα δεν συγκινηθηκαμε στο Κρησσα Γη στο Μαρουσι.Ετσι πηγα στο κλασσικο που δε με απογοητευει ποτε!Μουριες με την τυροπιτουλα του,τα κρεατικα του (σχαρα,σουβλα,λαδοκολλα) και τις απειρες μουριες!Στην Σταματα....πλατεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Μεθεξη

Νεότητος 2, Ν. Ηράκλειο ,διπλα στον ηλεκτρικο σταθμο του Ηρακλειου

αν σας αρεσει η μπυρα και θελετε να ξεφυγετε απο τις κλασικες μπυροαλυσιδες , τυπου Craft , Beer Academy, και να δοκιμασετε μια συνοικιακη μπυροκατασταση σιγουρα η Μεθεξη δε θα σας απογοητευσει. δε μπορω να κρινω περι μπυρων γιατι δεν ειμαι φαν τους ωστε να δοκιμαζω , σας βεβαιω ομως οτι για να καταληξουν οι μπυροβιες φιλες μου :P οτι οι ετικετες στη Μεθεξη ειναι καλες , κατι θα ξερουν σιγουρα!

Το περιβαλλον ειναι πολυ ομορφο , ξυλο παντου , που δημιουργει μια ζεστη , φιλοξενη αισθηση.υπαρχει και βεραντα που το καλοκαιρι αφηνει το ματι να τριγυριζει . το εσωτερικο ειναι ακομη πιο ιδιαιτερο με τα πορτοκαλοκιτρινα χρωματα στους τοιχους ,και ειναι απο τα μαγαζια που εχουν αριστες σχεσεις με την καθαριοτητα!

η κουζινα γιαμι γιαμι!!η αληθεια ειναι οτι εχει πολλα διαφορετικα ειδη κουζινας στα πιατα , ωστε να μη μενει κανεις παραπονεμενος , μεξικανικες τορτιγιες , ιταλικομακαρονα ,απιστευτες σαλατες-νομιζω οτι αυτο ειναι το καλυτερο στο μαγαζι και σας το λεει καποιος που βλεπει μαρουλοροκες και αλλαζει δρομο emblush ,κινεζικα γλυκοξινα κοτοπουλα ,και βεβαιως βεβαιως ποικιλιες απο λουκανικα , κρεατικα , αλλαντικα , τυροειδη , ολα σε πλουσια παροχη , με πικαντικοκαυτερες σος! απο φαγητο θα ενθουσιαστειτε!!

περα απο την κουζινα ,στα συν και το αμεσοτατο σερβις! μια βραδια μαλιστα που το μαγαζι ηταν φουλ , στο πι και φι κατεφτασαν μπροστα μας τα πιατα!!

και επισης οι μουσικες επιλογες ειναι πολυ καλες και ποικιλες , κυριως απο δεκαετια 70 και 80!

η Μεθεξη μας μεθυσε με γευστικοτραγουδα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

..στου Μειδανη

στο κεντρο της Αθηνας , απεναντι απο την Βαρβακειο , Σωκρατους 3 και Ευριπιδου, τηλ 210 3249073

το μαγαζι μαλλον ανακαινιστηκε προσφατα , μου ελεγε ενας φιλος μου οτι ενω ο δρομος του τον φερνει πολυ συχνα μπροστα απο το εστιατοριο , μολις τωρα το προσεξε! τι προσεξαμε?

