Jump to content

Ειδικότητα στο Βέλγιο


ly-tsery

Recommended Posts

Καλησπέρα ! Πήρα το πτυχίο μου τον Αύγουστο. Γνωρίζω Γαλλικά.

Με  ενδιαφέρει να μάθω αν είναι εφικτό να ξεκινήσω ειδικότητα στο Βέλγιο. Αξίζει τον κόπο να ψάξουμε προς τα εκεί ; Αν γνωρίζει κανείς κάτι συκγεκριμένο και έχει χρόνο, ας απαντήσει.

Ευχαριστώ !

Τροποποιήθηκε από Comfortably Numb
(greeklish)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ηι...Εδω και μια εβδομαδα εχω ξεκινησει Παιδιατρικη στο Πανεπιστημιακο των Βρυξελλων και μια φιλη Παθολογια και η διαδικασια που ακολουθησαμε ηταν η εξης

1)μαιλ στη γραμματεα του κα8ηγητη της εδρας που σε ενδιαφερει η ακομα καλυτερα στη secretaire του πανεπιστημιου(ULB στην περιπτωση μου)που ειναι υπευθυνη για τα DES/MC (ετσι λενε την ειδικοτητα αυτοι) με ενα CV, αναλυτικη και ενα γραμμα, τυπου θελω πολυ να ερθω στη χωρα σας γιατι το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο κτλ....

2)αν εχουν θεσεις σε καλουν να συμμετασχεις σ'ενα examen ( ερωτησεις γενικου ενδιαφεροντος τυπου γιατι διαλεξες αυτη την ειδικοτητα και πανω στο βιογραφικο σου(προφανως για να δουνε οτι συνεννοεισαι στα γαλλικα) και παρουσιαση ενος cas clinique και ερωτησεις πανω σε αυτο....οι ερωτησεις ηταν πολυ κλινικες με επιμονη στη ΔΔ και στις ιατρικες αποφασεις επι του περιστατικου)

3)stage αμισθο ενος μηνα, στο οποιο κανεις δουλεια φοιτητη...αλλα Βελγου φοιτητη...τουτεστην ε3εταζεις κανονικα παιδια, γραφεις notes στο φακελο κτλ

ακουγεται ισως απλο...αλλα τις πρωτες 2-3 εβδ δεν καταλαβαινεις τπτ, ουτε τα ουι και τα non!και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να διαβασεις τι εχουν γραψει οι αλλοι!

Αν πεισεις...σε παιρνουν!

PS:δεν ειχαμε βυσμα, γαλλικα επιπεδου Σορβοννε Ι και αγροτικο

PS2:Το δυσκολο απ'οτι βλεπω ειναι τωρα, γιατι δουλευεις κανονικα αμεσως,χωρις περιοδο χαριτος(8-5)και μερικα Σαββατα(tour de Samedi-αλοιμονο!)δεν καταλαβαινεις ουτε το 50%απ'οτι σου λενε, οι επιμελητες εχουν απαιτησεις-ζητουν απο εσενα να εκτιμησεις τον ασ8ενη και να παρεις τις αποφασεις για εξετασεις, Θ και εξοδο(οι Βελγοι που ξεκινησαν μαζι μου, ω ναι, μπορουν σε μεγαλο βα8μο να το κανουν)και παραλληλα να τακτοποιησεις να σωρο διαδικαστικα ζητηματα(χαρτια,τραπεζες,ασφαλειες κτλ)που λειτουργουν εντελως διαφορετικα απο Ελλαδα...(οι Βελγοι ειναι εξαιρετικα γραφειοκρατες και λεπτολογοι...κοινως...)

Για τυχον αποριες 8α ξαναμπω καποια στιγμη..δεν προβλεπεται ομως συντομα..Καλη επιτυχια και καλο κουραγιο σε ολους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης να αναφερθούμε στο θέμα των χρημάτων που δεν είναι και πολύ καλύτερα απο της Ελλάδας.. άσε που έχει τρελό τρέξιμο τελικά.Από άτομα που τελειώσαν εκει έχω καταλάβει ότι

