Jump to content

Φάγαμε στο....και μας άρεσε!! (περιοχή Αθήνας)


Recommended Posts

********για την περιοχή της Αθήνας **********

Αρχή και ρίζα παντός αγαθού η της γαστρός ηδονή!

Σε αυτη τη θεματική ενότητα,ας καταγράφουμε τις εντυπώσεις του ...στομαχιού μας!!!

Πήγατε σε εστιατόριο/ταβέρνα  και φάγατε.....καααααλά;;;;

Αν ναι, δεν έχετε παρά να μοιραστείτε τις εντυπώσεις σας

μαζί μας!!!

Επειδή οι οδηγοί εστιατορίων στα περιοδικά και στο διαδίκτυο εχουν καταντησει πολύπλοκοι

και απρόσωποι,  ας φτιάξουμε εδώ μια ενότητα , στην οποία θα συστήνουμε 

τα μερη για φαγητό, που μας ενθουσίασαν.

Ετσι-ετσι, για να μαθαίνουν  συνεχώς  οι καλοφαγάδες του γμ  μέρη γαστριμαργικών  ηδονών

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Last Reply

Μουρούζης (ή Κούρκας) στα Καλύβια Αττικής. Δεν υπάρχει καλύτερο χοληστερινάδικο από αυτό. Όλα σε υπερβολικό βαθμό, τιμές καλές και σίγουρη επίσκεψη στον καρδιολόγο σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φάγαμε και  μας άρεσε...

για μεξικάνικο, Αθήνα-Χολαργός:

EL TACO BUENO

Εθνικής αντιστάσεως  και Ψαρρών 1

Χαλάνδρι

210 6840460

μεξικάνικη κουζίνα, μεγάαααλα πιάτα, σκάς και "αναγκάζεσαι" να αφήσεις....χιχχι...

ωραίες πολύχρωμες σαλάτες

μοιάζει σαν σπιτάκι με τα τραπεζάκια να είναι τοποθετημένα σε νοητά δωμάτια...

έχει και αυλή με δέντρα για το καλοκαίρι.

πολύ ευχάριστη η ατμόσφαιρα.

Ευγενική η "οικοδέσποινα"

Θα συνιστούσα για το ΠΣΚ  να γίνεται κράτηση , γιατί τα τραπέζια λίγα και η ζήτηση  μεγάλη

με λιγο ψάξιμο,σχετικά ευκολο παρκάρισμα στους γυρω δρόμους.

τιμές : τα πιάτα κυμαίνονται γύρω στα 13-15 ευρώ.

---------------------------------

για παγωτό, Αθήνα-Αγία Παρασκευή

CREMOSO

ψηλα στην Αγία Ιωάννου , μετά τη μπυραρία

για αυθεντικό ιταλικό παγωτό με λαχταριστές γεύσεις στο CREMOSO.

Ιταλός ιδιοκτήτης.

τα παγωτά εξαιρετικά με ανάλαφρη γεύση, που δεν αφήνουν λιπαρή αίσθηση στο στόμα...

------------------------------------

για ζυμαρικά , Αθήνα-Γλυφάδα

PASTA VIVA

Μαραγκού 7

πλατεία Γλυφάδας

(πίσω από τη μπιφτεκούπολη)

210 8945.050

νομίζω οτι είναι αλυσίδα (έχει και στο Κολωνάκι)

για νόστιμα ζυμαρικομαγειρέματα σε πολύ  προσιτές τιμες (π.χ. γύρω στα 6 ευρώ)

ποικιλία συνταγών,αλλά μπορεί κάποιος -αν θέλει- να φτιάξει το πιάτο όπως επιθυμεί με υλικά της επιλογής του...

ευγενικοι σερβιτόροι,γρηγορη εξυπηρέτηση.

πιάτα που ειναι νόστιμα,χωρίς να είναι βαριά (δηλ. όχι πολύ λιπαρές κρέμες)

------------------------------------

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φάγαμε και μας άρεσε...

