Jump to content

αξιοποιηση στρατιωτικης θητειας!!!


ma3laras

Recommended Posts

καλησπερες.

σορυ που ολο ρωταω,αλλα ελπιζω και γω να μαι χρησιμος καπου να βοηθησω και γω.

τεσπα το ριχνω το ερωτημα:υπαρχει τροπος να περασει η θητεια και να ειναι χρησιμη??

ξερω οτι "θα κανεις το γιατρο" για πρωτη φορα και αυτο ειναι χρησιμο,θα εχεις ευθυνη και προνομια που απορρεει απο αυτη και αυτα ειναι εμπειριες και χρησιμα.

ναι οκ αλλα με ποιο τροπο θα μπορουσαμε να αξιοποιησουμε το χρονο στο maximum?

συγκεκριμενα,το να πας σε στρατιωτικο νοσοκομειο προτεινεται??ή ποιό αλλο ποστο θα μας βοηθησει στο να βελτιωθουμε ιατρικα(και σε μοναδα γιατρος θεωρω οτι κερδιζεις αλλα μιλαμε για την καλυτερη,ας πουμε,προταση)?

επιπλεον ειχα διαβασει εδω οτι μπορεις να κανεις atls στο στρατο.υπαρχει αυτο?γινεται?και αν ναι πώς?οπως τα παντα στο στρατο δηλαδη "...ο,τι πει το βυσμα"?

ή με αλλο τροπο.

ξανα σορυ και ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο.

αιντε φιλιάαααα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερες.

σορυ που ολο ρωταω,αλλα ελπιζω και γω να μαι χρησιμος καπου να βοηθησω και γω.

τεσπα το ριχνω το ερωτημα:υπαρχει τροπος να περασει η θητεια και να ειναι χρησιμη??

ξερω οτι "θα κανεις το γιατρο" για πρωτη φορα και αυτο ειναι χρησιμο,θα εχεις ευθυνη και προνομια που απορρεει απο αυτη και αυτα ειναι εμπειριες και χρησιμα.

ναι οκ αλλα με ποιο τροπο θα μπορουσαμε να αξιοποιησουμε το χρονο στο maximum?

συγκεκριμενα,το να πας σε στρατιωτικο νοσοκομειο προτεινεται??ή ποιό αλλο ποστο θα μας βοηθησει στο να βελτιωθουμε ιατρικα(και σε μοναδα γιατρος θεωρω οτι κερδιζεις αλλα μιλαμε για την καλυτερη,ας πουμε,προταση)?

επιπλεον ειχα διαβασει εδω οτι μπορεις να κανεις atls στο στρατο.υπαρχει αυτο?γινεται?και αν ναι πώς?οπως τα παντα στο στρατο δηλαδη "...ο,τι πει το βυσμα"?

ή με αλλο τροπο.

ξανα σορυ και ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο.

αιντε φιλιάαααα

για εμπειρία σου προτείνω αν μπορείς σε στρατιωτικό νοσοκομείο,έχει αρκετή δουλεία αλλα μαθαίνεις πράγματα που είναι χρήσιμα για το αγροτικό μετά,καθώς και πέρνεις συστατική αποστολή .για ειδικότητα είναι αρκετά δύσκολο να γράψεις στο στρατό ξηράς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε τι σωμα εισαι ma3laras; ΣΞ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ξηρα θα παω φιλε.

για "γραψιμο ειδικοτητας" δεν ενδιαφερομαι,γιατι μου φαινεται ειναι σαν να κλεβω τον εαυτο μου.

απλα μηπως μεσα στο χασιμο χρονου μπορουμε να κανουμε κατι που θα μας βοηθησει στην ιατρικη.

φιλιά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

παιδες εχει κανεις ακουσει για υπαρξη 6 αγονων στρατοπεδων που λογιζονται ως αγονα αγροτικα??

σορυ για τυχον ανακριβεια,αλλα ετσι ακουσα και το ψαχνω.

αν ξερει καποιος κατι...πλιζ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδες εχει κανεις ακουσει για υπαρξη 6 αγονων στρατοπεδων που λογιζονται ως αγονα αγροτικα??

σορυ για τυχον ανακριβεια,αλλα ετσι ακουσα και το ψαχνω.

