Jump to content

οι ιατροι του πρωηνανατολοκου μπλοκ σωτηρες του συστηματος υγειας της Σουηδιας


filpolis

Recommended Posts

ξενοι ιατροι απο`πρωην ανατολικα κρατη, απατριδες, ισπανοι, Ελληνες,Γερμανοι δουλευουν πλαι πλαι στη Σουηδια χωρις να υπαρχει διαμαρτυρια απο κανεναν για το επιπεδο και τισ γνωσεις τους

το 70% των εισαγωμενων ιατρων ειναι απο κρατη οπως τσεχια σλοβακια πολωνια(οι περισσοτεροι)και απο πρωην κρατη της ΕΣΣΔ λιθουανοι και καποιοι εσθονοι νυν μελη της ΕΕ επισης Ρουμανοι και βουλγαροι ιατροι εχουν αρχισει και δουλευουν και αυτοι Σουηδια(Ειδικευμενοι ιατροι)

να τονισω επισης`οτι η Σουηδια εχει πολλους ειδικους ιατρους απο Ισπανια σε θεματα απεξαρτησης και πραγματικα οι συγκεκριμενοι εχουν σωσει το υπο καταρρευση συστημα του Σουηδικου κρατους σε οτι αφορα το συστημα υγειας της σουηδιας για τους τοξικομανεις

ολοι μαζι δουλευουμε σε αυτη την πολυπολυτισμικη κοινωνια , εκπαιδευομαστε και ειμαστε κοματι του εθνικου συστηματος υγειας. Εγω ευχαριστω την Σουηδια που μου δινει ψωμι και ζω την οικογενεια μου,και η Σουηδια μας ευχαριστει που απαρτηζουμε θεσεις στο ομολογουμενως ελλειπη απο οργανικες θεσεις συστημα υγειας τους....

ειμαι εισικευομενος στο Norrköping της Σουηδιας στην Ψυχιατρικη κλινικη.

Οι δε συναδελφοι μου ενας γερμανος μια πολωνεζα και δυο ισπανιδες ειδικευομενοι μονο μελι δε σταζουν για μια Χιλιανη ιατρο η οποια εχει σπουδασει στη Ρουμανια-εκει που σπουδασα και εγω-Vargas Μαρια λεγεται, και ειναι η διευθυντρια μας.

Αυτα τα λιγα ηθελα να σας παραθεσω για την πολυπολισμικη Σουηδια και το επιστημονικο προλεταριατο της....

φιλικα

Τ.Π

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω ο κοσμος καιγεται κι εσυ το χαβα σου *****

Παρακαλώ πολύ πιο κόσμιες εκφράσεις. Μπορεί πράγματι αυτή την στιγμή η Ελλάδα να αντιμετωπίζει μία από τις χειρότερες καταστροφές στα χρονικά, με 62 νεκρούς μέχρι αυτή την στιγμή, παρόλα αυτά δεν θεωρώ ότι είναι σωστή η χρήση τέτοιας γλώσσας. Πες αυτό που θέλεις, χωρίς χαρακτηρισμούς.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα δεν είναι οι 5-10 που πραγματικά αξίζουν και που για κάποιο λόγο σπούδασαν σε βαλκανικές χώρες(όπως μια αποτυχία στις πανελλήνιες κτλ κτλ).Τα άτομα αυτά τα αναγνωρίζουμε όλοι μας ακόμη και τα χειροκροτάμε!Και απόδειξη ότι πραγματικά διαφέρουν από την μάζα είναι ότι δεν διστασαν να πάνε στην Σουηδία,στην Γερμανία και αλλού ή ακόμα να επιστρέψουν στην Ελλάδα και να περάσουν τις εξετάσεις με τις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής (πριν δοθεί η τράπεζα θεμάτων)!Το θέμα και το πρόβλημα ειναι όλοι οι υπόλοιποι που δεν μπορούσαν να περάσουν τα μαθήματα του δικατσά για χρόνια και ακόμα όταν τους δόθηκαν και τα θέματα δεν ήταν σε θέση πάλι να περάσουν όλα τα μαθήματα μια και έξω...και απ' ό,τι θυμάμαι όταν μπήκαν οι εξετάσεις με τα θέματα πολλαπλής επιλογής γύρω στο 5% περνούσε παθολογία το οποίο βέβαια μετατράπηκε σε 95% όταν δόθησαν τα θέματα.