ειναι μιά επιλογή που συνδυάζει τα γαλλικά(ή φλαμανδικά emconfused )με σχετικά εύκολη διαδικασία απορρόφησης.και δεν χάνεις τπτ να στείλεις ένα CV υποτίθεται..(το θέμα είναι θέλεις να σε πάρουν εκεί?) καλή τύχη πάντως στην επιλογή σου ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οντως τα λεφτα, τουλαχιστον τον πρωτο χρονο ειναι αστεια, λιγοτερα απ'οσα βγαζει ο μεσος αγροτικος, ειδικα αν λαβεις υποψη σου τις ωρες δουλειας...Η γραφειοκρατεια ειναι απιστευτη, εγω ακομα δεν εχω τελειωσει!!!!!Ομως φαινεται οτι παιρνουν ξενους σχετικα ευκολα γιατι δε θελουν να βαλουν στο συστημα τους πολλους Βελγους τους οποιους αργοτερα 8α πληρωνουν αδρα!!!Οποτε εμεις οι εξυπνοι Ελληνες ειπαμε να το εκμεταλλευτουμε...Προς το παρον μαλλον το μετανιωνουμε!Αλλα ειναι αρχη ακομα, i'll let u know σε κανα 3μηνο!!!Το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο και οι δυνατοτητες απεριοριστες(μπορεις να ζητησεις μαγνητικη για πλακα στα επειγοντα και σε κανα 15ακι την εχεις στον Η/Υ σου) σου δινουν καταπληκτικα πρωτοκολλα για τα παντα, τα οποια, αν καταφερεις να αποκωδικοποιησεις(αρχικα φαινονται κινεζικα)σου λυνουν αποριες μια ζωης ΟΜΩΣ εχουν απο σενα δυσαναλογες απαιτησεις στο ξεκινημα σου....κανενας δεν ασχολειται με το να σε κατατοπισει και να σου πει πως λειτουργει το συστημα,τρεχεις πανικοβλητος να καταλαβεις τι παιζει και να μαζεψεις τα ασυμμαζευτα!!!Πρεπει μονος σου να οργανωθεις για να επιβιωσεις...Οπως και να χει ειναι προτιμοτερο κατα τη γνωμη μου να το προσπαθησει κανεις(γενικα το εξωτερικο)υπο την εννοια οτι τι καλυτερο θα εκανε στην Ελλαδα????Ειδικα για οσους εχουν αναμονη>2χρ πραγματικα δε βλεπω αλλη λυση....εκτος αν καποιος κανει μεταπτυχιακο η διδακτορικο..Για Βελγιο παντως οι αιτησεις τουλαχιστον για το Πανεπιστημιο ειναι μια φορα το χρονο, deadline καπου το Μαρτιο...και εναρξη ειδικοτητας ΟκτωβριοΑ ξεχασα επισης να πω οτι τα γαλλικα ειναι μια πονεμενη ιστορια....(για τα φλαμανδικα δεν το συζηταμε,ειναι ενα υβριδιο ολλανδογερμανοαγγλικων, δεν ασχολουμαστε!)Εγω ειχα παρει (απο το 1997 βεβαια...)Σορβοννε 1 και DALF B1,B2 εκανα καποια μα8ηματα πριν επ8ω, διαβασα και λιγα ιατρικα γαλλικα...αλλα ακομα μετα απο 4 εβδομαδες καταλαβαινω τα μισα απ'οσα λεγονται,να μην αναφερθω στο πως τα μιλαω εγω και το τι συνεννοησεις κανω απο τηλεφωνου....ειναι σιγουρο οτι οι αλλοι διασκεδαζουν απιστευτα!!!!Γενικα πρεπει καποιος να ειναι ηδη σε πολυ καλο επιπεδο γαλλικων, να διαβασει ΣΟΒΑΡΑ ορολογια και να ερ8ει οσο το δυνατον νωριτερα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε/φίλη stace, έχεις απλά το σύνδρομο του πρώτου μήνα/τριμήνου/εξαμήνου. Είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα θυμάσαι τον πρώτο μήνα και θα γελάς.

Στο Erasme είσαι; Αν ναι, χαιρετισμούς στον Prof Cogan :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Eυτυχως δεν ειμαι στο Erasme (ουτε οι Βελγοι δε θελουν να πανε), οποτε τα χαιρετισματα μετατιθενται για προσεχες εξαμηνο....

