Jump to content

γιατροί και σκοπιές


JoyDivision

Recommended Posts

Το ερωτημα που ισως πρεπει να απαντηθει ειναι το εξης:

Αν καποιος αποτανθει στον υγειονομικο του προ'ι'σταμενο -που ενδεχομενα εδρευει kms away- και τον ενημερωσει επι του θεματος των σκοπιων,αποτελει υπερβαση της ιεραρχιας οσον αφορα τον Δικα του στρατοπεδου πλεον?

P.S.

Το οτι μια τετοια κινηση ειναι ματαιη δεν το συζηταμε,αλλα επισυρει και την πιθανοτητα ποινης?

Στο στρατο τηρειται ευλαβικα η ιεραρχια ακομα και για να πεις οτι πας στο ΚΨΜ...Ενημερωσε λοχαγο, διοικητη μοναδας, Σχηματισμου (Συνταγμα, Ταξιαρχια, Μεραρχια, whatever...) Μονο αν αναφερεις στη ΔΥΓ μπορεις να προσπερασεις τη καραβανοιεραρχια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μονο αν αναφερεις στη ΔΥΓ

Η ΔΥΓ (μιλαμε για στρατιωτικους συναδελφους προφανως και οχι μονον) με το που θα γινει ενημερη,θα αντιδρασει κα-ποτέ.

Και κανεις και μαγκα και τον Δικα στα ματια των αλλων ηλιθιων ( ''δεν ζηταει κοσμο και βαζει τους παντες,ακομα και τον γιατρο να κανει σκοπιες'' ).

Τι εξηγηση μπορει να δωσει καποιος για το οτι που εκει που υπηρετουσα τα εποπακια δεν εκαναν ενοπλες υπηρεσιες?

Αν ο στρατος ηταν επαγγελματικος 100%,οπως και θα επρεπε αν η ανασφαλεια των μονιμαδων δεν επεβαλε την συγχρονη θητεια κληρωτων οπλιτων,αυτο το τοπικ δεν θα υπηρχε καν...

Φανταζομαι εναν στρατο με εποπακια μονο,σε περιοδο πολεμου να μεμψιμοιρουν οτι δεν αμοιβονται τα χρηματα που θα επρεπε για να θεσουν την ζωη τους σε θανασιμο κινδυνο.

Εν κατακλειδι ηταν και εξακολουθει να ειναι ματαιο το να απευθυνθεις στην ΔΥΓ,αλλα μπορει να σου την βγει και απο πανω ο Δικας με καμποσες ημερες φυλακης επικαλουμενος υπερκεραση της ιεραρχιας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λοιπόν, θα πω τα δικά μου.

Υπηρέτησα στην Αλεξανδρούπολη το 2002. Ήμουν ο μοναδικός γιατρός που έκανε σκοπέτο, περίπολο, θαλαμοφυλίκια κανονικά σαν απλός φαντάρος. Σε όλα τα άλλα στρατόπεδα, ο πιο άτυχος γιατρός ήταν απλά υποχρεωμένος να γυρνάει το βράδυ και να κοιμάται μέσα. Οι υπόλοιποι, είχαν μέχρι και σπίτι νοικιασμένο. Εγώ στην 187 ΠΠΑΡ και ο συνάδελφός μου στην 176 κάτι, βαράγαμε σκοπέτο όλα τα νούμερα, όλες τις μέρες και έξοδο βλέπαμε μόνο με υπηρεσιακό σημείωμα κάθε τρίτη μέρα.

το έψαξα από παντού, αλλά τίποτα. Μέχρι μια μέρα, εντελώς τυχαία, μίλησα με την ΟΨΜ (Ομάδα Ψυχοκοινωνικής Μέριμνας νομίζω το λένε). Αυτοί μου είπανε οτι δεν προβλέπεται ο γιατρός να κάνει σκοπιές κλπ και θα το έθετε στον στρατηγό......

Την άλλη μέρα μου τηλεφώνησε και μου είπε οτι ο στρατηγός του είπε οτι δεν ξέρει αν προβλέπεται ή όχι, θα το κοίταγε και θα μας έλεγε.....

