Jump to content

παιδοχειρουργικη


dcool!

Recommended Posts

Μαζι σου...αλλα 7 χρονια ειδικοτητα...κορυφαια δε λεω αλλα μονο για εξωτερικο μαλλον ε???Εσυ ψυχιατρος δε θα γινοσουν???

Το γνωστικό αντικείμενο της Χειρουργικής των Παίδων, περιλαμβάνει την αντιμετώπιση των χειρουργικών συγγενών διαμαρτιών και των επίκτητων χειρουργικών παθήσεων όλων των συστημάτων, που εμφανίζονται από την γέννηση του παιδιού, έως και την ηλικία των 14 ετών.

Η ειδικότητα της Χειρουργικής των Παίδων εμπεριέχει όλο τον κύκλο της ζωής, από την γέννησή της μέχρι την τελική ανάπτυξη του ατόμου. Εδώ επιβεβαιώνεται η σοφή ρήση του μεγάλου Γάλλου δασκάλου της Χειρουργικής των Παίδων L. Ombredanne, ότι, 'η Χειρουργική των Παίδων είναι ολόκληρη η Γενική Χειρουργική των ενηλίκων, αλλά και κάτι περισσότερο'.

Ενώ ο χειρουργός παίδων στο Νοσοκομείο Great Ormond street στο Λονδίνο, Sir Burrington Ward προ 80 ετών ανέφερε ότι, η αντιμετώπιση του ενήλικα χειρουργικού ασθενούς σαν να είναι ένα παιδί είναι άποψη επιστημονικά αποδεκτή.

Το αντίθετο όμως, δηλαδή όταν το παιδί θεωρείται μικρογραφία ενός ενήλικα τότε αυτό συνήθως καταλήγει σε καταστροφικά αποτελέσματα.

Αυτό οφείλεται στις πολλές ιδιαιτερότητες και διαφορές του μικρού ασθενούς σε σχέση με τον ενήλικα και ιδιαίτερα για τα νεογνά και βρέφη.

Όλα τα παραπάνω ενισχύουν τον απαραίτητο ρόλο του χειρουργού παίδων για την αντιμετώπιση των διαφόρων συγγενών και επίκτητων χειρουργικών παθήσεων της Νεογνικής, Βρεφικής και Παιδικής ηλικίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαζι σου...αλλα 7 χρονια ειδικοτητα...κορυφαια δε λεω αλλα μονο για εξωτερικο μαλλον ε???Εσυ ψυχιατρος δε θα γινοσουν???

ναι,αυτο ηταν το ονειρο μου απο παλια,αλλα οσο πλησιαζω χρονικα στην αποφαση,φοβαμαι

και ,επιπλεον, πολλοι προσπαθουν να με αποτρεψουν-και σε ορισμενες περιπτωσεις εχουν καλα επιχειρηματα/

την ψυχιατρικη,λογω της ιδιαιτερης φυσης της,δεν την εβλεπα ποτε ως μια παθολογικη ειδικοτητα/

η αμεσως επομενη επιλογη μου θα ηταν μαλον μια χειρουργικη ειδικοτητα/

και ζητησα πληροφοριες για την συγκεκριμενη,διοτι,εκτος του οτι μου φαινεται εξαιρετικη ως αντικειμενο,

δεν ειχα παρα την υποτυπωδη επαφη με αυτην κατα την "καριερα" μου ως φοιτητρια,

χωρις να διατεινομαι φυσικα οτι στη δεδομενη φαση επεδιωξα κατι διαφορετικο....

για τους παραπανω λογους λοιπον,καθε πληροφορια που αφορα πρακτικα την ειδικοτητα αυτη

-απο τη ληψη της,εως την μετεπειτα ασκηση της-

θα μπορουσε ενδεχομενως να φανει χρησιμη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν ήμουν φαντάρος στη Ρόδο είχα γνωρίσει ένα γιατρό που είχε κάνει παιδο χει... κι επειδή -αν και υπήρχε παιδοχει κλινική αλλά δεν είχε εγκαινιαστεί ακόμα- έβγαζε τη λάντζα όλων των άλλων Χ- κλινικών.

Δεν ξέρω ακτα πόσο είναι εύκολο να εργαστείς στη συνέχεια, αυττός είναι ο μόνος μου ενδοιασμος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.