Το φανταζομαι οτι αυτο που μου συμβαινει ειναι παροδικο, ειναι ομως τραγικο ... και οτι κι αν σου εχουν πει για τις δυσκολιες του πρωτου καιρου οσοι εχουν προηγηθει δεν μπορεις πραγματικα να το φανταστεις αν δε το βιωσεις...en tout cas πρεπει να εισαι πολυ αποφασισμενος γιατι οι πρωτοι μηνες δουλειας ειναι καλασμενοι !!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Erasme τι πρόβλημα έχει; Δεν είναι το κεντρικό πανεπιστημιακό των Βρυξελλών;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ULB εχει ενα δικτυο πανεπιτημιακων νοσοκομειων(Erasme, StPierre,Brugman)To Erasme ειναι ο,τι πιο εξελιγμενο υπαρχει στις Βρυξελλες,ειδικα για παθολογικες ειδικοτητες οι καθηγητες κινουνται σε αλλα επιπεδα και ως εκ τουτου οταν δεν μπορεις να διαχειριστεις τα στοιχειωδη .....δε σου προσφερει και πολλα η γνωση της τελευταιας δημοσιευσης του Ν.Εngland!!! Γενικα οi περισσοτεροι γιατροι που εργαζονται στο Erasme ειναι απιστευτα απαιτητικοι και snob...μεχρι και οι Βελγοι φοιτητες και ειδικευομενοι ερχονται σε δυσκολη θεση!Σορρυ, επειδη δεν τα παω πολυ καλα με την τεχνολογια,για τη συναδελφο που εστειλε μαιλ στη madame Blondel και που ερχεται Bruxelles το ΣΚ, αν 8ελει μπορει να μου στειλει το μαιλ της να τα πουμε γιατι δεν μπορω να της απαντησω απο το forum....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια!

Θα ήθελα λίγες περισσότερες πληροφορίες για το Βέλγιο.

Μετά την αποστολή των βιογραφικών, πότε περίπου μας καλούν για συνέντευξη;

Οι ερωτήσεις είναι σχετικές με την ειδικότητα της επιλογής μας ή γενικές ιατρικές;

Θα μπορούσε κάποιος να δημοσιεύσει τις διευθύνσεις στις οποίες αποστέλουμε τα βιογραφικά ή σχετικά links, όπου μπορούμε να τα βρούμε αυτά;

Και δυο λόγια για τη ζωή στο Βέλγιο (καιρός, κόστος ζωής , εργασιακό περιβάλλον) θα ήταν ενδιαφέροντα.

Merci

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς να μπεις στα νοσοκομεία που σε ενδιαφέρουν, να βρεις το διευθυντή του τμήματος της επιλογής σου και να του στείλεις. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, στο Βέλγιο υπάρχουν πολύ λίγα προγράμματα ειδικευομένων. Απευθύνσου πρώτα στο ULB, Mme Blondel, γραμματέα του Καθηγητή Cogain. Αν θυμάμαι καλά, οι συνεντεύξεις γίνονται περίπου τον Μάιο, για θέσεις που ξεκινούν Οκτώβριο (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΟΡΕΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΒΕΛΓΙΟΥ ΑΣ ΠΕΙ!!! ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ ΑΝ ΜΑΘΕΙΣ ΓΙΑ 3 4ΜΗΝΕΣ ΦΛΑΜΑΝΔΙΚΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΠΤ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρεμπιπτόντως και άνευ παρεξηγήσεως, η περιοχή αυτή ονομάζεται Φλάνδρα. English: Flanders Dutch: Vlaanderen, French: Flandre, German: Flandern , οι κάτοικοί της Φλαμανδοί και η διάλεκτός τους Φλαμανδικά

English: Fleming and Flemings Dutch: Vlaming, Vlamingen φλαμανδικά: het Vlaamse volk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος σε 3-4 μήνες να μάθει φλαμανδικά... εκτός αν ξέρει ήδη ολλανδικά..και τα άπταιστα γερμανικά θα μπορούσαν να βοηθήσουν ίσως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως οποιος ξερει τπτ ας πει γιατι οι μονες χωρες που προσφερονται ειναι η σουηδια και το βελγιο αλλα το βελγιο εχει εξετασεις εστω και προφορικα στα γαλλικα.μηπως στη φλανδρα δεν σε εξεταζουν παρα αρκει να ξερεις λιγο τη γλωσσα, οπωσ στη Σουηδια ας πουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ταπεινη μου αποψη ειναι οτι καμια γλωσσα δεν μαθαινεται σε 3 μηνες σε τετοιο επιπεδο ωστε να μπορεις να διεκδικησεις θεση για ειδικοτητα, νομιζω οτι ακομη και αυτοι που πανε Σουηδια θα στο επιβεβαιωσουν αυτο. Οποτε ξεκινα με τις γλωσσες που ξερεις ήδη. Αν ειναι να μαθεις κατι απο την αρχη γιατι δεν μαθαινεις γερμανικα να δοκιμασεις εκει? η Φλανδρα ειναι πολυ μικρο μερος ετσι κι αλλιως, ποσα νοσοκομεια να εχει και ποσες θεσεις για ειδικοτητα; Γενικα για Βελγιο ξερω αν θες να σου πω για το γαλλικο κομματι, για το φλαμανδικο δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι φυσικα θελω να μου πεις για το Βελγιο. γενικα πραγματα. ξερω Γαλλικα επιπεδου certificat.για πες γενικα τι γινεται , αν αρχιζεις μεσα σε ενα 6μηνο,τι ειναι αυτες οι εξετασεις, ποτε πας και γενικα αν εχεις καποιους γνωστους εκει περα θελω να μιλησουμε και απο email. kanenas12@hotmail.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 years later...