Την επομένη, σκάσανε μύτη στη μονάδα κάτι ΕΠΟΠ...... Ήμουν περίπολο και καλά, κι αφού ξεσκίστηκα να μετράω πιέσεις και καλά στο όνομα της ιατρικής εξέτασης των νεοφερμένων, έτρεξα να κάνω το περίπολο (άλλωστε έφευγα με μετάθεση κάνα μήνα αργότερα, το αγγούρι το είχα φάει όλο το χειμώνα).

Και είδα οτι ήμουν εξοδούχος. Όχι με υπηρεσιακό, αλλά κανονικά έξω.!!

Τα ίδια και ο συνάδελφος της 176 κάτι.... Με πήρε τηλέφωνο να δει αν έβαλα κάνα βύσμα, αλλά που να το έβρισκα, αν το χα θα το χα βάλει νωρίτερα...Στην 176 σκοπέτο έκανε ένας επιλοχίας...ο γιατρός ήταν εξοδούχος!!!!

Επίσημη δικαιολογία της διοίκησης? οτι ήρθανε τώρα φαντάρια στη μονάδα οπότε ο γιατρός απαλάσσεται γιατί δεν υπάρχει πια εμπλοκή....

Τί έμαθα εγώ από την ΟΨΜ? (και αργότερα το είδα με τα μάτια μου από το γραφιά του 1ου γραφείου)....έσκασε διαταγή από το Στρατηγό, ΝΑ ΤΗΡΗΘΕΙ Η ΠΑΓΙΑ ΔΙΑΤΑΓΗ ΠΟΥ ΑΠΑΛΑΣΣΕΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟΥ.

Από τότε γλίτωσα τις σκοπιες. (Στα τέτοια μου βέβαια, έπαιρνα το Harrison τσέπης και διάβαζα στη σκοπιά όσο αυτο μπορεί να θεωρηθεί διάβασμα. Η νύχτα όμως δεν παλευότανε. Ειδικά με το -14 το χειμώνα....).

Άλλωστε σε ένα μήνα έφυγα με μετάθεση και ηρέμησα....(αλλο αν φοβόμουν οτι εκεί που θα πάω μπορεί να έχω και τα ίδια).

Επρεπε να βλέπατε τα μούτρα του Διοικητή μου.....και των υπόλοιπων στελεχών που το παίζανε μαγκάκια. Ειδικά όταν ήρθε και η δεύτερη καμπάνα, οτι τα ΕΠΟΠ πρέπει να κάνουν μέχρι 4 υπηρεσίες το μήνα. Γιατί ό μαλάκας ο διοικητής μου, τα έχωσε τα ΕΠΟΠια σκοπετο καθημερινά λες και δεν είχανε πάει φαντάροι....

Τα λέω αυτά απλά για να ξέρετε. Όσοι έχετε πρόβλημα, μιλήστε με την ΟΨΜ. Αυτοί μιλάνε με τους Στρατηγούς και ίσως βγάλετε άκρη. Εγώ έτσι τη γλίτωσα. Βέβαια, επειδή ο διοικητής μου ήτανε πολύ μαλάκας, με έχωσε μετά 2 μέρες γιατρό υπηρεσίας χωρίς έξοδο δηλαδή και μία μέρα εξοδούχο, αλλά επειδή κόντευε καλοκαίρι και τύχαινε να είμαστε και πυρασφάλεια τη μέρα που ήμουν εξοδούχος, με άφηνε να βγαίνω μετά τις 6 το απόγευμα....Και όταν ήμουν εξοδούχος, ήμουν με το κινητό stand by.

απλά τον έγραψα στα αποτέτοια μου....

αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μετά την αυτοκτονία φαντάρου στην Κω, την άνοιξη του 07 (Μάρτης αν θυμάμαι καλά), βγήκε διαταγή που ορίζει σαφώς ότι ο γιατρός δεν πρέπει να κάνει καμιά άλλη υπηρεσία πλην του ιατρού μονάδος. Τα καθήκοντα του ιατρού μονάδος υπάρχουν σε πάγια διαταγή η οποία δυστυχώς δεν ορίζει σαφώς ότι ο γιατρός δεν υποχρεούται να κάνει σκοπιά. η διαταγή όμως αυτή έρχεται για να καλύψει το κενό. υπάρχει στο 1ο και 4ο γραφείο κάθε μονάδας. ζητήστε τη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλώς με βρήκατε κι εμένα... (1ο post).

Η διαταγή (που είναι διαρκούς ισχύος) βγήκε γύρω στις 15 Απρίλη 2007 από την ΔΥΓ και έχει αποσταλεί σε όλες τις μονάδες. Δεν θυμάμαι το Φ. αλλά υπάρχει. Καλό θα ήταν να τα είχαν καλά όλοι οι συνάδελφοι οπλίτες με το 4ο γραφείο και τον υπόδικα της μονάδας γιατί αυτοί είναι ουσιαστικά οι άμεσα εμπλεκόμενοι με την ιατρική υπηρεσία. Ζητήστε τους να σας στέλνουν σε φωτοαντίγραφο όλες τις διαταγές και σήματα που έρχονται και σας ενδιαφέρουν.

Και μια που γράφω ας συμβουλέψω επίσης τους προς κατάταξη γιατρούς να μην σνομπάρουν τις πάγιες διαταγές τις οποίες πρέπει να ζητήσουν, αν δεν έχουν προνοήσει οι προηγούμενοι γιατροί μονάδας, από το 4ο. Περιέχουν σημαντικές πληροφορίες για το τι, πώς και υπό ποιές συνθήκες πρέπει να κάνουμε ό,τι κάνουμε καθώς και για τις παραγγελίες φαρμακοεπιδεσμικού υλικού, συμπλήρωση ιατρικών συλλογών μονάδων κτλ. Συζητήστε με τον υπόδικα για την οργάνωση του ιατρείου (και) σε γραφειοκρατικά θέματα και θα δείτε πως θα το εκτιμήσει και θα σας συμπεριφέρεται καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να συμπληρώσω, πρόκειται κυρίως για τις Π.Δ. 7-2, 7-7, και 6-28 (ή/και 6-29), καθώς και (σχεδόν) όλες οι Φ.7xx οι οποίες είναι υγειονομικού περιεχομένου.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφηστε τις χαζαμαρες και διαβαστε τον κανονισμο και τις ισχυουσες διαταγες που αφορουν τον ιατρο μοναδος. Μονο αυτες κολλανε στο τοιχο καθε υπαξιωματικο του κωλου αλλα και το διοικητη πολλες φορες...Ιδιως αν αρχισεις να μιλας στο δικα σου καπως ετσι...''Κυριε διοικητα, συμφωνα με τη παγια διαταγη του ΓΕΣ 7-1 κτλ...'' εχει ηδη αρχισει να ιδρωνει...

Θυμαμαι τοτε που μου πρηζε τα @@ ο λοχαγοκαραβανας να κολλαω, στα σκηνακια, στη σκηνη του ιατρειου τα διακριτικα του ερυθρου σταυρου...Ελεος...Τοσες ασκησεις και πορειες ειχε παει, δεν ειχε καν ασχοληθει με την οργανωση του Σ'ΑΒ σε εκστρατεια...Εννοειται οτι ο σταθμος πρωτων βοηθειων δε σημαινεται με κανενα διακριτικο απεχωντας 2,5 χλμ απο τη πρωτη γραμμη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΑΧΑΧΑ... Δίκιο έχεις TrippinOn

Και που να'ξερες τι έχουν ακούσει τα δικά μου αυτάκια...

Ο Δοίκας μου είχε παιδί στην Ιατρική...

Τουτέστιν άποψη για τα πάντα... Εκεί να δεις μπλέξιμο!!!

Πάντως knowledge is power (Π.Δ, Σ.Κ, Φ. κτλ) συμφωνώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ήμουνα γιατρός σε μονάδα που αυστηρά δέχονται μόνο Ι1...

