Jump to content

Κατατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής Ιωαννίνων


corfu

Recommended Posts

Μηπως ξερει καποιος να μου πει ποσοι δινουν συνηθως εξετασεις; Θα δωσω τον Δεκ και θελω να ξερω αν εχω πιθανοτητες. θα δωσω βιολογια χημεια και φυσικη. Θεματα που μπορω να βρω; Ειναι τα ιδια με τα αντιστοιχα μαθηματα που δινουν στο πρωτο ετος; Εδωσε καποιος απο εσας περσι να με κατατοπισει λιγο γιατι η υλη ειναι παρα πολλη!! Ευχαριστω!!!

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προτείνω να πας στα αντίστοιχα εργαστήρια και να ρωτήσεις για την ύλη. Επίσης, η ύλη των μαθημάτων υπάρχει και στην ιστοσελίδα της Ιατρικής. Με το που θα μπεις, θα δεις στα δεξιά ένα κουτάκι που γράφει "Κατακτήριες Εξετάσεις Ιατρικής Σχολής 2007-2008". Για σίγουρα, όμως, ρώτα και τους καθηγητές.

Καλή αρχή!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...
είναι η πρώτη φορά που γράφω. χρειάζομαι βοήθεια !!!! Πώς μπορώ να βρω τα βιβλία για κατατακτήριες????

Προτείνω να βρεις φοιτητές από μικρότερα έτη (που διδάσκονται τώρα αυτά τα μαθήματα) και να τα δανειστείς ή να τα φωτοτυπήσεις ή ακόμα και να τα βρεις στην κεντρική βιβλιοθήκη. Γιατί τα βιβλία που έχουν για τα αντίστοιχα μαθήματα είναι τα πλέον καινούργια και η ύλη είναι ίδια με αυτή των κατατακτηρίων.

Στην τελική, πήγαινε σε κάθε εργαστήριο χωριστά και ρώτα κάποιον καθηγητή - ελπίζω ότι θα σου πουν (ελπίζω...)

Το καλύτερο πάντως, είναι να τα βρεις από μικρότερους φοιτητές.

Καλή επιτυχία και καλή τύχη γενικά (με τη σχολή που επέλεξες...)

Τροποποιήθηκε από wondersprite
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...

Παιδιά καλησπέρα! Θέλω να δώσω κατατκτήριες και θα ήθελα όποιος μπορεί να με ενημερώσει σχετικά! Δλδ από που μπορώ να βρω σημειώσεις, το στυλ των θεμάτων, που πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή,από μπορώ να προμηθευτώ τα συγγράμματα και αν χρειάζεται να πάω φριντιδτήριο ή μπορώ να διαβάσω και μόνη μου!!!

α, και αν γνωρίζει κάποιος να μου πει την ύλη σε κεφάλαια!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Υ.Γ.: ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος :);)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι κατατακτήριες γινονται περιπου Δεκεμβρη - Ιανουαριο, και οι εγγραφες μεσα στο Νοέμβρη. Άρα 1. εχεις εγγραφεί για τις φετινες εξετασεις; 2. Ρωτας για τις επομενες εξετασεις; (γιατι υποθέτω οτι οι εξετασεις εχουν ηδη γινει-αρα τις εχασες- και αν οχι δεν προλαβαινεις να προετοιμαστεις για φετος -του 2011 εννοώ).

Στις ερωτήσεις σου τώρα, τα μαθηματα (αν τουλαχιστον δεν εχει αλλαξει κατι) είναι βιολογία Ι, Χημεία, Φυσική. Υπάρχει καποια ενημερωτικά για την υλη που μπορεις να πάρεις απο την γραμματεια αλλα να σου πω απο τώρα πως ειναι αυτά που διδασκονται στους φοιτητες που ειναι σχεδον ολα.

Βιβλία μπορείς να βρεις αν γνωρίζεις καποιον φοιτητη για να στα δανεισει, απο την βιβλιοθήκη ή και εδω μεσα αν πουλαει καποιος. Μια καλή ιδεα ειναι να παρακολουθήσεις -εφόσον εχεις το χρονο- τις διαλέξεις μαζι με τους φοιτητες οπότε να εχεις τις δικές σου σημειώσει και να καταλαβεις και τιποτα...