Ηι...Εδω και μια εβδομαδα εχω ξεκινησει Παιδιατρικη στο Πανεπιστημιακο των Βρυξελλων και μια φιλη Παθολογια και η διαδικασια που ακολουθησαμε ηταν η εξης

1)μαιλ στη γραμματεα του κα8ηγητη της εδρας που σε ενδιαφερει η ακομα καλυτερα στη secretaire του πανεπιστημιου(ULB στην περιπτωση μου)που ειναι υπευθυνη για τα DES/MC (ετσι λενε την ειδικοτητα αυτοι) με ενα CV, αναλυτικη και ενα γραμμα, τυπου θελω πολυ να ερθω στη χωρα σας γιατι το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο κτλ....

2)αν εχουν θεσεις σε καλουν να συμμετασχεις σ'ενα examen ( ερωτησεις γενικου ενδιαφεροντος τυπου γιατι διαλεξες αυτη την ειδικοτητα και πανω στο βιογραφικο σου(προφανως για να δουνε οτι συνεννοεισαι στα γαλλικα) και παρουσιαση ενος cas clinique και ερωτησεις πανω σε αυτο....οι ερωτησεις ηταν πολυ κλινικες με επιμονη στη ΔΔ και στις ιατρικες αποφασεις επι του περιστατικου)

3)stage αμισθο ενος μηνα, στο οποιο κανεις δουλεια φοιτητη...αλλα Βελγου φοιτητη...τουτεστην ε3εταζεις κανονικα παιδια, γραφεις notes στο φακελο κτλ

ακουγεται ισως απλο...αλλα τις πρωτες 2-3 εβδ δεν καταλαβαινεις τπτ, ουτε τα ουι και τα non!και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να διαβασεις τι εχουν γραψει οι αλλοι!

Αν πεισεις...σε παιρνουν!

PS:δεν ειχαμε βυσμα, γαλλικα επιπεδου Σορβοννε Ι και αγροτικο

PS2:Το δυσκολο απ'οτι βλεπω ειναι τωρα, γιατι δουλευεις κανονικα αμεσως,χωρις περιοδο χαριτος(8-5)και μερικα Σαββατα(tour de Samedi-αλοιμονο!)δεν καταλαβαινεις ουτε το 50%απ'οτι σου λενε, οι επιμελητες εχουν απαιτησεις-ζητουν απο εσενα να εκτιμησεις τον ασ8ενη και να παρεις τις αποφασεις για εξετασεις, Θ και εξοδο(οι Βελγοι που ξεκινησαν μαζι μου, ω ναι, μπορουν σε μεγαλο βα8μο να το κανουν)και παραλληλα να τακτοποιησεις να σωρο διαδικαστικα ζητηματα(χαρτια,τραπεζες,ασφαλειες κτλ)που λειτουργουν εντελως διαφορετικα απο Ελλαδα...(οι Βελγοι ειναι εξαιρετικα γραφειοκρατες και λεπτολογοι...κοινως...)

Για τυχον αποριες 8α ξαναμπω καποια στιγμη..δεν προβλεπεται ομως συντομα..Καλη επιτυχια και καλο κουραγιο σε ολους!

καλησπέρα,

Θα ήθελα κι εγω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ειδικότητα στο Βέλγιο.

Η Mme Blondel μου ζήτησε να στείλω μέχρι τέλος μαρτίου τα χαρτιά μου (βιογραφικό, πτυχίο, αναλυτική βαθμολογία) και μου είπε οτι ο Διευθυντής της ειδικότητας (Πλαστικής Χειρουργικής συγγεκριμένα) θα επικοινωνήσει μαζί μου για να μου κλείσει συνέντευξη.