Κάποια στιγμή λοιπόν έσκασε μύτη ένα συναδελφάκι «ταβανόβυσμα» Ι4...

Ούτε σεντόνια για το ΣΤΕΠ δε μπορούσε να κουβαλήσει...

Μοιραία, μέχρι να τον ξεφορτωθούν, έκατσε στη μονάδα 1 μήνα,για να πάρει τελικά μετάθεση στο Σ.Ν. Αλεξανδρούπολης...

Λίγο αργότερα μαθαίνω από φίλο Ν/Τ που συνυπηρετούσε με το γιωτά ότι τους πουλούσε τρελίτσα και τους έλεγε ιστορίες από την προηγούμενη μονάδα:

«Εκεί ρε ήμασταν μαχίμια με ασκήσεις, σκηνάκια, καθημερινές βολές κτλ. κτλ. Δεν πρέπει να βγάζετε άχνα εσείς εδώ... Είστε κυριλέ Μόνο να ξέρατε πως πέρασα εγώ εκεί...»

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

emsos Ο κωδικός της διαταγης ειναι:

Φ.400/70/548414 /Σ3710, 3 ΑΠΡ.2007

(για οποιεσδηποτε αποριες δυστυχως φοβαμαι οτι θα αργησω να ξαναμπω στο ιντερνετ για να απαντησω)

οπως ειπα και στο 1ο ποστ, ειναι γενικη διαταγη και θα εχουν μεγαλα μπλεξιματα αν δεν την τηρησουν.επαναλαμβανω εχω δει αρκετους να χεζονται πανω τους.

Υ.Γ. καποιοι διοικητες σου δινουν ως ανταλλαγμα μεγαλα προνομια αν προσφερθεις απο μονος σου να κανεις 1-2 σκοπιες την εβδομαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Θα ήθελα πολύ να μου στείλετε ένα αντίγραφο αυτής της Παγίας Διαταγής (αν το έχετε σε ηλεκτρονική μορφή) και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν ισχύει η ίδια διαταγή και για άλλα σώματα του στρατού (Αεροπορία, Πολεμικό Ναυτικό) ή αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη σχετική νομοθεσία. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα πολύ να μου στείλετε ένα αντίγραφο αυτής της Παγίας Διαταγής (αν το έχετε σε ηλεκτρονική μορφή) και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν ισχύει η ίδια διαταγή και για άλλα σώματα του στρατού (Αεροπορία, Πολεμικό Ναυτικό) ή αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη σχετική νομοθεσία. Ευχαριστώ πολύ.

Στο ναυτικό αν δεν είσαι ΣΕΑ ... θα φας πολύ σκατό. Στην εποχή όπου ακόμα πήγαινε ο κόσμος πλοίο, αν δεν είσουν ΣΕΑ μέχρι να πάρεις το σήμα του κελέα οι ύπαρχοι/ΑΦ των πλοίων (ναρκάλια/κουφές) έσπαγαν πλάκα επισημαίνοντας ότι ο γιατρός είναι υπευθυνος της υγιεινής του πλοίου => πολύ τουαλέτα και μαγειρίο.

Και δεν μπορούσες και να πεις τίποτα ... γιατί στα εν πλω πεθαίναν όλοι (από τον τελευταίο ναύτη μέχρι τον κυβερνήτη) στη δουλειά. Αυτό παρά τους κανονισμούς του ναυτικού .. οι οποίοι είχαν ένα κενό' δεν είχαν ανανεωθεί από την εποχή που το ΠΝ ήταν ΒΝ (μέσα δεκαετίας του 60) και όλοι οι γιατροί γίνονταν αξιωματικοί. Τέσπα .. μάθαμε τουλάχιστον όλα τα καθαριστικά, διαδικασίες εκκένωσης βόθρων και τη χρήση βορικού οξέως για κατσαριδοκτονίες χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα πολύ να μου στείλετε ένα αντίγραφο αυτής της Παγίας Διαταγής (αν το έχετε σε ηλεκτρονική μορφή) και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς αν ισχύει η ίδια διαταγή και για άλλα σώματα του στρατού (Αεροπορία, Πολεμικό Ναυτικό) ή αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη σχετική νομοθεσία. Ευχαριστώ πολύ.