Anyway,καλή συνέχεια στην ειδικότητα σου εκεί πάνω,προφανέστατα είσαι η εξαίρεση...

Τώρα για μας που είμαστε εδώ μόνο οι εξετάσεις θα μας ξεχωρίσουν από την σκατ...λα που έχει μαζευτεί! emsos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ένα συγγενή που έζησε ενάμιση χρόνο στη Σουηδία, και μου είπε ότι παρόλο που το κράτος είναι άψογα οργανωμένο, αν έμενε λίγο παραπάνω θα έφτανε στα πρόθυρα αυτοκτονίας. Οπως φτάνουν και πολλοί Σοηδοί που μεταναστεύουν (προφανώς πρέπει να μεταναστεύουν, μια και καταρρέει από έλλειψη γιατρών το σύστημα υγείας τους).

Εκείνος το απέδωσε στη φρίκη του χειμώνα, με το πολύμηνο χιόνι και τις μακρές νύχτες. Δεν ξέρω! Εσείς που ζείτε εκεί τι λέτε για την ποιότητα ζωής εκτός νοσοκομείου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ...από στατιστικό και μόνο ενδιαφέρον θα πρέπει να παρατηρήσουμε τον μέσο όρο ζωής στη Σουηδία σήμερα και σε 10 χρόνια. emevlogies

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είσαι πολύ κακός Luke_In_Style_Wa , Με πολύ έξυπνο χιούμορ emafro .

Αλλα μην ανησυχείς για μας τους Σκανδιναβούς ( Ο,τι άσχετο μας έρχεται από οπουδήποτε Ελλάδα,Ρουμανια,Βουλγαρία ,κτλ ξέρουμε και το κάνουμε να δουλεύει ανάλογα με τις ικανότητες του,εκεί που είναι ικανός),

Eσείς θα έχετε ταμεία να πληρώσετε τις σύνταξις σε 10 χρονια??Kαθώς επίσης θα έχετε αφήσει καθόλου πράσινο στην Ελλάδα??? Από στατιστικό και μόνο ενδιαφέρον θα πρέπει να τo παρατηρήσουμε σε 10 χρόνια. 000mf_popeanim.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ εντελώς άκυρο το σχόλιο για το πράσινο στην Ελλάδα, εκτός αν κάποιος είναι τόσο αφελής ώστε να πιστεύει ότι ο μέσος Έλληνας είναι υπεύθυνος για αυτό που συνέβη. Αυτά τα λένε κάτι άσχετα αγγλάκια δημοσιογραφάκια, μην τα λέμε και μεταξύ μας. Για σας τους σκανδιναβούς τα λέω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Αν είναι να πληρώνω μια ζωή τα μισά από ότι παίρνω στο κράτος ωστε να πάρω μια σύνταξη για 10-20 χρόνια,

λυπάμαι δεν θα πάρω.Ένα τέτοιο σύστημα είναι το λιγότερο για αδαής και σίγουρα δεν συνάδει με την ελληνική ιδιοσυγκρασία.

2) Την λύση για την επιβίωση μετά την καταστροφή του παγκόσμιου οικοσυστήματος θα την βρει πιθανότατα κάποιο κράτος

που ξοδεύει τα χρήματα από τους φόρους των πολιτών του στην έρευνα.Όπως πχ οι σκανδιναβικές χώρες. Με άλλα λόγια

εσείς θα πληρώσετε την νύφη καθώς είναι γνωστό πως ο Έλληνας δεν πληρώνει για νύφη αλλά ζητάει προίκα.

ΥΓ :Από περιέργεια, κάηκαν περισσότερα δέντρα φέτος στην Ελλάδα ή κόπηκαν στην Φιλανδία?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ΜΙΑ Μεγάλη συγγνώμη !!!!!!

Απλά το χωριο του πατέρα μου μου κάηκε και μιλούσα με πολύ πολύ μεγάλη οργή.

2.Αρκετοί έρχονται σε αυτές τις χώρες και σε λίγα χρονια όντως θα υπάρχει τεράστιο πρόβλημα για μας που είμαστε εδώ. Mε τις αντίστοιχες πανελλήνιες περάσαμε και σπουδάσαμε anyway.... οποιος έχει προσόντα από όπου έχει σπουδάσει δεν έχει τίποτα να φοβάται,το επίπεδο το καθένα φαίνεται άμεσος στην πράξη.

