Jump to content

ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ


alex

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται με τους ειδικευμένους ιατρούς στο στρατό. Εγώ θα πάω αφού τελειώσω σε λίγο καιρό, την Αναισθησιολογία. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε κανα νοσοκομείο ή θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω? Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Last Reply
Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται με τους ειδικευμένους ιατρούς στο στρατό. Εγώ θα πάω αφού τελειώσω σε λίγο καιρό, την Αναισθησιολογία. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε κανα νοσοκομείο ή θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω? Ευχαριστώ

θα ξεχάσεις και αυτά που ξέρεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται με τους ειδικευμένους ιατρούς στο στρατό. Εγώ θα πάω αφού τελειώσω σε λίγο καιρό, την Αναισθησιολογία. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε κανα νοσοκομείο ή θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω? Ευχαριστώ

άν έχεις δόντι μπορείς να πάρεις μετάθεση σε στρατιωτικό νοσοκομείο ,πάντως είναι αρκετά δύσκολο

τώρα εξαρτάται απο τα περιστατικά που θα έχεις ως γιατρός μονάδας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δόντι δεν έχω δυστυχώς... Καλά δε θα θέλουν ειδικό αναισθησιολόγο να τους βγάζει δουλειά τσάμπα?

δεν αποκλειεται να σε στειλουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο χωρις να βαλεις καθολου βυσμα αλλα μπορει να μην περασεις τοσο καλα οσο σε στρατιωτικη μοναδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δόντι δεν έχω δυστυχώς... Καλά δε θα θέλουν ειδικό αναισθησιολόγο να τους βγάζει δουλειά τσάμπα?

περισσότερο τους ενδιαφέρει να καλύψουν υγιειονομικά τις μονάδες.

Ήξερα έναν ειδικευόμενο ψυχιατρικής ο οποιός αφού υπηρέτησε στην Σάμο ,προσπάθησε να πάρει 2 μετάθεση στην Πεντέλη για είναι στο γνωστικό του αντικείμενο .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται με τους ειδικευμένους ιατρούς στο στρατό. Εγώ θα πάω αφού τελειώσω σε λίγο καιρό, την Αναισθησιολογία. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε κανα νοσοκομείο ή θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω? Ευχαριστώ

Σε τι σώμα πας; ΣΞ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα να δεις όταν ήμουν στην Άρτα (τιμημένη 299) είχαμε ένα παλικάρι αναισθησιολόγο στο θάλαμο. Η μετάθεσή του ήταν στο 412 στην Ξάνθη.

Οι υπόλοιποι (άνευ ειδικότητας) πήγαμε βόλτα στις μονάδες μας. (Όχι όλοι βέβαια Άλλοι πήγαν σε νοσοκομεία ;-) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως σε συμφέρει να γίνεις... χούφταλο πρώτα πριν πας στρατό (δηλ. να πας όταν θα είσαι πάνω από 35 ετών)

Τότε μπορείς να κάνεις μονάχα τις 45 πρώτες μέρες και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο.

Για να έχεις τελειώσει ειδικότητα, δεν θα πρέπει να είσαι και πολύ μακριά από το όριο... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως σε συμφέρει να γίνεις... χούφταλο πρώτα πριν πας στρατό (δηλ. να πας όταν θα είσαι πάνω από 35 ετών)

Τότε μπορείς να κάνεις μονάχα τις 45 πρώτες μέρες και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο.

Για να έχεις τελειώσει ειδικότητα, δεν θα πρέπει να είσαι και πολύ μακριά από το όριο... :rolleyes:

Η εξαγορά στοιχίζει 8000 ευρώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα. η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι θα πας σε στρατιωτικο νοσοκομειο γιατι ο στρατος εχει ιδιαιτερη ελλειψη σε αναισθησιολογους. για καλο και για κακο εαν εχεις βυσμα παντως βαλτο. Παντως τα πραγματα φαινονραι καλα λογω ειδικοτητας. εαν ειχες πχ χειρουργικη ειδικοτητα θα σου ελεγα να τα βαλεις μαυρα. Παρεπιπτοντως σε ενα χρονο ξεκιναω αναισθησιολογια (εχω παει στρατο) και ο πατερας μου ηταν στρατιωτικος γιατρος (αναισθησιολογος) οποτε θελω να πιστευω οτι οι εκτιμησεις μου εχουν καποια σχετικη βαση. Καλη αρχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι επιλογές σου για να φτάσεις τα 35 είναι δύο:

(1) Παίρνεις αναβολή για κάποιον λόγο υγείας.

(2) Απλά δεν πας οπότε κάποια στιγμή θα ανακηρυχτείς ανυπότακτος.

Στην τελευταία περίπτωση μάλλον σε συμφέρει να πούνε οι δικοί σου πως λείπεις στο εξωτερικό.