Το επίπεδοτων εξετασεων ειναι σαν μια εξεταστική των φοιτητών και ισως λιγο πιο δυσκολα... αλλα αυτο ειναι υποκειμενικό

Μπορείς να διαβάσεις και μονη σου και να περάσεις, δεν χρειαζεται φροντηστήριο, αλλα θελει μια καλη προσπάθεια...

Απο ΑΕΙ ή ΤΕΙ εισαι?

οτι αλλο χρειαστεις πες μου....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Είμαι από ΤΕΙ (ιατρι΄κά εργαστήρια). Φυσικά ρωτάω για τις εξετάσεις του 2012, γιατί του '11,έγιναν! κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι το στυλ των εξετάσεων! Δλδ είναι πολλαπλής επιλογής, ανάπτυξης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ερωτήσεις κυρίως είναι ανάπτυξης. Ελάχιστες ειναι πολλαπλής επιλογής, αλλα θέλει να λύσεις απο μονος σου ολοκληρη ασκηση και να διαλέξεις την σωστή απάντηση. Βιολογία εχει να γράψεις πολλά, χημεία λιγότερα, φυσική ειναι συνδυασμός ολων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Οι εγγραφες γινονται 1-15 Νοεμβρη και οι εξετασεις διεξαγονται το πρωτο 15νθημερο του Δεκεμβρη.

Τρια μαθηματα Βιολογια (Ι και ΙΙ), Φυσικη και Χημεια.

Η υλη και τα αντιστοιχα συγγραμματα ειναι αναρτημενα στο site της σχολης...

Τα συγγραμματα αλλα μπορεις να τα δανειστεις απο τη βιβλιοθηκη και αλλα μπορεις να τα αγορασεις

απο βιβλιοπωλειο και απο το τυπογραφειο τοτ παν/μιου (γτ ορισμενα ειναι σχετικα οικονομικα πχ φυσικη)

Καποιες σημειωσεις ειναι ανεβασμενες στο ιντερνετ.

Για περισσοτερες λεπτομεριες μπορεις να απευθυνθεις στο εργαστηριο του καθε τομεα (μαθηματος).

Οι ερωτησεις ειναι 10.Κυριως αναπτυξης!!Μπορει να ζητησουν βασικα πραγματα αλλα συνηθως και λεπτομεριες!

Με σωστο διαβασμα δεν χρειαζεται φροντιστηριο!

Τελος για νε πετυχεις πρεπει τουλαχιστον να περασεις την βαση και στα 3 μαθηματα εννοειται!

(30/60 συνολικα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους empresent

Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στην ιατρική Ιωαννίνων (2013). Θεωρώ ότι 12 μήνες είναι ένα καλό χρονικό διάστημα για να προετοιμαστώ, αν σκεφτεί κανείς ότι οι σπουδές μου (ψυχολογία) δεν σχετίζονται άμεσα με την ιατρική.

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν:

1. η ύλη των εξεταζόμενων μαθημάτων παραμένει σταθερή ή αλλάζει κάθε έτος;

2.πέρα από τα βιβλία, υπάρχουν σημειώσεις των σχετικών μαθημάτων και απο που θα μπορούσα να τις προμηθευτώ;

3. Ποίο είναι το στυλ των ερωτήσεων;

4.Γνωρίζει κάποιος παλαιότερα θέματα εξετάσεων; ή sos κεφάλαια;

5.Στο μάθημα της ιατρικής Φυσικής υπάρχουν 3 προτεινόμενα βιβλία πιο θεωρείτε ότι είναι το πιο ολοκληρωμένο;

6. Πιστεύετε ότι οι κατατακτήριες εξετάσεις είναι μεροληπτικές και ίσως άδικα προσπαθώ;

Κάθε πληροφορία είναι ιδιαίτερα χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

1.η υλη μπορει να αλλαξει, μπορει και οχι.

2.Καλο ειναι να διαβαζεις ΜΟΝΟ οτι λενε τα βιβλια, σημειωσεις υπαρχουν αλλα αν τις θες καθαρα μονο για κατανοηση δικη σου, οι ερωτησεις που βαζουν ειναι απο τα βιβλια και οχι απο σημειωσεις

3. το στυλ των ερωτησεων ειναι πολλαπλης επιλογης, αναπτυξης, παγιδες, γενικα λιγο απο ολα

4.Δεν υπαρχουν σοσ, μην βασιστεις εκει

5. και τα 3 βιβλια πρεπει να τα ξερεις γιατι βαζουν ερωτησεις και απο τα 3!