για μεξικάνικο, Αθήνα-Χολαργός:

EL TACO BUENO

Εθνικής αντιστάσεως και Ψαρρών 1

Χαλάνδρι

210 6840460

μεξικάνικη κουζίνα, μεγάαααλα πιάτα, σκάς και "αναγκάζεσαι" να αφήσεις....χιχχι...

ωραίες πολύχρωμες σαλάτες

μοιάζει σαν σπιτάκι με τα τραπεζάκια να είναι τοποθετημένα σε νοητά δωμάτια...

έχει και αυλή με δέντρα για το καλοκαίρι.

πολύ ευχάριστη η ατμόσφαιρα.

Ευγενική η "οικοδέσποινα"

Θα συνιστούσα για το ΠΣΚ να γίνεται κράτηση , γιατί τα τραπέζια λίγα και η ζήτηση μεγάλη

με λιγο ψάξιμο,σχετικά ευκολο παρκάρισμα στους γυρω δρόμους.

τιμές : τα πιάτα κυμαίνονται γύρω στα 13ευρώ.

Και οτι εψαχνα για ενα καλο μεξικάνικο... thx tik-tak! emiloveyou

θα επανερθω και εγω αργοτερα, με καποιες προτασεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποτε έχω φάει στο La Pasteria στην Κηφισιά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Κυρίως για ζυμαρικά, μέση τιμή κυρίως πιάτου θα 'ναι στα 15Ε. Εξυπηρέτηση πολύ καλή και ταχύτατη.

Επιπλέον, για ιταλικό είναι το il ristorante rosso στο Μαρούσι, σε μια κάθετη της Αγ. Κωνσταντίνου. Δε θυμάμαι διεύθυνση αλλά είναι όπως βγαίνεις στην Αγ. Κων/νου από Κηφισίας προς Ηράκλειο, στο 2ο νομίζω στενάκι αριστερά (έχει και ταμπέλα). Είναι διακριτικό μαγαζί με ωραίο περιβάλλον και άψογη εξυπηρέτηση. Έχει αυθεντική ιταλική κουζίνα (το άνοιξαν 2 φοιτητές που ήρθαν από Ιταλία και τα ξέρουν τα κόλπα). Ίσως να μην είναι για πολύ casual κατάσταση. Τιμές τσιμπημένες (μέχρι και 20Ε η μερίδα αν θυμάμαι καλά). Μπορείς να πας και για ποτό.

Και για τα κλασσικά σουβλάκια, μου έχουν πει (δεν έχω πάει ακόμα) πως κορυφή είναι το Μπέρδεμα στην Κηφισιά (είναι κρυμμένο κάπου, δεν έχω διεύθυνση αλλά όποιος θέλει του λέω πώς να πάει). Άκουσα για τσιμπημένες τιμές αλλά πολύ καλό φαγητό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λυπάμαι που διαφωνώ αλλά το EL TACO BUENO δεν λέει .

Ακριβές τιμές , χαμηλή ποιότητα , αποπνικτικό περιβάλλον .

Όσο για ζυμαρικά ... η επιλογή είναι standard μία : LA PASTERIA οπουδήποτε με ιδιαίτερη προτίμηση στο κατάστημα της Κηφισιάς . Οι τιμές βέβαια είναι λίγο τσιμπημένες αλλά οι μερίδες είναι πολύ καλές .

Για παϊδάκια καλύτερα από παντού στο Γραμματικό στη "Φωλιά του Χρυσίνα" .

Μια πάρα πολύ καλή λύση για οτιδήποτε θελήσεις είναι το PORTO RICO στο Μαρούσι απέναντι από το Δημαρχείο . Μερίδες πλούσιες , τιμές καλές , φοβερές πίτσες , νόστιμα κρεατικά : ιδιαίτερα τα μπιφτέκια του και το σνίτσελ του .

