Jump to content

Κανονική άδεια ειδικευόμενων


geo31

Recommended Posts

Είμαι ειδικευόμενος της γενικής ιατρικής στο τελευταίο χρόνο της ειδικότητας μου συγεκεκριμένα τελειώνω στις 16/2/07 θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόση άδεια δικαιούμαι γιατί παρόλο που είμαι στο ίδιο νοσοκομείο 4 χρόνια μου λένε πως δικαιούμε 3 μέρες άδειας όχι άδεια για όλο το έτος που απομένει τι ισχύει ξέρει κανεις ποιός νόμος ισχύει για εμάς και που μπορώ να τον βρώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για το νόμο, αλλά ξέρω σίγουρα ειδικευόμενη που τελείωσε Φεβρουάριο και είχε πάρει άδεια όλο το Γενάρη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι δικαιούσε 3 μέρες άδεια.

Ο νόμος είναι εδώ: http://www.ypakp.gr/downloads/texts/1686.pdf

Πριν από το νόμο που όριζε ότι δικαιούσε άδεια μετά τη συμπλήρωση ενός έτους εργασίας έπαιρνες ολόκληρη την άδεια ανεξάρτητα από το πόσο διάστημα θα δούλευες, γιατί η άδεια του τρέχοντος έτους υπολογιζόταν με βάση τις μέρες εργασίας του προηγούμενου έτους.

Με την αλλαγή του νόμου η άδεια υπολογίζεται με βάση της ημέρες εργασίας του τρέχοντος έτους.

Πολλά γραφεία προσωπικού δεν έχουν πάρει είδηση αυτή την αλλαγή και γιαυτό πολύ συνάδερφοι, στον τελευταίο χρόνο της σύμβασης παίρνουν πλήρη άδεια ανεξάρτητα από το χρόνο για τον οποίο δούλεψαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 μηνες για καθε μηνα εργασιας και προστιθεται 1 ακομα μερα αδειας για καθε χρονο εργασιας στο τελος

δεν μπορεις γεναρη αν δεν εχεις αδεια να μεταφερεις απο το 2006 να ζητησεις παραπανω απο 4 μερες κανονικης αδειας

εξαιρουνται οι εκπαιδευτικες-αιμοδοτικες-γονικες κτλ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2 μηνες για καθε μηνα εργασιας και προστιθεται 1 ακομα μερα αδειας για καθε χρονο εργασιας στο τελος

δεν μπορεις γεναρη αν δεν εχεις αδεια να μεταφερεις απο το 2006 να ζητησεις παραπανω απο 4 μερες κανονικης αδειας

εξαιρουνται οι εκπαιδευτικες-αιμοδοτικες-γονικες κτλ

αμάντα να σε ρωτήσω κάτι, η "αναλογική" χορήγηση άδειας ισχύει για τον πρώτο και δεύτερο ημερολογιακο χρόνο. Από τον τρίτο ο εργαζόμενος λαμβάνει κανονικά πλήρη άδεια. Ο συνάδελφος τελειώνει την ειδικότητα, υποθέτω έχει πάνω από δύο χρόνια στον εργοδότη. Γιατί δεν μπορεί να πάρει ολόκληρη την άδεια του 2007 ;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι ειδικευόμενος της γενικής ιατρικής στο τελευταίο χρόνο της ειδικότητας μου συγεκεκριμένα τελειώνω στις 16/2/07 θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς πόση άδεια δικαιούμαι γιατί παρόλο που είμαι στο ίδιο νοσοκομείο 4 χρόνια μου λένε πως δικαιούμε 3 μέρες άδειας όχι άδεια για όλο το έτος που απομένει τι ισχύει ξέρει κανεις ποιός νόμος ισχύει για εμάς και που μπορώ να τον βρώ?

Και εγώ τελείωνα 02/07/06 (Γενική Ιατρική) και πήρα άδεια 20 ημέρες με την σύμφωνη γνώμη του γραφείου προσωπικού του νοσοκομείου....Βέβαια για να λέω την αλήθεια ήξερα ότι κανονικά δικαιούμουν 2Χ6=12 ημέρες αλλά έθεσα το θέμα ότι κατά τον 1ο χρόνο ειδικότητας δεν είχα πάρει άδεια(ήταν το 2002-2003 και ακόμη δεν είχε αλλάξει ο νόμος για τις άδειες),οπότε πήρα όλη την άδεια του 2006....δεν ξέρω αν και εσύ εμπίπτεις στην ιδια περίπτωση(δεν νομίζω ότι υπάρχει νόμος υπέρ σου...συμφωνώ με την Amanda)