6. ειναι δικαιες, στο εγγυωμαι, αλλα στο λεω να το ξερεις ¨ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ, να γνωριζεις ολη την υλη για να περασεις και οταν λεω τα παντα εννοω ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο την υλη που δινουν, τα αλλα ειναι περιττα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας κ συγνώμη που ξεκινάω εκ νέου αυτό το θέμα άλλα είναι επείγον.

1.Ήθελα να μάθω σχετικά με την ύλη της χημείας για τις κατατακτήριες,αν μπορεί να κάποιος να μου πει ακριβώς κ αναλυτικά τα κεφάλαια της ύλης γιατί παρά το ότι τα αναφέρει αναλυτικά στο site της σχολής δεν διευκρινίζει αν περιλαμβάνονται κεφάλαια όπως π.χ το κεφ.21-μεταβολ.υδατανθράκων. Για παράδειγμα γράφει γενικά υδατάνθρακες;εννοεί μόνο το κεφ.15-υδατάνθρακες ή εννοείται ότι διαβάζουμε και το κεφ.21 που είναι ο μεταβολισμός τους?.την ίδια απορία έχω κ σε άλλα αντίστοιχα κεφάλαια.

2.Γενικά που είναι εύκολο να βρω παλιά θέματα κατατακτηριων(αν μπορεί κάποιος να προτείνει φωτοτυπάδικα στα Ιωάννινα)?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα!!

Ειναι αληθεια οτι στη Χημεια ειναι πολυ γενικος ο τροπος που περιγραφει την υλη!
Οποτε καλο ειναι να διαβασεις οτιδηποτε ανταποκρινεται στο καθε τομεα...οπως και υδατανθρακες!

Σε φωτοτυπαδικο θα βρεις σιγουρα θεματα και σημειωσεις αλλα γενικα των μαθηματων οπως διδασκονται και στους
φοιτητες του Α και Β ετους.
Απο οσο ξερω δεν υπαρχει καπου συλλογη των θεματων κατακτηριων.

Επισης μπορες να βρεις σημειωσεις online απο τις διαλεξεις απο τα μαθηματα!!
Βοηθανε πολυ, γιατι βλεπεις που επικεντρωνονται και οι καθηγητες!

Τροποποιήθηκε από vicky_f
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους.

Θέλω να δώσω κατατακτήριες τον Δεκέμβριο και ψάχνω τα βιβλία που χρειάζονται, τα οποία είναι τα εξής:

1. Αρχές και Εφαρμογές της Ανοργάνου, Οργανικής και Βιολογικής Χημείας – τόμος Ι, ΙΙ (Caret, Denniston, Topping), Ιατρικές Εκδόσεις Π.Χ. Πασχαλίδη,

2.«Βασικές Αρχές Κυτταρικής Βιολογίας», Τόμος Ι & ΙΙ, Συγγραφείς: B. Alberts και συνεργάτες, των εκδόσεων Π.Χ. Πασχαλίδη.

3. Κ. Ρήγας, ΜΗΧΑΝΙΚΗ, εκδόσεις Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

4. Μ. Τζαφλίδου, ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ, Βιοηλεκτρισμός , Οπτική, Θερμότητα-Ψύχος, Εκδόσεις Gutenberg, Αθήνα, 2010

5. Κυρ. Ψαρράκος, Ε. Μολυβδά-Αθανασοπούλου, Αναστ. Σιούντας: ΙΑΤΡΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ, Τόμος Α΄. Στοιχεία Ακτινοφυσικής και Εφαρμογές στην Ιατρική. Ραδιοβιολογία, Ακτινοπροστασία. UNIVERSITY STUDIO PRESS

Υπάρχει κάποιος που τα έχει και μπορεί να μου τα δανείσει? 'Η έστω να μου τα δανείσει για δυο μέρες για να πάω να τα βγάλω κάπου φωτοτυπία? Αν μπορείτε, βοηθήστε με γιατί δεν ξέρω από που να τα βρω :(

Eευχαριστώ πάρα πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας κ συγνώμη που ξεκινάω εκ νέου αυτό το θέμα άλλα είναι επείγον.