αν ξερει καποιος κατι...πλιζ

ασ'το ραδιοαρβυλα. Πριν πολλα χρόνια επαιζε να κανεις αποσπαση σε αγροτικο και να συνδιασεις θητεια και αγροτικο αλλα και αυτο τελειωσε. Το μονο που εμεινε ειναι σε καποιες μοναδες να πηγαινεις με το φοριοφορο σε καποια χωρια να βλεπεις παππουδες χωρις να προσμετραται σε τπτ!(εκτος απο μια καλη κοινωνικη πραξη)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδες εχει κανεις ακουσει για υπαρξη 6 αγονων στρατοπεδων που λογιζονται ως αγονα αγροτικα??

Μαλλον θα μπερδεψαν οι αρβυλοραδιοερασιτεχνες τις 6 εξαιρετικα δυσμενεις φρουρες του Σ.Ξ. emcold με τα αγονα αγροτικα απο το mohaw.gr emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορεις να κανεις atls στο στρατο.υπαρχει αυτο?γινεται?και αν ναι πώς?

Η δ/νση υγειονομικού του ΓΕΣ (στράτου ξήρας),σε ερώτημα μου για το συγκεκριμένο θέμα,

μου απάντησε οτι atls σεμινάριο έχει να διοργανώσει κάπου 5 χρόνια και με παρέπεμψε στην αντίστοιχη δ/νση της αεροπορίας.

Η αεροπόρια διοργανώνει atls,όμως μόνο για τους σμινίτες ιατρούς και οχι για τους οπλίτες.

Συνεπώς όσοι καταταγείτε στην αεροπορία έχετε δικαίωμα να το παρακολουθήσετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορεις να κανεις atls στο στρατο.υπαρχει αυτο?γινεται?και αν ναι πώς?

Η δ/νση υγειονομικού του ΓΕΣ (στράτου ξήρας),σε ερώτημα μου για το συγκεκριμένο θέμα,

μου απάντησε οτι atls σεμινάριο έχει να διοργανώσει κάπου 5 χρόνια και με παρέπεμψε στην αντίστοιχη δ/νση της αεροπορίας.

Η αεροπόρια διοργανώνει atls,όμως μόνο για τους σμινίτες ιατρούς και οχι για τους οπλίτες.

Συνεπώς όσοι καταταγείτε στην αεροπορία έχετε δικαίωμα να το παρακολουθήσετε.

ATLS δίνει μόνο η Αεροπορία, αλλά υπάρχει και λίστα αναμονής γιατί προηγούνται οι μόνιμοι. Σε κενές θέσεις παίρνουν ATLS και οι στρατεύσιμοι(δύσκολα, αλλά όχι ακατόρθωτα και από άλλα σώματα). Κατά συνέπεια πρέπει να επικοινωνήσεις με ΔΥΓ (δ/ση υγειον) της Αεροπορίας στο ΓΝΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Μάγκες φροντίστε να αναγράφονται στο "blue book"

όλα τα καθήκοντα που αναλάβατε στη θητεία σας.

Στο πιστοποιητικό τύπου Α θα αναγράφεται

(όταν τελειώσετε) μόνο οτι υπάρχει εκεί,

γιατί αυτό πάει στην στρατολογία

Οι καραβανάδες συνήθως γράφουν μόνο ΙΑΕ,

γιατι δεν ξέρουν ή γιατί βαριούνται...

Ελεγκτής ιατρός

Οργάνωση σχολείων Ν/Τ

Εκπαίδευση ΕΠΟΠ σε υγειονομικά θέματα

Υγειονομική επιστασία ΚΨΜ ή μαγειρίων

Υπεύθυνος δειγματοληπτικών ελέγχων νερού και τροφίμων

Υπεύθυνος αιμοδοσιών

και ένα σωρό άλλα...

Τα αυτονόητα καθήκοντα που παραλείπονται

μπορεί να φανούν πολύ χρήσιμα,

κυρίως σε αυτούς που ενδιαφέρονται για το εξωτερικό...

Γιατί στην Ελλαδίτσα "δε φτουράνε"

Και επιπρόσθετα γι'αυτούς που προνόησαν και

φρόντισαν να συμπληρωθούν... Όταν θα ζητήσετε από

την Στρατολογία το πιστοποιητικό τύπου Α

να ζητήσετε να το συμπληρώσουν επισταμένα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

καλησπερες.

σορυ που ολο ρωταω,αλλα ελπιζω και γω να μαι χρησιμος καπου να βοηθησω και γω.

τεσπα το ριχνω το ερωτημα:υπαρχει τροπος να περασει η θητεια και να ειναι χρησιμη??

ξερω οτι "θα κανεις το γιατρο" για πρωτη φορα και αυτο ειναι χρησιμο,θα εχεις ευθυνη και προνομια που απορρεει απο αυτη και αυτα ειναι εμπειριες και χρησιμα.