δυστυχώς εγώ δεν την έχω (δύσκολο να βρεις διαταγές σε ηλεκτρονική μορφή στον ε.σ., πολύ χαρτούρα μιλάμε) αλλά αν πας στο 4ο γραφείο και τη ζητήσεις θα σου τη δώσουν, είναι υποχρεωμένοι (μην τους το πεις έτσι) εφόσον αφορά άμεσα εσένα. βέβαια όπως και με τα νοσοκομεία, κάθε στρατόπεδο λειτουργεί διαφορετικά και πολλές φορές εξαρτάται από τις σχέσεις σου με τους ανώτερους αν θα σε ενημερώνουν ή όχι... (ελλαδάρα αθάνατη). παράδειγμα: όταν πρωτοπήγα στη μονάδα στη ρόδο, έφτασε ένα χαρτί που έλεγε ότι ήμασταν "συγκρότημα" με ένα διπλανό (5 χλμ απόσταση) στρατόπεδο και οι γιατροί θα εφημέρευαν εναλλάξ (μου το είπαν συνάδελφοι από το ΤΥΕΘ) αλλά εγώ δεν το ήξερα "επίσημα" (ήμουν και ψαρωμένος στην αρχή). μου το δείξανε μόνο μετά από ένα μήνα και όταν το άλλο στρατόπεδο έμεινε χωρίς γιατρό (άλλοι λένε λόγω βύσματος, άλλοι λόγω 9μήνου που δεν το είχε καταλάβει κανείς και το παιδί απλά τελείωσε και την έκανε) για να ξέρω ότι θα εφημέρευα και για αυτό... (η ηλίθια δικαιολογία ήταν "σιγά μη βγάζουμε κίνηση για το άλλο στρατόπεδο ενώ έχουμε δικό μας γιατρό"). βέβαια και όταν ήρθε στο άλλο στρατόπεδο γιατρός δεν ήταν λίγες οι φορές που με κάλεσαν πάλι μέσα ενώ εφημέρευε ο άλλος με την ίδια δικαιολογία...

το έχω ξαναπεί: η συμβουλή μου είναι να έχεις ΑΡΙΣΤΕΣ σχέσεις με 1ο και 4ο γραφείο και με τον υποδιοικητή (ο διοικητής είναι και πιο μεγάλος σε ηλικία και πιο μπερδεμένος με όλα τα θέματα του στρατοπέδου, επομένως ενδέχεται να μην προλαβαίνει να ασχολείται και μαζί σου). και να δείχνεις (και να είσαι) εργατικός (όχι αυτοτρεχούμενος) και να παίρνεις πρωτοβουλίες (μέσα στα θέματα αρμοδιότητάς σου) και θα δεις ότι οι περισσότεροι ανώτεροι αξιωματικοί θα το εκτιμήσουν (υπάρχουν και τρελλοί, είχα ένα λοχαγό που είχε δείρει μεθυσμένος ένα προηγούμενο γιατρό) καθότι οι περισσότεροι γιατροί που πάνε είναι παρτάκηδες και το παίζουν καθηγητάδες με αποτέλεσμα να τους χώνουν από αντίδραση. προσωπικά, μετά από 2-3 μήνες στη μονάδα, έμπαινα στο γραφείο του υποδιοικητή το πρωί με φραπέ στο χέρι και κάναμε μαζί τσιγάρο, όσο για το 1ο και 4ο γραφείο ανταλλάζαμε βιντεάκια και mp3 στα κινητά... και ό,τι διαταγή τους ερχόταν που αφορούσε την υγειονομική υπηρεσία τη φωτοτυπούσαν και μου την έδιναν για το αρχείο του ιατρείου (φτιάξε τα περιγραφόμενα στις διαταγές βιβλία αν δεν υπάρχουν). αλλά για να το καταφέρω αυτό ήμουν άψογος σε ό,τι αφορούσε τα θέματα αρμοδιότητάς μου και δεν έδωσα ποτέ δικαίωμα σε κανένα να πει κακό για μένα.