Θα πρέπει να προσέξεις όμως γιατί το ποσό της εξαγοράς θα είναι τελικά προσαυξημένο κατά 6 μήνες.

Τα χρήματα της εξαγοράς είναι πολλά αλλά μάλλον θα μπορέσεις να τα βγάλεις τις 320 μέρες που δεν θα είσαι στο χακί… :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε αυτα που σου λέει ο USMEDS, εμένα μου είπε ένα φιλαράκι ότι σε άλλο σώμα ένας ειδικευμένος αναισθησιολόγος σφουγγάριζε σκάλες και καθάριζε κάδους αποριμμάτων όπως και οι υπόλοιποι γιατροί της μονάδος του...και φυσικά από ιατρική ..τα δυο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι αλλά έχοντας αναβολή για λόγους υγείας ή όντας ανυπότακτος μπορώ να πιάσω θέση στο δημόσιο (αν βέβαια γίνει ποτέ κάτι τέτοιο στις μέρες που ζούμε) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται το πρόβλημα υγείας που έχεις… :rolleyes:

Αν είσαι ανυπότακτος, έχεις δίκιο, δεν θα μπορείς να δουλέψεις στο δημόσιο αυτά τα δύο χρόνια

(τι κρίμα <_< ).

Όταν όμως φτάσεις τα 35 και κάνεις τις 45 μερούλες σου και εξαγοράσεις το υπόλοιπο, θα είσαι καθ’ όλα νόμιμος έχοντας ολοκληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις… B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τι γίνεται με τους ειδικευμένους ιατρούς στο στρατό. Εγώ θα πάω αφού τελειώσω σε λίγο καιρό, την Αναισθησιολογία. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε κανα νοσοκομείο ή θα ξεχάσω κι αυτά που ξέρω? Ευχαριστώ

εμείς, στη 280 στην Άρτα, είχαμε έναν που είχε τελειώσει καρδιοχειρουργική νομίζω στο Shefild- Αγγλία. Μετατέθηκε σε νοσοκομείο κι απ' όσο γνωρίζω, όλοι όσοι είναι ειδικευμένοι πάνε σε στρατιωτικά νοσοκομεία. Πάντως, ο συγκεκριμένος καρδιοχειρουργός, δεν γλίτωνε από τα πειράγματα...απόφοιτου Δημοτικού που όποτε τον έβλεπε του φώναζε "Θα πήξει το μουνάκι σου μαλάκα ψαρά"!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα πειράγματα των απόφοιτων δημοτικού και των μόνιμων υπαξιωματικών-αποφοιτων των αντίστοιχων ΤΕΕ του στρατού- είναι για να περνάμε τις ελεύθερες ώρες στους θαλάμους κάνοντας χαβαλέ και μιμήσεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εμένα δε με νοιάζουν τα πειράγματα. Να μην πάει χαμένος ο χρόνος μου με νοιάζει. Για παράδειγμα κάνω ένα μεταπτυχιακό στην ιατρική σχολή Αθηνών που δεν θα έχει τελειώσει όταν πάω στρατό. Θα μπορέσω κάποια στιγμή να γυρίσω Αθήνα να το συνεχίσω ή θα το χάσω απο τις απουσίες???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα δε με νοιάζουν τα πειράγματα. Να μην πάει χαμένος ο χρόνος μου με νοιάζει. Για παράδειγμα κάνω ένα μεταπτυχιακό στην ιατρική σχολή Αθηνών που δεν θα έχει τελειώσει όταν πάω στρατό. Θα μπορέσω κάποια στιγμή να γυρίσω Αθήνα να το συνεχίσω ή θα το χάσω απο τις απουσίες???

Alex κανείς δε θα σε πειράξει στο στρατό. Ακόμα και αν πέφτει κανένα πείραγμα που και που γίνεται για το χαβαλέ και θα γουστάρεις και εσύ τη φάση (θα διαπιστώσεις ότι μετά από ενα-δύο εβδομάδες η νοημοσύνη σου θα συρρικνωθεί σε επίπεδο πιθήκου. Οπότε θα αναζητάς τον ηλίθιο χαβαλέ. Μην ανησυχείς όμως είναι αναστρέψιμη κατάσταση). Επίσης, είτε είσαι είτε δεν είσαι ειδικευόμενος τουαλέτες και σκατά θα καθαρίσεις, σκοπιές θα κάνεις κλπ κλπ. Βέβαια αν έχεις βύσμα δε θα κάνεις τίποτα, και σε νοσοκομείο θα πας και αναισθησιολογία θα κάνεις. Δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα...