3 Για κάθε 1 δέντρο που κόβετε 3 φυτεύονται με νομος από το 1918 παρακαλώ.

4Δεν έχω κανένα πρόβλημα και δεν θέλω να έχω με κανένα συνάδερφο μου πρόβλημα και ΚΎΡΙΟΣ από το την πατρίδα μου.Απλά ένιωσα ότι όταν εξετάζω τέτοια άτομα,στις εξετάσεις που τους βάζουμε και δίνουν εδώ, είμαι ανίκανος εγώ και οι άλλοι συνάδερφοι μου να διακρίνουμε ποιος είναι τι.

ΥΓ 1:Συγγνώμη για την συμμετοχη μου σε αυτό το topic

2:Luke_In_Style_Wa, Έχεις φοβερό χιούμορ. Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ΜΙΑ Μεγάλη συγγνώμη !!!!!!

Απλά το χωριο του πατέρα μου μου κάηκε και μιλούσα με πολύ πολύ μεγάλη οργή.

και με τα προηγούμενα ποστ σου, όπου αναφερόσουν σε ''εμάς'', νόμιζα πως ήσουν στ΄αλήθεια φιλανδός!!!

οι περισσότεροι έλληνες κλαίνε για κάποιο χωριό αυτές τις μέρες emhug

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλληνας είμαι με κανονικό στρατιωτικό 16 μήνες,ταυτότητα Ελληνική,απλά γεννήθηκα Φιλανδία από Φιλανδέζα μάνα και Έλληνα πατέρα, σπούδασα Σουηδία και δουλεύω Φιλανδία.

Και πάλι συγγνώμη αν έθιξα κάποιους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Finlandos να σε ρωτήσω κάτι;

Πρώτον, ποια η γνώμη σου για τους Φιλανδούς και Σουηδούς που έχουν σπουδάσει σε αγγλόφωνα και μη ,σε χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ, όπως Πολωνία ,Τσεχία κτλ;

Και δεύτερον, αφού πέρασες τις αντίστοιχες "πανελλήνιες" της Φιλανδίας γιατί σπούδασες Σουηδία;

Αν θέλεις μου απαντάς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω κανένα πρόβλημα,γιατρός δεν σε κάνει η χωρα που σπούδασες αλλα εσύ ο ίδιος με το διάβασμα σου,παρα πολλά παιδιά από αυτές τις χώρες είναι παρα πολύ αξιόλογοι γιατροί,αυτό ισχύει για Έλληνες ,Σουηδούς, Φιλανδός κτλ.Δεν με απασχολεί από τελειώσε ο κάθε συνάδερφος.Αλλα ΈΧΩ σοβαρό πρόβλημα όταν κάποιος ειρωνεύεται και λεει οτι ''από στατιστικό και μόνο ενδιαφέρον θα πρέπει να παρατηρήσουμε τον μέσο όρο ζωής στη Σουηδία σήμερα και σε 10 χρόνια''.Δηλαδή θέλει να πει ότι εμείς εδώ είμαστε μπάχαλο??Εγώ αυτό κατάλαβα.Είμαι στη επιτροπή όπου εξετάζουμε τους συναδέρφους από Ρωσία, εμενα αν καταλαβαινόμαστε με προσβάλει και μάλιστα πολύ η ειρωνεία ότι δεχόμαστε το κάθε τι χωρίς αξιολόγηση!!!!!Όπως με πρόσβαλε στη νομαρχία όταν μου είπανε κάτω, αν το πτυχίο μου είναι καθαρό .Τι εννοούσε η θεία εκεί, ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να καταλάβω.Δεν μπορώ να καταλάβω τι κώλυμα έχετε με το που τελειωσε ο καθένας.Tο επίπεδο το καθένα φαίνεται στην πράξη.Και εδώ υπάρχει ο τεμπέλης φοιτητής και στην Αμερική υπάρχει και παντού.

Συνέχισα Σουηδία στο τρίτο έτος γιατί το διδακτορικό μου και ο υπεύθυνος καθγητής μου τοτε ήταν Σουηδός,Και τα λεφτά του διδακτορικού ήτανε 2600 ευρo άρα μπορούσα να ζήσω.

Εσύ στη θέση μου τι θα έκανες???