1.Ήθελα να μάθω σχετικά με την ύλη της χημείας για τις κατατακτήριες,αν μπορεί να κάποιος να μου πει ακριβώς κ αναλυτικά τα κεφάλαια της ύλης γιατί παρά το ότι τα αναφέρει αναλυτικά στο site της σχολής δεν διευκρινίζει αν περιλαμβάνονται κεφάλαια όπως π.χ το κεφ.21-μεταβολ.υδατανθράκων. Για παράδειγμα γράφει γενικά υδατάνθρακες;εννοεί μόνο το κεφ.15-υδατάνθρακες ή εννοείται ότι διαβάζουμε και το κεφ.21 που είναι ο μεταβολισμός τους?.την ίδια απορία έχω κ σε άλλα αντίστοιχα κεφάλαια.

2.Γενικά που είναι εύκολο να βρω παλιά θέματα κατατακτηριων(αν μπορεί κάποιος να προτείνει φωτοτυπάδικα στα Ιωάννινα)?

Ευχαριστώ πολύ

καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν έχεις βρει κάποιο φωτοτυπάδικο στα Γιάννενα που να έχει σημειώσεις η παλιά θέματα κατατακτήριων;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Παιδιά, έδωσε τελικά κατατακτήριες για ιατρική Ιωαννινων κάποιος από εδώ φέτος? Αν δώσατε πώς ήταν τα θέματα και οι εντυπώσεις σας? emcolgate Θα ήθελα να μ'αθω γιατί σκοπέυω και γω να δώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλημερα! Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιο βιβλιοπωλειο που να εχει παλαιοτερα θεματα κατατακτηριων εξετασεων για την Ιατρικη Ιωαννινων? Ευχαριστω :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Το θέμα αφορά τους φοιτητές που πέρασαν μέσω κατατακτηρίων, όχι μόνο το 2014-15 αλλά και πέρσι και πρόπερσι, δηλαδή από τότε που εφαρμόστηκε ο νόμος 4009/2011 («νόμος Διαμαντοπούλου»).

Όπως είναι γνωστό, ο νόμος αυτός απαγορεύει στους φοιτητές από κατατακτήριες να πάρουν βιβλία , βάζοντας ουσιαστικά φρένο στο στόχο τους να σπουδάσουν κάτι που επέλεξαν 100% , χωρίς ίχνος τύχης στην επιλογή τους.

Για το λόγο αυτό , γράφοντας και σε όσα φοιτητικά fora μπόρεσα να βρω, πιστεύω πως πρέπει να κινητοποιηθούμε, όλοι οι ενδιαφερόμενοι από όλα τα τμήματα για να διεκδικήσουμε το αυτονόητο δικαίωμά μας να παίρνουμε βιβλία όπως κάθε άλλος φοιτητής. Είναι απαραίτητη η ΑΜΕΣΗ δραστηριοποίησή μας, λαμβάνοντας υπ’ όψη ότι πρόσφατα ανακοινώθηκε από το νέο αναπληρωτή Παίδείας κύριο Κουράκη, η πρόθεση για αλλαγή του νόμου 4009/2011.

Εκεί ΠΡΕΠΕΙ να θυμίσουμε/βάλουμε κι εμείς το θέμα των βιβλίων.

Προτείνω να απευθυνθούμε προσωπικά ο καθένας με email προς :

τον υπουργό Αριστείδη Μπαλτά στο abaltas@central.ntua.gr

τον αναπληρωτή υπουργό στο kourakis@parliament.gr

(ή σε όποια άλλα emails τους μπορεί κανείς να βρει)

Όπως και στο https://en-gb.facebo.../tasos.kourakis για τον κ. Κουράκη.

Για να υποστηρίξω τα παραπάνω έφτιαξα και ένα κείμενο το οποίο ανέβασα στο

http://www.gopetitio...Ξ¬ΟΡιΟ.html

για συλλογή υπογραφών.

Όποιος θέλει να στείλει ατομικά email μπορεί να χρησιμοποιήσει ελεύθερα το κείμενο αυτό ή μέρος του αν συμφωνεί με όσα γράφονται.

