Jump to content

ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ


alex

Recommended Posts

Στη βασική τον πρώτο μήνα υπάρχει άραγε περίπτωση να καταφέρω να πάω στα ιατρεία και να γλυτώσω τις αγγαρείες? Πού θα είαι αυτό πιο εύκλο στον ΣΞ ή στην ΠΑ?

Στο ΚΕΥΓ στην Άρτα είναι πολλοί οι νεοσύλλεκτοι ιατροί και στο ιατρείο αν δεν υπάρχουν παλιότεροι, παίρνουν κάποιους ειδικευμένους και τα βυσματάκια. Στην αεροπορία επειδή οι ιατροί είναι πολύ λίγοι στο κέντρο είναι πιο εύκολο να πας στο ιατρείο. Πάντως στην Άρτα οι αγγαρίες δεν είναι κάτι τραγικό έχει τον χαβαλέ του και η εκπαίδευση είναι αστεία!

Άρα αφού είμαι ειδικευμένος μπορεί ακόμη και στην Άρτα να πάω ιατρεία? Δεν έχω βύσμα για να κάνω κάτι τέτοιο. Τι μπορώ να κάνω για να το καταφέρω? Να πάω να βρω τους γιατρούς ο ίδιος? Και στην αεροπορία?

Τι να σου πω... για την αεροπορία στην Τρίπολη δεν γνωρίζω γιατί εγώ ήμουν στην Άρτα, αλλά απ' ότι έχω ακούσει ως ειδικός θα είναι μάλλον εύκολο να πας ιατρεία... όσο για το ΚΕΥΓ την πρώτη μέρα που θα παρουσιαστείς θα δώσεις και τον τίτλο ειδικότητας, οπότε είναι αρκετά πιθανό να σε φωνάξουν από μόνοι τους στα ιατρεία... αλλά και πάλι εξαρτάται από το πόσοι ειδικευμένοι υπάρχουν στην ΕΣΣΟ σου και απο την ειδικότητά σου και φυσικά από το πόσα βυσματάκια θέλουν τη θέση... Επίσης ως ειδικός, είναι πολύ πιθανό να πάρεις μια καλή μετάθεση σε στρατιωτικό νοσοκομείο και όχι σε μονάδες υγειονομικού στα σύνορα ή τα νησιά. Βέβαια στρατιωτικό νοσοκομείο έχει από το Διδυμότειχο μέχρι τη Ρόδο και τα Ιωάννινα... Εγώ πάντως και χωρίς να είμαι ειδικευμένος πέρασα τέλεια... και στην Άρτα μαζί με τους υπόλοιπους, χαβαλέ και παρεούλα! Ακόμα και αν δε σε πάρουν στα ιατρεία, θα δεις ότι η κατάσταση στο Λόχο είναι πολύ καλή και θα βρείς πολλά παιδιά με υψηλό επίπεδο και πολλούς συναδέλφους για να περάσεις ευχάριστα το στάδιο της βασικής "εκπαίδευσης" Καλή θητεία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Last Reply

Την πρώτη μέρα που παρουσιάζεσαι στο ΚΕΥΓ περνάνε όλοι από την αίθουσα κατάταξης, όπου δίνεις πτυχίο κλπ κλπ... δε χρειάζεται να ψάξεις τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άρα αφού είμαι ειδικευμένος μπορεί ακόμη και στην Άρτα να πάω ιατρεία? Δεν έχω βύσμα για να κάνω κάτι τέτοιο. Τι μπορώ να κάνω για να το καταφέρω? Να πάω να βρω τους γιατρούς ο ίδιος? Και στην αεροπορία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και δίνουμε και το χαρτί της ειδικότητας? Και το διδακτορικό και το μεταπτυχιακό? Αυτά να τα έχω μαζί? Θα βοηθήσουν σε τίποτα τρομάρα τους?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.