ναι οκ αλλα με ποιο τροπο θα μπορουσαμε να αξιοποιησουμε το χρονο στο maximum?

συγκεκριμενα,το να πας σε στρατιωτικο νοσοκομειο προτεινεται??ή ποιό αλλο ποστο θα μας βοηθησει στο να βελτιωθουμε ιατρικα(και σε μοναδα γιατρος θεωρω οτι κερδιζεις αλλα μιλαμε για την καλυτερη,ας πουμε,προταση)?

επιπλεον ειχα διαβασει εδω οτι μπορεις να κανεις atls στο στρατο.υπαρχει αυτο?γινεται?και αν ναι πώς?οπως τα παντα στο στρατο δηλαδη "...ο,τι πει το βυσμα"?

ή με αλλο τροπο.

ξανα σορυ και ευχαριστω οποιον κανει τον κοπο.

αιντε φιλιάαααα

για εμπειρία σου προτείνω αν μπορείς σε στρατιωτικό νοσοκομείο,έχει αρκετή δουλεία αλλα μαθαίνεις πράγματα που είναι χρήσιμα για το αγροτικό μετά,καθώς και πέρνεις συστατική αποστολή .για ειδικότητα είναι αρκετά δύσκολο να γράψεις στο στρατό ξηράς

Γιατι ειναι δυσκολο να γραψεις ειδικοτητα στο στρατο ξηρας?ποια η διαφορα με τα αλλα σωματα στρατου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 years later...

Καλή χρονιά σε όλους!

Την ερώτηση που θέλω να κάνω δεν τη βρήκα πουθενά και θα παρακαλούσα για μια απάντηση ώστε να μη χρειαστεί να ανοίξω νεο thread.

Στο στρατόπεδο που υπηρετώ τη θητεία μου εκτελώ υπηρεσία φρουραρχείου (εξετάζεις όλο το 24ωρο εργαζόμενους στα σώματα ασφαλείας, στρατό, αστυνομία, λιμενικό, αεροπορία που βρίσκονται στην περιοχή για οποιοδήποτε λόγο) και ελεγκτή για 7 μήνες συνολικά. Υπάρχει τρόπος αυτό να με απαλλάξει από την υπηρεσία υπαίθρου ή να λογιστεί ως ένα μέρος της;

Επίσης, γράφεται παραπάνω ότι να καταγραφούν όλα τα καθήκοντα που έχουμε εκτελέσει στο "blue book". Ποιο είναι το αντίστοιχό του αν ξέρετε για το στρατό ξηράς; Δεν το έχω ξανακούσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο στρατόπεδο που υπηρετώ τη θητεία μου εκτελώ υπηρεσία φρουραρχείου (εξετάζεις όλο το 24ωρο εργαζόμενους στα σώματα ασφαλείας, στρατό, αστυνομία, λιμενικό, αεροπορία που βρίσκονται στην περιοχή για οποιοδήποτε λόγο) και ελεγκτή για 7 μήνες συνολικά. Υπάρχει τρόπος αυτό να με απαλλάξει από την υπηρεσία υπαίθρου ή να λογιστεί ως ένα μέρος της;

εξεταζεις πολιτες?

k

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

η υπηρεσία υπαίθρου είναι προαιρετική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

iceman εξετάζω εργαζόμενους σε σώματα ασφαλείας, όχι μόνο από το στρατό αλλά και την αστυνομία και το λιμενικό. Θεωρητικά θα μπορούσαν να έρθουν και πολίτες νομίζω, αλλά πάνε στο τοπικό νοσοκομείο.

SleepWalker καταρχάς σ' ευχαριστώ που παρότι έχω ακούσει πολύ Active Member και Παπακωνσταντίνου εντόπισα από την υπογραφή σου 2 πολύ φιλοσοφημένα τραγούδια ποιήματα! Και η φράση του Λιαντίνη! Καθότι υπνοβάτης φαίνεσαι ξύπνιος ονειροπόλος!!!

Το ξέρω ότι το αγροτικό είναι προαιρετικό για την ειδικότητα, αλλά απ' ότι ξέρω είναι υποχρεωτικό για διορισμό στο δημόσιο ως επικουρικός ή επιμελητής. Μ' ενδιαφέρει γιατί κάνω χειρουργική ειδικότητα. Αν δεν ήταν προαπαιτούμενη πλεον η υπηρεσία υπαίθρου στις προκυρήξεις, τότε δε θα με ένοιαζε η ερώτηση που έκανα!

Σας ευχαριστώ και τους 2 για το χρόνο σας! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.