Jump to content

Σπουδές στο εξωτερικό


ag5

Recommended Posts

Γειά σας.. Λέγομαι Θανάσης και θα ήθελα την συμβουλή οποιουδήποτε σχετικού.

Είμαι απόφοιτος της σχολής ΤΕΙ Φυσικοθεραπείας Αθηνών την οποία και τελείωσα προκείμενου να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις για την Ιατρική σχολή Αθηνών όπως και έπραξα...Άν και η απόδοση μου στις εξετάσεις θεώρω ότι ήταν αξιοπρεπής δυστυχώς λόγο της αυξημένης ζήτησης δεν κατάφερα να εισαχθώ οριακά. Με δεδομένο το γεγονός οτι η ηλικία μου είναι 24 ετών και ότι δεν υπάρχει το χρονικό και ψυχολογικό περιθώριο για να ξαναδώσω κατατακτήριες εξετάσεις, σκέφτομαι πολύ εντόνως την λύση κάποιου αγγλόφωνου πανεπιστημίου στην Ουγγαρία ή την Τσεχία και αν όλα πάνε καλά ίσως την λήψη φυσιατρικής ειδικότητας σε κάποια χώρα με επίσημη γλώσσα την Αγγλική (Αγγλία, Αμερική ή Αυστραλία).

Διαβάζοντας όμως κάποιες δημοσιεύσεις στο GreekMeds παρατήρησα σχόλια που υπαινίσονται χρηματισμούς καθηγητών και γενικότερα χαμηλό επίπεδο σπουδών στην Ουγγαρία και την Τσεχία, προβληματίστηκα.

Με δεδομένο ότι δεν είναι δυνατή για μένα η εισαγωγή μου σε κάποο πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή την Αμερική και την Ιρλανδία (υψηλά δίδακτρα, 4 χρόνια κολέγιο πριν την εισαγωγή) και ότι δεν έχω χρόνο να μάθω ιταλικά για να γραφτώ σε κάποιο Ιταλικό Πανεπιστήμιο θα ήθελα απόψεις από άτομα που γνωρίζουν συναδέρφους που έχουν Ούγγρικα ή Τσεχικα πτυχία και την άποψη τους για το επίπεδο γνώσεων τους ώστε να βοηθηθώ για να πάρω τις σωστές αποφάσεις.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το επίπεδο μιας σχολής δεν καθορίζεται από τους καθηγητές ούτε τα κτήρια, αλλά από τους φοιτητές.

Αν ΕΣΥ το κυνηγήσεις θα γίνεις πρώτος όπου και αν πας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνώμη μου είναι να μη πας.

Τα αγγλόφωνα στην Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται από τον Νοέμβριο του 1997.

Βέβαια τώρα αυτές οι 2 χώρες είναι στην ΕΕ ,οπότε το δικατσα δε μπορεί να σε σταματήσει αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Καλύτερα πριν κάνεις οτιδήποτε ,να περάσεις μια βόλτα από το δικατσα-δοαταπ να ρωτήσεις.

Επίσης να ρωτήσεις στη Νομαρχία Αθηνών ή καλύτερα στο υπουργείο υγείας.

Κατα τα άλλα το επίπεδο είναι υψηλό αρκεί να το κρατήσεις και εσύ υψηλό... όπως υψηλά είναι και τα δίδακτρα. Υπάρχουν βιβλιοθήκες που μπορείς να δανειστείς τα βιβλία του κάθε έτους. Χρηματισμοί για να περάσεις μαθήματα, γίνονται παντού, με διάφορους τρόπους, αρκεί να το θελήσει κάποιος. Αν διαβάζεις δε χρειάζεσαι χρηματισμούς.

Αν αποφασίσεις να πας, να στείλεις email(θα σου απαντήσουν σίγουρα!!) και να πας να κάνεις εγγραφή μόνος σου. Έτσι θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα.

Πρέπει να υπολογίζεις γύρω στα 12000-15000ευρώ/έτος για δίδακτρα και άλλα έξοδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ότι ενημερώθηκα από το ΔΟΑΤΑΠ τα ούγγρικα αλλά και τα τσέχικα μετά το 2003 δεν απαιτούν εξετάσεις αναγνώρισης. Βέβαια δεν σκέφτομαι να κάνω ειδικότητα στη Ελλάδα γιατί όταν θα τελέιώνω θα είμαι ήδη παππούς (31 χρονών) και δεν με παίρνει να περιμένω κιάλλο....