Αυτό που είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ είναι πως πρέπει να δράσουμε ΤΩΡΑ για να μπει το αίτημά μας στις αλλαγές του νόμου 4009/2011.

ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Παρακάτω το κείμενο που έγραψα :

Σύμφωνα με το νόμο 4009/2011 (άρθρο 80 , παράγραφος 10) «Από το ακαδηµαϊκό έτος 2012-2013 δεν χορηγούνται δωρεάν έντυπα διδακτικά συγγράµµατα σε φοιτητές που παρακολουθούν πρόγραµµα σπουδών για τη λήψη δεύτερου πτυχίου».

Συνεπώς, οι εισακτέοι μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων φοιτητές σε σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δε δικαιούνται δωρεάν διδακτικά συγγράμματα και αναγκάζονται να επιβαρύνονται το κόστος αγοράς όλων των βιβλίων που απαιτούνται για την ολοκλήρωση των σπουδών τους , ένα κόστος που σε πολλά τμήματα είναι τόσο υψηλό που η συνέχιση των σπουδών γίνεται απαγορευτική.

Εμείς, οι επιτυχόντες μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, κάναμε την επιλογή του τμήματος εισαγωγής απολύτως συνειδητά και επιλέξαμε στοχευμένα την εισαγωγή αποκλειστικά σε αυτό, παρά τις δύσχέρείες που πιθανά αντιμετωπίζουμε (εργασία, οικογένεια , οικονομικές δυσκολίες, ανεργία). Άρα, η βούλησή για μάθηση και γρήγορη ολοκλήρωση των σπουδών είναι ισχυρή.

Το βασικό μέσο για αυτά, είναι να έχουμε το αυτονόητο : δωρεάν συγγράμματα.

Δυστυχώς, μέσω του Ν.4009/2011 η Πολιτεία περιέκοψε συλλήβδην το δικαίωμα για δωρεάν συγγραμματα , σαν να επρόκειτο απλά για μια παροχή πολυτελείας και όχι για αυτονόητη υποχρέωση κάθε πολιτισμένου κράτους που θέλει να επενδύσει στο επιστημονικό ανθρώπινο δυναμικό του για να ξεπεράσει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει.

Με την υπογραφή μας ζητάμε την στήριξη του δικαιώματος των εισακτέων φοιτητών μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων, να έχουν δωρεάν συγγράμματα κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, όπως ακριβώς έχουν όλοι οι φοιτητές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Όσοι έχουν περάσει με κατατακτήριες εξετάσεις και αντιμέτωπίζουν πρόβλημα με τα συγγγράματα της σχολής ίσως βρουν ενδιαφέρον το παρακάτω topic :

http://www.greekmeds.gr/forum/topic/39075-aeeaaeaessecoc-dhanitho-aeaessui-oaa-oeieocoyo-adhu-eaoaoaeocneaao/#entry483650

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

Καλημερα ενδιαφερομαι να δωσω στις κατατακτηριες τωρα τον δεκεμβριο πιστευετε προλαβαινω αν ξεκινησω διαβασμα απο τωρα και αν ξερετε καποιον που να μπορει να μου κανει μαθηματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...
On 29/1/2012 at 7:31 ΜΜ, Derek said:

εις αν γνωρίζεις καποιον φοιτητη για να στα δανεισε

Καλησπέρα,

 

θέλω να δώσω τις κατατακτήριες εξετάσεις για την Ιατρική. 

Υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να μου δανείσει τα βιβλία?

Θα σας ημουν ευγνώμων αν μου στέλνατε ενα μηνυμα στον αριθμό 6909133179 ή mail στο christosalamanos@gmail.com.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Χαιρετώ! 

Ενδιαφέρομαι για τις κατατακτήριες της Ιατρικής Ιωαννίνων! Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όσον αφορά στην ύλη της Ιατρικής Φυσικής από το βιβλίο του Ψαρρακού. Είναι όλο το βιβλίο στην ύλη; Επίσης, επειδή δεν έχω βρεί τη Μηχανική του Ρήγα, θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει για το που θα μπορούσα να το προμηθευτώ; Είναι απαραίτητο για τις εξετάσεις ή με καλύπτει η ύλη από τα άλλα δύο βιβλία (Ψαρρακού,  Τζαφλίδου) ;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.