αυτά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω παλι που κανω ολα οσα περιγραφεις οculista και ειμαι και οσο μου επιτρεπει η θεση μου φιλικος με ολους λαμβανω καθημερινα την ιδια δημοσιοϋπαλληλική αντιμετωπιση, ειδικα απο 1ο και 4ο γραφειο. «Δε βαριεσαι ρε γιατρε, ελα αυριο και βλεπουμε αν δεν εχω δουλεια» 

Οταν βεβαια πεσουν στα χερια τους σηματα για υγειονομικα μετρα που πρεπει να εφαρμοστουν (χαρτουρα δλδ που ειναι δικια τους δουλεια, γιατι ως γνωστον η διεκπεραιωση των μετρων ειναι δικη σου δουλεια και οχι η χαρτουρα) τρεχουν να σου τα φορτωσουν...

Στο μοναδικο σημειο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι για τον υποδικα που σχεδον παντα ειναι ακομπλεξαριστος και προσχαρος-σε σχεση με τον δικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Κανονικα και η συνθηκη της Γενευης απαγορευει ο γιατρος ενα καιρο ειρηνης να φερει οπλο οπως βεβαια και σε καιρο πολεμου αναλαμβανει οπλο αμυντικου τυπου δηλαδη περιστροφο..... οσο για τις σκοπιες και τα αλλα ζουμερα που μερικοι συναδελφοι κανουνε ειναι ντροπη στον εκαστοτε διοικητη να βαζει τον ιατρο μοναδος να κλεινει κενα που προερχονται απο την ελλιψη προσωπικου.... τους ΕΠΟΠ τι τους εχουνε????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικα και η συνθηκη της Γενευης απαγορευει ο γιατρος ενα καιρο ειρηνης να φερει οπλο οπως βεβαια και σε καιρο πολεμου αναλαμβανει οπλο αμυντικου τυπου δηλαδη περιστροφο..... οσο για τις σκοπιες και τα αλλα ζουμερα που μερικοι συναδελφοι κανουνε ειναι ντροπη στον εκαστοτε διοικητη να βαζει τον ιατρο μοναδος να κλεινει κενα που προερχονται απο την ελλιψη προσωπικου.... τους ΕΠΟΠ τι τους εχουνε????

Καλά που ζείς ??? Ποιές συνθήκες ???

Το ηρωικό υγειονομίκο πάντα στη πρώτη γραμμή !!! :lol: Δεν έχεις δεί Λεπτή Κόκκινη Γραμμή ??