Νομίζω ότι ο USMEDS έχει δίκιο. Καλύτερα περίμενε και πήγαινε μετά τα 35. Κατά τη ταπεινή μου άποψη ο στρατός (έτσι όπως έχει καταντήσει) είναι τελείως χάσιμο χρόνου (εκτός αν γουστάρεις να πας ως γιατρός στις ειδικές δυνάμεις για τη φάση και την εμπειρία).

Good luck και μην αγχώνεσαι. Δεν αξίζει το κόπο...

φιλικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Και όντας στον στρατό ή και πριν πάω, θα μπορώ να κάνω αιτήσεις για δουλειές σε νοσοκομεία, αν βέβαια ανοίξουν κάπου θέσεις, ή στα δικαιολογητικά ζητούν και χαρτί στρατού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως ζητάνε πιστοποιητικό τύπου Α αλλά όχι πάντα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ότι θυμάμαι, κανονικά, στον στρατό οι ειδικευμένοι ιατροί τοποθετούνται απ' ευθείας σε νοσοκομείο ως πρώτη μετάθεση.

Λέω κανονικά γιατί πολλά γίνονται με τις μεταθέσεις.

Αν πάντως είσαι αναισθησιολόγος, λογικά θα πας σε στρατιωτικά νοσοκομεία που έχουν χειρουργεία. Πρόσεχε, γιατί πολλά ΣΤΕΠ αποκαλούνται από φαντάρους και στελέχη νοσοκομεία ενώ δεν είναι και φυσικά δεν έχουν χειρουργεία. Τα μόνα χειρουργεία που κάνουν είναι θλαστικά τραύματα (!!!!) Δεν ξέρω να σου πω για τα ΚΙΧΝΕ, αν δηλαδή τα χειρουργεία τους λειτουργούν.

Για κάθε ενδεχόμενο πήγαινε πρώτα στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις για να δεις τι ισχύει.

Και όντας στον στρατό ή και πριν πάω, θα μπορώ να κάνω αιτήσεις για δουλειές σε νοσοκομεία, αν βέβαια ανοίξουν κάπου θέσεις, ή στα δικαιολογητικά ζητούν και χαρτί στρατού?

Αν η θέση ανοίξει μετά τη λήξη της θητείας τότε λογικά θα μπορείς να καταθέσεις χαρτί από τη μονάδα το οποίο να βεβαιώνει ότι ανήκεις στη δύναμή της και να αναγράφει την πιθανή ημερομηνία απόλυσης.

Αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο γιατί μπορεί να υπάρξουν ενστάσεις ή πιέσεις σε όποια υπηρεσία για να μην κάνει την αίτησή σου αποδεκτή.

Θυμάμαι πριν κανένα χρόνο από φίλο που με άλλαξε στη μονάδα ότι όσους ήταν φαντάροι τους ακυρώσανε στις δηλώσεις για τα αγροτικά ενώ είχαν δηλώσει καναδυό εβδομάδες πριν απολυθούν (άλλο σκάνδαλο αυτό). Αν διαβάζει κανένας από όσους είχαν δηλώσει σε εκείνη την προκύρηξη, ας γράψει τι ακριβώς έγινε.

Αν η θέση ανοίγει πριν απολυθείς, πράγμα δύσκολο για τους ρυθμούς με τους οποίους κινείται το υπουργείο, τότε δεν ξέρω να σου πω καθόλου τι ισχύει.

Όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα και για αιτήσεις για δουλειές που ανοίγουν αφού απολυθείς δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Αν θέλεις να δουλεύεις ενώ είσαι φαντάρος, όλα εξαρτώνται από τους ανώτερούς σου και από τις υποχρεώσεις σου. Δεν νομίζω πάντως ότι απαγορεύεται.

Εμένα δε με νοιάζουν τα πειράγματα. Να μην πάει χαμένος ο χρόνος μου με νοιάζει. Για παράδειγμα κάνω ένα μεταπτυχιακό στην ιατρική σχολή Αθηνών που δεν θα έχει τελειώσει όταν πάω στρατό. Θα μπορέσω κάποια στιγμή να γυρίσω Αθήνα να το συνεχίσω ή θα το χάσω απο τις απουσίες???

Η συμμετοχή σε μεταπτυχιακό δίνει αναβολή. Ψάξτο στη στρατολογία αν έχεις περιθώριο λόγω ηλικίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Άλλα αντί άλλων. Πήρα στο στρατολογικό και μου είπαν ότι θα με βάλουν όπου χρειάζεται. Και όταν ξαναρώτησα μου επανέλαβαν το ίδιο...

Εντωμεταξύ μου είπαν διάφοροι που ήξεραν ότι αυτό έχει κάποια βάση. Πρέπει, εφόσον δεν έχω μέσον, να ενοχλώ λέει σε καθημερινή σχεδόν βάση τον διοικητή όσο θα είμαι στην Άρτα, και να τον παρακαλώ να με βάλει σε κάποιο νοσοκομείο. Ισχύουν αυτά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.