Jump to content

[πληροφορίες για ειδικότητα] Ρευματολογία


amas.md

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Από μια πρόσφατη εμπειρία μου-πρακτική σε ρευματολογική κλινική άρχισα να ψάχνω το αντικείμενο ως επιλογή ειδικότητας. Δυστυχώς την πρακτική αυτή την έκανα στο εξωτερικό και όταν γύρισα ελλάδα οι γνώμες για το συγκεκριμένο αντικείμενο δεν ήταν πολύ θετικές. Παρά το μεγάλο εύρος των νοσημάτων πολλοί μου είπαν ότι στην ελλάδα τα περιστατικά "κλέβουν" οι ορθοπαιδικοί και οι ιατροί αποκατάστασης (περισσότερο οι πρώτοι). Θα εκτιμούσα τη γνώμη σας όσον αφορά το τι συμβαίνει με το επαγγελματικό κομμάτι της ειδικότητας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι έγινε ρε παιδιά; Αδιάφορο το θέμα ή να υποθέσω ότι αυτά που γράφω ισχύουν οπότε η σιωπή σας προς απάντησή μου; emxmm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τη θεωρω πολυ καλη ειδικοτητα με μεγαλο μελλον ερευνητικα.

μαλλον οι ορθοπαιδικοι πρεπει να φοβουνται τους ρευματολογους που ειναι καθ υλην αρμοδιοι για την παθολογια νοσηματων που εξεταζουν,παρα οι 2οι τους πρωτους.

κατα τα αλλα η ρευματολογια ειναι και μια ειδικοτητα οπου βγαινεις ¨γιατρος¨ αφου εφημερευεις κανονικα ως παθολογος.

στο μυαλο μου την εχω ως μια εξειδικευση της παθολογιας και ως μια ειδικοτητα που δεν εχει κανει ακομα το μπαμ.

οποιοσδηποτε σοφοτερος και ειδικοτερος,ευπροσδεκτος να διαφωτισει και το παιδι που ενδιαφερεται και εμας σαν γενικη γνωση πανω στο θεμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που βρίσκω επιτέλους κάποιον της άλλης πλευράς. Μπορώ να σου πω πως και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Με έχει κουράσει στην αναζήτησή μου για ειδικότητα η καθαρά σκοπιά αποκατάστασης-κύρους-ταξινόμησης στο σύστημα υγείας (χωρίς βέβαια να απαξιώνω και αυτά τα ρεαλιστικά κριτήρια). Οποιεσδήποτε άλλες διαφωτιστικές γνώμες ευπροσδεκτες βέβαια (ακόμα και αντίθετες)... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως τελικά να έχω κάνει την ερώτησή μου σε λάθος σημείο. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν έγινε σκόπιμα αλλά ακολουθώντας τον τίτλο της ενότητας ¨ειδικότητα στην ελλάδα¨. Από την θεματολογία που διαβάζω όμως και από το ότι εδώ και μέρες δεν είχα κάποια απάντηση μάλλον σε λάθος σημείο βρίσκομαι... Sorry admin!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Μμμμ γιατι σε λαθος σημειο...αλλος ενας λοιπον φαν της ρευματολογιας...πολυ καλη ειδικοτητα και με ακομα καλυτερη ποιοτητα ζωης...και εγω μαλλον αυτη θα επιλεξω.Το μοναδικο ασχημο η αναμονη της...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλύτερη ποιότητα ζωής; Δηλαδή; Εννοείς από πλευράς επειγόντων και νυχτερινών βαρδιών; κάτι ηπιότερο από γυναικολόγους και καρδιολόγους π.χ.;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω να σε διαφωτίσω για αναμονές και αποκατάσταση, αλλά έχει σίγουρα πολύ μέλλον ως ειδικότητα. Αρκεί να σκεφτείς ότι τα περισσότερα αυτοάνοσα δεν έχουμε ακόμα ιδέα που οφείλονται και τα αντιμετωπίζουμε συμπτωματικά.

Και αρκεί να σκεφτείς ότι και ο ίδιος ο τίτλος της ειδικότητας είναι τελείως εμπειρικός, διότι τι θα πει ρευματολογία; Οτι αισθάνονται σαν να τους διαπερνά ηλεκτρικό ρεύμα οι ασθενείς; Οι γιατροί του μέλλοντος θα γελάνε με αυτόν τον τίτλο. Είναι σαν τον διαβήτη, που τον λέμε ακόμα διαβήτη επειδή οι αρχαίοι είχαν παρατηρήσει "διάβαση" γλυκόζης από τον οργανισμό και αποβολή στα ούρα που αποκτούσαν γλυκειά γεύση - δηλαδή είμαστε σε πολύ πρωτόγονο στάδιο ακόμα όσον αφορά τη ρευματολογία. Κι όπως είπε κάποιος παραπάνω, κάποια στιγμή θα γίνει το μεγάλο μπαμ.