Εννοείται βέβαια πως και η PIZZA HUT , ιδιαίτερα στο Κεφαλάρι είναι πάρα πάρα πολύ καλή .

Για καλά σουβλάκια καλαμάκια και υπέροχα μπιφτέκια η' κεμπάπ ιδανική επιλογή είναι ο "Σερίφης" στην Πεντέλη .

Δεν ξεχνάμε φυσικά τον "Θανάση" στο Μοναστηράκι και μόνο αυτόν στην εκεί ευρύτερη περιοχή για τα φοβερά του κεμπάπ όπως και στη Νίκαια

τον "Αιγύπτιο" .

Για ψαράκι... η καλύτερη επιλογή είναι το σπίτι του καθενός για να είναι σίγουρος πως δεν θα φάει "φελιζόλ" , εκτός και αν έχει απόλυτη εμπιστοσύνη στο μαγαζί .

Τέλος για χορταστικές μερίδες γύρου προτείνεται " Το Στέκι" στη Ραφήνα στην πάνω πλατεία .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για τσιπουρα και εκλεκτους μεζεδες στον αποστολη τον μουχα στην λαρισα απεναντι απο το γηροκομειο στην καρδιτσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολύ καλό μεζεδοπωλείο-ταβερνάκι με θαλασσινά κατά βάση είναι το "Κρήτη"στην αγ.θωμά με προϊόντα που πολλά από αυτά έρχονται κατευθείαν από κρήτη. Βέβαια όχι και τόσο φθηνό (να μην ξεχνάμε οτι ανήκει στην κατηγορία ταβέρνας και όχι εστιατορίου) και να προσθέσω οτι παρότι υπήρχε εποχή που πήγαινα κάθε εβδομάδα, ποτέ δεν κέρασε ούτε ένα καραφάκι ο ιδιοκτήτης...(γερολαδά...)

πολύ καλό λιβανέζικο είναι ο "Κήπος της Εδέμ"-Χαλάνδρι- ωραίες γεύσεις, πρωτότυπες-προτείνω να πάτε 4 άτομα , δοκιμάζεις περισσότερα πιάτα και σε βολεύει οικονομικά. Άσε που κάθε Σάββατο έχει χορευτές με φωτιές και χορεύτριες Οριεντάλ.

Και για μουσικό μεζεδοπωλείο με φοβερό φαγητό (στις τιμές εστιατορίου, αλλά χαλάλιι γι'αυτό που θα φάς) είναι οι "Λεύκες" στο Γαλάτσι. Απλά άψογο...

Καταπληκτικό παγωτό με μεγάλη ποικιλία ειναι το gelatomania στου ψυρρή. Έχει ο,τι γεύση μπορείς να φανταστείς... (ακόμα και παγωτό lila pause, ferrero κτλ).

Φοβερό προφιτερόλ το Ζαχαροπλαστείο "Ανδριάς" (δεν τσιγκουνεύονται τη σοκολάτα ρε παιδί μου, υπάρχει άφθονη...) και από μιλφέιγ στον "Κωνσταντινίδη" (φρέσκο-το φτιάχνουν μποστά σου, μαλακό και μεγάλο το κάθε κομμάτι)

ΑΧ! Πείνασα πάλι....χεχεχεχε! embeer

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

THE IVY

cafe- restaurant

Κηφισίας 322, Ν.Ψυχικό τηλ 210 6714054

Ορεκτικά.....Ρολά σολομού με κρέμα τυριών, άνηθο, λεμόνι και μπρικ

ή

Λαχανικά σχάρας με κατσικίσιο τυρί και σως μπαλσάμικο

Ζυμαρικά.........Λιγκουίνι με προσούτο, μανιτάρια, πιπεριές, κρέμα και ντομάτα

ή

Ταλιατέλλες με άγρια μανιτάρια

Σαλάτες..........Πράσινη σαλάτα Cosa Nostra με φιλετάκια σβησμένα με ξύδι μπαλσάμικο