Απλά κανεις μια αίτηση και γράφεσαι στην εκεί Σχολη,γιατί δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα?Το ίδιο κάνουν αντίστοιχα όλοι εδώ όσοι σπουδάσουν, δεν έκανα κάτι παράξενο για εδώ που είμαι,είτε είσαι Νορβηγία είτε Σούηδια είτε Φιλανδία είτε Δανία θα κανεις κάτι αντίστοιχο από τι στιγμή που μιλάμε για χρήμα και σπουδές,και από τι στιγμή οι χώρες αυτές συνεργάζονται μαζί τους σε τέτοια θέματα πολύ στενά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.Είμαι στη επιτροπή όπου εξετάζουμε τους συναδέρφους από Ρωσία, εμενα αν καταλαβαινόμαστε με προσβάλει και μάλιστα πολύ η ειρωνεία ότι δεχόμαστε το κάθε τι χωρίς αξιολόγηση!!!!!Όπως με πρόσβαλε στη νομαρχία όταν μου είπανε κάτω, αν το πτυχίο μου είναι καθαρό .Τι εννοούσε η θεία εκεί, ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να καταλάβω.Δεν μπορώ να καταλάβω τι κώλυμα έχετε με το που τελειωσε ο καθένας.Tο επίπεδο το καθένα φαίνεται στην πράξη.Και εδώ υπάρχει ο τεμπέλης φοιτητής και στην Αμερική υπάρχει και παντού.

Συνέχισα Σουηδία στο τρίτο έτος γιατί το διδακτορικό μου και ο υπεύθυνος καθγητής μου τοτε ήταν Σουηδός,Και τα λεφτά του διδακτορικού ήτανε 2600 ευρo άρα μπορούσα να ζήσω.

τι επιτροπη φιλε?σε πια επιτροπη εισαι και πως λεγεται?

Εδω αν εισαι απο <<τριτες χωρες>> και εχεις πιστοποιηση για επαρκεια γλωσσας, κανεις το προπαρασκευαστικο 18 μηνο που λεγεται AT -TJÄNST,

μαζι με σουηδους εαν θελεις.,η δινεις καποιες συγκεκριμενες εξετασεις στις ιατρικες σχολες,αλλα πολυ λιγοι το προτειμουν και γινεται απο καθηγητες πανεπιστημιου.

Εσυ απο τι καταλαβα κανεις καποιο διδακτορικο ,δε εισαι καθηγητης πανεπιστημιου για να εχεις το δικαιωμα να <<αναγνωριζεις >> ιατρους απο τριτες χωρες η μηπως εισαι?

Κατα τα αλλα συμφωνουμε...ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα....ο καλος ιατρος στην πραξη φαινεται. Και απο τι φαινεται σαν <<σοφος>> τη επιτροπης στην οποια εισαι μελος ξερεις να βαζεις τους ασχετους να δουλευουν....(Δικη σου δηλωση)

ΜΗ τα παιρνεις στο <<κρανιο>> με το τι λεει ο καθενας...δυστυχως στη Σουηδια υπαρχουν μεγαλα ποσοστα αυτοκτονιων και προσπαθουν τις τευλαιταιες δεκαετιες να τις περιορισουν...αυτη ειναι η πικρη αληθεια

Και η ακομα ποιο πικρη αληθεια ειναι οτι στην Ελλαδα δε καταγραφονται οι αυτοκτονιες σωστα λογω θρησκευτικων προβληματων...

γνωστο οτι οποιος επραξε το απενενοημενο διαβημα δε <<διαβαζεται>> απο τους παπαδες

με αποτελεσμα οι συγγενεις να παρακαλανε ψυχιατρους να τους δωσουν πιστοποιητικο οτι ηταν βαρια ψυχικα αρρωστος για να μπορεσουν να κανουν την κηδεια...

γι αυτο οι αυτοκτονιες δε <<φαινονται>> στις στατιστικες με μεγαλο ποσοστο σαν αιτια θανατου....

γνωστα και τραγελαφικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλληνας είμαι με κανονικό στρατιωτικό 16 μήνες,ταυτότητα Ελληνική,απλά γεννήθηκα Φιλανδία από Φιλανδέζα μάνα και Έλληνα πατέρα, σπούδασα Σουηδία και δουλεύω Φιλανδία.

Και πάλι συγγνώμη αν έθιξα κάποιους.