οτι ειναι σα να ανοιγεις την πορτα και να μπαινεις σε συνοικια ομορφη της παλιας Αθηνας , οτι το εσωτερικο ειναι πανεμορφα φτιαγμενο με αερα , οχι δηθεν και κυριλε εστιατοριου , αλλα παραδοσιακου μαγειριου σε μια πιο συγχονη εκδοχη. ασπρομαυρες φωτογραφιες , μια αντικα ταμειακης μηχανης ,κιτρινα χρωματα ,πηλινες γλαστρες, ακομη και ο καταλογος ειναι ετσι φτιαγμενος που φωναζει μερακι, και τοσο ευρυχωρα να απολαμαβανεις το γευμα σου , τα τραπεζακια σε σωστη , σεβομενη τον πελατη , αποσταση μεταξυ τους.και δεν ειναι το μονο που προσεξαμε ! εσωτερικη αυλη! με λιγα τραπεζακια ειναι η αληθεια , αλλα με ενα καναρινι να σου ''ευφραινει'' την ακοη και να νομιζεις οτι ξαφνικα πώς εγινε και βρεθηκες Θεσσαλονικη , σε κατι στενα που θυμαμαι γυρω απο την πλατεια Αριστοτελους που φιλοξενουν ταβερνακια σε εσωτερικες αυλες.

φαγαμε και υποσχεθηκαμε να ξαναπερασουμε! για τους κολοκυθοκεφτεδες , μια περιεργη σαλατα με ροκα και φακες ,καλαμαρακια φρεσκα ,και το μπουγιουρντι, λιωμενη φετα με πιπεριες και ντοματα , θυμιζει πιτσα χωρις την βαση της ζυμης!

εαν βρεθειτε , δοκιμαστε το γαλοτυρι , ειναι γιαουρτοτυρο .

ελληνικη κουζινα , φαγητα ειτε της ωρας , ειτε μαγειρευτα , γιγαντες , φασολακια -ολα αυτα τα υγιεινα :P τελοσπαντων πιατα.

το σερβις ευγενικοτατο και γρηγορο , εχεις την εντυπωση οτι δε γινονται προχειροδουλειες σε αυτον τον χωρο ,οριστε- φατε-φυγετε-επομενος , ειναι σα να εισαι στο σπιτι φιλοξενων φιλων σου και να χαλαρωνεις ! και ενα παραδοσιακος σιμιγδαλενιος χαλβας για το αντιο σας!

ισως ακριβως επειδη το μαγαζακι ειναι τοσο κοντα στη Βαρβακειο , το φρεσκο να ειναι αυτονοητο παντως σιγουρα θα ειναι και αναμενομενο την επομενη φορα που θα περασουμε!

αρωμα , γοητεια , φιλοξενια παλιας Αθηνας! σπιτικα φαγητα για τους ''ταλαιπωρους'' :P μεσημεριανους περιπατητες του κεντρου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ηρα μου εσεις δεν αφησατε και τιποτα; τα φαγατε ολα μου φαινεται

οντως ειναι ωραιο παμε συχνα με τους δικους μου μετα απο ψωνια στην αγορα χορταινεις πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια πολυ ωραιο το κιτσεν μπαρ στο χαλανδρι......εχει φοβερη σιζαρ σαλαντ.........

+1

Επίσης, έχει υπέροχα γλυκά, ιδιαίτερα μιλφέιγ και τσιζκεικ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το κίτσεν μπαρ της Παραλιακής είχε μια θεά στην υποδοχή, το προτείνω!
eclipsee_gold_cup.gifκαι το όνομα αυτής.....Αλεξάνδρα :wub:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Γιορτάζει την ίδια μέρα που έχω γενέθλια?? Να ένας ακόμη λόγος για τον οποίο νιώθω πως τίποτα δεν είναι τυχαίο στη ζωή αυτή... Θα κάνουμε μαζί τα parties μας στο Kitchen Bar!!

Τάσο, επειδή δε μου άρεσε το :wub: δίπλα στο όνομα της Άντας, γιατί έτσι θα της αρέσει να την λέω, περιορίσου στο Χαλάνδρι. :bloodomen::angry::P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Έχω πάει μόνο στη Μαρίνα της Ζέας και του Αλίμου (μακράν καλύτερο). Έχει φίλο...οπότε περιορίσου εσύ!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει φίλο...οπότε περιορίσου εσύ!

Ένας παραπάνω φίλος δεν έβλαψε κανέναν!