ή

Ανάμεικτη σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, καρύδια,ραντίτσιο και vinaigrette μελιού

Κύρια πιάτα.....Φιλέτο μανιταρισμένο με ελαιόλαδο και δεντρολίβανο και σως μπαλσάμικο

ή

Φιλετάκια πάπιας με με σως cherry

Eπιδόρπιο ......Σουφλέ σοκολάτας με κρέμα ή παγωτό βανίλια

ή

Προφιτερόλ με παγωτό

Γρήγορη εξυπηρέτηση και άψογο περιβάλλον.

Τιμές : 30-50 ευρώ το άτομο

Καλή Όρεξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Verde στο άλσος Παπάγου

Η κουζίνα του κινείται στο χώρο των μεσογειακών και ελληνικών γεύσεων χωρίς να λείπουν τα πρωτότυπα πιάτα. Το αρνητικό είναι ότι γίνεται χαμός. Ακόμα και καθημερινή αν επιχειρήσετε να πάτε, και παρά το ότι είναι ”αχανές” δύσκολα θα βρείτε τραπέζι(οπότε αν πρόκειται για φαγητό, καλύτερα να κάνετε κράτηση). Είναι πολύ όμορφα το καλοκαίρι καθώς τα τραπεζάκια είναι κάτω από τα δέντρα και γύρω από μία λίμνη.

Επίσης, υπάρχουν άφθονες θέσεις στάθμευσης...

Πατάτα στου Ψυρρή

Όπως καταλαβαίνετε από το όνομα όλα τα πιάτα έχουν σα βασικό συστατικό την πατάτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διαβαζα οτι ανοιξε στην αθηνα "νεα διαγωνιος"

(λυκαβηττου 14, κολωνακι, 210-36.17.821)

για καντε μια προσπαθεια, και αφηστε την "ντεμεκ" fusion κουζινα!

φλωροι! δεν ξερετε να τρωτε! :P:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για μεξικάνικο, Αθήνα-Χολαργός:

EL TACO BUENO

Εθνικής αντιστάσεως και Ψαρρών 1

Χαλάνδρι

210 6840460

Θα πρέπει να προσθέσω κ εγώ εδώ μια ψήφο εμπιστοσύνης για το El Taco Bueno, καθώς μιλάμε για πεντανόστιμο μεξικάνικο φαγητό, με μερίδες τεραστίων διαστάσεων, σ ένα πολύ ευχάριστο κ όμορφα διακοσμημένο, ζεστό περιβάλλον, με διακριτική μουσική κ συνήθως σούπερ εξυπηρέτηση! Βέβαια οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες κ αυτό αποτελεί μειονέκτημα..

Οπότε εδώ ακριβώς σκάει η περίπτωση του Μεξικάνου , στο Γουδή! Άλλες πεντανοστιμιές από εκεί! Επίσης σε πολύ ωραίο περιβάλλον, μικρό κ όμορφα διακοσμημένο κ οι τιμές μια χαρά για τις μεγάλες μερίδες που κ αυτός προσφέρει! Βέβαια εκεί είναι λίγο στον κόσμο τους κ έτσι η εξυπηρέτηση μπορεί κ να σας προκύψει λίγο ό,τι νά ναι, αλλά κατ εμέ είναι τόσο νόστιμα που αξίζει τον κόπο! Από παρκάρισμα βέβαια η περιοχή είναι τραγική, οπότε να το ένα σοβαρό μείον!

Αυτά τα δύο μεξικάνικα, λοιπόν έχω ξεχωρίσει προσωπικά εν Αθήναις..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι κι εγώ φαν του Ελ τακο μπουένο (τουλάχιστον 11 χρόνια- ήταν στην Αποστολοπούλου αρχικά), όμως τον τελευταίο χρόνο έχω παρατηρήσει μια μικρή ποιοτική έκπτωση.