Ρε Φινλανδέ, θα μας τρελάνεις! Γεννήθηκες Φινλανδία, έχει Φινλανδέζα μαμά, δουλεύεις στη χώρα που γεννήθηκες και πρώτη φορά ακούς για τη συγγένεια Φινλανδικών-Ουγγρικών;

http://en.wikipedia.org/wiki/Finland#Language

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

.Είμαι στη επιτροπή όπου εξετάζουμε τους συναδέρφους από Ρωσία, εμενα αν καταλαβαινόμαστε με προσβάλει και μάλιστα πολύ η ειρωνεία ότι δεχόμαστε το κάθε τι χωρίς αξιολόγηση!!!!!Όπως με πρόσβαλε στη νομαρχία όταν μου είπανε κάτω, αν το πτυχίο μου είναι καθαρό .Τι εννοούσε η θεία εκεί, ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να καταλάβω.Δεν μπορώ να καταλάβω τι κώλυμα έχετε με το που τελειωσε ο καθένας.Tο επίπεδο το καθένα φαίνεται στην πράξη.Και εδώ υπάρχει ο τεμπέλης φοιτητής και στην Αμερική υπάρχει και παντού.

Συνέχισα Σουηδία στο τρίτο έτος γιατί το διδακτορικό μου και ο υπεύθυνος καθγητής μου τοτε ήταν Σουηδός,Και τα λεφτά του διδακτορικού ήτανε 2600 ευρo άρα μπορούσα να ζήσω.

τι επιτροπη φιλε?σε πια επιτροπη εισαι και πως λεγεται?

Εδω αν εισαι απο <<τριτες χωρες>> και εχεις πιστοποιηση για επαρκεια γλωσσας, κανεις το προπαρασκευαστικο 18 μηνο που λεγεται AT -TJÄNST,

μαζι με σουηδους εαν θελεις.,η δινεις καποιες συγκεκριμενες εξετασεις στις ιατρικες σχολες,αλλα πολυ λιγοι το προτειμουν και γινεται απο καθηγητες πανεπιστημιου.

Εσυ απο τι καταλαβα κανεις καποιο διδακτορικο ,δε εισαι καθηγητης πανεπιστημιου για να εχεις το δικαιωμα να <<αναγνωριζεις >> ιατρους απο τριτες χωρες η μηπως εισαι?

Κατα τα αλλα συμφωνουμε...ιδου η Ροδος ιδου και το πηδημα....ο καλος ιατρος στην πραξη φαινεται. Και απο τι φαινεται σαν <<σοφος>> τη επιτροπης στην οποια εισαι μελος ξερεις να βαζεις τους ασχετους να δουλευουν....(Δικη σου δηλωση)

ΜΗ τα παιρνεις στο <<κρανιο>> με το τι λεει ο καθενας...δυστυχως στη Σουηδια υπαρχουν μεγαλα ποσοστα αυτοκτονιων και προσπαθουν τις τευλαιταιες δεκαετιες να τις περιορισουν...αυτη ειναι η πικρη αληθεια

Και η ακομα ποιο πικρη αληθεια ειναι οτι στην Ελλαδα δε καταγραφονται οι αυτοκτονιες σωστα λογω θρησκευτικων προβληματων...

γνωστο οτι οποιος επραξε το απενενοημενο διαβημα δε <<διαβαζεται>> απο τους παπαδες

με αποτελεσμα οι συγγενεις να παρακαλανε ψυχιατρους να τους δωσουν πιστοποιητικο οτι ηταν βαρια ψυχικα αρρωστος για να μπορεσουν να κανουν την κηδεια...

γι αυτο οι αυτοκτονιες δε <<φαινονται>> στις στατιστικες με μεγαλο ποσοστο σαν αιτια θανατου....

γνωστα και τραγελαφικα...

Πριν 15 χρονια όταν έκανα το πρώτο μου διδακτορικό ΝΑΙ ήμουν τότε ένα απλό γιατρός και ΌΧΙ ΈΝΑΣ Μεγαλογιατρός όπως η αφεντιά σας.Aραγε τι λες να είμαι??????

Δεν έχει σημασία τι είμαι και τι κάνω εδώ που είμαι.Εγώ αυτό που είπα είναι αυτό που ξέρω εδώ στο πανεπιστήμιο που είμαι.