Και για να μη με κράξουν ως emofftopic , και αν και θεωρώ πως δεν πρέπει να τρώμε έξω (και η ΗΡΑ τώρα θα με κράζει χαμογελώντας emblush ), θα προτείνω την ΑΓΟΡΑ στους Αμπελόκηπους. Έχει ΚΑΙ ΓΑΜΩ τις ποικιλίες κρεάτων!!! :wub:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ όμως για καλό φαγητό, και όχι kitchen bar .....που δεν λένε και πάρα πολλά τα μενού του, τα δύο εστιατόρια ΠΡΥΤΑΝΕΙΟΝ στο Κολωνάκι και στην Πλατεία Κεφαλαρίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θα προτείνω την ΑΓΟΡΑ στους Αμπελόκηπους. Έχει ΚΑΙ ΓΑΜΩ τις ποικιλίες κρεάτων!!! :wub:
πάνε στην "αγορά" στο Hilton και θα πεις δυο φορές ΓΑΜΩ! :rolleyes:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.....μολις εφαγα μια μεριδα χοιρινο και κατι μπιφτεκια στον "ΚΑΡΑΜΠΑΜΠΑ" στη Δραπετσωνα......... :rolleyes:

....δεν υπαρχουν λογια για να περιγραψεις το μεγαλειο αυτου του μαγαζιου....... emiloveyou

.....οσοι εχουν παει, ξερουν.... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τρως μπιφτέκια στη Δραπετσώνα και μέσα στο γιν και γιανγκ στριφογυρνά το 69 αν δε με γελούν τα μάτια μου?? Και έχεις πει και την ατάκα ''Καλά Καλαμαράκια''

Απλά βρήκα το νέο μου είδωλο!!! emiloveyou:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup χαχα όχι ρε!

δε μου αρέσουν τα μπιφτέκια και μην ξεχνάς πως μικρός ντυνόμουν καουμπόης, αυτό μετράει πάνω απ' όλα!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Πρυτανειον του Κεφαλαριου (δεν εχω παει στο αλλο) εχει πολυ ωραια διακοσμηση.Εχει παρα πολλους πινακες ελληνων ζωγραφων....Μοραλη,Παυλου κτλ

Η ατμοσφαιρα ειναι ιδανικη,οι καναπεδες αναπαυτικοι στο lounge μερος.Το καλοκαιρι εχει εξωτερικο χωρο.

Ο καταλογος ειναι αρκετα μεγαλος,κυριως μεσογειακη κουζινα (ελληνικη και ιταλικη).Κρασια κυριως απο Γαλλια και Ιταλια.

Εχει βραβευτει απο τον οδηγο Michelin.

Καλα ειναι αν θελετε κατι κλασσατο,αν εχετε καποιο επαγγελματικο ραντεβου.

Εγω παλι θα το προτεινα για ζευγαροκαταστασεις,για ενα πρωτο ραντεβου.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Αγορά, που είναι ένας πολύ ωραίος χώρος αλλά το κυριότερο έχει περιποιημένα πιάτα και μεγάλες μερίδες !!!

Και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα ένα από τα τρία εστιατόρια που έχει είναι δίπλα στο μετρό Αμπελοκήπων !!!!

http://www.agora-restaurant.gr/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Porto ουζερί-ψαροταβέρνα......με γευστικότατες ποικιλίες θαλασσινών.

Λ.Σουνίου 2, Π.Φώκαια, τηλ 2291040718

3015508793_822ba887bc_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πρυτανειο στο κεφαλαρι πρεπει να΄χει κανει πολυ δρομο απ΄το καλοκαιρι του ΄03 που πηγα με μια συναδελφο ιταλιδα και ντραπηκαμε για λογαριασμο τους ... και αλλες φορες που πηγα ακομα πριν τους χαρακτηριζε μια μοναδικη κρυαδα και αγενεια ... χαιρομαι που ακουω οτι βελτιωθηκαν)

ποια ειναι η τριτη αγορα? ξερω την παλια πισω απ το μετρο αμπελογκαρντενς και την αλλη απεναντι απ΄το συνηγορο. τελειοι και παντα αψογοι!

γιατι εκλεισε το cake στο κολωνακι? γιατι? αδικη κοινωνια ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.