Απλώς επειδή είμαστε στην Ελλάδα και ο κόσμος έχει συνηθίσει να πηγαίνει στους ορθοπαιδικούς, ίσως χρειαστούν κάποια χρόνια για να αλλάξει η νοοτροπία των ασθενών πρωτίστως. Διότι άντε να πείσεις τον ασθενή ότι η ρευματοειδής αρθρίτιδα θέλει ρευματολόγο, άντε να του εξηγήσεις τι εστί λύκος και σκληροδερμία και γιατί να μην πάει σε δερματολόγο να τον δει, αφού τα βλέπει επιφανειακά στο δέρμα του.

Θέλει κι ένα μάρκετινγκ για να πλασαριστεί η ειδικότητα σωστά στη συνείδηση του κοινού, βλέπεις. Αυτό βέβαια θα το αναλάβουν οι φαρμακευτικές όσο θα βγάζουν καινούρια φάρμακα. Με την ευκαιρία, πριν από λίγο καιρό το Μετρό της Αθήνας ήταν γεμάτο από διαφημίσεις της Ελληνικής Εταιρίας Ρευματολογίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως έχεις δίκιο. Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια ρε παιδιά. Ιδιαιτέρως ενδιαφέροντα, πόσο μάλλον όταν προέρχονται από έμπειρα μέλη σαν την invitro. Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή κι εμένα μ ενδιαφέρει ως ειδικότητα, να σου πω ότι έχω παρακολουθήσει συνέδριά τους κι είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα. Υπάρχει πολύ έντονο ερευνητικό ενδιαφέρον. Αν θέλεις μπορείς να μπεις στο σάιτ της Ελληνικής Ρευματολογικής Εταιρίας ,www.ere.gr και να ενημερωθείς για τις προσεχείς εκδηλώσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για τις διαφωτιστικές απόψεις και τους πραγματικά ενδιαφέροντες δικτυακούς τόπους που υποδείξατε. Γνωρίζετε καθόλου από επαγγελματικής πλευράς τι συμβαίνει στην Ελλάδα; Η ιδιόμορφη ενασχόληση της ειδικότητας για τον μη ιατρικό κόσμο μήπως την καθιστά ενεργή σε νοσοκομειακό επίπεδο μόνο ή έχει ξεκινήσει να λειτουργεί και σε επίπεδο ιδιώτευσης;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οταν προ οκταετιασ "κονομησα" ραγοειδιτιδα με στειλαν οι γιατροι σε ρευματολογο (και διδακτορα!) στην αθηνα

η σπαρτη δεν ειχε και τοτε σκεφθηκα οτι αυτη η ειδκοτητα ίσως να μην εχει πολυ δουλεια

οσι εχουν αρθριτικα κλπ θα πάνε μαλλον σε παθολογο η ορθοπαιδικο! και αμα αυτοι τα βρουν σκουρα θα πανε σε ρευματολογο σε καμια μεγαλη πολη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άσχετο? Το σύνδρομο Sjoegren το αναλαμβάνουν ρευματολόγοι?

Ναι. Ειδικά ο καθηγητής κ.Μουτσόπουλος θεωρείται κορυφή στο συγκεκριμένο νόσημα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η ρευματολογία είναι ακόμα,στην Ελλάδα, μια υποειδικότητα της παθολογίας,όπως και η ενδοκρινολογία. Κοινώς χάλια μαύρα. Συνεπώς δύσκολη αποκατάσταση, ακόμα και το αυτονόητο, π.χ θυροειδικές παθήσεις, τις χειρίζονται οι παθολόγοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς η ρευματολογία είναι ακόμα,στην Ελλάδα, μια υποειδικότητα της παθολογίας,όπως και η ενδοκρινολογία. Κοινώς χάλια μαύρα. Συνεπώς δύσκολη αποκατάσταση, ακόμα και το αυτονόητο, π.χ θυροειδικές παθήσεις, τις χειρίζονται οι παθολόγοι.

ευτυχωσ στη σπαρτη εχουμε ενδοκρινολογο! και αυτο ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.