Υ.Γ. κανονικά μπορεί ο Διευθυντής του Κ.Υ. που κάνεις το 10μηνο να σου δώσει την άδεια,άλλωστε φαντάζομαι πως διαβάζεις για τις εξετάσεις ειδικότητας του Μαϊου(?)....αν και συνήθως οι Δ/ντες ενδιαφέρονται μόνο για το ποιος θα βγάζει την λάντζα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ τελείωνα 02/07/06 (Γενική Ιατρική) και πήρα άδεια 20 ημέρες με την σύμφωνη γνώμη του γραφείου προσωπικού του νοσοκομείου....Βέβαια για να λέω την αλήθεια ήξερα ότι κανονικά δικαιούμουν 2Χ6=12 ημέρες αλλά έθεσα το θέμα ότι κατά τον 1ο χρόνο ειδικότητας δεν είχα πάρει άδεια(ήταν το 2002-2003 και ακόμη δεν είχε αλλάξει ο νόμος για τις άδειες),οπότε πήρα όλη την άδεια του 2006....δεν ξέρω αν και εσύ εμπίπτεις στην ιδια περίπτωση(δεν νομίζω ότι υπάρχει νόμος υπέρ σου...συμφωνώ με την Amanda)

Υ.Γ. κανονικά μπορεί ο Διευθυντής του Κ.Υ. που κάνεις το 10μηνο να σου δώσει την άδεια,άλλωστε φαντάζομαι πως διαβάζεις για τις εξετάσεις ειδικότητας του Μαϊου(?)....αν και συνήθως οι Δ/ντες ενδιαφέρονται μόνο για το ποιος θα βγάζει την λάντζα!!

Δέν ξέρω αν θα μου δώσει απο μόνος του ο διοικητής του Κ.Υ. δύσκολο το βλέπω. Τώρα τον πρώτο χρόνο νομίζω οτι πήρα την άδεια πάντως νομίζω οτι θέλουν να μας ξεζουμίσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ξεκάθαρο. Όποιος είναι εντός του τρίτου ημερολογιακού έτους εργασίας στον ίδιο εργοδότη, δηλαδή για φέτος όποιος προσελήφθει μέχρι και την 31/12/2005, δικαιούται όλη την άδεια από 1 Ιανουαρίου. Διαβάστε προσεκτικά τα παραδείγματα της εγκυκλίου που έστειλε ο cosalm παραπάνω.Αν μάλιστα εξαντλήσει την άδεια στο διάστημα μέτα τα Φώτα και πριν του Λαζάρου παίρνει άλλες 5(νομίζω) ημέρες. Το τελευταίο ισχύει γενικά αν πάρουμε όλη την άδεια εκτός Χριστουγέννων, Πάσχα και καλοκαιριού.

Ο ίδιος ο νόμος στο άρθρο 1, παρ. 1β είναι ξεκάθαρος.

http://www.ypakp.gr/downloads/texts/1496.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι μετά τον 3ο χρόνο δικαιούτε κανείς να πάρει όλη την άδεια του για το τρέχον έτος από 1/1.

Όμως η άδεια που δικαιούτε για το τρέχον έτος είναι ανάλογη των μηνών που θα εργαστεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι.

Μπορείς να πάρεις όλη την άδεια και όχι μόνο όση αναλογεί στο χρόνο που θα εργαστείς.

Αν έχεις άδεια 26 ημέρες για το 2007 και η σύμβαση σου λήγει την 20/1 τότε απλά παίρνεις άδεια μέχρι την απόλυση σου.

Άν πάλι η σύμβαση σου λήγει την 30/6 τότε παίρνεις και τις 26 ημέρες άδεια και όχι μόνο τις 13. Αρκεί να είσαι τουλάχιστον στο τρίτο ημερολογιακό έτος από την πρόσληψή σου :)

Άν μάλιστα δεν σου δώσουν όλη την άδεια δικαιούσαι αποζημίωση με προσαύξηση 100%. Αυτό προφανώς δεν ισχύει για το πρώτο παράδειγμα αφου οι ημέρες της εργασίας σου δεν αρκούν για να πάρεις 26 ημέρες άδεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι.

Μπορείς να πάρεις όλη την άδεια και όχι μόνο όση αναλογεί στο χρόνο που θα εργαστείς.

Αν έχεις άδεια 26 ημέρες για το 2007 και η σύμβαση σου λήγει την 20/1 τότε απλά παίρνεις άδεια μέχρι την απόλυση σου.

Άν πάλι η σύμβαση σου λήγει την 30/6 τότε παίρνεις και τις 26 ημέρες άδεια και όχι μόνο τις 13. Αρκεί να είσαι τουλάχιστον στο τρίτο ημερολογιακό έτος από την πρόσληψή σου :)

Άν μάλιστα δεν σου δώσουν όλη την άδεια δικαιούσαι αποζημίωση με προσαύξηση 100%. Αυτό προφανώς δεν ισχύει για το πρώτο παράδειγμα αφου οι ημέρες της εργασίας σου δεν αρκούν για να πάρεις 26 ημέρες άδεια!