Όσο για τον αμυντικό ρόλο του γιατρού εν καίρο ειρήνης... τα βιολογικά όπλα ποιός νομίζεις ότι τα κατασκευάζει ? Εσύ αν θες πάρε περίστροφο, εγώ θα προτιμήσω να πατήσω ένα ωραίο κόκκινο κουμπί που θα αναβοσβήνει !!! emnuke emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανονικα και η συνθηκη της Γενευης απαγορευει ο γιατρος ενα καιρο ειρηνης να φερει οπλο οπως βεβαια και σε καιρο πολεμου αναλαμβανει οπλο αμυντικου τυπου δηλαδη περιστροφο..... οσο για τις σκοπιες και τα αλλα ζουμερα που μερικοι συναδελφοι κανουνε ειναι ντροπη στον εκαστοτε διοικητη να βαζει τον ιατρο μοναδος να κλεινει κενα που προερχονται απο την ελλιψη προσωπικου.... τους ΕΠΟΠ τι τους εχουνε????
Καλά που ζείς ??? Ποιές συνθήκες ???Το ηρωικό υγειονομίκο πάντα στη πρώτη γραμμή !!! :lol: Δεν έχεις δεί Λεπτή Κόκκινη Γραμμή ?? Όσο για τον αμυντικό ρόλο του γιατρού εν καίρο ειρήνης... τα βιολογικά όπλα ποιός νομίζεις ότι τα κατασκευάζει ? Εσύ αν θες πάρε περίστροφο, εγώ θα προτιμήσω να πατήσω ένα ωραίο κόκκινο κουμπί που θα αναβοσβήνει !!! emnuke emnuke
στην ΛΕΠΤΗ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΡΑΜΜΗ οπως και σε αλλες πολεμικες ταινιες ολοι αυτοι που τους αποκαλουνε medics ειναι νοσοκομοι......δεν ειπα να μην κανουνε βολες αλλα να μην χρεωθουνε οπλο.....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες τα ρε κολλητέ Τάσο...άντε γιατί πολύ στρατό...λο έγινε το συγκεκριμένο topic...α και μάγκες για να προλάβω αντιδράσεις έχω κάνει την πλειονότητα των βολών...αλλά άλλο να ρίχνεις με το 50άρι και την χειροβομβίδα που βγάζεις και γούστα στην τελική και άλλο να φορτώνεσαι το G3A3 κάθε φορά που ο ταξίαρχος στραβοκοιμήθηκε και του έκατσε να σε βγάλει μεσα στο κρύο και στη βροχή για βολή...μην ξεφεύγουμε τελείως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξεχναμε και το εξης: Οποιο γιατρουδι τη βλεπει μαχιμι μπορει χαλαροτατα να μην καταθεσει πτυχια, αδειες ασκησης και τα συναφη στη στρατολογια και να περιμενει τη τυχη να του καθορισει τη θητεια ως τυφεκιοφορος, σκαπανεας, σκοπευτης πυροβολου, ολμιστης (αυτο και αν ειναι εμπειρια) κτλ κτλ κτλ...Τζαμπα μαγκια απο ψαρια δε χωραει στο στρατο, οπως και στη ζωη...

Να ειστε υπερηφανοι που υπηρετειτε ως οπλιτες ιατροι...Μην επηρεαζεστε απο τον αμοραλισμο που συναντατε καθε μερα σε οποιαδηποτε γωνια του στρατοπεδου...Εχετε τη σημαντικοτερη ειδικοτητα στη μοναδα και το δυσκολοτερο καθηκον...Χρησιμοποιηστε αυτα που διαδαχθηκαμε στη σχολη, εκμεταλευτειτε το χρονο της θητειας για να αναπτυξετε τα λεγομενα people skills...Καντε γνωριμιες με κοινωνικες ομαδες τις οποιες για πρωτη φορα συναντατε και τις οποιες θα πρεπει να μαθετε να δια/χειριζεσθε καθημερινα στα νοσοκομεια και στα ιατρεια σας...Και τελος...δειτε οτι σειρα/ταινια δεν εχετε δει ως τωρα... στην ειδικοτητα δε θα εχετε ορεξη να το κανετε στον ελαχιστο ελευθερο χρονο που θα εχετε... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ειστε υπερηφανοι που υπηρετειτε ως οπλιτες ιατροι...Μην επηρεαζεστε απο τον αμοραλισμο που συναντατε καθε μερα σε οποιαδηποτε γωνια του στρατοπεδου...Εχετε τη σημαντικοτερη ειδικοτητα στη μοναδα και το δυσκολοτερο καθηκον...Χρησιμοποιηστε αυτα που διαδαχθηκαμε στη σχολη, εκμεταλευτειτε το χρονο της θητειας για να αναπτυξετε τα λεγομενα people skills...Καντε γνωριμιες με κοινωνικες ομαδες τις οποιες για πρωτη φορα συναντατε και τις οποιες θα πρεπει να μαθετε να δια/χειριζεσθε καθημερινα στα νοσοκομεια και στα ιατρεια σας...

Aφου υπάρχουν ειδικευόμενοι γιατροί στην Ελλάδα που μπορούν να σκέφτονται έτσι, η ιατρική στη χώρα μας δεν είναι 100% νεκρή όπως νόμιζα. (Θέλω να πω, μπράβο παιδί μου που σκέφτεσαι έτσι.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.