Άλλο πολύ καλό μεξικάνικο είναι το Dos Hermanos, στην Κηφισιά, με την εξαιρετική κακτοσαλάτα και τα χειροποίητα νατσος σπανακιού.

Απαράδεκτο είναι το Τεξ-Μεξ Σαντα Φε στο Χαλάνδρι, φάγαμε εκεί το Σάββατο το μεσημέρι, (έλεος , όχι άλλο τσένταρ... )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να βαζετε διευθυνσεις και τηλεφωνο.

Το Dos Hermanos βρισκεται Κυριαζη 24 Κηφισια, τηλ=210-8087906 .....ειναι πολυ καλο αυτο ειναι αληθεια,το περιβαλλον αρκετα ρομαντικο.

Ακριβως απεναντι υπαρχει ενα πολυ καλο ιταλικο La Soffita Κυριαζη 11 Κηφισια,τηλ=210-8014800

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα βλάχικα στην Βάρη...τώρα νομίζω τα ονομάζουν steakhouse...steakhouse o μητσάρας στο 6ο χιλιόμετρο Βάρης-Κορωπίου :P

Κανένας για sushi;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Square Κεφαλαρι 2108081881 ....απεναντι απο την εισοδο της εκκλησιας....ξερεις στον ιδιο δρομο με τα Fridays....εχω να φαω ομως αρκετα χρονια αφου το τσακιζω emitaly

Ριξε μια ματια στο τοπικ SUSHI BAR, Τί τρώμε και τί πετάμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι επειδη οπως βλεπω μαζευτηκαμε αρκετα ατομα στην Κηφισια.....για να μετακομισω λιγο προς Ν.Ερυθραια Χαρ.Τρικουπη 156 για αλλο μεξικανικο AZTEC 2106253468....πολυ καλο οπως το Dos hermanos....αντε!

Ααα αφου ειμαι Ν.Ερυθραια να προτεινω γαματα σουβλακια και μερος ....κυριως παρεες γειτονια και ΚΑΛΑ κρυμμενο να μη πεφτουμε σε γνωστους :P Δαβακη 6 τηλ.2106253468....Βαρκαρωτας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Μεξικάνο: Ευδήλου 15, Γουδή, 2107716900

Έχω κ μια πρόταση για σούσι, μπορεί νά ναι κ το καλύτερο στην Αθήνα! Furin Kazan:

Απόλλωνος 2,17342

Σύνταγμα

+(30) 2 10 32 29 17 0

Τρελή νοστιμιά, καταπληκτική ποικιλία, οι φαν πιστεύω θα προσκυνήσουν! Από περιβάλλον μηδέν, αλλά εκεί δεν πας για τον χώρο αλλά για να απολαύσεις σουσολιχουδιές! Πάρα πολύ καλό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοντά στο Σύνταγμα, για πολύ καλό φαΐ:

Ο τζίτζικας και ο Μέρμηγκας

Είναι επί της Μητροπόλεως, περίπου 100 μέτρα από το Σύνταγμα (στο δεξί χέρι όπως πάτε προς Μητρόπολη).

Εξαιρετικά φαγητά, σαλάτες, κτλ. Τιμές κανονικές (το πιάτο κάπου 10 ευρώ μέσος όρος).

Προτείνω ανεπιφύλακτα το κοτόπουλο με βινσάντο!

Δύσκολο να βρείτε τραπέζι τις μεσημεριανές ώρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Winmx, κατέβα λίγο παραλιακά.....κι εκεί έχει χιόνια πλέον, όχι μόνο Β.Π.! :P

logo.jpgestiator.jpg

600x399-05.jpgmap.jpg

Vive Mar - Λεωφ. Κων/νου Καραμανλή 18, Βούλα

Τηλέφωνο κρατήσεων: 210 8992453-4

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.