Επειδή καταντάει κουραστικό το όλο θέμα με το που έχει τελειώσει ο καθένας ,εμενα προσωπικά και με κουράζουν και μου είναι εκτος της δικης μου λογικής.Ευτυχώς δεν έχω σε κανένα να αποδείξω τίποτα για το τι έκανα και ΔΕΝ σας πέφτει λόγος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλληνας είμαι με κανονικό στρατιωτικό 16 μήνες,ταυτότητα Ελληνική,απλά γεννήθηκα Φιλανδία από Φιλανδέζα μάνα και Έλληνα πατέρα, σπούδασα Σουηδία και δουλεύω Φιλανδία.Και πάλι συγγνώμη αν έθιξα κάποιους.
Ρε Φινλανδέ, θα μας τρελάνεις! Γεννήθηκες Φινλανδία, έχει Φινλανδέζα μαμά, δουλεύεις στη χώρα που γεννήθηκες και πρώτη φορά ακούς για τη συγγένεια Φινλανδικών-Ουγγρικών; http://en.wikipedia.org/wiki/Finland#Language
Δίκιο έχεις το τσέκαρα αλλα δεν ακούγονται το ίδιο.Η συντακτική τους είναι παρόμοια,ΝΑΙ έχεις δίκιο σε αυτό από ότι γρήγορα έψαξαΔεν είχα σκοπό να σε τρελάνω :D
Εύκολα θίγεστε κύρε Καθηγητά
Μπα κουρασμένος και έχει καεί το σπίτι μου κάτω Ελλάδα.Συγγνώμη λάθος στιγμή έκανα στο site σας εγγραφη.Είμαι αρκετά φορτισμένος,.. ναι δεν δικαιολογούμε
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κάηκε το σπίτι σας στην Ελλάδα τότε μάλλον είμαστε γείτονες.

Περαστικά και καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα κουρασμένος και έχει καεί το σπίτι μου κάτω Ελλάδα.Συγγνώμη λάθος στιγμή έκανα στο site σας εγγραφη.Είμαι αρκετά φορτισμένος,.. ναι δεν δικαιολογούμε

Όλοι είναι καλοδεχούμενοι...και ιδιαίτερα από μια χώρα πού δεν είχαμε μέλος. Από κει και πέρα ας λήξει το θέμα, όποιος είναι ικανός το αποδεικνύει καθημερινά στην δουλειά του ανεξάρτητα από που αποφοίτησε, αρκεί βέβαια να υπάρχουν διαδικασίες που να διαχωρίζουν τους καλούς τους μέτριους και τους κακούς από όπου και να ναι, διαδικασίες που δυστυχώς ΔΕΝ υπάρχουν στην Ελλάδα.

Τώρα για την συγγένεια Φινλανδικών και Ουγγρικών είχα ακούσει και εγώ, άλλα όπως είπε ο φίλτατος αυτό λίγη σημασία έχει. Όσο για την συγγένεια Φινλανδικών και Τουρκικών...αποκυήματα φαντασίας των πλέον εθνικιστικών κύκλων της γείτονος. :bloodomen:

υγ. Πως λέγεται ο ιατρός στα Φινλανδικά (να μάθω και την πρώτη μου λέξη)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απορώ γιατί είμαστε υποχρεωμένοι να ακούμε συνεχώς το ίδιο παραμύθι.Ολοι οι απόφοιτοι του ανατολικού μπλοκ προσπαθούν να μας πείσουν οτι ανεξάρτητα από τις ελεεινές τους επιδόσεις σε κάθε είδους αντικειμενική εξάταση,ανεξάρτητα από το λάδωμα που εξασφάλισε τη λήψη ενός πτυχίου για την αναγνώριση του οποίου δημιούργησαν κοινωνικό πρόβλημα,ανεξάρτητα κάθε πραγματικού γεγονότος,έχουν αξία.

Και για να αποδείξουν την ΄΄αξία΄΄ αυτή επικαλούνται τα ισχύοντα σε άλλες ευρωπαικές χώρες υποθέτοντας προφανώς οτι οι περισσότεροι αναγνώστες τυγχάνουν αδαείς της κατάστασης στο εξωτερικό και συεπώς πιο ευεπίφοροι καταναλωτές των μυθευμάτων που σερβίρουν.Διότι τι ισχύει στις σκανδιναυικές χώρες?Οτι αρκετοί αποτυχόντες στις απαιτητικές εξετάσεις εισαγωγής για τις ιατρικές σχολές κατέφυγαν στα γνωστά ανατολικά ιδρύματα για να διεκδικήσουν στη συνέχεια κάποια θέση στις χώρες τους σπεκουλάρωντας σε πιθανή έλλειψη ιατρικού δυναμικού.Τα λαμόγια απέτυχαν παταγωδώς στη Νορβηγία όπου αντιμετωπίστηκαν σα γιατροί δεύτερης κατηγορίας,ενώ οι εγχώριας παραγωγής τυγχάνουν απόλυτης προτεραιότητας.