Και εγώ το ίδιο λέω αλλά πού θα το στηρίξω αυτό ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ιατρική υπηρεσία πατάει στον νόμο που έστειλε και ο cosalm στο ότι λήγει η σύμβαση μου στις 16/02/07 άρα λένε ότι σύμφωνα με τον νόμο http://www.ypakp.gr/downloads/texts/1686.pdf που έστειλε ο φίλος cosalm δικαιούσε 3 ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω πως κάνουν αυτή την ερμηνεία.

Η γυναίκα μου το 2006 απολύθηκε τον Ιούνιο (πρώτο τμήμα ειδικότητας). Ήταν στο τέταρτο ημερολογιακό έτος από την πρόσληψή της και φυσικά πήρε όλη την άδεια του 2006, με βάση το νόμο 3302/2004 και φυσικά και την ερμηνευτική εγκύκλιο που έδωσε ο cosalm.

Δες και τι γράφει στην τέταρτη σελίδα για τη λύση της σχέσεως εργασίας στο Γ.γ. : ".....οφείλονται αποδοχές πλήρους αδείας..."

Μόνο για τα πρώτα δύο έτη μιλάει για οφειλή δύο ημερομισθίων ανά μήνα απασχόλησης.

Αν δεν καταλαβαίνουν ας ρωτήσουν στο γραφείο προσωπικού σε άλλο νοσοκομείο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πράγματι νομίζω πως έχεις δίκιο δεν ξέρω μήπως να πάρω και στο αρμόδειο γραφείο του υπουργείου απασχόλησης μήπως αυτοί είναι πιο προκομένοι.Σε ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι και τελειώς ξεκάθαρο αυτό:

γ. Κατά το τρίτο ημερολογιακό έτος και για τα επόμενα οφείλονται αποδοχές

πλήρους αδείας και επιδόματος αδείας, που αντιπροσωπεύουν αυτές που θα

εδικαιούτο ο μισθωτός εάν ελάμβανε την άδειά του κατά το χρονικό διάστημα της

λύσης της σχέσης εργασίας.

Το παραπάνω κάλλιστα μπορεί να ερμηνευτεί ότι η άδεια που δικαιούσε είναι ανάλογη των μηνών που δούλεψες.

Και βέβαια αυτό είναι το πλέον λογικό, γιατί διαφορετικά παίρνεις άδεια μεγαλύτερη από αυτή που αντιστοιχεί στο χρόνο εργασίας σου.

Πράγματι μια ενημέρωση από το αρμόδιο γραφείο του γραφείου απασχόλησης για το πως ερμηνεύουν την εκγκύκλιο, θα ήταν η καλύτερη η καλύτερη λύση.

Τα γραφεία προσωπικού των νοσοκομείων δεν ήταν ποτέ οι καλύτεροι σύμβουλοι για το τι ισχύει για τα εργασιακά.

Τροποποιήθηκε από cosalm
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

Παρακαλώ τη βοήθειά σας στο θέμα της άδειας που δικαιούνται οι ειδικευόμενοι στην ελλάδα.

Ισχύει 20 ημέρες +1 ημέρα ανα έτος μετά από το πρώτο χρόνο εργασίας όπως προβλέπει ο νέος δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας;

Δικαιούται ο διευθυντής ή το νοσοκομείο γενικά να αρνηθεί να σου χορηγήσει άδεια για οποιονδήποτε λόγο με βάση τη νομοθεσία;

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
(moved+merged)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρακαλώ τη βοήθειά σας στο θέμα της άδειας που δικαιούνται οι ειδικευόμενοι στην ελλάδα.

Ισχύει 20 ημέρες +1 ημέρα ανα έτος μετά από το πρώτο χρόνο εργασίας όπως προβλέπει ο νέος δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας;

Δικαιούται ο διευθυντής ή το νοσοκομείο γενικά να αρνηθεί να σου χορηγήσει άδεια για οποιονδήποτε λόγο με βάση τη νομοθεσία;

Ναι και ναι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τα δυο ισχύουν, αλλά:

α) Η άδεια δε δίνεται με βάση τον υπαλληλικό κώδικα (κατά την κρατούσα στο δημόσιο ερμηνεία) αλλά με βάση την εργατική νομοθεσία (Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας κλπ). Οι μέρες είναι 20, +1 μετά από ένα χρόνο, +2 μετά από 3 χρόνια και προστίθεται 1 κάθε δεύτερο χρόνο έως το +5.