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πόσες πιθανότητες έχω να με καλέσουν τελικά για συνέντευξη? Τι ρωτάνε στις συνεντεύξεις? Εχω Sorbonne II αλλα έχω αφήσει τα γαλλικά πολλά χρόνια πριν.

Ο μισθός πόσο είναι? παίζει ρόλο εαν κάνεις διδακτορικό στην Ελλάδα?

ξέρεις τι παίζει εμ την ειδικότητα της πλαστικης στο Βέλγιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Ψάχνω το θέμα της ειδικότητας στο Βέλγιο. Έστειλα mail στην Blondel και περιμένω απάντηση. Έχει κανείς υπόψιν ποια χαρτιά χρειάζονται? Επίσης τι γίνεται με τις άλλες πόλεις? Η Blondel είναι υπεύθυνη μόνο για τις Βρυξέλλες? Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! εφοσον έστειλες στην blondel θα σου απαντησει σιγουρα καποια στιγμη και θα σου πει ακριβως τι χαρτια χρειαζονται(πτυχιο,συνοπτικη βαθμολογια,αδεια ασκησεως επαγγελματος,αντιγραφο ταυτοτητας,βιογραφικο+ ολα τα εγγραφα που να αποδεικνυουν τι εκανες μετα το πτυχιο)

Η blondel ειναι υπευθυνη μόνο για το ulb ,ομως αυτο δεν σημαινει οτι απαραιτητα θα ξεκινησεις βρυξελλες.Μπορει για αρχη να σε στειλουν σε καποια αλλη μικροτερη πολη.Οσον αφορα τη διαδικασία,στέλνεις το φακελο σου και μετα σε ειδοποιουν αν ειναι να περασεις απο καποιο stage και μετα συνεντευξη.(στο ulb η προθεσμια ειναι μεχρι το μαρτιο ).

Για τις άλλες πόλεις κοιτα σε www.ucl.be για louvain ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - www.ulg.be για λιεγη.Εκει οι προθεσμιες για να στειλεις φακελους ειναι νωριτερα μεχρι δεκεμβριο και ιανουαριο αντιστοιχα.

για ο,τι άλλο θελεις στειλε μου πμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Όποιος δεν έχει χαθεί μέσα στο Midi station κουβαλώντας μπαγάζια και κουτσούβελα με βουλγαρο-αλβανο-βόσνιους να τον γυροφέρνουν δεν ξέρει τί είναι αληθινή ζωή. Θυμάμαι πώς κάναμε όταν συναντιόμασταν και με τίποτα χαμένους και απελπισμένους Αγγλάρες που έψαχαν κάποιο normal άνθρωπο για να ρωτήσουν, αγκαλιές, φιλιά, μιλάμε για τέτοια διαστροφή. Οι Βρυξέλλες με διαφορά η χειρότερη πρωτεύουσα της EU (όσοι ετοιμάζεστε να εκραγείτε βγείτε και παραέξω να δείτε και τίποτε άλλο). Οι original Βέλγοι είναι ευγενικοί, αλλά δυστυχώς είναι είδος προς εξαφάνιση. Οι Φλαμανδοί βέβαια είναι εντελώς διαφορετικοί άνθρωποι και ο κόσμος εκεί γενικά σικάτος και με αρκετά υψηλό επαγγελματισμό. Εκεί μπορεί και να περάσεις καλά για κάποιο χρονικό διάστημα, μέχρι να τους βαρεθείς βέβαια. Αν έτσι είναι και στην Ολλανδία, ευχαριστώ δεν θα πάρω.

Το Βέλγιο πάντως σου προσφέρει μια σπουδαία υπηρεσία που δεν την είχες φαντασθεί: μαθαίνεις να εκτιμάς και να αγαπάς την Αγγλία και τους Άγγλους (τρελό έτσι?). Επίσης σου δημιουργεί μια φοβερή νοσταλγία για την πατρίδα και τους Έλληνες (ακόμη πιο τρελό).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

Σκέφτηκα να ξυπνήσω λίγο και αυτό το θεματάκι για Βέλγιο. Μήπως ξέρει κανείς πώς έχουν τώρα τα πράματα για κάποιον που ενδιαφέρεται για παθολογια - καρδιολογία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 years later...
  • 10 months later...
  • 2 years later...

Hi!! Γνωρίζει κανείς τι ισχυει τώρα για ειδικότητα στο Βέλγιο? Αν δεχονται ξένους ή που μπορώ να βρω πληροφορίες, γιατί μεχρι στιγμής δεν έχω βγάλει άκρη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.