Άν δεν παω στισ χώρες αυτές έχεις κατά νου κάποια άλλη χώρα να μου προτείνεις για ιατρικές σπουδές ?

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω δει γιατρούς ακόμη κι από Παναμά ακόμα κι από Μοντενέγκρο.Όπου θες γίνεσαι.Το θέμα είναι το μετά, η ειδικότητα.Κατά τη γνώμη μου αξίζουν σπουδές Ελλάδα κι ειδικότητα στο εξωτερικό.Σκέψου το για κατατακτήριες ενώ παράλληλα προσπάθησε να δουλέψεις.Καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως σου λέω ότι αν σου είναι αδύνατο να ξαναδιαβάσεις για κατατακτήριες ακόμη πιο αδύνατο θα σου φανεί να διαβάζεις τα επόμενα 11 χρόνια της ζωής σου(6 σπουδές και 5 φυσική ιατρική κι αποκατάσταση).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα σπουδές στην χώρα μου θα ήταν το ιδανικό..Άλλα μετά το 2003 άλλαξε ο νόμος των κατατακτηρίων (9 επιτυχόντες στους 100) και δυστυχώς ακούγονται πολλά όσο αφορά την διαβλητότητα των εξετάσεων..τα μαθήματα της βιοστατιστικής και της βιολογίας είανι σχετικά βατα...εκεί που υπάρχει πρόβλημα κατά την απόψη μου είναι στην ιατρική φυσική όπου πραγματικα προτίμώ να με βαρέσουνε παρά να ξαναδιαβάσω τα 3 βιβλία του Προυκάκη (ο Cameron μου άρεσε πολύ ειδικά το τμήμα με το αυτί)....

Ένα από τα θετικά που μπορώ να σκεφτώ από πιθανή επιλογή αγγλόφωνου είναι ίσως η καλύτερη εξοικοίωση με την αγγλική που ίσως βοηθήσει σε επιλογή ειδικότητας στο εξωτερικό....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να υπολογίζεις γύρω στα 12000-15000ευρώ/έτος για δίδακτρα και άλλα έξοδα.

γυρω στα 10-12 χιλιαρικα ειναι μονο τα διδακτρα αυτη τη στιγμη,νομιζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από ότι ενημερώθηκα από το ΔΟΑΤΑΠ τα ούγγρικα αλλά και τα τσέχικα μετά το 2003 δεν απαιτούν εξετάσεις αναγνώρισης. Βέβαια δεν σκέφτομαι να κάνω ειδικότητα στη Ελλάδα γιατί όταν θα τελέιώνω θα είμαι ήδη παππούς (31 χρονών) και δεν με παίρνει να περιμένω κιάλλο....

Άν δεν παω στισ χώρες αυτές έχεις κατά νου κάποια άλλη χώρα να μου προτείνεις για ιατρικές σπουδές ?

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου

Σωστά το είπες.

Τα ουγγρικά και τσέχικα δεν απαιτούν εξετάσεις αναγνώρισης.

Μπορεί να απαιτούν όμως τα αγγλόφωνα που υπάρχουν σε αυτές τις χώρες. Το διευκρίνισες αυτό;

Ειδικότητα μπορεί να μη κάνεις στην Ελλάδα μετά ,αλλά μήπως μετά ,θέλεις να εργαστείς στην Ελλάδα;

Το θέμα δεν είναι το που θα σπουδάσεις ιατρική αλλά αν θα σπουδάσεις σε αγγλόφωνο και αν θα αναγνωρίζεσαι μετά εδώ.

Υπάρχουν πολλές χώρες που μπορείς να σπουδάσεις.

Σόρρυ αλλά δε μπορώ να σου προτείνω κάποια. Μόνος σου πρέπει να αποφασίσεις για το που θα είσαι τα επόμενα 6 χρόνια της ζωής σου.

Εγώ απλά ήθελα να σου πω ,ότι δεν αναγνωρίζονται στην Ελλάδα τα αγγλόφωνα.

Βέβαια στις υπόλοιπες χώρες τις ΕΕ και του κόσμου ,αναγνωρίζονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To ίδιο ισχύει και για τα αγγλόφωνα πανεπιστήμια της Ουγγαρίας και Τσεχίας, δηλαδή αναγνωρίζονται αυτόματα χωρίς κάποιο είδος επιπλέον εξέτασης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.