β) Μια δεδομένη περίοδο μπορεί να αρνηθεί την άδεια (αυξημένες ανάγκες πχ). Υποχρεούται να χορηγήσει τη μισή άδεια μεταξύ Μαΐου και Οκτωβρίου και το σύνολο αυτής ως το ημερολογιακό τέλος του έτους, άλλως να αποζημιώσει τις ημέρες με το διπλάσιο των αποδοχών (αμφισβητείται κατά πόσο η συγκεκριμένη δυνατότητα που παρέχει ο νόμος επιτρέπεται με βάση την ευρωπαϊκή νομοθεσία, αλλά ούτως ή άλλως το δημόσιο αποκλείεται να το επικαλεστεί γιατί δε διαθέτει σχετικά κονδύλια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισχύει 20 ημέρες +1 ημέρα ανα έτος μετά από το πρώτο χρόνο εργασίας όπως προβλέπει ο νέος δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας;

απορίες:

- ξεκινώντας την ειδικότητα μετά το αγροτικό θεωρείται ότι έχει ο γιατρός προϋπηρεσία ή όχι?

- είναι αλήθεια ότι από τους επιμελητές ΕΣΥ τα νοσοκομεία ζητούν να δηλώσουν πότε σκοπεύουν να πάρουν άδεια μέσα στη χρονιά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άδειες ειδικευομένων: 1 χρόνος 20, 2 χρόνος 21, 3-4-...104 χρόνος 22 μέρες (ΙΚΑ).

Γιατροί δημοσίου: 1 χρόνος 20, 2 χρόνος 21, 3 χρόνος 22, 4 χρόνος 23, 5 χρόνος 24, 6-106 χρόνος 25 μέρες.

Οποιαδήποτε προϋπηρεσία στο δημόσιο προσμετράται σα χρόνος πραγματικής υπηρεσίας μόνο για το δημόσιο.

Στον ιδιωτικό τομέα πρακτικά είναι θέμα εργοδότη (για τα πρώτα 2 χρόνια-από εκεί κ έπειτα 22 μέρες...).

Αυτά διότι το ΙΚΑ (που έχουν οι ειδικευόμενοι στα δημόσια νοσοκομεία και όσοι δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα-δε μιλώ για ιδιώτες γιατρούς=ελεύθεροι επαγγελματίες) βάζει 25 ένσημα (22 το Φεβρουάριο, 23 στα δίσεκτα έτη), ενώ το δημόσιο 30, (ανεξάρτητα από το πόσες αργίες και Σ-Κ δουλέψεις..), οπότε και οι άδειες "προσαρμόζονται" αναλόγως..

Ειδική άδεια (10 ημέρες) έχουν όλοι όσοι εργάζονται σε ακτινολογικά εργαστήρια, πυρηνικοί ιατροί, μονάδες (ΜΕΘ, ΜΤΝ - στον ιδιωτικό τομέα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Γεια!

Ποιος είναι ο νόμος που καθορίζει γενικά τις κανονικές άδειες των ειδικευόμενων;

Οι διευθύνσεις που δίνονται παραπάνω μου προκύπτουν ανύπαρκτες.

Το δικό μου πρόβλημα έχει ως εξής: Διορίστηκα στην ειδικότητα 13/6/2007. Αγροτικό δεν έχω κάνει.

Αφού πέρασαν οι δύο πρώτοι μήνες που (είχα ακούσει, αλλά δεν είχα ψάξει ότι) δεν δικαιούμουν άδεια,

πάω στο γραφείο αδειών να πάρω την κανονική μου άδεια, μου λένε ότι δικαιούμαι 2 μέρες για κάθε μήνα, συμπεριλαμβανομένων των δύο πρώτων μηνών.

Άρα τεσσερεις εκείνη την περίοδο και συνολικά για το 2007 (6,5 μήνες) 13ημέρες, σύμφωνα πάντα με το γραφείο αδειών. Πάω μετά από αρκετό καιρό και μου λένε ότι συνολικά για το 2007 δικαιούμαι τελικά 9 ημέρες, γιατί για τους 2 πρώτους μήνες δεν παίρνω τίποτα, όπως τους ενημέρωσαν τηλεφωνικά από το υπουργείο!

Μετά μαθαίνω ότι ως πρωτοδιόριστη δικαιούμαι 20 ημέρες για το πρώτο έτος ή κατ΄αναλογία αν δεν το δουλέψω όλο το έτος, δηλαδη εγώ για τους 6,5 μήνες έστω ότι δικαιούμαι 10 ημέρες. Πάλι δηλαδή μου τρώνε μια μέρα

'Οταν τους ρώτησα, αυτοί επέμειναν στο 2μέρες/μήνα, τίποτα για τους 2 πρώτους μήνες.

Ακριβώς λοιπόν επειδή ακούω διάφορα από δω κι από κει, μήπως μπορείτε να μου πείτε πού θα βρω έγκυρα τι ισχύει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτσε ρε παιδί μου, να το συζητήσουμε λίγο. Δε θα πούμε τίποτα για το ΔΙΚΑΤΣΑ; :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.