Πιθανόν το ίδιο συνέβη και στη Φιλανδία.Η Σουηδία λόγω μικρού αριθμού εγχωρίων αποφοίτων και κάποιας απόσυρσης παλαιών γιατρών φαντάζει ως μοναδική λύση αφού τα λαμόγια επικαλούνται τη γνώση σκανδιναυικής γλώσσας και κάποιες επιμέρους συμφωνίες για να τύχουν ευνοικής μεταχείρισης σε σχέση με άλλους ξένους από χώρες της Ε.Ε.

Συνεπώς ο Finlandos απέτυχε να εισαχθεί σε πανεπιστήμιο της Φινλανδίας λόγω χαμηλής βαθμολογίας και στη συνέχεια κατέφυγε σε ανατολική χώρα αφού δεν είχε τα φόντα να σπουδάσει σε σοβαρή χώρα όπως η Γερμανία.Και αυτός ο (@@@@@@) έρχεται να παραστήει τον επιτυχημένο και να εξαίρει τη λαμογιά και την ευρωπαική παρακμή που του επέτρεψε να γίνει ''ευρωπαικού τύπου'' γιατρός.Διότι αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις στις Βρυξέλλες δεν απέχουν ιδιαίτερα νοητικά από το παραπάνω πρότυπο.

Αλλά ακόμη και να συνέβησαν τα παραπάνω δεν έχουν καμία σχέση με την εν Ελλάδι κατάσταση εκτός κι αν υποθέσουμε οτι η πλειονότητα των δικατσάδων έχει σκανδιναυούς συγγενείς.

πρόσεχε τους χαρακτηρισμούς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Διότι τι ισχύει στις σκανδιναυικές χώρες?Οτι αρκετοί αποτυχόντες στις απαιτητικές εξετάσεις εισαγωγής για τις ιατρικές σχολές κατέφυγαν στα γνωστά ανατολικά ιδρύματα για να διεκδικήσουν στη συνέχεια κάποια θέση στις χώρες τους σπεκουλάρωντας σε πιθανή έλλειψη ιατρικού δυναμικού.Τα λαμόγια απέτυχαν παταγωδώς στη Νορβηγία όπου αντιμετωπίστηκαν σα γιατροί δεύτερης κατηγορίας,ενώ οι εγχώριας παραγωγής τυγχάνουν απόλυτης προτεραιότητας.

comment

jag förståd dig som psykospatienter, i grekland de finns inte mölighet och en rictigast behandling for skizofrenipatienter som du behöver ta.. Jag måste tyvärr meddelande dig att en annan läkare som har studerat i samma <<känt>>universitet med dig,han kunde inte genomföra att arbeta med svenska yrkesgrupper fastän att han har studerat i Greklands känt universitet aristotelion....och han var tvungen och har sprungit borta....han var kritiserad av lakareverksamhetcher att sitt kunskap av svenska och medicine är ineffectiv...

MVH

TP.

ST LÄKARE PSYKIATRIENHETEN VRINEVISJUKHUSET NÖRRKOPING

ΥΓ

ΠΡΕΠΕΙΝΑ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΩ;ΑΦΟΥ Ο SPERBEGGIET ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΙQ RADIQUE ΚΑΙ ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΡΙΑ ΓΛΩΣΣΕΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΣΤΙΣ ΣΚΑΝΔΙΝΑΒΙΚΕΣ ΧΩΡΕΣ.....

ΡΕ ΣΥ ΣΠΕΡ ΤΡΑΒΑ ΜΕ ΚΑΝΑ ΠΡΙΟΝΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΗΠΩΣ ΣΕ ΛΥΠΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ...ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΣΚΙΩΝ....ΚΟΙΝΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι τραβανε και αυτοι οι καημενοι Σουηδοι...

Για να θυμηθω το αντιστοιχο με τις ''...χορευτριες'' απο τους 10 μικρους Μητσους.

Πριν ηταν μονο το σκοταδι και το κρυο τον χειμωνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.